www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:45 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn mar 28, 2011 8:06 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Cytuj:
A Tobie czego życzyć? "Wesołej Wielkanocy"? "Wesołego jajka?" "Wesołej Wielkanocy bez jajka?" "Biblijnej Wielkanocy"? :mrgreen:


Nie obchodze Wielkanocy :mrgreen:

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn mar 28, 2011 10:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
itur napisał(a):
Nie obchodze Wielkanocy :mrgreen:
No to wypada Ci życzyć wesołego nieobchodzenia Wielkanocy. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn mar 28, 2011 2:40 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 15, 2010 9:13 pm
Posty: 132
:D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn mar 28, 2011 3:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Obrazek

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: N kwi 03, 2011 3:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Coś w temacie, chyba tego nikt nie podawał http://www.wtl.us.edu.pl/pdf/pokarm_i_ofiara.pdf

jest jeszcze tekst, ale nie mam narazie dostępu i nie wiem co zawiera: "PISMA PASCHALNE" Orygenes Pseudo-Hipolit Pseud-Chryzostom

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn kwi 04, 2011 7:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Na temat wyrywania z kontekstu fragmentów pism Ojców apostolskich w celu udowodnienia założonej tezy o realnej obecności ciała i krwi Pańskiej w Eucharystii poczytasz tutaj wraz z kontekstem poszczególnych fragmentów:

http://one-fold.com/?page_id=56


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn kwi 04, 2011 8:24 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
Cytuj:
"Powstrzymują się [dokeci] od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput." [List do Smyrneńczyków VII]


Smoku, co tu wyrywac? To pisze wprost. Naprawde trzeba sie napocic, aby wykrecic tego typu stwierdzenia. Dysputy na ten temat byly, jak widac i wtedy.
Sam uczysz o najprostszej mozliwej interpretacji tekstu, jako najbardziej prawdopodobnej wersji.Dla mnie (slusznie czy nie) niektorzy z Ojcow nauczali o realnej obecnosci Chrystusa w Eucharystii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn kwi 04, 2011 11:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
makabi napisał(a):
""Powstrzymują się [dokeci] od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput." [List do Smyrneńczyków VII]

Smoku, co tu wyrywac? To pisze wprost. Naprawde trzeba sie napocic, aby wykrecic tego typu stwierdzenia. Dysputy na ten temat byly, jak widac i wtedy. Sam uczysz o najprostszej mozliwej interpretacji tekstu, jako najbardziej prawdopodobnej wersji. Dla mnie (slusznie czy nie) niektorzy z Ojcow nauczali o realnej obecnosci Chrystusa w Eucharystii.
Ja nie uczę o wyrywaniu tekstu z jego kontekstu. Poczytaj sobie teksty w ich kontekstach, bo sam podajesz tylko fragment jakiegoś listu. To, co rozumiał autor pod pojęciem "jest ciałem" niekoniecznie musi pasować do doktryny katolickiej. Zwłaszcza, gdyby w kontekście zaznaczył, że pisze o ludziach, (doketach), którzy nie wierzyli, że Jezus posiadał prawdziwe ciało i DLATEGO nie przyjmowali chleba i wina w ramach dziękczynienia (eucharystii) za ofiarowanie prawdziwego ciała. Pan Jezus również powiedział "oto ciało moje" trzymając w ręku chleb, który nie był dosłownie Jego ciałem, bo siedział we własnym ciele przy stole. Sam Ignacy z Antiochii rozumiał ciało i krew symbolicznie, o czym pisze w swoim Liście do Rzymian. Dlatego nie byłbym taki szybki w ocenie poglądów autora listu na podstawie dwóch zdań wyrwanych z jego listu. Tutaj masz kontekst:

http://one-fold.com/?page_id=66

A poza tym, dyskusja o Eucharystii toczy się w innym wątku, w którym również podałem linki do omówienia tekstów Ojców apostolskich w ich kontekstach. Ten wątek jest o Passze, a nie o katolickiej Eucharystii. Dlatego ewentualna odpowiedx prosiłbym zamieścić tutaj:

viewtopic.php?f=6&t=223


Ostatnio edytowano Pn kwi 04, 2011 12:00 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn kwi 04, 2011 11:51 am 
makabi napisał(a):
Cytuj:
"Powstrzymują się [dokeci] od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput." [List do Smyrneńczyków VII]

Smoku, co tu wyrywac? To pisze wprost. Naprawde trzeba sie napocic, aby wykrecic tego typu stwierdzenia. Dysputy na ten temat byly, jak widac i wtedy.
Sam uczysz o najprostszej mozliwej interpretacji tekstu, jako najbardziej prawdopodobnej wersji.Dla mnie (slusznie czy nie) niektorzy z Ojcow nauczali o realnej obecnosci Chrystusa w Eucharystii.
Odpowiedź przeniesiono do wątku o Eucharystii: viewtopic.php?p=39551#p39551


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pn kwi 04, 2011 12:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
makabi napisał(a):
""Powstrzymują się [dokeci] od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Tak więc ci, co odmawiają daru Boga, umierają wśród swoich dysput." [List do Smyrneńczyków VII]

Smoku, co tu wyrywac? To pisze wprost. Naprawde trzeba sie napocic, aby wykrecic tego typu stwierdzenia. Dysputy na ten temat byly, jak widac i wtedy. Sam uczysz o najprostszej mozliwej interpretacji tekstu, jako najbardziej prawdopodobnej wersji. Dla mnie (slusznie czy nie) niektorzy z Ojcow nauczali o realnej obecnosci Chrystusa w Eucharystii.
Odpowiedź przeniesiono do wątku o Eucharystii:

viewtopic.php?f=6&t=223


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: N kwi 24, 2011 7:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
zdjęcie i informacja o przygotowaniach do Paschy przez Michaela W. Smitha http://www.whosay.com/michaelwsmith/photos/23110
ciekawe... jak oni to obchodzą, może ktoś wie ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: So kwi 12, 2014 6:36 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
To w poniedziałek po zmroku jest Pascha ? A zatem wspominanie - Łuk. 22:19 " ... to czyńcie na pamiątkę moją. " w niedzielę po zmroku ?
PS. Przyznam, ze tego Festiwalu to mam juz po dziurki w nosie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: So kwi 12, 2014 8:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
"A oni odszedłszy, znaleźli, jak im powiedział, i przygotowali wieczerzę paschalną. A gdy nadeszła pora, zajął miejsce przy stole, a apostołowie z nim. I rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć tę wieczerzę paschalną z wami przed moją męką; powiadam wam bowiem, iż nie będę jej już spożywał, aż nastąpi spełnienie w Królestwie Bożym. I wziąwszy kielich, i podziękowawszy, rzekł: Weźcie go i rozdzielcie między sobą; powiadam wam bowiem, iż odtąd nie będę pił z owocu winorośli, aż przyjdzie Królestwo Boże. I wziąwszy chleb, i podziękowawszy, łamał i dawał im, mówiąc: To jest ciało moje, które się za was daje; to czyńcie na pamiątkę moją. Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa" [Łuk. 22:13-20]

http://www.yeshua.co.za/heavenly_crucifixion.htm
https://www.youtube.com/watch?v=jEbx7dvgJ60

Missler (poganin):
https://www.youtube.com/watch?v=FAeuMDuuBRU
Stolenbarger (poganin):
https://www.youtube.com/watch?v=cyffartuE4k


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pascha
PostNapisane: Pt mar 26, 2021 5:36 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Niedługo Pascha. W sobotę 27.03. po zmroku. Ktoś ma jakieś przemyślenia ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL