www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 6:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bunt Lucyfera
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 3:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Kiedy Lucyfer się zbuntował?

Cytuj:
Smok Wawelski napisał(a):
Czas jest częścią tzw. czasoprzestrzeni, czyli tego, co powstało "na początku". Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Wcześniej czasu nie było, a jednak wygląda na to, że istniały już byty duchowe (aniołowie), a nawet nastąpił ich bunt i wyrzucenie Lucyfera z Góry Bożej [Ez. 28:14].


I Moj. 1
(1) Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. (2) Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. (3) Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość. (4) Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. (5) I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy
...
(31) A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty.
IMoj. 2
(15) Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
[cytaty BT]

Ez.28
(12) Synu człowieczy, podnieś lament nad królem Tyru i powiedz mu: Tak mówi Pan Bóg: Byłeś odbiciem doskonałości, pełen mądrości i niezrównanie piękny. (13) Mieszkałeś w Edenie, ogrodzie Bożym; okrywały cię wszelkiego rodzaju szlachetne kamienie: rubin, topaz, diament, tarszisz, onyks, beryl, szafir, karbunkuł, szmaragd, a ze złota wykonano okrętki i oprawy na tobie, przygotowane w dniu twego stworzenia. (14) Jako wielkiego cheruba opiekunem ustanowiłem cię na świętej górze Bożej, chadzałeś pośród błyszczących kamieni. (15) Byłeś doskonały w postępowaniu swoim od dni twego stworzenia, aż znalazła się w tobie nieprawość.

Hi 38 [BW]
(3) Przepasz jako mąż swoje biodra, będę cię pytał, a ty mnie pouczysz. (4) Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz. (5) Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy? (6) Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny? (7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?

Wygląda tak, ze aniołowie zostali stworzeni przed trzecim dniem.
Tym samym nie widzę możliwości buntu Lucyfera przed szóstym dniem stworzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Z Ez. 28:16 wynika, że Lucyfer został wypędzony z Góry Bożej, gdzie przechadzał się pośród kamieni ognistych. Z następnego wersetu wynika, że został zrzucony na ziemię. Owszem, mieszkał w Edenie - najwyraźniej po zrzuceniu na ziemię. Z tego wynika, że Góra Boża nie znajduje się na ziemi. Jeśli nie na ziemi, to musi się znajdować w niefizycznym obszarze i wtedy rozumiem, że chodzi o wyniesienie w sensie dostępu do tronu Bożego. A jeśli tak, to by oznaczało, że aniołowie nie zostali stworzeni w ramach stwarzania wszechświata - w dodatku w I Mojż. nie ma żadnego tekstu mówiącego o stworzeniu aniołów. Z fragmentu Joba nie wynika, że odezwanie się gwiazd i wydanie okrzyku przez synów Bożych oznacza stworzenie fizycznych gwiazd i aniołów w tym samym momencie.

Czy mogli zostać stworzeni wcześniej? Moim zdaniem tak, skoro mieli dostęp do miejsca, gdzie przebywa Bóg [Job 1:6 i inne]. Jako istoty duchowe mogli zostać stworzeni przed stworzeniem wszechświata, a zrzuceni na ziemię po stworzeniu ziemi (co jest oczywiste, bo inaczej nie byłoby gdzie Lucyfera zrzucić). Daty samego buntu Lucyfera raczej nie określimy i nie jest nam to do niczego potrzebne. W moim wpisie chodziło mi głównie o istnienie bytów duchowych przed stworzeniem fizycznego wszechświata.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 6:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Nie bardzo,
Lucyfer jest stworzeniem, a na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
Z Rodz. 2:1
(1) Dokończone tedy są niebiosa i ziemia, i wszystko wojsko ich.[BG]

Ten tekst mówi o stworzeniu aniołów i stąd wynika wg mnie, ze został stworzony pierwszego lub drugiego dnia. Przed założeniem fundamentów ziemi, czyli przed trzecim dniem.

Adam i Ewa po grzechu zostali wygnani z Edenu
Rodz. 3
(22) Tedy rzekł Pan Bóg: Oto Adam stał się jako jeden z nas, wiedzący dobre i złe; tedy wyżeńmy go, by snać nie ściągnął ręki swej, i nie wziął z drzewa żywota, i nie jadł, i żyłby na wieki. (23) I wypuścił go Pan Bóg z sadu Eden, ku sprawowaniu ziemi, z której był wzięty. (24) A tak wygnał człowieka; i postawił na wschód słońca sadu Eden Cheruby, i miecz płomienisty i obrotny ku strzeżeniu drogi do drzewa żywota.

Lucyfer natomiast rzeczywiście został wygnany z góry Bożej:

(13) Byłeś w Eden, ogrodzie Bożym; wszelki kamień drogi był nakryciem twojem, sardyjusz, topazyjusz, i jaspis, chrysolit, onyks, i beryl, szafir, kabunkuł, i szmaragd, i złoto; w ten dzień, któregoś ty stworzony, zgotowane są u ciebie narzędy bębnów twoich i piszczałek twoich. (14) Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym; Jam cię wystawił, byłeś na górze Bożej świętej, w pośród kamienia ognistego przechadzałeś się, (15) Byłeś doskonałym na drogach twoich ode dnia tego, któregoś jest stworzony, aż się znalazła nieprawość w tobie. (16) Dla wielkości kupiectwa twego pełno w pośród ciebie bezprawia, i zgrzeszyłeś; dlatego wytracę cię z góry Bożej, o Cherubinie nakrywający! a z pośrodku kamienia ognistego wygubię cię.
Nie wynika jednak wcale z tekstu, ze został zrzucony do Edenu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 7:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
salamandrus napisał(a):
Nie bardzo,
Lucyfer jest stworzeniem, a na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
Z Rodz. 2:1
(1) Dokończone tedy są niebiosa i ziemia, i wszystko wojsko ich.[BG]

Ten tekst mówi o stworzeniu aniołów i stąd wynika wg mnie, ze został stworzony pierwszego lub drugiego dnia. Przed założeniem fundamentów ziemi, czyli przed trzecim dniem.

W tym przypadku chodzi o stworzenia zamieszkujące ziemię, co można przeczytać w rozwinięciu ze Stronga pod adresem:

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 6635&t=KJV

Dlatego przekład BT jest tutaj trafniejszy, szczególnie, że chodzi o jeden wyraz (caba):

"W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie jej zastępy [stworzeń]"

Poza tym zauważ, że cytowany przez Ciebie werset jest podsumowaniem opisu, który jest wcześniej podany. Stąd słowa "dokończona tedy" lub "w ten sposób zostały ukończone". Rozumiem, że wcześniej czytamy o stworzeniu tych zastępów. A wcześniej czytamy o stworzeniu zastępów w sensie stworzeń zapełniających ziemię i gwiazd na niebie (często również nazywanych zastępami niebieskimi.

salamandrus napisał(a):
Lucyfer natomiast rzeczywiście został wygnany z góry Bożej: (...) Nie wynika jednak wcale z tekstu, ze został zrzucony do Edenu.
Jest napisane wprost, że został zrzucony na ziemię, czyli wcześniej na niej nie był. I jest napisane, że był w Edenie - wygląda na to, że po zrzuceniu na ziemię. Taki ciąg wydarzeń wydaje się sensowny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 7:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Z tekstu w Ezechielu:

(13) Byłeś w Eden, ogrodzie Bożym; wszelki kamień drogi był nakryciem twojem, sardyjusz, topazyjusz, i jaspis, chrysolit, onyks, i beryl, szafir, kabunkuł, i szmaragd, i złoto; w ten dzień, któregoś ty stworzony, zgotowane są u ciebie narzędy bębnów twoich i piszczałek twoich. (14) Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym; Jam cię wystawił, byłeś na górze Bożej świętej, w pośród kamienia ognistego przechadzałeś się, (15) Byłeś doskonałym na drogach twoich ode dnia tego, któregoś jest stworzony, aż się znalazła nieprawość w tobie. (16) Dla wielkości kupiectwa twego pełno w pośród ciebie bezprawia, i zgrzeszyłeś; dlatego wytracę cię z góry Bożej, o Cherubinie nakrywający! a z pośrodku kamienia ognistego wygubię cię.

nie wynika wcale, ze Lucyfer został zrzucony do Edenu. Przeciwnie, wynika, ze znajdował się tam przed buntem.
A Eden został stworzony w kolejnych dniach po drugim.

Z Rodz. 2 wynika, jak zauważyłeś, dokończenie dzieła stworzenia nieba i ziemi. Aniołowie są stworzeniami. Przynależą do nieba i ziemi:
W Hebr. !:14 mówi o nich:
(14) Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 8:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Cytuj:
Kristina napisala:

Ja jakoś widzę bunt przed pierwszym dniem stworzenia.
Na poczatku stworzył Bóg niebo i ziemię'
A ziemia była chaosem i pustkowiem....
Biblista Derek Prince napisał kiedyś,że wg niego między pierwszym a drugim zdaniem Biblii minęły miliony lat.
Bo Bóg nie stworzył niczego co byłoby chaosem.
Nie upiera się i ja się nie upieram ale myślę,że bunt nastąpił na długo przed stworzeniem ziemi.


Spotkałam się z tą teorią. W jednej ze swoich książek pisze, ze była wcześniejsza cywilizacja, która została przez Boga zniszczona. Tyle, ze nie ma to żadnego uzasadnienia w Biblii. Są natomiast takie sprzeczności:

Obj. 21;
(1) I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.

tym samym sytuuje śmierć przed grzechem.

Już wcześniej istniała teoria przerwy czasowej, jej autorem był Thomas Chalmers, by ją "biblijnie" uzasadnić w niektórych tłumaczeniach przerobiono dzień pierwszy na dzień jeden.

Tymczasem słowo tohu znaczy bez kształtu i pusta. Kolejne dni zmieniły ten stan rzeczy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt maja 03, 2011 8:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
salamandrus napisał(a):
Z tekstu w Ezechielu: (...) nie wynika wcale, ze Lucyfer został zrzucony do Edenu. Przeciwnie, wynika, ze znajdował się tam przed buntem. A Eden został stworzony w kolejnych dniach po drugim.
Nie widzę w tym tekście wskazówki, żeby Lucyfer miał się znaleźć w Edenie przed buntem. Jest po prostu napisane, gdzie był i skąd został zrzucony. Ale moim zdaniem nie da się tutaj wywnioskować, że był w Edenie przed buntem. Przecież w wyniku buntu został zrzucony na ziemię. Natomiast określenie "cherub nakrywający" jest ciekawe - co nakrywał Lucyfer jako cherub nakryający? Arnold Fruchtenbaum twierdzi, że tron Boży w niebie. Myślę, że to jest ciekawa teza.

Cytuj:
Z Rodz. 2 wynika, jak zauważyłeś, dokończenie dzieła stworzenia nieba i ziemi. Aniołowie są stworzeniami. Przynależą do nieba i ziemi:
Chyba mnie nie zrozumiałaś. I Mojż. 2:1 to jest podsumowanie OPISANEGO WCZEŚNIEJ aktu stworzenia. W tym opisie nie ma stworzenia aniołów. A powód jest prosty - aniołowie nie zostali stworzeni w ramach aktu opisanego w rozdziale 1. Czyli musieli zostać stworzeni wcześniej. I nic dziwnego, bo w 1 rozdziale jest mowa o stworzeniu wszechświata fizycznego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 8:14 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Gen.2,1-2
1.Dokończone tedy są niebiosa i ziemia, i wszystko wojsko ich.
2. I dokończył Bóg dnia siódmego dzieła swego, które uczynił; i odpoczął w dzień siódmy od wszelkiego dzieła swego, które uczynił.

Biblia mówi, że Bóg stworzył niebo i ziemię i to co do nich należy w 6 dni. Moim zdaniem zastęp niebios to nie tylko gwiazdy i księżyc, ale również i aniołowie.

W księdze Ezechiela jest napisane (tekst Biblii Gdańskiej), że książę Tyru nazwany cherubem nakrywającym przebywał w Edenie a jego nakryciem były drogie kamienie. Przebywał również na górze Bożej. Nigdzie tekst nie wskazuje, że znalazł się w Edenie dopiero po buncie. Wynika z tekstu raczej, że było to w czasie, gdy był posłuszny.
Mógł przebywać na górze Bożej i w Edenie. Potem został wytracony z góry Bożej. To, gdzie się ta góra znajduje nie jest napisane, więc określanie jej położenia to domysły.

Moim zdaniem, bo tak mnie przekonuje tekst, Cherub nakrywający nie mógł się zbuntować wcześniej niż po sześciu dniach stworzenia. Nie mógł być również stworzony wcześniej zanim zostało stworzone wszystko w sześciu dniach.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 9:03 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Już podawałem argument potwierdzający, że "wszystko wojsko" odnosi się do wszystkich stworzeń na ziemi. Link również podawałem. Wystarczy rozwinąć Stronga i przeczytać, co oznacza ten zwrot w I Mojż. 2:1. Słowo "tedy" lub "w ten sposób" oznacza związek z poprzednim fragmentem, gdzie nie ma ani słowa o stwarzaniu wojska w sensie aniołów. Poza tym, sklepienie pomiędzy wodami w górze i wodami na ziemi Bóg nazwał niebem, w stworzenie nastapiło na początku - moim zdaniem wszystko wskazuje na to, że opis stworzenia dotyczy wszechświata fizycznego po prostu. Byty duchowe (aniołowie, cherubini, serafini) nie musiały być stwarzane na początku, ponieważ czas jest związany ze śwtatem fizycznym, a czas zaczął się właśnie "na początku".

Lucyfer został zrzucony na ziemię z nieba z jakiegoś powodu. Czyli ten powód nie mógł zaistnieć na ziemi, lecz w niebie. W Księdze Ezechiela czytamy, że Lucyfer cos nakrywał i dlatego był cherubem nakrywającym. To, w co sam był okryty, jest osobną sprawą. Myslę, że nie wykraczam w tym wszystkim poza Pismo i zdrowy rozsądek.

P.S.
Czy szanowni adwersarze mogliby napisać, w którym dnu zostali stworzeni aniołowie? Jako oddzielne byty powinni zostać jakoś wymienieni osobno obok gwiazd na niebie i istot żywych na ziemi, które wszystkie są wymienione. Określenie "wszystko wojsko" użyte w podsumowaniu, a nie w opisie stworzenia, może się odnosić (i tak podaje Strong) do zastępów stworzeń wymienionych wcześniej, więc raczej nie chodzi o aniołów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 1:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Uważam, ze słowa na początku dotyczą całości stworzenia. Lucyfer jest stworzeniem.
A na poczatku Bog stworzył niebo i ziemię.
Nie widzę rozdzielenia stworzenia świata fizycznego i niewidzialnego. Lucyfer mieszkał również w Edenie. JHWH mówi, ze wszystko co stworzył było dobre. M. in. dlatego nie jest możliwe, by bunt nastąpił przed szóstym dniem.

O nierozdzielności stworzenia można mówić na podstawie m. in.:
Ps 148:

(1) Halleluja. Chwalcie Pana na niebiosach; chwalcież go na wysokościach. (2) Chwalcie go wszyscy Aniołowie jego; chwalcie go wszystkie wojska jego. (3) Chwalcie go słońce i miesiącu; chwalcie go wszystkie jasne gwiazdy. (4) Chwalcie go niebiosa nad niebiosami, i wody, które są nad niebem. (5) Chwalcie imię Pańskie; albowiem on rozkazał, a stworzone są. (6) I wystawił je na wieki wieczne; założył im kres, którego nie przestępują. (7) Chwalcie Pana na ziemi, smoki i wszystkie przepaści. (8) Ogień i grad, śnieg i para, wiatr gwałtowny, wykonywający rozkaz jego; (9) Góry, i wszystkie pagórki, drzewa rodzaje, i wszystkie cedry; (10) Zwierzęta, i wszystko bydło, gadziny, i ptastwo skrzydlaste. (11) Królowie ziemscy, i wszystkie narody; książęta i wszyscy sędziowie ziemi; (12) Młodzieńcy, także i panny, starzy i młodzi, (13) Chwalcie imię Pańskie; albowiem wywyższone jest imię jego samego, a chwała jego nad ziemią i niebem. (14) I wywyższył róg ludu swego, chwałę wszystkich świętych jego, mianowicie synów Izraelskich, ludu jemu najbliższego. Halleluja.

Powt. P. 4:19

Ani podnoś oczu swych ku niebu, żebyś widząc słońce i miesiąc, i gwiazdy ze wszystkiemi zastępy niebieskiemi, nie dał się uwieść, abyś się im kłaniał, i służyłbyś im, ponieważ je oddał Pan, Bóg twój, na posługę wszystkim ludziom pod wszystkiem niebem.

Neh. 9:6

Ty, Panie jesteś jedyny. Ty uczyniłeś niebiosa, niebiosa niebios i całe ich wojsko; ziemię i wszystko, co na niej; morza i wszystko, co w nich. Ty ożywiasz to wszystko, a wojsko niebios oddaje Ci pokłon.

Kol. 1 :16
(16) Albowiem przezeń stworzone są wszystkie rzeczy, które są na niebie i na ziemi, widzialne i niewidzialne, bądź trony, bądź państwa, bądź księstwa, bądź zwierzchności, wszystko przezeń i dla niego stworzone jest. (17) A on jest przed wszystkimi i wszystko w nim stoi.

Nie widzę również strącenia szatana na ziemię od razu po buncie. Wtedy na pewno został wypędzony z Góry Bożej. Z HIoba 1, Zach.3,Ewangelii, Obj. 12 wynika,ze do ukrzyżowania Mesjasza szatan miał dostęp przed JHWH.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 2:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
salamandrus napisał(a):
Uważam, ze słowa na początku dotyczą całości stworzenia. Lucyfer jest stworzeniem.
A na poczatku Bog stworzył niebo i ziemię. Nie widzę rozdzielenia stworzenia świata fizycznego i niewidzialnego. Lucyfer mieszkał również w Edenie. JHWH mówi, ze wszystko co stworzył było dobre. M. in. dlatego nie jest możliwe, by bunt nastąpił przed szóstym dniem.
Nie bardzo to jest logiczne moim zdaniem. Po pierwsze, wyraźnie jest napisane, co Bóg nazwał niebem w akcie stworzenia opisanym w I Mojż. 1. Chodzi o niebo w sensie fizycznym. Po drugie, nie ma opisu stworzenia aniołów w ciągu sześciu dni. A przecież jest opis wszystkich istot stwarzanych na ziemi (czyli fauny i flory) oraz gwiazd na niebie. Po trzecie, czas i przestrzeń materialna są ze soba związane, o czym dzisiaj już wiemy. Nie ma żadnych powodów, dla których niematerialni aniołowie mieliby być stwarzani wraz z materialnym światem. Co więcej, jeśli Bóg stworzył niebo w sensie materialnym ORAZ niematerialnym dopiero "na początku" - czyli podczas sześciu dni - to mamy problem z zamieszkiwaniem Pana Boga (który mieszka w niebie) w niebie. Gdzie mieszkał zanim nastąpił "początek"? Jeśli świat niematerialny z aniołami i cherubami włącznie został stworzony dopiero "na początku", to czyżby był pozbawiony swego orszaku cherubów i serafów aż do momentu stworzenia nieba i ziemi? Jakoś mi na to nie wygląda...

salamandrus napisał(a):
JHWH mówi, ze wszystko co stworzył było dobre. M. in. dlatego nie jest możliwe, by bunt nastąpił przed szóstym dniem
Błędne założenie musi doprowadzić do błędnego wniosku. Zakładasz, że aniołowie zostali stworzeni w czasie sześciu dni. A przecież właśnie to, co stworzył Bóg jako stworzenie fizyczne w ciągu sześciu dni, było dobre. Z tego raczej należałoby wnioskować, że stworzenie aniołów i bunt nastąpiły wcześniej. Nie czytamy, żeby grzech wszedł na ziemię wczesniej niż w momencie upadku Adama [Rzym. 5:12]. Wynikałoby stąd że popełnienie grzechu przez Lucyfera nie nastąpiło na ziemi i nie nastąpiło po akcie stworzenia opisywanym w I Mojż. 1, tylko przed.

Żaden z podanych przez Ciebie wersetów nie dotyczy omawianego problemu. Mówią o stworzeniu jako całości, ale nie mówią o tym, że aniołowie zostali stworzeni w czasie sześciu dni razem z fizycznym wszechświatem.

salamandrus napisał(a):
Nie widzę również strącenia szatana na ziemię od razu po buncie. Wtedy na pewno został wypędzony z Góry Bożej. Z HIoba 1, Zach.3, Ewangelii, Obj. 12 wynika, ze do ukrzyżowania Mesjasza szatan miał dostęp przed JHWH.
Z Obj. 12 to nie wynika, ponieważ wydarzenia z Obj. 12 będą miały miejsce dopiero w 2 połowie 7 letniego okresu, czyli w tzw. Wielkim Ucisku. Wyrzucenie z nieba po odkryciu niegodziwości u Lucyfera [Ez. 28:15] najwyraźniej nie oznaczało braku możliwości dostępu do JHWH i nadal nie oznacza, skoro "oskarżyciel braci" zostanie zrzucony na ziemię dopiero na 3.5 roku przed Armaggeddonem, po walce z Michałem i jego aniołami [Obj. 12:7-10]. Rozumiem, że chodzi o zrzucenie na stałe, bez możliwości stawania przed JHWH. Dlatego odróżniłbym wyrzucenie z nieba w sensie miejsca przed Bogiem, które Lucyfer zajmował, ale potem miał jeszcze możliwość stawania przed JHWH (i tutaj się z Tobą zgadzam), będąc na ziemi w Edenie, od zrzucenia, które nastąpi w przyszłości bez możliwości stawania przed Panem. Tak rozumiem całość.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 4:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Cytuj:
Smok Wawelski napisał:
Już podawałem argument potwierdzający, że "wszystko wojsko" odnosi się do wszystkich stworzeń na ziemi. Link również podawałem. Wystarczy rozwinąć Stronga i przeczytać, co oznacza ten zwrot w I Mojż. 2:1


Tymczasem słowo wojsko i zastępy używane jest zamiennie. Widać to we fragmentach:

1Krl 22:19 Bg "A Micheasz rzekł: Słuchajże tedy słowa Pańskiego: Widziałem Pana siedzącego na stolicy swojej, i wszystko wojsko niebieskie stojące po prawicy jego, i po lewicy jego."
1Krl 22:19 Br "A Micheasz powiedział: Posłuchaj więc tego, co mówi Jahwe. Widziałem Jahwe zasiadającego na tronie w otoczeniu zastępów niebieskich, po Jego prawej i lewej stronie."

2Krn 18:18 Bg "Ale on rzekł: Słuchajcież tedy słowa Pańskiego: Widziałem Pana siedzącego na stolicy jego, i wszystko wojsko niebieskie stojące po prawicy jego i po lewicy jego.
2Krn 18:18 Br "Micheasz zaś powiedział: Posłuchajcie tedy, co mówi Jahwe: Widziałem Jahwe siedzącego na swoim tronie w otoczeniu zastępów niebieskich, z prawej i z lewej Jego strony."

Zamienność widać też w tym miejscu stronga, wychodząc od Rdz. 2:1:
Rdz 2:1 KJV „Thus the heavens <H08064> and the earth <H0776> were finished <H03615>, and all the host of them <H06635>.”
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 6635&t=KJV

W konsekwencji:

Dn 8:10 Bg I wyrósł aż do wojska niebieskiego, i zrzucił niektórych na ziemię z onego wojska i z gwiazd, i podeptał ich;

Iz 45:12 Bw "Ja uczyniłem ziemię i stworzyłem na niej ludzi, moje ręce rozciągnęły niebiosa i Ja daję rozkazy wszystkiemu ich wojsku."

Ps 33:6 BT "Przez słowo Pana powstały niebiosa i wszystkie ich zastępy przez tchnienie ust Jego."

Ne 9:6 BT "Ty, Panie jesteś jedyny. Ty uczyniłeś niebiosa, niebiosa niebios i całe ich wojsko; ziemię i wszystko, co na niej; morza i wszystko, co w nich. Ty ożywiasz to wszystko, a wojsko niebios oddaje Ci pokłon."

A także imię JHWH:
Ag 2:6 BT "Bo tak mówi Pan Zastępów: Jeszcze raz, [a jest to] jedna chwila, a Ja poruszę niebiosa i ziemię, morze i ląd."

Podobnie z Ezechiela wynika,ze Lucyfer mieszkał w Edenie zanim się zbuntował. A to oznacza, ze już po czasie sześciu dni od których JHWH powiedział: na początku ...

więc nie widzę w moim rozumowaniu braku logiki.
Cytuj:
Smok Wawelski napisał:
Co więcej, jeśli Bóg stworzył niebo w sensie materialnym ORAZ niematerialnym dopiero "na początku" - czyli podczas sześciu dni - to mamy problem z zamieszkiwaniem Pana Boga (który mieszka w niebie) w niebie. Gdzie mieszkał zanim nastąpił "początek"? Jeśli świat niematerialny z aniołami i cherubami włącznie został stworzony dopiero "na początku", to czyżby był pozbawiony swego orszaku cherubów i serafów aż do momentu stworzenia nieba i ziemi? Jakoś mi na to nie wygląda...

To nie są przekonujące argumenty.

1Tm 6:16 Bg "Który sam ma nieśmiertelność i mieszka w światłości nieprzystępnej, którego nie widział żaden z ludzi, ani widzieć może; któremu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen."

Ps 36:10 Bw "Bo u ciebie jest źródło życia, W światłości twojej oglądamy światłość."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 7:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Dokładnie w tym miejscu Stronga, który cytujesz, jest napisane, że w I Mojż. 2:1 chodzi o istoty stworzone na ziemi. Wystarczy rozwinąć okienko "Gesenius Lexicon" i przeczytać: "Once rather more boldly is applied to the inhabitants of the earth or rather whatever fills the earth, the plants even being included (...) Genesis 2:1 (..) is thus explained in Neh. 9:6; compare Ex. 20:11."

Zastępy w sensie słońca, księżyca i gwiazd można znaleźć w Iz. 34:4; wojsko jako gwiazdy jest na przykład w Iz. 40:26

"Podnieście ku górze wasze oczy i patrzcie: Kto to stworzył? Ten, który wyprowadza ich wojsko w pełnej liczbie, na wszystkich woła po imieniu. Wobec takiego ogromu siły i potężnej mocy nikogo nie brak"

"Jak nie mogą być zliczone zastępy niebieskie i nie może być zmierzony piasek morski, tak mnogie będzie potomstwo Dawida, mojego sługi, i kapłanów lewickich, którzy mi służą" [Jer. 33:22]

"(...) abyś, gdy podniesiesz swoje oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, cały zastęp niebieski, nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu, i nie służył im, skoro Pan, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całym niebem" [V Mojż. 4:19]

Zamienność znaczenia określenia "zastępy" lub "wojska" jako zastępy aniołów, gwiazd lub innych stworzeń nie dowodzi, że w kontekście I Mojż. 1 chodzi o aniołów. Moim zdaniem kontekst mówi o tym, co opisano wcześniej, a wcześniej opisano akt stworzenia zastępów stworzeń materialnych. Nie opisano natomiast aktu stworzenia aniołów. Dlatego podsumowanie w I Mojż. 2:1 dotyczy stworzeń zapełniających ziemię i ewentualnie niebo w sensie firmamentu - bo o takim niebie jest mowa.

salamandrus napisał(a):
Podobnie z Ezechiela wynika,ze Lucyfer mieszkał w Edenie zanim się zbuntował. A to oznacza, ze już po czasie sześciu dni od których JHWH powiedział: na początku ... więc nie widzę w moim rozumowaniu braku logiki.
W którym miejscu Ezechiela jest napisane, że Lucyfer mieszkał w Edenie zanim się zbuntował? Jest napisane, że był tu i tam, ale to nie dowodzi, że był tam w określonej kolejności, dopóki tak nie zostanie napisane. Poza tym, jeśli Lucyfer mieszkał w Edenie zanim się zbuntował, to w Rzym. 5:12 Paweł się pomylił, bo napisał, że to przez człowieka grzech wszedł na świat. A zgodnie z Twoim poglądem grzech wszedł na świat przez Lucyfera. I klops. No i pytanie, za co został wyrzucony z nieba, skoro zbuntował się w Edenie? :)

salamandrus napisał(a):
To nie są przekonujące argumenty
Z całym szacunkiem, ale chciałbym się dowiedzieć, DLACZEGO nie są przekonujące i przeczytać jakieś przekonujące kontrargumenty, zamiast zbywania moich argumentów samym stwierdzeniem, że "nie są przekonujące".

Bóg mieszka w światłości niedostępnej, to prawda. Tylko, że ta światłość jest w niebie:

"Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię twoje, przyjdź Królestwo twoje" [Łuk. 11:20]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 7:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Smok Wawelski napisał(a):
W którym miejscu Ezechiela jest napisane, że Lucyfer mieszkał w Edenie zanim się zbuntował? Jest napisane, że był tu i tam, ale to nie dowodzi, że był tam w określonej kolejności, dopóki tak nie zostanie napisane.


Wobec tego cytuję po raz kolejny:
(13) Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym; okryciem twoim były wszelakie drogie kamienie: karneol, topaz i jaspis, chryzolit, beryl i onyks, szafir, rubin i szmaragd; ze złota zrobione były twoje bębenki, a twoje ozdoby zrobiono w dniu, gdy zostałeś stworzony. (14) Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej, przechadzałeś się pośród kamieni ognistych. (15) Nienagannym byłeś w postępowaniu swoim od dnia, gdy zostałeś stworzony, aż dotąd, gdy odkryto u ciebie niegodziwość.

Jeżeli ten fragment nie oznacza, że Lucyfer był w Edenie zanim się zbuntował, to z którego miejsca to wynika?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 04, 2011 8:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
salamandrus napisał(a):
Jeżeli ten fragment nie oznacza, że Lucyfer był w Edenie zanim się zbuntował, to z którego miejsca to wynika?
Lucyfer był w Edenie i był na świętej górze Bożej. Niekoniecznie w tej kolejności, bo tekst nie mówi, że Lucyfer najpierw był w Edenie, a potem na świętej górze Bożej. Po prostu był tutaj i był tutaj. Kolejność mogła być odwrotna. Nic nie wskazuje na to, że mamy tutaj ciąg wydarzeń.

Byłem w Krakowie i przechadzałem się po rynku. Byłem w Warszawie i zwiedzałem Starówkę. Czy z tych dwóch zdań wynika, że najpierw byłem w Krakowie, a potem w Warszawie?

Powtarzam jeszcze raz, że gdyby Lucyfer zbuntował się po swoim zamieszkaniu w Edenie, to grzech wszedłby na świat przez Lucyfera, a nie przez Adama [Rzym. 5:12].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL