www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 4:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 9:57 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Czy zgadzasz się z tym poglądem Smoku? Czy jest on w jakimkolwiek punkcie niebiblijny? Za chwilę przejdę do tłumaczenia głębszego, gdyż wydarzenie to posiada głębokie drugie znaczenie. Powiedziałbym duchowe.
Powyżej napisałem, dlaczego zakończyłem dyskusję z Tobą na ten temat. Nie interesuje mnie szukanie "duchowych" znaczeń i wielopiętrowe "duchowe" konstrukcje. Zwycięstwo nad grzechem nie pochodzi z uczenia się Tory, tylko od Ducha, który jest nam dany w Chrystusie [Rzym. 8:1-4].

Niestety, już za czasów Pawła Żydzi mieli tendencję do komplikowania rzeczy prostych i szukania "drugiego dna" w najprostszych nawet słowach. Dlatego Paweł ostrzega Tytusa:

"Wielu bowiem jest niekarnych, pustych gadułów, zwodzicieli, zwłaszcza pośród tych, którzy są obrzezani; tym trzeba zatkać usta, gdyż oni to całe domy wywracają, nauczając dla niegodziwego zysku, czego nie należy. Jeden z nich, ich własny wieszcz powiedział: Kreteńczycy zawsze łgarze, wstrętne bydlęta, brzuchy leniwe. Świadectwo to jest prawdziwe, dla tej też przyczyny karć ich surowo, ażeby ozdrowieli w wierze i nie słuchali żydowskich baśni i nakazów ludzi, którzy się odwracają od prawdy" [Tyt. 1:10-14]

Nie radzę Ci iść za ich przykładem, bo to czyni zamieszanie, zamiast oświecać i pouczać prostaczków, jak mówi psalm. Filozofia, szukanie tajemniczego znaczenia liter, numerologia - to wszystko nie jest dla dzieci Bożych.

Talmid napisał(a):
Gra słów, Biblia jest pełna gry słów. Dlatego moje tłumaczenie jest oparte na Biblii - Wąż literalny i wąż w sercu człowieka - zły popęd - gra słów.
No właśnie. Jeśli Twoja interpretacja Pisma opiera się głównie na grze słów, a nie na czytaniu tekstu, to tym bardziej nie mamy o czym dyskutować. Tekst nie mówi, że w sercu Adama i Ewy przed Upadkiem był zły popęd. Niczego takiego nie czytamy, a "grą słów" można uzasadnić dokładnie to, co się chce uzasadnić. Problem opisany w 3 rozdziale I Księgi Mojżeszowej dotyczy Adama i jego upadku, bo przez jego upadek grzech wszedł na świat, a grzeszną naturę dziedziczymy po upadłym Adamie. Wersety przytaczane przez Ciebie na rzekome poparcie "symboliki" dotyczącej Adama, w rzeczywistości mówią o ludziach już upadłych, a nie tych sprzed upadku. Niestety, Twoje konstrukcje filozoficzno-lingwistyczno-symboliczne nie objaśniają Pisma, tylko je zaciemniają.

Dlatego ja do tego ręki nie przyłożę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 10:09 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Smok Wawelski napisał(a):
Axanna napisał(a):
Pan Jezus byl zrodzony s kobiety, jak i my, ale poczety z Ducha,czym nikt z nas pochwalic sie nie moze. Mial takie same cialo co do krwi i kosci, ale nie odziedziczyl po Adamie skazonej natury.
Odziedziczenie ciała po Adamie oznacza odziedziczenie skażonej natury. Inaczej Pan Jezus nie byłby prawdziwie człowiekiem i nie mógłby umrzeć za nas. "Przyszedł w postaci grzesznego ciała" nie oznacza, że przyszedł w innym ciele, bo miał takie samo ciało i krew, jak my wszyscy [Hebr. 2:14]. Dlatego skutecznie potępił grzech w ciele [Rzym. 8:3]. Gdyby grzech nie został potępiony w takim ciele jak nasze, tylko w jakimś innym, ale podobnym, to Jezus nie byłby Synem Człowieczym, a my nie bylibyśmy zbawieni.

Adam napisał(a):
Szatan jak kusil Adama, ktory nie byl glodny a upadl, tak samo kusil Pana, ktory byl glodny, ale nie upadl. Dlatego 'jak w Adamie wszyscy umieraja, tak w Chrystusie zyc beda', dlatego jest nazwany drugim adamem.
Paweł pisząc o "drugim Adamie" mówi o zmartwychwstaniu, a nie o kuszeniu. Duch Święty powiódł Pana Jezusa na pustynię, aby był kuszony - gdyby Pan Jezus nie był prawdziwym człowiekiem z ludzką, skażoną naturą, takie kuszenie byłoby tylko przedstawieniem, a nie prawdą.

Jezus był doświadczony we wszystkim jak my z wyjątkiem grzechu i dlatego może z nami współczuć [Hebr. 4:15]. Doświadczył pokusy i cierpienia, ale nie zgrzeszył. Urodził się z naturą ludzką, ale został poczęty z Ducha i dlatego skłonność do grzechu była zwyciężona przez Ducha - czyli nie została "aktywowana" jak pisze Paweł w Rzym. 7:9-11. Nie oznacza to jednak, że jej Pan Jezus nie posiadał.

Wypaczanie ludzkiej natury Jezusa jest herezją, ponieważ jeśli Jezus nie był prawdziwie Synem Człowieczym, to nie jesteśmy zbawieni.


Czy to nie Ty Smoku mówiłeś aby nie zaśmiecać wątku? Ale skoro już o tym mowa to i ja wtrącę swoje trzy grosze.
Gdyby Arystoteles miał rację to i Axanna miałaby rację. Współczesna jednak nauka i genetyka dowodzi, że dzieci dziedziczą zarówno cechy ojców jak i matek, a nie tylko ojców (jak nauczał Arystoteles). Żeby więc zgodzić się z Axanną musielibyśmy uznać niepokalane poczęcie Maryi (apokryf Protoewangelia Jakuba o tym mówi, ale żadna kanoniczna Księga Nowego Testamentu). Gdyby tak było, to i Badacze Pismo Świętego i Epifaniści i Świadkowie J. mieliby rację.
Biblia jednak mówi, że Jezus był z pochodzenia z rodu Dawida (Mt 1:1-17) - ciekawe, że suma liter hebrajskich z imienia Dawid daje wartość 14. Inaczej nie moglibyśmy Go uznać za Mesjasza, gdyby nie był NAPRAWDĘ tym potomkiem, bo Mesjasz miał pochodzić z rodu Dawida (2 Sm 7:12-16, Iz. 11:1). Ciekawy jest też ten fragment Ewangelii: 13 Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. 14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. 16 A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast* wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. 17 A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie». Po co Jezus miałby przyjmować chrzest jeżeli nie uważałby siebie za prawdziwego potomka Adama?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 10:16 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Smok Wawelski napisał(a):
Talmid napisał(a):
Czy zgadzasz się z tym poglądem Smoku? Czy jest on w jakimkolwiek punkcie niebiblijny? Za chwilę przejdę do tłumaczenia głębszego, gdyż wydarzenie to posiada głębokie drugie znaczenie. Powiedziałbym duchowe.
Powyżej napisałem, dlaczego zakończyłem dyskusję z Tobą na ten temat. Nie interesuje mnie szukanie "duchowych" znaczeń i wielopiętrowe "duchowe" konstrukcje. Zwycięstwo nad grzechem nie pochodzi z uczenia się Tory, tylko od Ducha, który jest nam dany w Chrystusie [Rzym. 8:1-4].

Niestety, już za czasów Pawła Żydzi mieli tendencję do komplikowania rzeczy prostych i szukania "drugiego dna" w najprostszych nawet słowach. Dlatego Paweł ostrzega Tytusa:

"Wielu bowiem jest niekarnych, pustych gadułów, zwodzicieli, zwłaszcza pośród tych, którzy są obrzezani; tym trzeba zatkać usta, gdyż oni to całe domy wywracają, nauczając dla niegodziwego zysku, czego nie należy. Jeden z nich, ich własny wieszcz powiedział: Kreteńczycy zawsze łgarze, wstrętne bydlęta, brzuchy leniwe. Świadectwo to jest prawdziwe, dla tej też przyczyny karć ich surowo, ażeby ozdrowieli w wierze i nie słuchali żydowskich baśni i nakazów ludzi, którzy się odwracają od prawdy" [Tyt. 1:10-14]

Nie radzę Ci iść za ich przykładem, bo to czyni zamieszanie, zamiast oświecać i pouczać prostaczków, jak mówi psalm. Filozofia, szukanie tajemniczego znaczenia liter, numerologia - to wszystko nie jest dla dzieci Bożych.

Talmid napisał(a):
Gra słów, Biblia jest pełna gry słów. Dlatego moje tłumaczenie jest oparte na Biblii - Wąż literalny i wąż w sercu człowieka - zły popęd - gra słów.
No właśnie. Jeśli Twoja interpretacja Pisma opiera się głównie na grze słów, a nie na czytaniu tekstu, to tym bardziej nie mamy o czym dyskutować. Tekst nie mówi, że w sercu Adama i Ewy przed Upadkiem był zły popęd. Niczego takiego nie czytamy, a "grą słów" można uzasadnić dokładnie to, co się chce uzasadnić. Problem opisany w 3 rozdziale I Księgi Mojżeszowej dotyczy Adama i jego upadku, bo przez jego upadek grzech wszedł na świat, a grzeszną naturę dziedziczymy po upadłym Adamie. Wersety przytaczane przez Ciebie na rzekome poparcie "symboliki" dotyczącej Adama, w rzeczywistości mówią o ludziach już upadłych, a nie tych sprzed upadku. Niestety, Twoje konstrukcje filozoficzno-lingwistyczno-symboliczne nie objaśniają Pisma, tylko je zaciemniają.

Dlatego ja do tego ręki nie przyłożę.


Nie napisałem, że chodzi o zwykłe studiowanie Tory tylko, że Tora wskazuje na Zbawiciela. O to mi chodziło, nie przeinaczaj moich słów. Natomiast zarzut, że moja interpretacja nie opiera się na Biblii tylko na grze słów to zwykła demagogia. Nerwy Ci Smoku puszczają. Ja już się wypowiedziałem w tej kwestii wystarczająco. Dość słów niech rosną drzewa. Dalsza polemika rzeczywiście nie ma sensu. Wykazałem też, że w sercu Ewy, zanim zjadła owoc, pojawiło się pożądanie. Było tak czy nie? Odpowiedz sobie sam. Rdz 3:6

6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł.

Najpierw pojawiło się pożądanie a potem grzech. Czy coś pomyliłem? W tym temacie koniec moich wypowiedzi. Myślę, że Ty Smoku też już tu nie masz wiele do powiedzenia. Niech wypowiedzą się inni. Ostatecznie to ani Ty ani ja nie założyliśmy tego wątku. To forum chyba nie jest też Twoją własnością? Pozdrawiam. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 10:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Rzeczywiście, to ja mówiłem, żeby nie zaśmiecać wątku. Mam zatem prośbę również do Axanny, żeby ewentualne odpowiedzi w kwestii skłonności Pana Jezusa do grzechu czy tzw. "grzechu pierworodnego" zamieściła w którymś w wątków do tego przeznaczonych. Rzeczywiście, robi się bałagan.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 10:33 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Prosze o namiar gdzie mozna o tym poczytac i ewentualnie sie wypowiedziec (w miare mozliwosci stosunkowo nie zbyt obfity watek jak mozna :) )
P.s. A ja czytalam watek z zainteresowaniem, nie uwazam by jakas wypowiedz cos zaciemniala, wrecz przeciwnie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 10:53 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Najpierw pojawiło się pożądanie a potem grzech. Czy coś pomyliłem?
Najpierw pojawiła się świadomość, że owoc jest godny pożądania:

"A gdy kobieta zobaczyła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że były miłe dla oczu, i godne pożądania dla zdobycia mądrości, zerwała z niego owoc i jadła. Dała też mężowi swemu, który był z nią, i on też jadł" [I Mojż. 3:6]

Tej świadomości wcześniej nie było. A pojawiła się przez wiarę w wyniku rozmowy z szatanem zwanym wężem, który przybrał jego postać jako zwodziciel. Pożądania wcześniej nie było, podobnie jak wstydu z powodu nagości [I Mojż. 2:25]. Nie było również wcześniej oddzielenia od Boga, z którym Adam obcował bezpośrednio w Edenie [I Mojż. 3:8]. Upadła natura i skłonność do grzechu pojawiła się dopiero po Upadku, ponieważ grzech wszedł na świat w wyniku Upadku [Rzym. 5:12], a skłonność do grzechu jest dziedziczona po upadłych rodzicach [Rzym. 7:9-11]. Adam i Ewa nie mieli rodziców. Skażenie również jest efektem posiadania upadłej natury, charakteryzującej się skłonnością do grzechu [I Mojż. 3:22; Rzym.7:18-23] - dlatego nawet niemowlęta chorują i umierają. A skażenie pojawiło się po Upadku, a nie przed. Dlatego też historia o Adamie i Ewie nie jest jakąś symboliczną opowieścią o kondycji całej ludzkości, tylko konkretną historią Upadku pierwszych ludzi.

Talmid napisał(a):
Myślę, że Ty Smoku też już tu nie masz wiele do powiedzenia.
Na Twoim miejscu nie wyznaczałbym adwersarzom, ile mogą mieć do powiedzenia. Bo możesz się czasem pomylić.

Talmid napisał(a):
To forum chyba nie jest też Twoją własnością?
Cała strona jest moją własnością. Ty jesteś tutaj gościem.

Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 11:01 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
Prosze o namiar gdzie mozna o tym poczytac i ewentualnie sie wypowiedziec (w miare mozliwosci stosunkowo nie zbyt obfity watek jak mozna

viewtopic.php?f=2&t=884
viewtopic.php?f=3&t=915


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 1:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
No popatrz jak się można pomylić. :mrgreen:
W tej sytuacji pozostaje mi podziękować, że pozwoliłeś mi się wypowiedzieć. Pozdrawiam. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 17, 2011 2:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi. (27) I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich. (28) I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi! (29) Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem! (30) Wszystkim zaś dzikim zwierzętom i wszelkiemu ptactwu niebios, i wszelkim płazom na ziemi, w których jest tchnienie życia, daję na pokarm wszystkie rośliny. I tak się stało. (31) I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre. I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień szósty.


z całym szacunkiem panie Talmid,
ale jeśli w człowieku przed upadkiem była obecna jecer hara, to co z kondycją Elohim, który jak mówia Pisma,
stworzył Adama ( człowieka z którego powstała reszta ludzi ) na swój obraz i do niego podobnego? Logicznie ciągnąc, wynikłoby że i w Elohim jest jecer hara. Takie rozumowanie mogłoby wywrócić resztę Pisma, a sam Bóg JHWH nie mógłby używać innego swojego imienia Kadosz, czyli święty, oddzielony od grzechu. Konsekwencja takiego toku myslenia uczynilaby kłamcę z Boga, który samego siebie dał jako ofiarę przebłagalną za grzechy ludzi. Jeszua Mesjasz był człowiekiem w 100% i mógł zgrzeszyć, dlatego Szatan, poddał go kuszeniu, jednak ten nie uległ, aby móc sie stać owym barankiem bez skazy, którego domagało sie Prawo, nota bene, wymyślonym przez niego samego.
nie ma co też doszukiwać się dodatkowych znaczeń tam gdzie być nie musi, chociaż zgadzam się że niekiedy teksty mają drugie dno.
Wybacz, że tak zapytam bez ogródek, ale czy przyszedłeś nas czegoś nauczać?
Jako Żyd, który miał wielu fałszywych nauczycieli Cie pytam, gdyż to co piszesz, wskazuje że coś więcej mogłeś przeczytać niż jedną czy dwie "ciekawe pozycje", mówię tu o doszukiwaniu się gier słownych itd. Czasami szukający Boga, uczą się języków na podobieństwo młodzieńca który zakochał sie w pięknej i mądrej Chince, i tak długo studiował że Chinka zmarła, on sie zestarzał a oni ani słowa nie zamienili...

jak zawsze w miłości,
K.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sie 18, 2011 6:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Proczytalam dopiero dwie strony z pierwszego linka i jedna z drugiego - i niczego tam nie ma o Jezusie... Ja sobie nie wyobrazam Pana walczacdego z checia cos ukrasc - uwazam ze takich checi po prostu nie mial. Oddzielony od grzesznikow, Baranek nieskalany - nie wyobrazam sobie by Pan mial pokusy takie jak na przyklad ja miewam. Pisze, ze to co wychodzi z serca czlowieka kala czlowieka - wszyscy jestesmy tym skalani chyba nawet bez popelnienia czynu, komu swieca oczka na cudze dobro - ten juz jest skalany, kto pozadliwie popatrzy ten juz popelnil... Czy Pan tez byl tym skalany?

Przepraszam, ze nie doczytalam linki, a pisze, w dodatku nie tam gdzie trzeba - bo poki doczytam, zapomne co chcialam powiedziec, a potem jestem ciekawa dlaczego Talmid mowil, ze sie zgadza, ze Pan nie ma sklonnosci do grzechu, a jednoczesnie porownuje to co mowie do Swiadkow czy kogo tam jeszcze... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt sie 19, 2011 10:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przeczytaj wątki cierpliwie i albo się przenieś do jednego z nich, albo załóż nowy, bo ten nie mówi o Panu Jezusie i Jego ludzkiej naturze. Póki co, odpowiadam Ci na priva, żeby nie zaśmiecać tego wątku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt sie 19, 2011 3:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Dzieki za pw. Teraz nie wiem gdzie mam odpowiadac, tu czy na pw... Chyba na pw skrobne, a watki przeczytam, bo nie o to chodzilo ze nie chce, tylko jestem troche zapracowana, zwlaszcza dzis i jutro, ech, kto nie pracuje ten je, mawial bandyta z filmu przygod Szurika...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL