www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:39 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 03, 2010 11:05 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Moją uwagę zwróciły dwa wersety:

Cytuj:
Jana 6:44
Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

λεγει αυτω μαρθα οιδα αναστησεται εν τη αναστασει εν τη εσχατη ημερα


Cytuj:
Jana 11:23,24
Rzekł jej Jezus: Zmartwychwstanie brat twój. Odpowiedziała mu Marta: Wiem, że zmartwychwstanie przy zmartwychwstaniu w dniu ostatecznym.

ουδεις δυναται ελθειν προς με εαν μη ο πατηρ ο πεμψας με ελκυση αυτον και εγω αναστησω αυτον τη εσχατη ημερα


Może na początek pytanie, bo w obu wersetach jest mowa o tym samym o zmartwychwstaniu w DNIU OSTATECZNYM... jaki to dzień ?

Z treści wynika, że w pierwszym chodzi o osobę należącą do Kościoła, a w drugim już nie koniecznie, jednakże w obu przypadkach ten DZIEŃ OSTATECZNY jest tożsamy, przynajmniej w treść.

W greckim są te same słowa, a dodatkowo oba wersety pochodzą z jednej Ewangelii Jana, a dodam, że Jan spisał Apokalipsę.

Ale co myślicie ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 03, 2010 1:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ja myślę, że Biblię należy czytać od początku do końca. Obydwa fragmenty opisują rozmowę z Żydami. Oni wiedzieli o zmartwychwstaniu w Dniu Ostatecznym z Pism hebrajskich Tanach, zwanych przez nas Starym Testamentem. Dzień Ostateczny nie był przez nich rozumiany jako konkretna doba, tylko jako pewien okres czasu. Znali fragment Dan. 12:2 mówiący o zmartwychwstaniu - i o tym Jezus z nimi rozmawiał. Ani jeden z tych fragmentów nie mówi o Kościele, bo nie o tym rozmawiano, a Jezus nawet jeszcze wtedy nie zapowiedział powstania Kościoła.

W momencie tej rozmowy nikt jeszcze nie przeczytał Apokalipsy. Nawet Jan pisząc Ewangelię jeszcze nie wiedział, że napisze Apokalipsę. Pamiętajmy, w którą stronę rozwija się objawienie.

My dzisiaj wiemy, że zmartwychwstanie, z Dan. 12: nastąpi podczas Powtórnego Przyjścia Pana i że On wzbudzi wtedy umarłych zbawionych za czasów ST i męczenników Wielkiego Ucisków - rozmówcy Jezusa dowiedzieli się w tym momencie, że to Jezus ich wzbudzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 03, 2010 3:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Ja myślę, że Biblię należy czytać od początku do końca. Obydwa fragmenty opisują rozmowę z Żydami. Oni wiedzieli o zmartwychwstaniu w Dniu Ostatecznym z Pism hebrajskich Tanach, zwanych przez nas Starym Testamentem. Dzień Ostateczny nie był przez nich rozumiany jako konkretna doba, tylko jako pewien okres czasu. Znali fragment Dan. 12:2 mówiący o zmartwychwstaniu - i o tym Jezus z nimi rozmawiał. Ani jeden z tych fragmentów nie mówi o Kościele, bo nie o tym rozmawiano, a Jezus nawet jeszcze wtedy nie zapowiedział powstania Kościoła.

W momencie tej rozmowy nikt jeszcze nie przeczytał Apokalipsy. Nawet Jan pisząc Ewangelię jeszcze nie wiedział, że napisze Apokalipsę. Pamiętajmy, w którą stronę rozwija się objawienie.

ja rozumiem, że trzeba czytać całość, ale to akurat co napisałeś mnie nie przekonuj, jednak...

Smok Wawelski napisał(a):
My dzisiaj wiemy, że zmartwychwstanie, z Dan. 12: nastąpi podczas Powtórnego Przyjścia Pana i że On wzbudzi wtedy umarłych zbawionych za czasów ST i męczenników Wielkiego Ucisków - rozmówcy Jezusa dowiedzieli się w tym momencie, że to Jezus ich wzbudzi.

to wyjaśnia, bo o tym fakcie zapomniałem

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 04, 2010 12:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
To też jest ciekawy werset w temacie: "Lecz ty idź swoją drogą, aż przyjdzie koniec; i spoczniesz, i powstaniesz do swojego losu u kresu dni." [Dn 12:13]

Albo te:

"Potem synowie Izraela się nawrócą i znów będą szukać Pana, swojego Boga, i Dawida, swojego króla, i w dniach ostatecznych z bojaźnią zwrócą się do Pana i jego dobroci." [Oz 3:5]

"I będą służyli Panu, swojemu Bogu, i Dawidowi, swojemu królowi, którego im wzbudzę." [Jr 30:9]

"Ustanowię nad nimi jednego pasterza, mojego sługę Dawida, i będzie je pasł; będzie je pasł i będzie ich pasterzem.(24) A Ja, Pan, będę ich Bogiem, a mój sługa Dawid będzie księciem wśród nich - Ja, Pan, to powiedziałem.(25) Zawrę z nimi przymierze pokoju, wytępię z ziemi drapieżne zwierzęta, tak że będą bezpiecznie mieszkać nawet na pustyni i spać w lasach." [Ez 34:23-25]

"Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci." [Za 14:5]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 06, 2010 10:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Cytuj:
Łk 20:33-36
Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę. Jezus im odpowiedział: Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.


tyczy się to po 1000 letnim panowaniu ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 07, 2010 2:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
W świecie przyszłym i powstaniu z martwych już umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom, będąc uczestnikami zmartwychwstania. Mowa o uczestnikach zmartwychwstania w świecie przyszłym - czyli ludziach spełniających obydwa warunki. Tutaj może to dotyczyć osób w ciałach zmartwychwstałych rządzących w 1000 Królestwie lub wszystkich zmartwychwstałych na nowej ziemi. Biorąc pod uwagę kontekst rozmowy stawiam na to pierwsze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL