www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:28 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sie 23, 2010 9:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Nie wiem czy temat był poruszany. Nie mogłem znaleźć żadnych informacji.

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie. Czy wierzący, sprawiedliwi, którzy żyli przed Jezusem (Abraham, Mojżesz Dawid i inni) zaliczają się do członków kościoła.

Pozdrawiam

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sie 23, 2010 10:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przebudzony75 napisał(a):
Czy wierzący, sprawiedliwi, którzy żyli przed Jezusem (Abraham, Mojżesz Dawid i inni) zaliczają się do członków kościoła.

Katolickie nauczanie Augustyna utożsamiało Kościół z Królestwem Bożym, a Izrael z Kościołem. Istniało nawet przekonanie, że Kościół to wszyscy wierzący wszystkich czasów. Przekonanie to jest nieprawdziwe, a to z kilku powodów:

Jan Chrzciciel sam nie zaliczał się do Kościoła:

"Jan, odpowiadając, rzekł: Nie może człowiek niczego wziąć, jeśli mu nie jest dane z nieba. Wy sami możecie mi zaświadczyć, że powiedziałem: Ja nie jestem Chrystusem, lecz zostałem posłany przed nim. Kto ma oblubienicę, ten jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, raduje się niezmiernie, słysząc głos oblubieńca. Tej właśnie radości doznaję w całej pełni" [Jan 3:27-29]

Pan Jezus podczas ziemskiej służby mówił o zbudowaniu Kościoła w czasie przyszłym:

"(...) zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go" [Mat. 16:18]

Kościół jest społecznością Żydów i pogan w jednym Ciele przez Krzyż:

"Przeto pamiętajcie o tym, że wy, niegdyś poganie w ciele, nazywani nieobrzezanymi przez tych, których nazywają obrzezanymi na skutek obrzezki, dokonanej ręką na ciele, byliście w tym czasie bez Chrystusa, dalecy od społeczności izraelskiej i obcy przymierzom, zawierającym obietnicę, nie mający nadziei i bez Boga na świecie. Ale teraz wy, którzy niegdyś byliście dalecy, staliście się w Chrystusie Jezusie bliscy przez krew Chrystusową. Albowiem On jest pokojem naszym, On sprawił, że z dwojga jedność powstała, i zburzył w ciele swoim stojącą pośrodku przegrodę z muru nieprzyjaźni, On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń; i przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy są blisko. Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu" [Ef. 2:11-18]

Tajemnica Mesjasza polega na tym, że poganie są współdziedzicami (wraz z Żydami) i członkami jednego ciała i współuczestnikami (wraz z Żydami) obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię:

"(...) zapewne słyszeliście o darze łaski Bożej, która mi została dana dla waszego dobra, że przez objawienie została mi odsłonięta tajemnica, jak to powyżej krótko opisałem. Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej, która nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom, mianowicie, że poganie są współdziedzicami i członkami jednego ciała i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelię, której sługą zostałem według daru łaski Bożej, okazanej mi przez jego wszechmocne działanie.

"Mnie, najmniejszemu ze wszystkich świętych, została okazana ta łaska, abym zwiastował poganom niezgłębione bogactwo Chrystusowe i abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył, aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą, według odwiecznego postanowienia, które wykonał w Chrystusie Jezusie, Panu naszym, w którym mamy swobodę i dostęp do Boga z ufnością przez wiarę w niego" [Ef. 3:2-12]


Wniosek: Abraham, Mojżesz, Dawid i inni święci Starego Testamentu nie zaliczają sie do członków Kościoła.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sie 23, 2010 10:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Przebudzony75 napisał(a):
Nie wiem czy temat był poruszany. Nie mogłem znaleźć żadnych informacji.

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie. Czy wierzący, sprawiedliwi, którzy żyli przed Jezusem (Abraham, Mojżesz Dawid i inni) zaliczają się do członków kościoła.

Pozdrawiam

Trochę było o tym "przy okazji", np.:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#35035

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#34943

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#27280

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#34035

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#21983

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3%B3#34943


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt sie 31, 2010 12:10 am 
Offline

Dołączył(a): Cz mar 25, 2010 12:10 pm
Posty: 130
Lokalizacja: Norwegia
Przebudzony75 napisał(a):
Nie wiem czy temat był poruszany. Nie mogłem znaleźć żadnych informacji.

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie. Czy wierzący, sprawiedliwi, którzy żyli przed Jezusem (Abraham, Mojżesz Dawid i inni) zaliczają się do członków kościoła.

Pozdrawiam

w moim zrozumieniu biblii i natury Boga jestem na tak

_________________
www.przemek-owczarski.blogspot.com
www.youtube.com/user/przemowczarski
www.chomikuj.pl/przemowczarski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 08, 2012 9:10 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Nie znalazłam nigdzie odpowiedzi, więc pytam:

o jakim narodzeniu na nowo powinien wiedzieć Nikodem z ewangelii? Bo Jezus powiedział do niego "ty jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz?" więc padła sugestia, że nowe narodzenie jest pojęciem znanym. Co przez to pojęcie mógł rozumieć Nikodem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 08, 2012 9:53 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Owieczka napisał(a):
Nie znalazłam nigdzie odpowiedzi, więc pytam:

o jakim narodzeniu na nowo powinien wiedzieć Nikodem z ewangelii? Bo Jezus powiedział do niego "ty jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz?" więc padła sugestia, że nowe narodzenie jest pojęciem znanym. Co przez to pojęcie mógł rozumieć Nikodem?
Mam nadzieję, że poradzisz sobie językowo:

http://www.4shared.com/office/BuBXYjHg/Nikodem.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 08, 2012 10:34 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Dzięki :D
Zrozumiałam, że istnieje sześć sposobów "narodzenia na nowo" dla Izraelity( np. wejście w małżeństwo, przyłączenie się obcokrajowca do społeczności żydowskiej, czy mianowanie na nauczyciela szkoły rabinowskiej, koronowanie itp.). Stąd samo pojęcie nowego narodzenia nie było Nikodemowi obce( tak, jak narodzenie z wody- narodzenie fizyczne, w rodzinie żydowskiej- to było wystarczające aby wejść do Królestwa), ale nie rozumiał istoty narodzenia duchowego...(jeśli czegoś nie pokręciłam).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 08, 2012 12:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wszystko się zgadza i nic nie pokręciłaś.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL