www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 4:49 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 9:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
Witam was drodzy bracia i siostry.
Mam w takim razie pytanie. Czy reagujecie w jakiejś kryzysowej sytuacji na ulicy? Kiedy ktoś kogoś napadnie, okradnie, grozi mu bronią? Czy sami siebie będziecie bronić, lub swoich bliskich w takiej sytuacji? Czy naprawdę uważacie że w takiej sytuacji lepiej jest czekać na boską interwencję, typu piorun z nieba, szarańcza, czy legion aniołów do obrony? Może uważacie że lepiej byłoby czekać aż jakiś niewierzący policjant, ochroniarz, żołnierz zareaguje?
Nie pytam czysto hipotetycznie, ja reaguję, miałem w swoim chrześcijańskim życiu trzy takie sytuacje kiedy trzeba zareagować, szybko, zdecydowanie, i nie zastanawiać się uczy to uprzejme czy nieuprzejme w stosunku do, wybaczcie, bandyty. Czasami trzeba ratować cudze mienie, zdrowie. Kto ma to robić jak nie chrześcijanie. My mamy tą przewagę nad żołnierzami ze świata, że nie będziemy szaleć w morderczym tańcu, i znęcać się nad cywilami, więźniami, czy rabusiami. Nie znajduję w Pismach nic co by zakazywało takiej reakcji. Słyszałem niektórych braci którzy mówią, ale jest napisane : nie będziesz zabijał!, czy naprawdę tak tam stoi?,
czy nie jest tam raczej napisane: nie będziesz mordował?
Nie mam prawdy objawionej przez JHWH na ten temat, wiec jestem otwarty na krytykę. :)

w miłości,
K.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 11:48 am 
Ja dzięki Bogu nie znalazłem się nigdy w takiej sytuacji, więc nie będę się mądrzył, jak bym zareagował. Ale nie widzę nigdzie w Biblii zakazu stawania (fizycznego) w czyjejś obronie. Przeciwnie - Prawo i Prorocy są pełni wskazań dot. obrony słabszych, uciśnionych. Nie widzę w Piśmie pacyfizmu, widzę natomiast brak dochodzenia swego, zemsty, odpłaty - to jest coś innego niż brak reakcji na zło. Jestem przekonany, że wierzący w obronie rodziny, bliskich, czy w ogóle kogoś zagrożonego, może nawet zabić. Nie chodzi tu o morderstwo ("nie zabijaj/morduj"), ale o jakąś nieuniknioną obronę. Przykazanie, stanowiąc część prawa cywilnego, odnosi się do zbrodni, a nawet dalej Prawo rozróżnia zabójstwo umyślne i nieumyślne, więc tym bardziej nie dotyczy obrony.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 1:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Też nie rozumiem tego humanistycznego podejścia do rzeczywistości, prezentowanego przez wielu chrześcijan. Jeśli ktoś uważa, że zamiast ująć bandytę należy mu nadstawić drugi policzek albo nie reagować, tylko się modlić, to jest jakieś totalne nieporozumienie. Może warto by o tym porozmawiać, bo chrześcijaństwo nie jest "pacyfistyczne" w sensie biernego przyglądania się złu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 1:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
witaj,
dyskusja w temacie toczyła się już tutaj:

viewtopic.php?f=8&t=791


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 2:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Faktycznie, dzięki za przypomnienie (się również) :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL