www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 10:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 16, 2013 11:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Zasugerowałem się, ze bogaty człowiek jest być może uczciwy, a wynikało to z jego twiedzenia z wer. 8 " ... bo synowie tego świata są przebieglejsci w rodzaju swoim od synów światłości ".
A jesteś pewien, że to było jego twierdzenie? Bo moim zdaniem "bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości" to jest stwierdzenie narratora, czyli Pana Jezusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 3:58 pm 
Offline

Dołączył(a): So lut 23, 2013 10:52 pm
Posty: 4
mam nadzieję, że nie powtórzę czyjejś wypowiedzi, ale chce dodać tutaj moje zrozumienie tej przypowieści :)

(8) I pochwalił pan nieuczciwego zarządcę, że przebiegle postąpił, bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości. (9) I ja wam powiadam: Zyskujcie sobie przyjaciół mamoną niesprawiedliwości, aby, gdy się skończy, przyjęli was do wiecznych przybytków. Łuk.16

oszukiwanie nie jest dobre ani właściwe, ale bogaty człowiek, jako ,,biznesmen,, docenił spryt zarządcy i jego zapobiegliwość ... a dla synów światłości jest to taka nauka, by dobra jakie mają (pieniądze, rzeczy, może też czas?) umiały dobrze wykorzystywać, by mieli otwarte oczy i uszy na potrzeby nie tylko braci w Chrystusie, ale również potrzeby ,,synów tego świata,, ...

do mnie ta przypowieść tak ,,przemówiła,,, że nawet to, co jest takie bardzo ziemskie, jak pieniądze, może służyć do głoszenia ewangelii, pokazywania ludziom Boga, czyli ... wykorzystując coś, co należy do synów tego świata, zdobywam tych synów, by stali się synami światłości ... abyśmy byli równie ,,sprytni,, jak synowie tego świata, ale nie po to, by siebie wzbogacać, ale by wzbogacać innych


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 18, 2013 8:16 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
wujcio napisał(a):
Zasugerowałem się, ze bogaty człowiek jest być może uczciwy, a wynikało to z jego twiedzenia z wer. 8 " ... bo synowie tego świata są przebieglejsci w rodzaju swoim od synów światłości ".
A jesteś pewien, że to było jego twierdzenie? Bo moim zdaniem "bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości" to jest stwierdzenie narratora, czyli Pana Jezusa.

Nie jestem pewien. Rzeczywiscie ww. słowa są stwierdzeniem Jezusa, a nie bogatego człowieka.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 21, 2013 4:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Wydaje mi się, że cel przywołania przez Jezusa tej przypowieści jest podany w wersecie 9:

"I Ja wam powiadam: Zyskujcie sobie przyjaciół mamoną niesprawiedliwości, aby, gdy się skończy, przyjęli was do wiecznych przybytków".

Nie chodzi tutaj o pochwałę dla cwaniactw i kombinatorstwa, jakby to chcieli niektórzy, lecz o właściwy sposób zarządzania posiadanymi pieniędzmi. Na pewno uczciwy. Mamy pozyskiwać "przyjaciół mamoną niesprawiedliwości", czyli dzielić się tym co posiadamy z potrzebującymi.

Czyli po części widzę to tak jak napisała Kacha.

Pozdrawiam

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL