www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pt maja 10, 2024 9:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 30, 2005 9:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wit napisał(a):
Smoku Wawelski
Zwróć uwagę na pewien szczegół z Listu Piotra: "W nim [w duchu] też poszedł i zwiastował [Chrystus] duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę". Porównaj to z 1 Piotra 4:6- "W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży."

Cytuj:
Po pierwsze jest mowa o umarłych lub o duchach (nie ma mowy o ludziach), którzy byli nieposłuszni

"O umarłych lub o duchach, ale nie o ludziach?" Pozostaje jeden podstawowy problem, o którym już pisałem. Ewangelię zwiastuje się tylko ludziom - bo tylko ludzie mogą dostąpić zbawienia [Hebr. 1:14]

Cytuj:
a po drugie rzecz działa się tylko i wyłącznie za czasów Noego. Gdyby Jezus głosił ludziom nieposłusznym, oznaczałoby to, że istnieje druga szansa na zbawienie, a Biblia wyraźnie temu przeczy!

Piotr pisze o ludziach z czasów Noego, ponieważ chce zilustrować ogólniejszą myśl dotyczącą nagłej zagłady bezbożników (przez wodę) [I Piotra 3:20]. W I Piotra 4:6 jest mowa o umarłych w ogóle (nie ma żadnych sugestii, że chodzi tylko o tych z czasów potopu). Gdyby było tak, że Jezus "zstąpił do podziemi" [Ef. 4:8-9] i ogłosił Ewangelię tylko jakiejś wybranej grupie ludzi, byłoby to sprzeczne z zasadą, że u Boga nie ma względu na osobę.

Nie istnieje żadna "druga szansa na zbawienie". W Łuk. 16:23-24 czytamy, że Abraham był jedną z osób w hadesie (szeolu) zanim Jezus tam poszedł. Przebywał w części dla osób zbawionych przez wiarę na podstawie dostępnego dla nich objawienia. Biedak na jego łonie również. W hadesie przebywali również ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć Ewangelii i odpowiedzieć na nią poprzez świadomą decyzję wiary. Żyli w czasach, gdy Duch Święty nie był jeszcze wylany i prawdopodobnie dla wielu z nich była to pierwsza szansa podjęcia świadomej decyzji. W niebie może się znaleźć jedynie ten, kto "ma Syna Bożego" i w związku z tym "ma żywot" [I Jana 5:12].

Nie wiemy dokładnie, jak wyglądało zwiastowanie Jezusowe w hadesie. Wiemy, że zwiastował umarłym, żeby "w duchu żyli na sposób Boży" [I Piotra 4:6] czyli żeby mogli być z Panem, gdy weźmie ich w górę jako jeńców [Ef. 4:8]. Wiemy również, że od momentu Jego zwiastowania każdy zbawiony (świadomie wierzący w Jezusa) idzie do Pana (nie do hadesu) [II Kor. 5:8; Flp. 1:23], a w hadesie pozostają wyłącznie ludzie, którzy umarli w stanie potępienia i oczekują na Sąd Ostateczny, ponieważ nie mają udziału w pierwszym zmartwychwstaniu [Obj. 20:5-6]

Cytuj:
Zauważ, iż przy pewnej okazji, demony wypędzone ze stada świń bały sie odejścia w "otchłań" i prosiły Jezusa, aby im pozwolił odejśc w inny sposób. Co jest tak przeraziło? Otóz miejscem przebywania szatana i demonów jest ziemia lub jej przestworza. Pragną one przebywać w jakimś ciele, najczęściej ludzkim. Gdy są one wypędzane z ciała, wtedy trafiają do "otchłani", czyli są niejako przykuci do naszej planety.

Częściowo się zgadzam. Wydaje się, że demony rzeczywiście pragną przebywać w jakimś ciele, najczęściej ludzkim. Lecz otchłań jest miejscem, gdzie konkretne zbuntowane duchy czekają na sąd. Tego właśnie obawiały się demony proszące o pozwolenie na wejście w świnie i pozostanie na Ziemi. Otchłań nie jest Ziemią - bywa otwierana jak studnia [Obj. 9:1-3], a także zamykana i pieczętowana [Obj. 20:3]. Szatan będzie przebywał w otchłani przez 1000 lat [Obj. 20:2-3] i właśnie wtedy nie będzie go na Ziemi.[/quote]

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 30, 2005 11:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 5:41 am
Posty: 71
Lokalizacja: Białystok
Marck 5 napisał : "Co to za Księga Jubileuszy? Może Guinesa czy co? Very Happy"

Drwisz sobie z rzeczy, których nie znasz. To może być niebezpieczne. Księga ta była poważana w wielu poapostolskich kościołach. Do dzisiaj jest w KANONIE ksiąg natchnionych w kościele np. Etiopskim i Gruzińskim, z tego co wiem także w kościele Egipskim. Zawiera wiele informacji, które od ludzi pochodzić nie mogły, zawiera też proroctwa mesjańskie.

_________________
Pozdrawiam Pokojem Bożym


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 2:41 am 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
poszukiwaczu prawdy
Czy mógłbyś zacytować Księgę Jubileuszy 10:7-14, ewentualnie przybliżyć jej treść. Być może pozwoli mi to na korektę moich poglądów.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 7:43 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wit, jeśli mogę Ci coś doradzić, to nie opieraj swoich poglądów na księgach, które nie należą do kanonu natchnionych ksiąg ST. Zawsze ktoś jeszcze może powołać się na dowolną księgę, która jest używana przez taki czy inny kościół. Ale jeśli należy do ST i nie ma jej w kanonie hebrajskim (jerozolimskim), to po prostu nie stanowi podstawy doktrynalnej, a jedynie źródło pożytecznych, lecz pobocznych i nie natchnionych informacji. Na temat kanonu nie będę się powtarzał w całości, bo przerabialiśmy to już z Ilyadem i Poszukiwaczem obszernie. Dlatego tylko jedno źródło dla Ciebie:

http://www.biblelight.net/hebrew-canon.htm

Pozdrowienia,

Smok


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 10:09 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Smok Wawelski napisał(a):
Wit, jeśli mogę Ci coś doradzić, to nie opieraj swoich poglądów na księgach, które nie należą do kanonu natchnionych ksiąg ST. Zawsze ktoś jeszcze może powołać się na dowolną księgę, która jest używana przez taki czy inny kościół. Ale jeśli należy do ST i nie ma jej w kanonie hebrajskim (jerozolimskim), to po prostu nie stanowi podstawy doktrynalnej, a jedynie źródło pożytecznych, lecz pobocznych i nie natchnionych informacji. Na temat kanonu nie będę się powtarzał w całości, bo przerabialiśmy to już z Ilyadem i Poszukiwaczem obszernie. Dlatego tylko jedno źródło dla Ciebie:

http://www.biblelight.net/hebrew-canon.htm

Pozdrowienia,

Smok


A jeżeli czegoś nie ma w Biblii to zamiast czytać apokryfy zapytaj Smoka on wie lepiej :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 10:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
wit napisał(a):
poszukiwaczu prawdy
Czy mógłbyś zacytować Księgę Jubileuszy 10:7-14, ewentualnie przybliżyć jej treść. Być może pozwoli mi to na korektę moich poglądów.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.


Potrzebuję na to chwili bo dostęp do netu mam ograniczony :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 12:37 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
Ludziom jest zwiastowana ewangelia, za ich życia w ciele. Ci co jej nie znali, a pomarli, będą sądzeni na podstawie swego postępowania (Rzym. rozdz. 2).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 12:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
Smok Wawelski napisał(a):
Wit, jeśli mogę Ci coś doradzić, to nie opieraj swoich poglądów na księgach, które nie należą do kanonu natchnionych ksiąg ST. Zawsze ktoś jeszcze może powołać się na dowolną księgę, która jest używana przez taki czy inny kościół. Ale jeśli należy do ST i nie ma jej w kanonie hebrajskim (jerozolimskim), to po prostu nie stanowi podstawy doktrynalnej, a jedynie źródło pożytecznych, lecz pobocznych i nie natchnionych informacji. Na temat kanonu nie będę się powtarzał w całości, bo przerabialiśmy to już z Ilyadem i Poszukiwaczem obszernie. Dlatego tylko jedno źródło dla Ciebie:

http://www.biblelight.net/hebrew-canon.htm


Jeżeli chodzi o mnie, to juz mam wyrobiony pogląd w sprawie kanonu biblijnego, tak, że dostępu do niego nie ma już żadna inna księga, jak choćby Księga Mormona. :) Zeby zrozumieć dobrze Biblię, warto poznać historię, kulturę i tradycję narodu żydowskiego. Dlatego warto czasem sięgnąć do źródeł pozakanonicznych, jak choćby 1 Księga Machabejska. Podobnie jest z Księgą Jubileuszy i Księgą Henocha. Wszak tę ostatnią cytował nawet Juda w swym liście.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 2:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
A jeżeli czegoś nie ma w Biblii to zamiast czytać apokryfy zapytaj Smoka on wie lepiej :lol:


Smok nie produkuje żadnych pozakanonicznych objawień, które miałyby być źródłem jakiejkolwiek doktryny. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 2:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wit napisał(a):
Ludziom jest zwiastowana ewangelia, za ich życia w ciele. Ci co jej nie znali, a pomarli, będą sądzeni na podstawie swego postępowania (Rzym. rozdz. 2).


W takim razie stwierdzenie Piotra, że "i umarłym była głoszona Ewangelia (...) aby w duchu żyli na sposób Boży" [I Piotra 4:6] dotyczy tylko ludzi z tej części hadesu, gdzie przebywał Abraham i inni, którzy uwierzyli na podstawie dostępnego im objawienia przed wylaniem Ducha. Ale problem polega na tym, że zwiastowanie w hadesie dotyczyło również tych umarłych, którzy żyli za czasów Noego. Zdecydowanie odrzucam tezę o zwiastowaniu Ewangelii komuś innemu niż ludzie (np. demonom czy aniołom). Byłbym raczej za tym, że Ewangelia była zwiastowana w hadesie (szeolu) wprost wszystkim, którzy nie mogli jej usłyszeć za życia i korzystali z objawienia, jakie zostało im dane nie znając jednak Dobrej Nowiny. Pewne kwestie pozostają otwarte - dlatego pisałem, że nie znamy szczegółów dotyczących zwiastowania w hadesie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 01, 2005 8:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Sprawa tego typu jest właściwie trzeciorzędna i nie powinna stanowić powodu do jakiś niesnasek czy podziałów ale jest baaardzo ciekawa.
Otóż myślę sobie Smoku że niezrozumiałeś co napisał wit. Otóż on uważa że zwiastowanie umarłym oznacza zwiastowanie umarłym [teraz] ale gdy byli oni żywi [kiedyś np. za Noego]. I tyle.Bez demonów i tych innych.

Ale mam pytanie czy zgadzasz sie że ludzie którzy nie słyszeli Ewangelii bedą zbawieni z postępowania? I jak to się ma Wit do odrodzenia chrześcijańskiego?
Czy na końcu świata też umarłym będzie głoszona Ewangelia czy już nie( z tego co pamietam Smoku jakoś to rozróżniasz bo teraz działa Duch Święty.)

I pytanie jaki sens widzicie w głoszeniu Ewangelii innym ludziom?

I gdzie wtym widzicie sprawiedliwość Boga.

thx

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 02, 2005 1:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Może nowy wątek? Bo pytania ciekawe, ale odchodzimy od tematu jakby... :D

Będę miał teraz mniej czasu, ale postaram się odpowiadać w miarę możliwości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 02, 2005 3:31 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
A moze to zacheci do powrotu do glownego tematu:
Rdz 6:4 Bg
"A byli olbrzymowie na ziemi w one dni; nawet i potem, gdy weszli synowie Boży do córek ludzkich, rodziły im syny. A cić są mocarze, którzy od wieku byli mężowie sławni."

Jezeli olbrzymowie zgineli w potopie to o kim mowa np w tym wersecie?

Lb 13:34 Bg
"Tameśmy też widzieli olbrzymy(nefilim-dosl:upadli), syny Enakowe z rodu olbrzymów(nefilim); i zdaliśmy się sobie przy nich jako szarańcza, takimiż zdaliśmy się i onym."

Czy potem nie oznacza czasu po potopie(ale moze bez ks.Jubileuszy!)?

W NT czytamy:

Działo się to za dni Noego, gdy była budowana arka, mająca potem ocalić przez wodę niewielką liczbę - bo zaledwie osiem dusz."

Moze w potopie zgineli wszyscy ludzie-adamim- czyli "dusze zyjace"?A jakies istoty duchowe w cialach ludzkich, owi anaszim-smiertelnicy czyli potomkowie bene Elohim i corek ludzkich(nefilim) ocaleli?

Wszak Slowo mowi ,ze Biblia jest ksiega skierowana do ludzi:

Rdz 5:1 Bg "Teć są księgi(po grecku:Biblos) rodzajów Adamowych"

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 02, 2005 3:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Rdz 5:1 Bg "Teć są księgi(po grecku:Biblos) rodzajów Adamowych"
Ksiegi o ludziach!a a nie innych stworzeniach!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 03, 2005 8:49 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
wit pisze:
Cytuj:
poszukiwaczu prawdy
Czy mógłbyś zacytować Księgę Jubileuszy 10:7-14, ewentualnie przybliżyć jej treść. Być może pozwoli mi to na korektę moich poglądów.



Cytuj:
Kięga Henocha
15 rozdział 1-12

odpowiadając mi rzekł do mnie swoim głosem:”Słuchaj ! Nie lękaj się,Henochu,sprawiedliwy mężu i pisarzu sprawiedliwości.Podejdź tutaj i posłuchaj mego głosu.Idź ! Powiedz Czuwającym nieba,którzy przysłali cię tutaj ,abyś wstawił się za nimi.
To wy powinniście wstawia się za ludźmi,nie ludzie za wami.Dlaczego opuściliście wysokie,święte i wieczne niebo i złączyliście się z kobietami i staliście się nieczyści z córkami ludzkimi,wzięliście sobie żony i postąpiliście tak,jak synowie ziemscy i zrodziliście gigantów ? Byliście duchowymi,świętymi,żyjącymi życiem wiecznym,a staliscie się nieczyści z powodu kobiet. Zrodziliście [dzieci] poprzez krew ciała.Zapałaliście ludzkim pożądaniem i stworzyliście ciało i krew tak,jak to czynia ludzie ,którzy umierają i ulegają zniszczeniu,Dlatego dałem im żony,żeby siali z nich nasienie i żeby dzięki nim mogły się rodzic dzieci,tak aby niczego nie brakowało na ziemi.Ale wy pierwotnie byliście duchowymi żyjącymi wiecznym nieśmiertelnym życiem po wszystkie pokolenia świata.Z tej racji nie przewidziałem dla was żon,albowiem mieszkanie[bytów]duchowych jest w niebie.A teraz giganci,którzy zrodzili się z duchów i ciała,otrzymają na ziemi nazwę złych duchów i ich mieszkanie będzie na ziemi.Złe duchy wyszły z ich ciała,albowiem zostali oni stworzeni z tego co jest na górze.Ich pochodzenie i pierwszy fundament wywodzi się od świętych Czuwających.Będą oni na ziemi złymi duchami i będą się nazywac „duchy złe”.Mieszkaniem duchów niebieskich jest niebo,ale mieszkaniem duchów ziemskich którzy urodzili się na ziemi jest ziemia.Duchy gigantów,którzy czynią zło i są zepsuci,atakują,walczą i niszczą[wszystko]na ziemi oraz powodują smutek.Nie spożywają żadnego pokarmu,nie pija,są niewidoczni.Te duchy powstaną przeciwko synom ludzkim i przeciwko ich kobietom ponieważ z nich one wyszły.

16 rozdział.1-3
1.Kiedy giganci zostaną zabici mieczem,zniszczeni i umrą,kiedy duchy wyjdą z ich ciał,ich ciało zostanie zniszczone na mocy sądu.Tak zostana zniszczeni,aż dzień wielkiego dokonania spełni się nad wielkim wiekiem,nad Czuwającymi i nieprawymi.A teraz Czuwającym,którzy przysłali cię,abyś wstawił się za nimi,którzy pierwotnie byli w niebie powiesz tak:Byliście w niebie ale jego sekrety nie zostały wam jeszcze objawione.Poznaliście jedynie bezwartościowe tajemnice.W zatwardziałości waszych serc przekazaliście je kobietom.Z powodu tej tajemnicy kobiety i mężczyźni spowodowali że zło spotęgowało się na ziemi.Powiedz im „Nie zaznacie spokoju”!


Cytuj:
Księga Jubileuszy 10 rozdział 7-11
I pan nasz Bóg,przemówił do nas,abyśmy ich związali.Wtedy główny duch Mastema przybył i przemówił w ten sposób: O Panie,Stworzycielu ,pozostaw niektórych z nich dla mnie i każ im słuchac mego głosu.Każ im czynic wszystko ,co powiem.Jeżeli bowiem żaden z nich nie pozostanie przy mnie, nie będę w stanie sprawowac mojej władzy wsród synów ludzkich;to te duchy są przecież po to ,aby psuc i zwodzic przed moim sądem,a zło wśród synów ludzkich jest wielkie.Pan zaś powiedział tak:Niech dziesiąta częśc pozostanie przy nim,lecz dziewięc części niech pójdzie na dół do miejsca sądu.Do nas zaś przemówił ,byśmy nauczyli Noego wszelkich sposobów uzdrawiania,gdyż on wiedział ,że nie będą kroczyc sprawiedliwie,ani nie będą pragnęli rzeczy prawych.Postąpiliśmy według wszystkich jego słów.Wszystkie złe duchy,te,które były okrótne,związaliśmy w miejscu sądu,ale dziesątą częśc ich pozostawiliśmy tak aby była podporządkowana szatanowi na ziemi.

Giganci nie zginęli w potopie a pozabijali się nawzajem a Czuwający ich ojcowie patrzyli na to i nic nie mogli zrobić .To również była kara dla nich.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL