www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 10:49 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
smok pisze:
Cytuj:
Poza tym, nie jesteśmy ani synami izraelskimi według ciała, ani prozelitami, którzy najpierw musieli stać się Żydami, a potem dobiero mieli przystęp do Boga. Jako poganie w ciele, mamy przez Ewangelię taki sam przystęp do Boga jak nasi żydowscy bracia


Izrael nie dzieli się na cielesny i niecielesny.
Jest tylko jeden Izrael prawdziwy który jest ludem Bożym ,który przyjął Mesjasza .Poganie równiez do niego należą. Rzym. 11:1-36 i nie powinni się z tego tytułu pysznić.
Cytuj:
Rzym. 11:20
20. Słusznie! Odłamane zostały z powodu niewiary, ty zaś trwasz dzięki wierze; wzbijaj się w pychę, ale się strzeż.
(BW)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 11:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Izrael nie dzieli się na cielesny i niecielesny. Jest tylko jeden Izrael prawdziwy który jest ludem Bożym, który przyjął Mesjasza.

Izrael to jest potomstwo Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Ciało Mesjasza/Chrystusa to są ludzie zbawieni. Część Izraela należy do Ciała Mesjasza, a inna część Izraela nie uwierzyła i pozostaje w stanie zatwardziałości. To się kiedyś zmieni, bo Bóg odwróci jeszcze bezbożność od Jakuba (czyli nienawróconych Izraelitów):

"A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba" [Rzym. 11:25-26]

Gdyby Izraelem był tylko lud Boży o obrzezanych sercach, to Bóg nie nazywałby Izraelem tych, którzy pozostali w zatwardziałości i nie miałby w planie odwrócenia bezbożności od Jakuba.

Teologia, którą prezentujesz, nazywa się teologią zastępstwa, według której Izrael według ciała przestał być Izraelem i został zastąpiony przez Kościół. To jest błędna i bardzo niebezpieczna teoria, oparta nie na Biblii, tylko na antysemickich uprzedzeniach jej autorów. A przecież Izraelici są umiłowani ze względu na praojców:

"Co do ewangelii, są oni [Izraelici] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców" [Rzym. 11:28]

Przeczytaj rozdziały 9-10 Listu do Rzymian w całości.

"Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela" [Rzym. 10:1]

Gdyby Izraelem byli tylko ci, którzy są zbawieni, to Paweł nie musiałby się modlić o ich zbawienie, prawda?

Cytuj:
Poganie równiez do niego należą. Rzym. 11:1-36 i nie powinni się z tego tytułu pysznić.

Zbawieni poganie należą do społeczności izraelskiej razem ze zbawionymi Żydami. Nie stali się Izraelem, bo nie są dziećmi Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała, tylko dziećmi Abrahama według wiary. Razem ze zbawionymi Żydami stanowią Ciało Mesjasza. Poganie zostali przyłączeni do społeczności izraelskiej, ale jako współobywatele i domownicy, a nie jako prozelici przerobieni na Żydów [Ef. 2:18-19]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 11:50 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura napisał(a):
mieszasz wszystko \, w Twoich wypowiedziach nie ma LOGIKI na temat slowa ale to Twoj problemjest -otwrarleś wlasny temat , by odciaganć uwqagę ludzi od Bozego slowa i ważnych spraw - to ciekawe..,ja sie do tego wciagać nie dam

No, ktoś tu rzeczywiście ostro miesza. Ale w taki sposób nie da się dyskutować. :roll:

Spróbuję jeszcze raz przemówić Ci do rozsądku w sprawie przekonywania nas (pogan) do przestrzegania świąt żydowskich. Cytuję fragment książki pt. "Podstawy teologii judaizmu mesjanistycznego" Daniela Justera, omawiający fragment Kolosan 2:16-23

"Jak widać, autorowi nie chodzi o to, by odwieść Żydów od ich powołania czy świętowania wielkich dzieł Bożych w historii Izraela i świata. Chodzi raczej o wyjaśnienie Kolosanom, że nie należy wywierać presji na pogan, by obchodzili święta żydowskie (...).

Ja Ci nie zabraniam obchodzić świąt żydowskich. Ty nie wywieraj na mnie presji, żebym je obchodził, bo robisz to wbrew Słowu Bożemu". I tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 2:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
Ketura, możemy Ci pomóc. Kochamy Cię i chcetnie byśmy pomogli, może razem porozmawiali, masz jakąś ziemską rodzinę?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 3:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
smok pisze:

Cytuj:
Teologia, którą prezentujesz, nazywa się teologią zastępstwa, według której Izrael według ciała przestał być Izraelem i został zastąpiony przez Kościół. To jest błędna i bardzo niebezpieczna teoria, oparta nie na Biblii, tylko na antysemickich uprzedzeniach jej autorów. A przecież Izraelici są umiłowani ze względu na praojców:


Niebezpieczne jest twoje tendencyjne interpretowanie mojej wypowiedzi i posądzanie mnie o antysemityzm.
Gdzie napisałem ,że Izrael przestał byc Izraelem. :?: Skąd wziąłeś myśl ,że Kościół kogoś zastępuje . :shock:
W odróżnieniu od ciebie nie prezentuję tu żadnej teologii .
Cytuje Apostoła Pawła i jego teologię.Skoro jej nie rozumiesz to twój problem. To poganie zostają Izraelitami nie odwrotnie.To Izrael jest wybrany .Gdybyś uważnie przeczytał mój post to zauważyłbyś ,że strzeliłeś wielkiego byka. :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2005 4:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
smok pisze:

Teologia, którą prezentujesz, nazywa się teologią zastępstwa, według której Izrael według ciała przestał być Izraelem i został zastąpiony przez Kościół. To jest błędna i bardzo niebezpieczna teoria, oparta nie na Biblii, tylko na antysemickich uprzedzeniach jej autorów. A przecież Izraelici są umiłowani ze względu na praojców:

Poszukiwacz napisał(a):
Niebezpieczne jest twoje tendencyjne interpretowanie mojej wypowiedzi i posądzanie mnie o antysemityzm.

A gdzie ja napisałem, że Ty jesteś antysemitą? Mówiłem o autorach "teologii zastępstwa".

Cytuj:
Gdzie napisałem, że Izrael przestał byc Izraelem. :?:

O, tutaj:

Poszukiwacz napisał(a):
Izrael nie dzieli się na cielesny i niecielesny. Jest tylko jeden Izrael prawdziwy który jest ludem Bożym, który przyjął Mesjasza.

Jeśli tak, to rozumiem z Twojej wypowiedzi, że istnieje tylko jeden prawdziwy Izrael - "Izrael duchowy" - bo ten, który nie przyjął Mesjasza, nie jest prawdziwym Izraelem, a Izrael nie dzieli się na cielesny i niecielesny. Czyli cielesny, który nie przyjął Mesjasza, przestał być Izraelem. Tak mi wychodzi z Twoich słów.

Cytuj:
W odróżnieniu od ciebie nie prezentuję tu żadnej teologii.

Każdy jakąś prezentuje, tylko nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Czasem czyjąś, czasem własną. Ale pogląd, że Izrael, który nie przyjął Mesjasza, nie jest Izraelem (bo cielesnego Izraela być nie może) jest żywcem wzięty właśnie z "teologii zastępstwa" - mogłeś o tym nie wiedzieć po prostu. Nie denerwuj się.

Cytuj:
Cytuje Apostoła Pawła i jego teologię. Skoro jej nie rozumiesz to twój problem. To poganie zostają Izraelitami nie odwrotnie. To Izrael jest wybrany. Gdybyś uważnie przeczytał mój post to zauważyłbyś, że strzeliłeś wielkiego byka. :?

Z tej wypowiedzi tylko jedno zdanie jest na pewno prawdziwe: "To Izrael jest wybrany".

Nie cytujesz teologii Pawła, poganie nie zostają Izraelitami, a ja nigdzie nie pisałem, że coś jest "odwrotnie" (czyli że Izraelici zostają poganami?). Wolałbym jakieś argumenty, na przykład o tym, co zrobimy z zatwardziałą częścią Izraela, skoro nie może być Izraela cielesnego i niecielesnego? Jak ją nazwiemy, skoro Paweł nazywa ją Izraelem? A skoro Izraelem są tylko ci, którzy przyjęli Mesjasza (czyli są zbawieni), to dlaczego Paweł modli się o zbawienie Izraela? Dlaczego zbawieni Izraelici mieliby być nieprzyjaciółmi Boga?

Nigdzie nie jest napisane, że poganie stają się Izraelitami. Dołączają do wspólnoty i jako dzikie gałęzie są wszczepiani w drzewo oliwne obok gałęzi szlachetnych (naturalnych), ale nie stają się przedtem gałęziami szlachetnymi [Rzym. 11:17,24]. A tajemnica Mesjasza nie polega na tym, że poganie stają się Żydami, tylko że poganie razem z Żydami tworzą jedno Ciało. Poganie pozostają poganami w ciele, Żydzi pozostają Żydami w ciele, a w Mesjaszu nie ma Żyda ani Greka [Gal. 3:28], bo jesteśmy nowym człowiekiem [Ef. 2:15], a jedni (Żydzi) i drudzy (poganie) mamy przystęp do Ojca w jednym Duchu [Ef. 2:18].

"Gdyż powiadam, że Chrystus stał się sługą obrzezanych ze względu na prawdę Bożą, aby potwierdzić obietnice dane ojcom. I aby poganie wielbili Boga za miłosierdzie, jak napisano: Dlatego będę cię wyznawał między poganami i będę śpiewał imieniu twemu. I znowu mówi: Weselcie się, poganie, z jego ludem. I znowu: Chwalcie Pana, wszyscy poganie, i niech go wysławiają wszystkie ludy" [Rzym. 15:8-11]

"Macedonia bowiem i Achaja postanowiły urządzić składkę na ubogich spośród świętych w Jerozolimie. Tak jest, postanowiły, bo też w samej rzeczy są ich dłużnikami, gdyż jeżeli poganie stali się uczestnikami ich [Żydów] dóbr duchowych, to powinni usłużyć im dobrami doczesnymi" [Rzym. 15:26-27]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 25, 2005 8:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
smok pisze:
Cytuj:
Jeśli tak, to rozumiem z Twojej wypowiedzi, że istnieje tylko jeden prawdziwy Izrael - "Izrael duchowy" - bo ten, który nie przyjął Mesjasza, nie jest prawdziwym Izraelem, a Izrael nie dzieli się na cielesny i niecielesny. Czyli cielesny, który nie przyjął Mesjasza, przestał być Izraelem. Tak mi wychodzi z Twoich słów.


Wyciągnąłeś błędny wniosek i zacząłeś go krytykować.Skąd wziąłeś pojęcie "izraela duchowego". :shock: Izrael jest jeden -to dzieci Jakuba.
Oczekiwali obiecanego Mesjasza.On przyszedł ale go nie wszyscy rozpoznali i przyjęliJan. 1:11-12. Ci którzy go przyjęli jako Pomazańca Pańskiego zdali egzamin Jan Chrzciciel mówi o tym wyraźnie
Mat. 3:11-12.Zdadzą go również wszyscy którzy przyjmują go nadal bądź przyjmą w przyszłości Jer. 31:33-34.Izrael jest tylko jeden.

Teraz kwestia pogan.Ap.Paweł pisze:
Cytuj:
Rzym. 11:25-27
25. A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
Jest oczywiste ,że powołanie pogan ma spowodować większą gorliwość Izraela do przyjęcia Mesjasza Rzym. 11:13-14.
Poganie są Izraelem Rzym. 11:17 .Stają sie nim przez wiarę w tego samego Mesjasza i z łaski.Ale będzie ich określona ilość (pełnia)
Dołączają oni do Izraela który był,jest i będzie. To korzeń nosi gałęzie.Poganie są tylko gałęziami.
Cytuj:
Rzym. 11:26-27
26. I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.27. A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
(BW)


Zanim znowu zaczniesz obalać własne wnioski moich wypowiedzi,
proponuję ,żebyś uważnie przeczytał 11 rozdział listu do Rzymian .
Słowo po słowie jak jest napisane.Zrozumiesz wtedy ,że Izrael był zawsze umiłowany w oczach Pana.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 25, 2005 9:05 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Wyciągnąłeś błędny wniosek i zacząłeś go krytykować.

OK, sorry. Źle zrozumiałem Twoją wypowiedź.

Cytuj:
Poganie są Izraelem Rzym. 11:17. Stają sie nim przez wiarę w tego samego Mesjasza i z łaski. Ale będzie ich określona ilość (pełnia)
Dołączają oni do Izraela który był, jest i będzie. To korzeń nosi gałęzie. Poganie są tylko gałęziami.

Rzym. 11:17 nie mówi, że poganie są Izraelem. Trzeba by ustalić, czym jest drzewo oliwne, a czym są jego gałęzie. Ja czytam, że gałęzie odłamane, to niewierzący Izrael, a na ich miejsce zostali wszczepieni wierzący poganie [Rzym. 11:20-21]. Byłbym skłonny twierdzić raczej, że drzewem jest Mesjasz Izraela, a my (poganie) jesteśmy w Niego wszczepiani. Gałęzie naturalne, które w naturalny sposób mogły wyrosnąć z Mesjasza i wydać owoc (porównaj z Krzewem Winnym), zostały odłamane ("do swej własności przyszedł, lecz swoi Go nie przyjęli" - Jan 1:11). Bóg ma moc wszczepić ponownie gałęzie naturalne [Rzym. 11:23] - czyli Izrael to raczej gałęzie naturalne, a nie całe drzewo. Mesjasz jest również korzeniem Dawidowym [Obj. 5:5].

Cytuj:
Zanim znowu zaczniesz obalać własne wnioski moich wypowiedzi,
proponuję, żebyś uważnie przeczytał 11 rozdział listu do Rzymian .
Słowo po słowie jak jest napisane. Zrozumiesz wtedy, że Izrael był zawsze umiłowany w oczach Pana.

Teraz Ty mi się rewanżujesz, obalając coś, czego nigdy nie napisałem. Oczywiście, że Izrael zawsze był i nadal jest umiłowany w oczach Pana. Ale to wcale nie oznacza, że poganie stają się Izraelem. Zbawienie całego Izraela to jest odwrócenie bezbożności od Jakuba. Jeśli zaczniemy podstawiać pojęcie "Izrael" zamiast "Kościół", to wychodzą bzdury. Ani Kościół nie jest Izraelem, ani Izrael Kościołem.

W wątku obok rozpocząłem dyskusję na ten temat. Jeśli chcesz pociągnąć rozmowę o tych sprawach, to proponuję przeniesienie sie tam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 26, 2005 8:36 am 
Ketura MAgdalena napisał(a):
...ale to Twoj problemjest -otwrarleś wlasny temat , by odciaganć uwqagę ludzi od Bozego slowa i ważnych spraw - to ciekawe..,ja sie do tego wciagać nie dam .


MAgdaleno, myślę, że interpretujesz sobie rzeczy zbyt opatrznie i bardzo nieostrożnie - podzielam całkowicie to, co napisał Smok w powyższym do cytowanego poście. Moje poparcie jest tylko po to, żeby uzmysłowić Ci, że ja też, w żadnym wypadku, nie zgadzam się z Tym co piszesz.

Pozdrawiam.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 27, 2005 3:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Keturko, Twoje "nauczanie" na temat gałęzi jest lekko poplątane i nie bardzo wiem, o co w nim chodzi, więc się nie będę do niego odnosił.

Ketura MAgdalena napisał(a):
masz udział w moszczu szlachetnym oliwnym jednakze nie jesteś poganinem a więc kim? Dołączony jak pisze - i bliski społeczności Jisraelskiej - nie obcy juz przymierzom i obietnicom bożym ,którychsam Panóg nie znióśł!! etp a więc kim jestes?


Już pisałem, kim jestem. Nowym stworzeniem i poganinem w ciele, włączonym w coś, co się nazywa Ciałem Mesjasza i "społecznością izraelską" złożoną ze zbawionych Żydów i zbawionych pogan. Nie ze zbawionych Żydów i zbawionych pogan przerobionych na Żydów. Abraham jest ojcem wielu narodów [I Mojż. 17:4] i rzeczywiście wiele narodów weszło do społeczności izraelskiej przez wiarę - ale weszliśmy w Nowe Przymierze z Bogiem (nie w stare) i nie przestaliśmy być wieloma narodami.

A co do przymierzy - przymierza bezwarunkowe pozostają w mocy (Abrahamowe, Dawidowe, Nowe), natomiast w miejsce warunkowego Starego Przymierza, którego Izrael nie dotrzymał, Bóg zawarł Nowe Przymierze i to jest chyba jasno i wyraźnie napisane:

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan" [Jer. 31:31-32]

"Teraz zaś [Mesjasz] objął o tyle znakomitszą służbę, o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem, które ustanowione zostało w oparciu o lepsze obietnice. Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan" [Hebr. 8:6-9]

Pomyliłaś sobie chyba Izrael według ciała pozostający w cieniu rzeczy przyszłych [Kol. 2:16] z Izraelem Bożym, który wszedł w rzeczywistość Mesjasza [Kol. 2:17] poprzez Nowe Przymierze z Bogiem i wraz z poganami tworzy Ciało Mesjasza w ramach "społeczności izraelskiej" czyli dzieci Abrahama według wiary. Dlatego jeśli jesteś już w rzeczywistości Mesjasza, to chwal Boga razem ze zbawionymi poganami [Rzym. 15:9] zamiast wciągać nas do cienia, który zapowiadał tylko coś, co już mamy. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 27, 2005 10:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura MAgdalena napisał(a):
jak widzę nie rozumiesz tego ale zwróć uwagę na podstawy - nie podważaj naucznia Pawła....
chodzi oprzymierze wg Ducha - nowe serce mięsiste ale co do narodu jako całości do Jisrela - to dopiero nastąpi jeszcze obecnie jak to Pawłeł napisał według wyboru łaski


Zaraz, czegoś tu nie rzeczywiście rozumiem - jeśli Nowe Przymierze według Ducha ma dopiero zostać zawarte, to o czym mówił Jeszua do apostołów: "Oto krew moja Nowego Przymierza" [Mat. 26:29]? Dlaczego apostoł Paweł był sługą Nowego Przymierza [II Kor. 3:6], skoro ono jeszcze nie zostało zawarte? :?

Możemy się zgodzić, że cały Izrael jako naród wejdzie w Nowe Przymierze z Bogiem, które zostało zawarte i przypieczętowane na Krzyżu Golgoty - bo tak mówi Pismo [Hebr. 9:11-18]. Na razie weszła w to przymierze resztka Izraela według wyboru łaski [Rzym. 11:5] i wchodzą poganie [Rzym. 11:25]. Każdy, kto wchodzi w to przymierze, otrzymuje serce mięsiste. A Izrael jako cały naród otrzyma je w przyszłości [Rzym. 11:26-27].

Cytuj:
Jest Israel cielesny i ten Boży Jisrael - chyba coś na ten temat wiem , skoro ja Żydówką jestem , należąc do jednego i do drugiego:-)
nie? :-)


Zgoda! No widzisz, jak nam ładnie idzie? :wink:

Cytuj:
oczywiście przymusu nie ma - mamy być w tym wszystkim wolni - zrobisz jak zechcesz ale ja mam zamiar brać udział w świetach Pana i powiem , że są one wielkim błogosławieństwem i bogactwem i są częścią zbawienia , którym jest Jahszua i że są aktualne , ważne i potrzebne potrzebne - obojętnie jak na nie patrzysz teraz, nigdy nie uczestnicząc jeszcze , a nie znając ich , to ja Cię również zachęcam - to nie o to że masz się Żydem stać, bo raczej nim się nie staniesz, tutaj chodzi o spoleczność - ciało Mesjasza i spolecznosć Izraelską i nie tylko -byliście dalecy a teraz staliście się bliscy i domownikami Boga a więc śmialo poprzez ofiarę krwi z baranka - w tej krwi jest to nowe przymierze według Ducha, który Słowo wypisuje teraz w naszych sercach - i to jest ta obrzeska Słowem -słowo obrzezką poprzez Ducha Świętego a nie na tylko talbicach kamiennych - jako prikaz rozumiesz?


No, widzę zmiany! Bardzo dobrze. Cieszę się, że zmieniasz ton i zaczynamy rozmawiać w wolności. Bierz udział w świętach, jeśli tylko chesz i niech Ci Bóg błogosławi. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 28, 2005 1:59 am 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Chwałą Bożą jest rzecz ukryć, a chwałą królów rzecz zbadać. Ks.Przyslow. 25:2



Genesis 17:4-7 Oto przymierze moje z tobą jest takie: Staniesz się ojcem wielu narodów. Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów. Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie. I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami twoimi po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie.

Jest to bezwarunkowe wieczne przymierz, potwierdzone pozniej z Izaakiem i Jakubem.
JHWH przysiagl, ze przymierze bedzie trwac wiecznie.

Abrahamowi takze zostala obiecana olbrzymia liczba potomkow.
rozmnożę potomstwo twoje jak proch ziemi, tak że jeśli kto zdoła policzyć proch ziemi, również potomstwo twoje będzie mogło być policzone. Genesis 13:16

Potomstwo twoje będzie liczne jak proch ziemi i rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, i na północ, i na południe, i będą błogosławione w tobie i w potomstwie twoim wszystkie plemiona ziemi. Genesis 28:14

Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje. Genesis 15:5

będę ci błogosławił obficie i rozmnożę tak licznie potomstwo twoje jak gwiazdy na niebie i jak piasek na brzegu morza, a potomkowie twoi zdobędą brame nieprzyjaciół swoich Genesis 22:17

Wszak sam powiedziałeś: Będę ci czynił dobrze i rozmnożę potomstwo twoje jak piasek morski, którego nie można zliczyć z powodu wielkiej ilości! Genesis 32:12

Jakub mial 12 synow, kazdy z nich byl zalozycielem plemienia. Te plemiona/rodziny rozwinely sie w 12-plemienny narod Izrael.

Ale Jakub, zwany pozniej Izrael, kochal Jozefa bardziej niz wszystkie swoje dzieci, i zanim Izrael umarl, Jozef przyprowadzil swoich dwoch synow aby Izrael ich poblogoslawil. Izrael skrzyzowal rece i , swoja prawice polozyl na Efraimie(mlodszym) a lewice na Manassesie.
Nastepnie rzekl:niech będą nazywani od imienia megoGenesis 48:16 BG. W ten sposob adoptujac dwoch synow Jozefa, Abraham stworzyl kolejne plemie, czyniac w sumie 13 plemion Izraela.
Mimo iz Jozefowi niepodobalo sie, iz ojciec jego polozyl swoja prawice na mlodszym, Jakub nie zmienil decyzji, czyniac Manassesa 13 plemieniem Izraela i zapowiadajca iz bedzie on Wielkim Narodem, zas o Efraimie Jakub/Izrael powiedzial iz bedzie on ,,Kompania Narodow''(pelnia narodow, mnostwem narodow) To bylo powiedziane jedynie o Manasesesie i Efraimie. Pozostalo jescze 11 innych plemiono, co do ktorych Jakub/Izrael rzekl:
Zgromadźcie się, a opowiem wam, co was czeka w dniach ostatecznych BG, KJV Genesis 49

PRZYMIERZE ABRAHAMOWE JEST BEZWARUNKOWE.

JHWH obiecal Abrahamowi iz bedzie ojcem wielu narodow, iz bedzie ojcem rodow krolewskich, iz jego imie bedzie wielkie.

I nie chodzi tu o inne narody niz potomkow wg ciala, ktorymi to obecnie sa takie narody jak:
Wielka Brytania i Commonwealth (kompania narodow) EFRAIM
Stany Zjednoczone (wielki narod) Manasses, http://www.british-israel.ca/israel.htm
nastepnie narodami Izraeskimi sa:
Irlandia (Tuatha Danaan), Denmark, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Finlandia, Isalandia, Holandia, Norwegia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia, czesciowo Niemcy, czesciowo Francja, czesciowo Zydzi ....
http://www.ibea.org.uk/the_israel_nations.html

W Jezusie, JHWH zawarl kolejne przymierze, Nowe Przymierze, znowu Narodowe Przymierze z Domem Izraela (10 plemion) i domem Judy (Judaici i Beniaminici)
Bo powiedzial iz (parafrazujac) te dwie rodziny, dwa domy, dwie siostry=Dom Izraela i Dom Judy, stana sie chrzescijanskimi narodami.
Beda Synami Boga zywego (co moze sie stac tylko z narodami chrzescijanskimi).

Kiedy spojzymy na historie chrzescijanstwa, to wlasnie polnocne kraje Europy byly tzw Narodami Biblii., chrzescijanskie ,protestanckie narody Europy Polnocnej zaniosly Ewangelie na caly swiat. To wlasnie w Anglii, USA itp powstawaly jak grzyb po deszczu Towarzystwa Misyjne, Instytuty tlumaczenia Biblii, to glownie w tych krajach mialy miejsca tzw przebudzenia religijne (zob ksiazkaWielkie Przebudzeniawydana w Polsce)

Ksiega Izajasza mowi ,,Lud, ktory sobie stworzylem, bedzie glosic moja chwale''
JHWH powiedzial : ,,Efraim jest moim pierworodnym''
Do tej pory na godle wielkiej brytani jest napis,,
BOG I MOJE PRAWO...i to prawo odnosi sie do prawa pierworodztwa jakie zostalo przekazane Jozefowi.


........................................................................................................

JHWH zlozyl bezwarunkowa obietnice Dawidowi (a wczesniej Izrael powiedzial do Judy -przodka Dawida iz: Nie oddali się berło od Judy ani buława od nóg jego, aż przyjdzie władca jego, i jemu będą posłuszne narody.)
Iz jego tron bedzie istniec wiecznie, w kazdym pokoleniu.
Wspolczesni teolodzy i nauczyciele biblijni uwazaja iz to sie skonczylo wraz z Sedekiaszem, natomiast jeremiasz , wspolczesny Sedekiaszowi, potwierdza i tymbardziej umacnia obietnice zlozona Dawidow, iz,,Jak pewne jest, że ode mnie pochodzi przymierze z dniem i nocą i że Ja ustanowiłem prawa niebios i ziemi, tak pewne jest, że nie odrzucę potomstwa Jakuba i Dawida, mojego sługi, i będę spośród jego potomstwa wybierał władców nad potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Albowiem odmienię ich los i ulituję się nad nimi.
Izrael do tej pory powinien miec ciaglasc dynasti krolewskiej Dawida.
Jezus dopiero zasiadzie na tronie Dawida i jemu beda posluszne narody po jego drugim przyjsciu.



Pamietajmy:
*Izrael jest Narodem Wybranym, nie zydzi. Zydzi sa mala czescia Izraela (i to nie wszyscy).
*Izrael i Zydzi nie sa synonimami
*nie ma w orginale pism takiego slowa jak ,,poganie'', Pawel czesto piszac o ,,poganach''-narodach, pisze o narodach Izraelskich, ktore juz w jego czasach tworzyly narody Europy. zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy (poganie)NARODY (izraelskie) w pełni wejdą , i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba.[/color]
*do wspolczesnego panstwa Izrael, nie przyznaja sie nawet ortodoksyjni zydzi
*nie ma przypadkow :) (conajmniej w Bozym Planie dziejow)

Kilka Stron na w/w temat:

chrzescijanskie:
http://www.cryaloud.com/
http://www.missiontoisrael.org/articles.php
http://www.1335.com
http://www.artisanpublishers.com
http://www.bibleblessings.net/
http://www.british-israel-world-fed.ca/
http://www.ensignmessage.com/contents.html
http://www.migrations.info/en-us/dept_19.html
http://www.originofnations.org/


zydowskie:
http://britam.org/
http://www.nazarene.net/brit-am/

...

I wiele innych, roznych i barwnych jak cale nasze wspolczesne chrzescijanstwo.


Pozdrawiam

















___________________________________________________________
Ks.Przyslow9:9 Daj mądremu, a będzie jeszcze mędrszy; poucz sprawiedliwego, a będzie umiał jeszcze więcej!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 28, 2005 11:00 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Liafail napisał(a):
JHWH zlozyl bezwarunkowa obietnice Dawidowi (a wczesniej Izrael powiedzial do Judy - przodka Dawida iz: Nie oddali się berło od Judy ani buława od nóg jego, aż przyjdzie władca jego, i jemu będą posłuszne narody.)

No i wszystko się zgadza - przyszedł Mesjasz, potomek Dawida i objął tron w Królestwie Bożym, które przyszło niedostrzegalnie [Łuk. 17:20-21]. Mesjasz odbudowuje upadłą chatkę Dawida już od Dnia Pięćdziesiątnicy [Dz. Ap. 15:14-19]. W tym fragmencie Żydzi rozmawiają o poganach, którzy jako nie-Żydzi zostali wybrani jako lud dla imienia Bożego i razem z Żydami tworzą wspólnotę narodów zwaną "społecznością izraelską" [Ef. 2:11-23]. Bóg obiecuje, że pozostali ludzie będą szukali Pana - jacy pozostali? Ano ci, którzy nie są Izraelem, po prostu.

Cytuj:
Wspolczesni teolodzy i nauczyciele biblijni uwazaja iz to sie skonczylo wraz z Sedekiaszem, natomiast jeremiasz , wspolczesny Sedekiaszowi, potwierdza i tymbardziej umacnia obietnice zlozona Dawidow, iz,,Jak pewne jest, że ode mnie pochodzi przymierze z dniem i nocą i że Ja ustanowiłem prawa niebios i ziemi, tak pewne jest, że nie odrzucę potomstwa Jakuba i Dawida, mojego sługi, i będę spośród jego potomstwa wybierał władców nad potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Albowiem odmienię ich los i ulituję się nad nimi. Izrael do tej pory powinien miec ciaglasc dynasti krolewskiej Dawida.

Obawiam się, że Twoje teorie na temat Izraela i Żydów przeszkadzają Ci dostrzec fakt, że Jezus umarł i zmartwychwstał jako Król Żydów [Mat. 27:29; Jan 19:19-22] i dana Mu jest wszelka władza na niebie i na ziemi [Mat. 28:18-20]. On jest Potomkiem, którego dotyczyły obietnice Abrahamowe i który miał przyjść jako Zbawiciel, otrzymując tron Dawidowy [Gal. 3:16]. Jezus wypełnił te wszystkie proroctwa i dlatego On jest Królem Żydów, a po Nim nie będzie już nikogo - więc jaka ciągłość dynastii?

Cytuj:
Jezus dopiero zasiadzie na tronie Dawida i jemu beda posluszne narody po jego drugim przyjsciu.

Jezus już jest Królem Królów i Panem Panów - jest nim teraz [Obj. 1:5] i już jako Król Królów i Pan Panów przyjdzie powtórnie, by objąć władzę w widzialnym 1000-letnim Królestwie [Obj. 19:16]. Wtedy zasiądzie na tronie ziemskim, ale już króluje i "jest władcą nad królami ziemskimi" [Obj. 1:5]

Cytuj:
Izrael jest Narodem Wybranym, nie zydzi. Zydzi sa mala czescia Izraela (i to nie wszyscy).

"Czymże więc góruje Żyd? Albo co za pożytek jest z obrzezania? Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im [Żydom] zostały powierzone wyrocznie [dosł. Pisma] Boże. Bo co z tego, że niektórzy nie uwierzyli? Czyż niewierność ich zniweczy wierność Bożą?" [Rzym. 3:1-2]

A więc Żydom zostało powierzone Pismo. Teraz zobaczmy do Rzym. 9:3-5

"Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen"

Żydom zostało powierzone Pismo, a Izraelitom - nadanie zakonu, obietnice i przymierza. Nadanie zakonu, obietnice i przymierza są zapisane w Piśmie. Jeżeli Żydzi i Izrael to nie to samo, mamy totalną schizofrenię. :)

Cytuj:
Izrael i Zydzi nie sa synonimami

Paweł nazywał siebie Izraelitą [Rzym. 11:1], Hebrajczykiem [Flp. 3:5] i Żydem [Dz. Ap. 21:39; 22:3]. Albo Paweł nie wiedział nic o teoriach głoszonych przez Ciebie i są to synonimy, albo... mamy trzech Pawłów! :D

Cytuj:
nie ma w orginale pism takiego slowa jak ,,poganie'', Pawel czesto piszac o ,,poganach''- narodach, pisze o narodach Izraelskich, ktore juz w jego czasach tworzyly narody Europy.

Poganie czyli nie-Żydzi to w Pismach Starego Przymierza "gojim", a w Pismach Nowego Przymierza "ethne". Obydwa wyrazy oznaczają "narody nie-żydowskie" i tak są stosowane w ST i NT. Czy mógłbyś wskazać miejsca w Biblii, gdzie Paweł "pisze o narodach Izraelskich, ktore juz w jego czasach tworzyly narody Europy"? Byłbym wdzięczny.

Cytuj:
zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy (poganie) NARODY (izraelskie) w pełni wejdą , i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba.

Lia, dlaczego zamiast czytać to, co jest napisane, koniecznie chcesz nagiąć znaczenie tekstu do własnych (egzotycznych zresztą) teorii? Gdzie jest w Biblii napisane, że "poganie to narody izraelskie"? Nie wszystkie narody na świecie pochodzą od Abrahama. A Jakubem jest nazywany w całej Biblii tylko jeden naród. Poczytaj choćby proroków. Izrael, Jakub, Jeszurun, Efraim - wszystko to są synonimy oznaczające wszystkich potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Z nimi Bóg zawarł przymierze na Synaju i Nowe Przymierze. Resztka weszła, pozostali jeszcze nie.

Cytuj:
do wspolczesnego panstwa Izrael, nie przyznaja sie nawet ortodoksyjni zydzi. nie ma przypadkow (conajmniej w Bozym Planie dziejow)

Zgoda, tylko co to ma do rzeczy?

P.S.

Proszę o argumentację biblijną, a nie wziętą z jakichś ludzkich teorii, choćby najbardziej facynujących. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 28, 2005 3:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
A już myślałem, że się uda rzeczowo porozmawiać. :( Keturko, zamiast konkretnie odpowiadać na konkretne pytania, wciąż zarzucasz mi brak zrozumienia spraw narodu żydowskiego, albo mnie obrażasz, a tak w ogóle to albo nie czytasz, albo nie rozumiesz moich postów.

Chaos i emocje, jakie biją z Twojego "nauczania" przekonują mnie niestety, że rację ma apostoł Paweł w I Tym. 2:12...

Piszesz albo rzeczy oczywiste, albo niezrozumiałe. Konkretów brak. No i zarzuty w stylu:

Cytuj:
Co do świąt nie rozumiesz co to jest ZBAWIENIE

Zastanawiam się, czy Ty sama rozumiesz, co to jest zbawienie. Ja jestem zbawiony przez wiarę, a nie przez obchodzenie świąt. I jako poganin w ciele nie muszę obchodzić świąt, żeby mieć relację z Bogiem. Tobie nie zabraniam ich obchodzić.

Niestety, mimo wszelkich pozorów zrozumienia, najwyraźniej nie rozumiesz, co to jest Ciało Mesjasza i na czym polega wspólnota Żydów i pogan w "społeczności izraelskiej". To, co piszesz, jest po prostu szowinizmem przebranym w duchowe szatki. Miłości do pogan w tym nie ma - jest tylko gorące pragnienie, żeby ich przerobić na Żydów. A to byłoby całkowicie sprzeczne z Tajemnicą Mesjasza objawioną w Pismach Nowego Przymierza.

Przykro mi, ale wobec tego, że nie rozmawiasz, tylko jak nakręcona powtarzasz w kółko własne argumenty, nie odpowiadasz na proste pytania zadane Ci już przez kilka osób i jesteś agresywna, ponadto nie opierasz się na Biblii tylko na własnych parafrazach cytowanych bezładnie i z pamięci, uważam dalszą dyskusję z Tobą za bezprzedmiotową.

Pozdrawiam Cię i błogosławię

Smok


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 28, 2005 4:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Kochani, zlitujcie sie i wytlumaczcie wreszcie Keturze co to jest zbawienie, bo kobieta tak plecie, ze czytac sie tego nie da. Jakos tak po kolei, po jednym zdaniu moze, bo jak duzo tresci, to ona sie gubi. A szkoda jej, bo chyba madra kobieta, tylko zakrecona. Odkrecic jej trzeba... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL