www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:22 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sty 17, 2010 3:44 pm 
Offline

Dołączył(a): N lis 29, 2009 8:24 pm
Posty: 16
Witam.

Zastanawiałem się ostatnio na rozmową Jezusa z Piotrem. Dlaczego Jezus zapytał się Piotra trzykrotnie o to samo. Czy tutaj chodzi o rodzaj miłości (agape, fileo). Czy tutaj miłość agape dotyczy miłości Boga do ludzi. Czy zatem kontekst tej rozmowy dotyczy a raczej uświadamia nam że Jezus pyta o miłość agape a Piotr odpowiada wymijająco i deklaruje fileo ? Jak wygląda ta rozmowa w oryginale ?
Czy można zatem wywnioskować że miała na celu pokazanie Piotrowi że Pan mu wybaczył mimo że Piotr się go zaparł. Przecież wcześniej Piotr deklarował „Choćbym miał z tobą umrzeć, nie zaprę się ciebie”.

A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje. (16) I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje. (17) Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje.

_________________
Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają. Izaj. 40:31


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 17, 2010 6:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
A ile razy Piotr zaparł się wcześniej Pana?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 17, 2010 9:52 pm 
Offline

Dołączył(a): N lis 29, 2009 8:24 pm
Posty: 16
Smok Wawelski napisał(a):
A ile razy Piotr zaparł się wcześniej Pana?


Trzy razy i sprawa jasna. Trochę przekombinowałem.

_________________
Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają. Izaj. 40:31


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL