www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 4:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 3:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ponieważ nasze dywagacje o kaszance przerodziły się w rozmowę o ewentualnym zniesieniu (lub nie) Prawa, a także starym i nowym przymierzu, proponuję nowy wątek w tej sprawie. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 3:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura MAgdalena napisał(a):
Cieszesie ,że mogę zTobą porozmawiaći popisać"-)

Ja też. :)

Cytuj:
do czasu zaprowadzenia nowego proządku, to dotyczy się Nowego 1000-letniego królestwa, gdzie BĘDZIE ZAPROWADZONY NOWY PORZĄDEK : MESJASZA.

Z tekstu wynika, że nowym porządkiem jest tutaj Nowe Przymierze, a nie Era Mesjańska (milenium). Przepisy te nie mogą doprowadzić do wewnętrznej doskonałości tego, kto pełni służbę Bożą [Hebr. 9:9], poniewaz są zewnętrzne. Lecz Mesjasz wszedł przez inny przybytek z własną krwią [9:11], abyśmy oczyszczeni od martwych uczynków mogli służyć Bogu żywemu [9:14]. Chodzi o czas teraźniejszy, dopóki stoi pierwszy przybytek [9:8]. On już nie stoi.

Smok Wawelski" napisał(a):
PRZYKAZANIA CO DO SYSTEMU OFIARNICZEGO I ŚWIATYNI WIADOMO NIE OBOWIĄZUJĄ ALE WSZYSTKO POZOSTAŁE PRZYKAZANIA: tAK. Książkę mam w domu , czytałam kilka lat temu.

Niekoniecznie. Pewne przykazania wynikały z teokratycznego ustroju Izraela, inne wynikały z oddzielenia od pogan. Jedne i drugie również są nieaktualne. Przykazanie jest święte, sprawiedliwe i duchowe [Rzym. 7:12,14]. Jeszua (postaram się mówić do Ciebie Twoim językiem, na ile to możliwe) jest Panem Szabatu i w Nim weszliśmy w odpocznienie [Hebr. 4:3-4]. Staram się rozumieć Torę tak, jak wyłożył ją Mesjasz ("a Ja wam powiadam...").

Cytuj:
no w i właśnie o to chodzi -i ja jestem jak najbardziej ZA.
Bo nie nalezy czynić przeszkód i różnic ale: nie wolno Żydom zakzazywać tego i ganic ich a takze tym, którzy do nich przystępują, co Bóg im przykazał.

I tutaj zgadzamy się całkowicie. :D

Cytuj:
Tego co nalezy do ich tradycj ii kultury i Przymierza Abrahamowego , bowiem to nowe przymierze jest aneksem do tych poprzednich - starszych, danych na wiecznosć a więc równie ważne co pozostałe tamte - tylko, że przedstawione w nowym swietle:-)

Tutaj mamy problem. O ile przymierze Abrahamowe i Dawidowe są bezwarunkowe i wieczne, to przymierze Mojżeszowe było warunkowe, naród Izraela zerwał to przymierze, a Bóg dał im list rozwodowy. Zerwane przymierze nie istnieje i dlatego nastąpiła konieczność zawarcia Nowego Przymierza z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34], do którego zostaliśmy włączeni my, czyli poganie.

Cytuj:
Bardzo mi sie spodobało Twoje i Pawła podejście tak tak tak Hallelujah!!!!Amen. Takie podejście jest dobre i zdrowe i prawidłowe i normalne- podzielam i zgadzam się z nim .

No, to się cieszę. Pamiętajmy, że Tymoteusz został obrzezany, bo miał matkę Żydówkę, ale Tytus już nie - bo był Grekiem. Trzymasz koszer? Dobrze, nie będę Cię ganił z tego powodu - skoro już o tym wiem, to przy Tobie nie będę jadł szynki. Ale nie osądzaj mnie za to, że ja ją jem. Dla mnie nie to kala człowieka, co do niego wchodzi, lecz to, co wychodzi z jego serca - tak Mesjasz wyłożył Torę. Nie mamy jednak prawa osądzać się wzajemnie ani z powodu dnia, ani pokarmów, ani napojów. I niech tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 9:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura MAgdalena napisał(a):
koszer nie jest zniesione jak i inne przykazania- nawet Ci dzisiaj medycyna potwierdzi pewne rzeczy a w Torze czytamy, ze jeśli "dusza twoja zapragnie jesć mięso, możesz" ale ... zrobisz to tak a tak i tylko te a nie inne - bo sa nieczyste ( i mogą ci zaszkodzic m.inn) dlugi temat.

Ponieważ to, co mówił Jeszua, mówił do Izraela i w określonym kontekście, wolę opierać się na rozumieniu Pawła i pozostałych apostołów. Postanowili (Duch i oni) nie nakładać na pogan większych ciężarów, niż kilka rzeczy, które określili jako niezbędne. Nie ma tam nakazu trzymania koszeru, ani innych przepisów, które miały oddzielać "czysty" Izrael od "nieczystych" pogan. Myślę, że to właśnie te przepisy zakonu zostały zniesione i o nich czytamy w Ef. 2:14-16. Te przykazania nie zostały powtórzone w Pismach Nowego Przymierza, choć inne są powtarzane.

Cytuj:
Wiem ze chcesz czytać z kontekstem ale nie czytasz

Keturo, to jest mało konkretne jakby... :D

Cytuj:
Przykazanie jest święte, sprawiedliwe i duchowe [Rzym. 7:12,14]-no widzisz - sam sobie przeczysz... O które i jakie przykazanie tu chodzi? Powinienes sie jednak troszeczke zatrzymac dokładnie nad pewnymi sforumułowaniami i słowami -o co tutaj chodzi.

Tez mało konkretów. Chodzi o przykazanie jako takie. Ale gotowanie koźlęcia w mleku jego matki i podobne przepisy będę rozumiał inaczej, niż nakaz używania osobnych talerzy na mięso i osobnych na mleko... (to nie jest zarzut w stosunku do Ciebie) :wink:

Cytuj:
Szabat jest dla odpoczynku, odpocznykiem od dnia powszedniego - odzielonym dniem - dla Boga - świetym dniem jak pisze kto święci szabat - ten się jeszcze bardziej uswięca, uhonorowaniem jego stoworzenia i Jego porządku tak jak w 6 dni Bóg stwarzał ziemię a siómego odpoczął tak i teraz czynić to może każdy człowiek, i mieć ten przywilej.

Tak, ale Paweł wyraźnie mówi, żeby nikogo nie osądzać z powodu dnia, szabatu czy nowiu księżyca [Kol. 2:16]. Możemy dyskutowac o przywileju, ale nie traktujmy tych, którzy robią to inaczej, jako gorszych czy "mniej uświęconych". Rzeczywistością jest Mesjasz. :D

Cytuj:
Pomału Bóg rozwijał swoją historię i zbawienia ludzkosci i pomalu wchodzilisy w to wszystko - teraz można w pełni świętować - obchodząc swięta całkowicie Pana. Tojest b. dobry temat.

Wiem, że w Milenium obchodzony będzie Szabat [Iz. 66:23]. Ale na razie każdy, kto przestrzega tego czy innego dnia dla Pana ze szczerego serca, również należy do Niego, jest Jego sługą i nie wolno ani nim pogardzać, ani go osądzać [Rzym. 14:6-8]. Nigdzie w Pismach Nowego Przymierza nie jest napisane, że nieprzestrzeganie Szabatu jest grzechem. W sprawach dnia i pokarmu jest za to wolność. Nie wiem, czy "zawracanie Wisły kijem" ma tutaj sens. Zbory mesjanistyczne w Stanach, gdzie członkowie pochodzą i z Żydów i z pogan, organizują nabożeństwa w piątek, sobotę i w niedzielę.

Cytuj:
Bóg nie zerwał przymierzy ani żadnego i jakieogkolwiek innego przymierza z Jisraelem - wszysktie są ważne - do dzisiaj:-) przemyśl to

Ja nie powiedziałem, że Bóg zerwał Stare Przymierze. Izrael je zerwał, a zatem zostało zerwane [Jer. 31:32]. Zerwane przymierze nie może być aktualne. Podobnie jak przymierze małżeńskie po wydaniu listu rozwodowego [Jer. 3:6-10]. Bóg nigdy nie przestał kochać Izraela, dlatego obiecał ustanowienie Nowego Przymierza w miejsce Starego. Tak mówi tekst Pisma:

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan"

Zerwanie przymierza przez naród izraelski zaowocowało wypełnieniem wszystkich zapowiedzianych kar [V Mojż. 28:15-68]. Zostało to przepowiedziane przez Mojżesza w V Mojż. 30:1-3. Kocham naród izraelski, ale nie mogę być ślepy na to, co jest napisane.

Cytuj:
Nie bedę jadł mięsa po wszystkie dni - jeslibym miał tym gosrszyć bliżneigo mego - tam nie pisze o niekoszer, bo Paweł trzymał koszer - tam pisze o mięsie i winie - i to jest b.ważne . Pisze jeszcze o innych sprawach, bo ludzie zwykle mają słabe sumienia - wyszli np. z bałwochwalstwa , z nałógów i mogą się gorszyć jakby Cię widzieli - Cielbie,który sie nie gosrszysz a jesz w gronie-no nie wiem księży? , bo wiesz ze Bogiem jest tylko jeden Bóg ale inny sie zgorszy - tak na współczesne to czasy przedłożyłam.

"Zapewne, pokarm nie zbliża nas do Boga, gdyż nic nie tracimy, jeśli nie jemy, i nic nie zyskujemy, jeśli jemy. Baczcie jednak, aby ta wolność wasza nie stała się zgorszeniem dla słabych" [I Kor. 8:8-9]

"Bo wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem; albowiem zostają one poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę. Gdy tego będziesz braci nauczał, będziesz dobrym sługą Chrystusa Jezusa, wykarmionym na słowach wiary i dobrej nauki, za którą poszedłeś" [I Tym. 4:4-6]

Ludzie dojrzali mają wolność w spożywaniu pokarmów i wiedzą, że Królestwo Boże nie jest pokarmem ani napojem. Ważniejsze jest to, żeby nikogo nie gorszyć i okazywać miłość bratnią [I Kor. 10:30-33].

Cytuj:
Jahszua podchwycił ów temat i powiedział co jest czyste a co nie jest i koniec:-) i tyle : poprostu, że nie umycie rąk przed jedzeniem nie czyni nikogo nieczystym , to co wychdzi z serca ludzkiego czynić go czasem nieczystym niestety ale nie umycie rąk nie czyni żadnego cżłowieka nieczystym:

Tutaj masz rację. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 9:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
[quote="Smok Wawelski"]
Ponieważ to, co mówił Jeszua, mówił do Izraela i w określonym kontekście, wolę opierać się na rozumieniu Pawła i pozostałych apostołów. Postanowili (Duch i oni) nie nakładać na pogan większych ciężarów, niż kilka rzeczy, które określili jako niezbędne. Nie ma tam nakazu trzymania koszeru, ani innych przepisów, które miały oddzielać "czysty" Izrael od "nieczystych" pogan. Myślę, że to właśnie te przepisy zakonu zostały zniesione i o nich czytamy w Ef. 2:14-16. Te przykazania nie zostały powtórzone w Pismach Nowego Przymierza, choć inne są powtarzane.
[quote]

Smoku, ale wczesniej podwazales te ,,niezbedne'' rzeczy, ze juz nas niedotycza (chodzilo o jedzenie krwi), a teraz tym fragmentem sie poslugujesz w druga strone.
Z calym szacunkiem :), ale to takie wykorzystywanie/interpretowanie pisma jak pasuje do danej dyskusji.

Pozdrawiam
Liafail

PS
skad u was tyle czasu na pisanie? :)
tez bym chcial


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 9:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Co to jest zakon-prawo???

Poniewaz wielu chrzescijan uzywa tych slow, ale nie jestem pewny czy je rozumieja.

Czy mowiac ,,prawo'' mamy na mysli wszystkie prawa, przepisy na mysli?
Co ap Pawel uzywajac slowa prawo (w biblii warszawskiej zakon) mial na mysli?

Poczawszy od Abrahama, Bog zawarl wiele przymierzy z Izralem czy poszczegolnymi Izraelitami.
W Jahshua (Jezusie) zawarl On-Jahweh, NOWE PRZYMIERZE z Domem Izraela i Domem Judy (ps. gdzie w tym sa zydzi?).
Ale czy wszystkie poprzednie przymierza sa juz niewazne?
Rozne przymierza tycza sie roznych spraw.


Pozdrawiam
Liafail


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 10:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
liafail napisał(a):
Smoku, ale wczesniej podwazales te ,,niezbedne'' rzeczy, ze juz nas niedotycza (chodzilo o jedzenie krwi), a teraz tym fragmentem sie poslugujesz w druga strone. Z calym szacunkiem :), ale to takie wykorzystywanie/interpretowanie pisma jak pasuje do danej dyskusji.

Z całym szacunkiem, ale zapomniałeś zacytować innego fragmentu tego samego mojego postu:

Smok napisał(a):
Ludzie dojrzali mają wolność w spożywaniu pokarmów i wiedzą, że Królestwo Boże nie jest pokarmem ani napojem. Ważniejsze jest to, żeby nikogo nie gorszyć i okazywać miłość bratnią [I Kor. 10:30-33].

Pisałem już, dlaczego Duch Święty i apostołowie uznali te rzeczy za niezbędne (ale nie chcę powtarzać wątku o kaszance). Tutaj piszę tylko o fakcie, że tylko tyle zostało z przepisów zakonu w odniesieniu do pogan. Nie łączę tych dwóch rzeczy w tym momencie.

A z czasem to ledwo wyrabiam ostatnio... :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 10:05 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
ok smoku, nie bede sie czepial :)....

ale co z ponizszym?
Czym jest zakon? (wole slowo -prawo)





liafail napisał(a):
Co to jest zakon-prawo???

Poniewaz wielu chrzescijan uzywa tych slow, ale nie jestem pewny czy je rozumieja.

Czy mowiac ,,prawo'' mamy na mysli wszystkie prawa, przepisy na mysli?
Co ap Pawel uzywajac slowa prawo (w biblii warszawskiej zakon) mial na mysli?

Poczawszy od Abrahama, Bog zawarl wiele przymierzy z Izralem czy poszczegolnymi Izraelitami.
W Jahshua (Jezusie) zawarl On-Jahweh, NOWE PRZYMIERZE z Domem Izraela i Domem Judy (ps. gdzie w tym sa zydzi?).
Ale czy wszystkie poprzednie przymierza sa juz niewazne?
Rozne przymierza tycza sie roznych spraw.


Pozdrawiam
Liafail


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 10:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
liafail napisał(a):
Ale czy wszystkie poprzednie przymierza sa juz niewazne? Rozne przymierza tycza sie roznych spraw.

Ja nie powiedziałem, że wszystkie przymierza sa nieważne. Przymierza bezwarunkowe (Abrahamowe, Dawidowe) absolutnie pozostają w mocy, wypełniły się już częściowo i wypełnią się co do joty. Przymierze z Synaju zostało zerwane przez naród izraelski ze wszystkimi konsekwencjami. Na jego miejsce zostało zawarte Nowe Przymierze z Izraelem, do którego Bóg włączył pogan, tworząc Ciało Mesjasza/Chrystusa.

Co do reszty, niech się Ketura wypowie. Sam jestem ciekaw, co napisze. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 11:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Keturo, nie dogadamy się, jeśli Twoje argumenty będą tak niekonkretne i głównie skierowane na Twoje odczucia wobec moich poglądów. :)

Cytuj:
lecz słowo mówi wyrażnie- wyjdż z Babilonu i nieczystego sie nie dotykaj , mnie slowo przekonuje o Prawdzie, która jest w Mesjaszu Jeszui. IOnmowi nam Prawdę.

Ja mówię o wolności i nieosądzaniu w sprawie dnia, pokarmu i najpoju, a Ty mi cytujesz fragment o chodzeniu w obcym jarzmie z niewiernymi [II Kor. 6:14-18] i wyjściu z Babilonu.

Cytuj:
nie wiem skąd te pomysły bierzesz ale sam napisałeś..tak
to co napisałeś ...zaprzeczają one Tanach i temu co Pan Bóg mowi o swoim ludzie - narodzie Jisraela - ludzie księgi. Popatrz na Słowo - nie patrz na ksiązki i inne fenomenalne itp., gdyby tak było , to by nie byłoby słońca i gwiazd gdyby lud Jisrael aprzestał by byc narodem Boga i ludem z przymierzami - znasz ten werset? A co okresla naród żydowski jak nie przymierza m.innymi? I one są ważne do dzisiejszego dnia

Patrzę na Słowo i widzę tam to, co widzę. Jeśli możesz, to pokaż mi, w którym miejscu moje słowa zaprzeczają Tanach. O ile dobrze kojarzę, cytujesz właśnie... Jer. 31:35-37, czyli fragment obietnicy Nowego Przymierza. Bóg obiecał, że nie odrzuci całego potomstwa Izraela mimo wszystko, co uczylili. Jeśli Stare Przymierze nie zostało zerwane przez naród Izraela (jako całość), to skąd się wzięły konsekwencje zerwania przymierza? Dlaczego w V Mojż. 30:1-3 jest zapowiedziane, że te przekleństwa przyjdą na Izraela?

Bóg kocha Izraela, zachowuje sobie wierną resztkę, ale ojcowie tych, do których mówi Jeremiasz w 31:31-34 zerwali przymierze. Czytam dokladnie to, co jest napisane. Miłośc Boga do Izraela i zerwanie przymierza przez Izrael (nie przez Boga) to dwie różne sprawy. Ja nie mówię o przymierzu Abrahamowym czy Dawidowym, ale o jedynym warunkowym przymierzu - Mojżeszowym. Gdyby ono było ważne do dzisiaj, wtedy Nowe Przymierze nie byłoby potrzebne.

"Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan. (...) Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione" [Hebr. 8:8-9,13]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 11:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura MAgdalena napisał(a):
To jest herezja ... niewiem skad u Cebie takie rozdiały, podziały, bo w Mesjaszu wszyscy są czyści i koszer

No, teraz to ja Ciebie w ogóle nie rozumiem. Przecież wiem, że w Mesjaszu wszyscy są czyści. Nie twierdzę, że zakon został zniesiony - ale Ef. 2:15 mówi o zniesieniu pewnych przykazań i przepisów w kontekście "przegrody z muru nieprzyjaźni" między Izraelem a poganami.

Cytuj:
no i zalezy ja kpodchodzisz do Prawa czy też do zakonu, bo to jest bardzo kluczwym ...:) widzisz już? W Mesjaszu nie są to dla nas tylko przypisy ale uprawomocnienie w Duchu - i tu zakon utwierdzamy jak pisze Paweł poprze prowadznie życia i w Duchu i w Prawdzie , zapisane Słowo na tablicach serc - wyryte palcem Bożym - Duchem Bożym - pisze przecież Prawa moje wypiszę w ich sercu -jakie Prawa? Pisze zakon mój - jaki zakon?:-) , jednakze a propos zbawienia calego Jisaela to jeszcze dopiero to nastąpi ...:), Bo tu chodzi o obrzezkę serc Duchem Bozym - czyli Słowem , Jahszua powiedział: moje słowa są Duchem i żywotem a przecież mówił On do ludu i nauczał On na temat Tory - Mojżesza i Proroków , na których się powoływał, Paweł mówił o tym samym i jeszce napisał: nie mówiłem niczego ponadto , jak tylko to co powiedzieli Mojżesz i Prorocy - bo nie mógł mówić nic ponad to jak tylko to o czym juz było powiedziane :co powiedział Mosze i co powiedzieli Prorocy:-) :)-cały Tanach przez Boga jest natchniony i pozyteczny do wykrywania błedów ..etc -tak pisze w Brit Hadasza - Nowym Przymierzu a mowa tutaj właśnie o S.T. ,bo był tylko S.T. aż do 4 wieku n.e.

Większość z tego, co piszesz, jest dla mnie oczywista. Cały problem polega na tym, czy poganie włączeni do Nowego Przymierza mają wypełniać wszystkie 613 przykazań nadanych Izraelowi w zakonie. Jeśli nie, to które tak, a które nie? I skąd u Pawła nauczanie o wolności w sprawach pokarmu i napoju?

To może Ty sama sobie coś popisz... byle zwięźle, jasno i w oparciu o Słowo Boże, a nie o własne odczucia. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 20, 2005 1:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ja też mam ostatnio mnóstwo roboty, więc nie będę się rozpisywał. Wolność i brak przymusu ludzkiego w tych sprawach to jest bardzo ważna rzecz - dlatego zachowujmy miłość wzajemną w naszym Panu, nie gorsząc się wzajemnie.

Jak sama widzisz, Prawo Boże w całości (613) z oczywistych przyczyn nie może być wypełniane, dlatego zakon wypisany w sercu to nie jest 613 przykazań. Czyli nie wypełniając wszystkich 613 przykazań nie unieważniamy Prawa Bożego. Jeszua trzymał koszer bo był Żydem i podlegał Prawu [Gal. 4:4]. W Nowym Przymierzu najważniejsza jest obrzezka serca - tu się całkowicie zgadzam. Powoduje ona między innymi, że nikt nie zmusza pogan, żeby żyli po żydowsku [Gal. 2:14] ani odwrotnie - i mamy wspólnotę Ducha oraz stołu.

Podczas Soboru Jerozolimskiego "niektórzy ze stronnictwa faryzeuszów, którzy uwierzyli, powstali, mówiąc: Trzeba ich [pogan] obrzezać i nakazać im, żeby przestrzegali zakonu Mojżeszowego. Zgromadzili się więc apostołowie i starsi, aby tę sprawę rozważyć." [Dz. Ap. 15:5-6]

A więc nie chodziło tylko o obrzezanie, ale również o przepisy Prawa Mojżeszowego nadane Izraelowi pod Starym Przymierzem. Nad tym zastanawiali się apostołowie. Co im z tego wyszło?

"Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Boga, ale polecić im, żeby się wstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bałwany, od nierządu, od tego, co zadławione, i od krwi. Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich, którzy go opowiadają, gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat. (...) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych: Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi, od tego, co zadławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie. Bywajcie zdrowi" [Dz. Ap. 15:19-21,28-29].

Poganie otrzymali polecenie, aby ze spraw zewnętrznych zachowali pewne rzeczy niezbędne, natomiast nie nałożono na nich żadnego innego ciężaru. Apostoł Piotr pytał nawet nawróconych faryzeuszy: "Dlaczego wyzywacie Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my nie mogliśmy unieść?" [Dz. Ap. 15:10].

Nauczyciele mesjanistyczni, których poważam, mają na ten temat zdanie całkiem podobne:

"Prawa odnoszące się do zwierząt czystych i nieczystych, święta Pana, obchody związane z nowiem księżyca oraz Szabat zostały nadane Izraelowi w Przymierzu Prawa. Wierzący pochodzenia pogańskiego nie są związani z Bogiem poprzez to Przymierze, lecz zawarli z Nim Nowe Przymierze. Dlatego też nie muszą wypełniać szczegółowo tych praw, które zostały dane narodowi Izraelskiemu" (Dan Gruber, "Tora i Nowe Przymierze")

"Jednakże, w Mesjaszu wierzący pochodzący z pogan nie jest już nieczysty (Dzieje Apostolskie 10). Żydzi i nie-Żydzi stanowią w Nim duchową jedność. Nie-żydowscy uczniowie Jeszui powinni unikać tych rzeczy, które szczególnie godzą w uczucia ich braci pochodzenia żydowskiego (Dzieje 15). Dzięki temu jedni mogą akceptować drugich w Mesjaszu, wyrażając to wspólnotą stołu i jednomyślnym oddawaniem chwały Bogu! Nie oznacza to jednak, że jedni i drudzy muszą mieć identyczne powołanie i prowadzić identyczny styl życia" (Dan Juster, "Powrót do korzeni")

Obydwie książki pod adresem: www.jezus-izrael-zydzi.pl

Trzymaj koszer, droga siostro w Mesjaszu i niech Ci Bóg błogosławi! Mnie Duch Święty do tego nie przekonuje, ale nie jest to żadną przeszkodą, żebym Cię szanował i miłował po bratersku. Może nas kiedyś odwiedzisz, to i wspólnota stołu doszłaby do skutku? :wink:

Lecę, bo mam robotę nad tekstem... mesjanistycznym. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 20, 2005 10:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ketura MAgdalena napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Poganie otrzymali polecenie, aby ze spraw zewnętrznych zachowali pewne rzeczy niezbędne, natomiast nie nałożono na nich żadnego innego ciężaru. Apostoł Piotr pytał nawet nawróconych faryzeuszy: "Dlaczego wyzywacie Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my nie mogliśmy unieść?" [Dz. Ap. 15:10].

Pytanie nr 1:
Czy Apostoł Piotr miał na myśli Prawo Moszego czy dopisane do tego prawa torę ustną - komentarz rabiniczny - talmud?


To łatwo sprawdzić. Piotr zwrócił się z tym pytaniem do wierzących faryzeuszy, którzy wcześniej domagali się konkretnych rzeczy:

"Lecz niektórzy ze stronnictwa faryzeuszów, którzy uwierzyli, powstali, mówiąc: Trzeba ich obrzezać i nakazać im, żeby przestrzegali zakonu Mojżeszowego" [Dz. Ap. 15:5]

Nie ma tutaj mowy o przepisach rabinicznych, tylko o zakonie Mojżeszowym. Wyraźnie.

Cytuj:
ale jak jesteś tą światynią, to masz to w sobie - wszstko tam Bóg buduje to, co miał w planie - my świątynia Boga jesteśmy a tam musi byc wszystko koszer i jak trzeba i Kodesz - tu jest arka - my nosimy ją w sobie, a co było w arce?

Mieszka w nas Duch Święty - zostaliśmy oczyszczeni kąpiela wodną przez Słowo [Ef. 5:26]. Na mnie Duch Święty zstąpił dlatego, że wysłuchałem Słowa z wiarą [Gal. 3:2] i zostałem odrodzony. Jeśli w Świątyni jest sam Bóg, to arka nie jest tam potrzebna, bo ona była tylko cieniem i świadectwem, a w arce były tablice kamienne, na których była wyryta służba śmierci Starego Przymierza. Teraz służba życia jest wyryta na tablicy Twojego i mojego serca w ramach Nowego Przymierza [II Kor. 3:7-11]. W Świątyni Mesjańskiej będzie Szechina i sam Mesjasz - i tam również nie będzie arki, bo nie będzie potrzebna:

"A gdy się rozmnożycie i rozplenicie w kraju w owych dniach - mówi Pan - już nie będą mówić o Skrzyni Przymierza z Panem i nikt o niej nie będzie myślał, i nikt jej nie będzie wspominał, nikt nie będzie odczuwał jej braku ani też nie będą sporządzać nowej" [Jer. 3:16]

Piotr mówił, żeby zbawionym poganom nie nakładać jarzma, którego nawet ojcowie [Piotra i faryzeuszy] nie mogli unieść. Nigdzie w tym fragmencie nie jest napisane, że chodziło o Talmud i przepisy rabiniczne. Sama przyznajesz, że nikt nie jest w stanie (z różnych względów) przestrzegać wszystkich 613 przykazań. Czyli nikt nie może zachowywać Prawa w takim zakresie, w jakim zostały przedstawione Izraelowi w ramach Starego Przymierza. Apostołowie wyraźnie polecili poganom, jakie elementy zakonu Mojżeszowego powinni zachowywać i dlaczego. Zostały one nazwane "ciężarami" [Dz. Ap. 15:28]. Tymczasem przykazania obowiązujące nas również w Nowym Przymierzu "nie są uciążliwe" [I Jana 5:3]. Przepisy Prawa natury zewnętrznej, dotyczące pokarmów i napojów, nałożone za czasów starego porządku kapłańskiego (porządek Aarona), zostały nałożone do czasu zaprowadzenia nowego porządku kapłańskiego (porządek Melchisedeka) [Hebr. 7:11].

"Ze zmianą bowiem kapłaństwa musi też nastąpić zmiana Prawa" [Hebr. 7:12]

Sam Bóg dopuścił do takiej sytuacji, że Prawo nie jest wykonalne w całej swojej rozciągłości (613 przykazań). Czyli nastąpiła zmiana - choćby w sensie liczby wykonalnych przykazań. Nie oznacza to anulowania Prawa. Nikt nie unieważnił żadnego przykazania. Pewne przykazania zanikły, bo stały się nieużyteczne [Hebr. 7:18]. Duch Święty potwierdza we mnie Słowo Boże, a ono (w Dz. Ap. 15) mówi, jakie przepisy dotyczące pokarmów i napojów obowiązują pogan pod Nowym Przymierzem i to, że pewne polecenia zostały wydane ze względu na to, żeby nie ranić uczuć braci w Mesjaszu. I ja tych uczuć ranić nie będę. Dlatego Cię serdecznie pozdrawiam i błogosławię. :D

Cytuj:
Przypomnij sobie historię Piotra gdy siedział przy stole z Goim a gdy przyszli Żydzi, to się odsunął a nawet i Barnaba dał się w to wciągnąć, za co Paweł go zganił publicznie


No właśnie! Za co Paweł zganił Piotra? Za to, że dał poganom do zrozumienia, że poganie muszą postępować tak jak Żydzi, żeby mogli mieć z nimi wspólnotę stołu. Dlatego zadał Piotrowi pytanie:

"Dlaczego zmuszasz pogan żyć po żydowsku?" [Gal. 2:14]

Droga Keturo, łączy nas jedność Ducha, a nie jedność diety.

Cytuj:
jeśli zaś przystajesz do obietnic Jisrela i do społecznosci Jisraelskiej jak mówi Paweł , to do wszystkiego, co z tym sie wiąże i co ze sobą niesie ,bo nie jesteś już obcy ale stajesz się domownikiem i współudział masz w tych sprawach - to jest przywilej swięcieć dni i święta a takze brać uczesntnictwo we wszystkim ,co nam powiedział pańskie ,no to bracie musisz pomyśleć...


Kiedyś aby się przyłączyć do społeczności Izraelskiej, poganin - prozelita musiał się obrzezać, a potem wypełniać wszystkie przepisy zakonu Mojżeszowego. Ale sytuacja się zmieniła:

"Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu. Tak więc [wy, poganie] już nie jesteście obcymi i przychodniami [czyli prozelitami], lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga" [Ef. 2:18-19]

Chyba musisz, siostro, pomyśleć... :wink:

I dokładniej czytać to, co do Ciebie napisałem:

"Prawa odnoszące się do zwierząt czystych i nieczystych, święta Pana, obchody związane z nowiem księżyca oraz Szabat zostały nadane Izraelowi w Przymierzu Prawa. Wierzący pochodzenia pogańskiego nie są związani z Bogiem poprzez to Przymierze, lecz zawarli z Nim Nowe Przymierze. Dlatego też nie muszą wypełniać szczegółowo tych praw, które zostały dane narodowi Izraelskiemu" (Dan Gruber, "Tora i Nowe Przymierze")


P.S.

Tora jest piękna, a wiele przykazań w niej zawartych można rozumieć uniwersalnie i duchowo, zachowując Słowo i unikając jednocześnie legalizmu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 21, 2005 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Keturo, no chocby nie wiem co, to nie zrobisz z naz Zydow :wink:
Gdybys wyladowala w dzungli, wsrod dzikich plemion, to tez kazalbys im przestrzegac soboty, swiecic Jom Kipur, nie jesc miesa... ??? To jest istota ewangelii? :roll: To po to Chrystus umarl za nas na krzyzu??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 21, 2005 11:49 am 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana.[/b]

Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem


Jezus ostrzegl nas w Biblii, iz beda ludzie ktorzy beda podawac sie za zydow (judaiccy izraelici), a nimi nie beda.


Ketura MAgdalena napisał(a):

W Żydostwie jest Tora pisana i Tora ustna - talmud , stanowiące całość-cała spuścizna przodków od zamierzchłych czasów.
jak zauważysz w ewangeliach jest wspomniane o przypisach rabinicznych - a propo róznych rzeczy - przecedzaniu komra a połykaniu wielbłąda etc -to należało czynić a tamtego nie zaniedbywać tutaj juz nie chodziło o samą Torę pisaną ale o talmud czyli spisaną ustna torę, którą Żydzi wierzą, ze również otrzymali ja na Synaju.
Czy czytałeś kiedyś Talmud?
:)


To juz przesada.
Zydzi moga wierzyc w co chca, ale to ze otrzymali talmud na synaiu to porostu najzwyczajne klamstwo.

Talmud to nie tora!!!

Wspolczesni ZYDZI nie sa Narodem Wybranym!!!
,,Ziemia Swieta'' nie nalezy do nich
Pozatym wpolczesni zydzi w wiekszosci nie sa semitami.
Zle jest mieszac pojecie ,,judaizm'' z chrzescijanstwem
My nie jestesmy ,,judeochrzescijanie''.

Slowo ang jew - pol zyd jest znane dopiero od kilkuset lat.
Biblia nie jest zydowska ksiega!
Wspolczesne panstwo Izraeli nie ma nic wspolnego ze starozytnym Izraelem.


Podaje dla zainteresowanych troche cytatow z zydowskich srodowisk.
,,Kto ma uszy niechaj slucha.''

Strictly speaking, it is incorrect to call an ancient Israelite a "Jew" or to call a contemporary Jew an "Israelite" or a "Hebrew." "IDENTITY CRISIS," The Jewish Almanac , compiled and edited by Richard Siegel and Carl Rheins (New York, NY: Bantam Books, 1980) p. 3

Here's a paradox, a paradox, a most ingenious paradox: an anthropological fact, many [Caucasian] Christians … have much more Hebrew-Israelite blood in their veins than most of their Jewish neighbors. -Alfred M. Lilienthal

Zydowski autor, Arthur Koestler,pisze:genetically they [today's Jews] are more closely related to the Hun, Uigur and Magyar tribes than to the seed of Abraham, Isaac and Jacob. Should this turn out to be the case, then the term "anti-Semitism" would become void of meaning. 19
The American people have been led to believe that Jews are "God's chosen people." This myth was started by a small group of Jews. A few Jewish leaders took excerpts from the Bible and interpreted them to mean that God designated them as "chosen people"....

Leading the cry, "We are God's Chosen People," are the Zionist/Marxist (Ashkenazi) Jews who for political purposes chose Judaism and who don't have a drop of biblical Jewish [Judahite or Israelite] blood in them....

The Judeo-Christian ethic we hear so much about in America is a big joke - the result of an intense Zionist propaganda campaign.

I'll toss in one last thought about the "God's chosen people" myth: God said, "Beware of those who call themselves Jews and are not, for they lie [Rev. 3:9]." Could it be the Ashkenazi Jews are the people to whom God was referring?33




Rabbi Ben Zion Bokser wrote, "This is not an uncommon impression and one finds it sometimes among Jews as well as Christians - that Judaism is the religion of the Hebrew Bible. It is, of course, a fallacious impression. . . Judaism is not the religion of the Bible" (Judaism and the Christian Predicament, New York: Alfred A. Knopf, 1967, p. 59).

Rabbi Moshe M. Maggal, President, National Jewish Information Service wrote: ". . . you will notice the great difference between the Jewish and Christian religions. But these are not all. We consider the two religions so different that one excludes the other. . . we emphasized that there is no such thing as a Judeo-Christian religion. . . . There is not any similarity between the two concepts" (Letter of August 21, 1961).

The London Jewish World of March 15, 1923 declared: "Fundamentally, Judaism is anti-Christian."

JEWISH ALMANAC IDENTITY CRISIS
A BRIEF HISTORY OF THE TERMS FOR "JEW"
Strictly speaking, it is incorrect to call an ancient Israelite a "Jew" or to call a contemporary Jew an "Israelite" or a "Hebrew."'


[b]Dr. Benjamin H. Freedman, a Jew

Popular ignorance of the real basis of political Zionism is beyond calculation. Vaguely most Christian Americans have the idea that the Jews claim Palestine because it was the "Promised Land" in which they lived for a period of a few centuries that ended 2000 years ago. And the thought of a people returning to its "homeland" seems emotionally satisfying and good.

But here are facts most Americans do not know:

Political Zionism is almost exclusively a movement by the Jews of Europe. But these Eastern European Jews have neither a racial nor a historic connection with Palestine. Their [non-Semitic] ancestors were not inhabitants of the "Promised Land." They are the direct descendants of the people of the Khazar Kingdom, which existed until the 12th century.

The Khazars were a non-Semitic ... Mongolian tribal people who, about the 1st century A.D., emigrated from Middle Asia to Eastern Europe .... About the 7th century A.D., the King of the Khazars adopted Judaism as the state religion, and the majority of inhabitants joined him in the new allegiance. Before that date there was no such thing as a Khazar who was a Jew. Neither then nor since was there such a thing. as a Khazar whose ancestors had come from the Holy Land. The Semitic people who established Judaism in Palestine many centuries before the Khazars became converts to the Hebrew faith [Dr. Freedman errs at this point - Judaism, a corrupt and blasphemous religion brought back from Babylon to Judea, has nothing to do with the Hebrew faith of the Old Covenant, as is proven in chapter 101, did mostly emigrate from Palestine. But none of them [Semitic Judahites] emigrated to the Khazar Kingdom far to the North.

In view of this fact, what becomes of the cry for "repatriation" to the "homeland"? These Eastern European, Yiddish-speaking Jews have no historic or racial connection with Palestine....

... if the Indians should demand America back, would we all pack up and return to the lands of our ancestral origins? Yet the Arabs have been in Palestine a thousand years longer than we have been here [in America]. And if the claim of Palestinian-descended Jews is so dubious, what of the claim of Khazar-descended Jews? Would a single Christian support their trek back to the "homeland" or want to oblige them by expelling the Arabs, if it were known that these Eastern European, Yiddish-speaking Jews who form the Zionist group practically in toto [almost entirely], have neither a geographic, historic nor ethnic connection with either the Jews [Israelite Judahites] of the Old Testament or the land known today as Palestine13


A very recent admission that the Jews of today are not Israelites was made by Rabbi Cyril A. Stanway in "Viewpoints," Thursday, November 8, 1990, in the Sun-News (Las Cruces, New Mexico):
... Though many Jews are not of Semitic origin, we are the religious, spiritual, and national [but not genetic] descendants of those who first formed the early foundations of Judaism who were Semites.

…in the days of John Hyrcanus (end of the second century B.C.E.) … the [non-Israelite] Edomites became a section of the Jewish people. "EDOM," Encyclopaedia Judaica (Jerusalem, Israel: Encyclopaedia Judaica Company, 1971) Vol. 6, p. 378


They [the non-Israelite Edomites] were then incorporated with the Jewish nation…. "EDOM, IDUMEA," The Jewish Encyclopedia (New York & London: Funk and Wagnalls Company, 1904) Vol. V, p. 41


…from then on they [the non-Israelite Edomites] constituted a part of the Jewish people, Herod [King of Judea] being one of their descendants. "EDOM (Idumea)," The New Standard Jewish Encyclopedia (Garden City, NY: Doubleday & Company, Inc., 1977) p. 589


they [the Edomites] were hereafter no other than [non-Israelite] Jews. Flavius Josephus, The Antiquities of the Jews (Grand Rapids, MI: Dregel Publications, 1960) Book XIII, Chapter IX, Verse 1, p. 279


[/b]


Ostatnio edytowano Pt paź 21, 2005 12:40 pm przez liafail, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 21, 2005 12:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Droga Keturo,

Bez urazy, ale zamiast wykorzystać szansę na przedstawienie judaizmu mesjanistycznego braciom i siostrom z pogan, widzę że chcesz na siłę zrobić ze mnie Żyda. Byli już tacy, którzy chodzili za Pawłem i koniecznie chcieli przekonać zbawionych pogan, żeby żyli po żydowsku - od obrzezania począwszy, poprzez wypełnianie wszystkich przepisów Prawa nadanych Izraelowi w Starym Przymierzu. Paweł się temu stanowczo sprzeciwił, a sprawa zakończyła się podczas tzw. "Soboru Jerozolimskiego", opisanego dokładnie w Dziejach Apostolskich 15.

W tym rozdziale nie ma ani słowa o Talmudzie czy przepisach rabinicznych. Jest o zakonie Mojżeszowym i przepisach w nim zawartych. Nawróceni faryzeusze nie rozumieli zmiany, jaka nastąpiła po wprowadzeniu Nowego Przymierza i chcieli traktować nawracających się pogan tak, jak niegdyś traktowali prozelitów. Duch Święty rozwiązał tę kwestię i nakazał nie nakładać na pogan innych ciężarów niż kilka niezbędnych, które najbardziej Żydów mogły dotykać i które wszystkie były zawarte w Torze - ale było ich tylko 4 (słownie CZTERY).

Sam Paweł był Żydem i trzymał koszer, a także przestrzegał zakonu. W listach do pogan wyraźnie pisze jednak, że pokarm nie zbliża nas do Boga [I Kor. 8:8], że nie ma niczego, co by samo w sobie był nieczyste [Rzym. 14:14], żeby spożywać z dziękczynieniem pokarmy, które stworzył Bóg, bo wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre i staje się poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę [I Tym. 4:3-5].

Za czasów apostołów nikt (z wyjątkiem judaizujących zwalczanych przez Pawła) poganom nie narzucał przestrzegania tych przepisów, które były zewnętrzne i nakazane Izraelowi pod Starym Przymierzem. Nie wiem, czy zrozumiałaś dostatecznie fakt, że poganie, którzy zostali zbawieni, nie są już w sytuacji prozelitów i nie muszą żyć po żydowsku, żeby mieć społeczność z Bogiem przez Ducha Świętego.

"Albowiem On jest pokojem naszym, On sprawił, że z dwojga jedność powstała, i zburzył w ciele swoim stojącą pośrodku przegrodę z muru nieprzyjaźni, On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń; i przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy są blisko. Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu. Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodniami, lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga" [Ef. 2:14-19]

Przepisy oddzielające Żydów od pogan i konieczne na czas, gdy jedynie naród żydowski był światłością świata, a poganie byli nieczyści, zostały zniesione. Nie ma tutaj mowy o zniesieniu całego zakonu, ale pewne przepisy zewnętrzne tworzące "przegrodę" przestały być potrzebne - Żydzi już nie muszą przeciągać pogan na swoją stronę przegrody, bo tej przegrody już nie ma. Została zburzona na Golgocie.

Rozumiem, że jedni i drudzy to znaczy jedni i drudzy - czyli Żydzi i poganie. Żydzi nie powinni żądać od pogan, aby ci stali się Żydami, ani poganie nie powinni żądać od Żydów, aby ci wyrzekli się swej narodowej tożsamości, kulturowego dziedzictwa i zwyczajów, ani tym bardziej przykazań nadanych im przez Boga w Starym Przymierzu. Jak widzisz, ja Ci niczego nie narzucam.

Obawiam się, że zamiast czytać Biblię i wyciągać wnioski, czytasz jakieś opracowania dowodzące, że poganie powinni "trzymać koszer" i obchodzić wszystkie święta, a także przestrzegać wszystkich przepisów zakonu. Tak się składa, że sam Bóg rozwiązał sytuację - i to powinno Ci dać nieco do myślenia. Otóż do wypełnienia wielu przykazań związanych np. ze świętami potrzebna jest Świątynia - a jej po prostu nie ma! Próbuję Ci wytłumaczyć, że zaszła jednak jakaś zmiana w Prawie, bo nie da się go dokładnie wypełniać - nie ma się co zasłaniać Talmudem. Hebr. 7:11-28 mówi o zmianie porządku kapłaństwa i zmianie Prawa, oraz wygaśnięcia niektórych przykazań z powodu ich słabości i nieużyteczności, gdyż zakon nie przywiódł niczego do doskonałości [7:18-19]. Przykazania zewnętrzne dotyczące pokarmów, obmywań itd. zostały nałożone do czasu zaprowadzenia nowego porządku [9:10] w sensie kapłaństwa Mesjasza na wzór Melchisedeka - gdyby chodziło o erę mesjańską, byłoby napisane "nowy wiek", albo "przyszły wiek", a nie "nowy porządek".

Cytuj:
tu o to chodzi a nie o Prawo jako takie takie - ku przestrzeganiu - bo jak tak myślisz ,to musiałbyś wyrzuc całe prawo Boże włącznie z tym z przykazaniami , które naprzykłąd przestrzegasz -choćotym neiwiesz - respektujesz???? a więc co Ci zostanie? Nic.

Takie podejście do sprawy obraca się przeciwko Tobie. Bo skoro sama nie jesteś w stanie przestrzegać wszystkich przepisów (choćby dlatego, że nie ma Świątyni i Lewitów), to łamiesz całe Prawo. Sama napisałaś, cytuję:

Ketura napisał(a):
Nie mogą zachowywać wszystkich tarjag micwot -613 przykazan ,ponieważ a propo świątyni - nie, a propo kobiet - tutaj mężczyżni - no raczej też nie, a propo mężczyzn - tutaj kobiety - to raczej i równiez też nie

Istnieje różnica między doskonałym Prawem wolności [Jak. 1:25] i przepisami stanowiącymi ciężary [Dz. Ap. 15:10]. Między wolnością w przestrzeganiu przykazań natury moralnej, a niewolą pod przepisami związanymi z takim, a nie innym stylem życia w sprawach zewnętrznych - dlatego właśnie poganie nie zostali obciążeni przez Ducha Świętego niczym więcej niż to było niezbędne (a i to ze względu na tych, którzy po miastach czytali Mojżesza w każdy Szabat - Dz. Ap. 15:21]. Zastanów się, czy Duch Święty i apostołowie nakłonili w ten sposób wierzących pogan, żeby "wyrzucili całe Prawo"? Chyba nie.

Jer. 3:16 przepisałem z Biblii Warszawskiej. To jest cytat, a nie komentarz. Zresztą, w Ez. 44:1-46:24 nie doczytałem się istnienia arki w milenijnej świątyni. I to by się zgadzało. Swoją drogą, arka zaginęła (to chyba nie przypadek?).

Cytuj:
tam pisze u Proroków ( Newim) o tych , , którzy jedzą świńskie mięso i szczury i ne rzeczy - co tam dalej z nimi będzie - czytaj : przeczytaj sobie , bo głównienie zwraca się na to uwagi a to Słowo Boże jest całe ważne potrzebne do wychowywania , do nauki aby cżłowiek boży był we wszyskim doskonały.

"Ci, którzy się uświęcają i oczyszczają, aby wejść do pogańskich gajów za jednym, który kroczy w pośrodku, ci, którzy jedzą mięso wieprzowe i płazy, i myszy, wszyscy razem zginą - mówi Pan. Ja bowiem znam ich uczynki i zamysły i przyjdę, aby zebrać wszystkie narody i języki; one przyjdą, aby oglądać moją chwałę! Potem umieszczę na nich znaki tych, którzy spośród nich ocaleli, wyślę do narodów, do Tarszysz, Pul i Lud, do Mesech i Rosz, do Tubal i Jawan, do dalekich wysp, które nie słyszały żadnej wieści o mnie i nie widziały mojej chwały, i będą zwiastować moją chwałę wśród narodów. I przyprowadzą wszystkich waszych braci ze wszystkich narodów na koniach i wozach, w lektykach i na mułach, i na wielbłądach na moją świętą górę, do Jeruzalemu, jako dar dla Pana - mówi Pan - tak jak synowie izraelscy przynoszą do świątyni Pana ofiarę z pokarmów w czystym naczyniu. " [Iz. 66:17-20]

Tekst mówi o Żydach, którzy teraz (za czasów Izajasza) grzeszą przeciwko Torze. Mówi również o ich zgromadzeniu spośród narodów tuż przed inauguracją Ery Mesjańskiej i oczyszczeniu ich, czyli zbawieniu całego Izraela [Zach. 12-13]. Nie mówi o zbawionych poganach, którzy jedzą szynkę i inne pokarmy poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę. Szczurów i tak nikt nie jada, krwi i tak nikt nie pije.

Tekst, który mi przysłałaś, nie przekonuje mnie wcale. Zgrabnie unika Dz.Ap. 15 i rozwiązanych tam problemów, a próbuje sugerować, że Paweł pisząc do pogan o wolności w sprawach zewnętrznych nie miał na myśli tego, co wyraźnie ma na myśli. Nawet poważni nauczyciele mesjanistyczni dają poganom więcej wolności w sprawach pokarmu, napoju, ubioru i ogólnie stylu życia.

Wiem, że jestem tylko gojem, który nie włada hebrajskim i nie zna Talmudu. Ale jestem również Twoim bratem i współdziedzicem, który ma Ducha Świętego i miłuje Słowo Boże, a nawet je czyta. I nie muszę z tego powodu zmieniać swojego kalendarza na żydowski, zakładać jarmułki, obchodzić wszystkich świąt według przepisów Tory i trzymać koszeru. Jeśli zachowuję taki, a nie inny dzień, robię to dla Pana. Jeśli jem, albo nie jem, też robię to dla Pana. Bo Pański jestem [Rzym. 14:5-8].

Też uważam, że ruchome święta Wielkanocy to jest pogański pomysł na zastąpienie Paschy w ramach promocji antysemityzmu w Kościele. Ale co innego zwalczać antysemityzm i promować zdrowy judaizm mesjanistyczny przy pozostawieniu poganom prawa do własnego stylu życia (przykazania natury moralnej mamy takie same), a co innego nakłaniać pogan, żeby zaczęli żyć po żydowsku. Takie działanie nie jest postępowaniem zgodnym z prawdą Ewangelii [Gal. 2:11-14].

Proponuję, żebyś już nie wywierała na mnie (i pośrednio na innych czytelników) presji dając do zrozumienia, że jeśli stosujemy się do zaleceń Ducha Świętego i apostołów z Soboru w Jerozolimie (starając się rozumieć je właściwie), to jesteśmy jacyś mniej uświęceni, albo nieposłuszni Słowu Bożemu. Zajmijmy się czymś bardziej budującym może, co?

"Co zaś do mnie, niech mnie Bóg uchowa, abym miał się chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego dla mnie świat jest ukrzyżowany, a ja dla świata. Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie. A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym" [Gal. 6:14-16]

Szalom :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL