www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:07 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 3:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
W takim stylu zawsze odpowiadali mi uczniowie, którzy nie znali odpowiedzi :lol: Albo pani w urzędzie, której akurat przeszkadzałam jako petent bo ona tu wyznacza warunki ["se pani znajdzie w dzienniku urzędowym"].

Dobrze załóżmy że to jest dobre rozwiązanie, załóżmy że nie wiem, a to co napisałem to jest jakieś tam obiegowe zdanie, że tak mi się coś wydaje, ze tak coś wyczuwam. I teraz trzeba mnie uświadomić. :wink:

druga sprawa, człowiek idzie do urzędnika jako do fachowca, więc przykład nie trafiony, bo Elendil najwyraźniej chce mnie uświadomić, a nie odwrotnie, to raczej on się postawił w tej pozycji urzędnika i jakim piszesz, wcześniej :wink:

A ty też bo co do ADS nie wytłumaczyłaś nic, a podałaś mi stos tekstu, ja też mogę powiedzieć Elendilowi, że masz link do Biblii i tam jest to wytłumaczone. To co ty zrobiłaś miła Ani-iszo, jest tym samym co teraz krytykujesz.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 3:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Elendil to dla ciebie:

Cytuj:
Zbawienie w imię Jezusa Chrystusa - Act 16:31 bw A oni rzekli: Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom.

Przemiana na podobieństwo uwielbionego ciała Jezusa Chrystusa - Phi 3:21 bw który przemieni znikome ciało nasze w postać, podobną do uwielbionego ciała swego, tą mocą, którą też wszystko poddać sobie może.

"bycie z Panem" - w szerokim tego zwrotu znaczenia - na zawsze - 1Th 4:17 bw potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie żebym się czepiał, ale w powyższych tekstach nie ma ani słowa o nadziei. One zostały podane przy założeniu, co jest nadzieją. To nie znaczy, że całkowicie odrzucam to, co tu napisałeś - po prostu warto przytaczać konkretne teksty mówiąc o konkretnych sprawach. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Act 16:31 bw A oni rzekli: Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom.

Kontekst werset 30 zawiera pytanie co mam czynić aby być zbawionym, zbawienie chyba wiąże się z nadzieja dla człowieka na przyszłość. Natomiast wiara w Jezusa Chrystusa wiąże się z innymi wersetami, które odpowiadają na pytanie co Pan Jezus obiecał i czego uczyli uczniowie.

Np. Phi 3:21 bw który przemieni znikome ciało nasze w postać, podobną do uwielbionego ciała swego, tą mocą, którą też wszystko poddać sobie może. werset 2o - Paweł przypomina że nasza nasza ojczyzna jest w niebie skąd oczekujemy ZBAWICIELA, zbawienie to nasza nadzieja na przyszłość. Do tego nawiązuje wcześniej w wersecie 12-14.

Natomiast - 1Th 4:17 bw potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem. proszę zobaczyć werset 13 tego rozdziału - wszystko w kontekście NADZIEI, w opozycji do tych co nie mają nadziei.

Ef 4:1 powołanie wasze... werset 4 powołani do jednej NADZIEI

--------------

Zauważcie że mało kto już odpowiada na sedno tego wątku, a temat zbacza w innym kierunku.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 17, 2012 8:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Wróciłem to tematu, przejrzałem od początku i zauważyłem, że nie byłem konsekwentny wobec jednej sprawy, którą tutaj drążyłem. A odpowiedzi "ślizgały" się gdzieś obok. Dlatego zapytam ponownie. W temacie wiązałem nowonarodzenie z chrztem Duchem, byłem o to pytany dlaczego, na jakiej podstawie. Cytowałem werset, i powinienem się tego trzymać, bo odpowiedzi padały tak jak by z pominięciem tego fragmentu, cytuję:

Jan 3:3-8
Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam cię, że kto nie zostanie zrodzony na nowo, nie może zobaczyć Królestwa Bożego. Nikodem na to: Jak może urodzić się człowiek, gdy jest stary? Nie może (on przecież) powtórnie wejść do łona swojej matki i być (przez nią) urodzony. Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam cię, że kto nie zostanie zrodzony z wody i Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. Co zostało zrodzone z ciała, jest ciałem, a co zostało zrodzone z Ducha, jest duchem. Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie być na nowo zrodzeni. Wiatr wieje, dokąd chce — słyszysz jego szum, ale nie wiesz, skąd nadciąga i dokąd zmierza; tak jest z każdym, kto został zrodzony z Ducha.

Według mnie w tym fragmencie, Pan Jezus wyrażenia: "zrodzony na nowo" i "zrodzony z wody i Ducha" traktuje jako synonim, powtarzając w końcówce, "musicie być na nowo zrodzeni". Z akcentem na "musicie".

Dlatego biorąc pod uwagę ten fragment, "błogosławieni Ojca", czyli "owce" z Mateusza 25 rozdziału, też musiały "przejść" to nowo narodzenie, czyli zrodzenie z wody i Ducha... tym bardziej że werset mówi bardzo dosadnie:

Ręczę i zapewniam cię, że kto nie zostanie zrodzony z wody i Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego.

Dla wyjaśnienia, rozumiem to jako naturalny proces, towarzyszący nawróceniu, oczywiście uwzględniając pewne skraje wypadki, dajmy na to sytuację, że ktoś się nawraca, ale zanim dostąpi wszystkich tych naturalnych elementów, następuję pochwycenie, lub "rozdzielanie". Piszę o tym, aby nikt mi nie zarzucał, że poszczególne elementy uważam za warunki zbawienia.

Ale sedno dla mnie jest takie, że w myśl tej wypowiedzi z Ewangelii Jana, ( w sytuacji nie ograniczonej czasowo i jakimiś szczególnymi przypadkami i wyjątkami ), "owce" wchodzące, dziedziczące "Królestwo" spełniają wszystkie "elementy" z wypowiedzi Jana 3:3-8

Nie widzę innej możliwości stojącej w zgodzie z tym fragmentem Pisma. Ale jednocześnie przyznaję, że fragment z Mateusza 25 nie mówi o tym wprost, ani pośrednio. Chyba że za przesłankę pośrednią przyjmiemy założenie, że skoro Pismo mówi w tym miejscu o "sprawiedliwych" i "błogosławionych Ojca" to ma na myśli nowonarodzonych, według nowonarodzenia opisanego w Jana 3:3-8

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 17, 2012 11:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi. Oczywiście, że "błogosławieni Ojca" to ludzie sprawiedliwi, czyli narodzeni na nowo, a opis z Mat. 25 podaje owoce ich upamiętania w postaci stosunku do prześladowanych Żydów podczas Wielkiego Ucisku. Narodzenie z Ducha musi nastąpić oprócz narodzenia z ciała lub narodzenia z wody. Najprawdopodobniej narodzenie z wody i narodzenie z ciała jest w Jana 3:3-8 traktowane zamiennie. Nikodemowi nie wystarczyło urodzić się Żydem, żeby wejść do Królestwa Bożego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 10:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Jeszcze takie pytanie do tego co pisałem. Czy według was ten pogląd o którym pisałem w poprzednim poście, że "błogosławieni Ojca", czyli "owce" z Mateusza 25 rozdziału, też musiały "przejść" to nowo narodzenie, czyli zrodzenie z wody i Ducha... dopuszcza taką ewentualność, w interpretacji tego fragmentu, że to nowo narodzenie, czyli zrodzenie z wody i Ducha... może nastąpić po pozytywnym osadzeniu przez Syna Człowieczego ? Czyli chodzi o taką odwróconą kolejność, Pan pozytywnie ich ocenia, nazywa błogosławionymi Ojca, sprawiedliwymi, oznajmia im, ze wejdą do Królestwa przygotowanego dla nich, a oni, w pozytywnej reakcji przyjmują Pana Jezusa, i dostępują tego nowonarodzenia, czyli zrodzenia z wody i Ducha w zasadzie już w tym Królestwie ? ( nawiasem mówiąc należy więc rozumieć, że to Królestwo o którym tutaj mowa to panowanie Chrystusa po paruzji ?)

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 21, 2012 10:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
:shock: Quster, NIE MA innej możliwości oglądania Królestwa Bożego, niż WCZEŚNIEJSZE narodzenie z Ducha czyli narodzenie na nowo. Odwrócenie kolejności oznaczałoby postawienie Ewangelii na głowie.

"A gdy przyjdzie Syn Człowieczy w chwale swojej i wszyscy aniołowie z nim, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I ustawi owce po swojej prawicy, a kozły po lewicy. Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata. Albowiem łaknąłem, a daliście mi jeść, pragnąłem, a daliście mi pić, byłem przychodniem, a przyjęliście mnie, byłem nagi, a przyodzialiście mnie, byłem chory, a odwiedzaliście mnie, byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie" [Mat. 25:31-36]

Ustawienie po prawicy oznacza współudział we władzy w 1000 letnim Królestwie i ogólnie pozycję uprzywilejowaną. Powód, dla którego "owce" zostaną ustawione po prawicy, jest podany w rozwinięciu "albowiem". Albowiem czynili to, co jest naturalne dla osób sprawiedliwych, a nie można być sprawiedliwym inaczej, jak tylko przez usprawiedliwienie z wiary. To, co będą robić "owce", będzie tym trudniejsze, że prześladowanie Żydów podczas Wielkiego Ucisku będzie jeszcze gorsze niż za Hitlera. Czyli narażanie życia jest owocem upamiętania i efektem usprawiedliwienia, a nie podstawą do usprawiedliwienia. Tekst nie mówi o tym, że "owce" stają się "błogosławionymi Ojca" dopiero po wejściu do Królestwa. Ci ludzie wejdą do Królestwa dlatego, że zostali nazwani "owcami". Przecież trzoda składa się ze zgromadzonych owiec.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 21, 2012 9:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Ależ Smoku, krzyczeć nie musisz, nikomu krzywda się nie dzieje :wink:

Tekst zasadniczo podaje tylko kilka informacji o "owcach" :

... zgromadzone (...) narody
... odłącza owce
... owce po swojej prawicy
... Pójdźcie
... błogosławieni Ojca
... odziedziczcie Królestwo
... przygotowane dla was od założenia świata.

Albowiem (...) daliście mi jeść, (...) daliście mi pić, (...) przyjęliście mnie, (...) przyodzialiście mnie, (...) odwiedzaliście mnie

... cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście.

... sprawiedliwi zaś do życia wiecznego


Zasadniczo tak, myślę, że użycie słowa "sprawiedliwi" wobec "owiec" daje podstawę do określenia ich nowonarodzenia jak czegoś co już zaistniało, tym bardziej, że sprawiedliwi mają odejść do życia wiecznego, wskazuje na akt nowonarodzenia przed odejściem, czyli przed wejściem do Królestwa.

ale tutaj jeszcze takie pytane, co oznacza zwrot: "sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" czy to jest odejście, przejście do życia w Millenium ? Jak to się ma do sytuacji po skończeniu 1000 letniego panowania ? Czyż nie wtedy dopiero ma miejsce odejście do "życia wiecznego" skoro mówiliśmy o tym, że w 1000 leciu ludzie będą umierać ? Tutaj też powraca pytanie, jakim Królestwem przygotowanym od założenia świat jest to obiecane ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 21, 2012 10:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Moje "okrzyki" były spowodowane faktem, że źle się dzieje Ewangelii, skoro ktokolwiek ją przekręca w taki sposób, o jakim pisałeś powyżej. Dlatego trzeba DOBITNIE głosić prawdę.

Zwrot "sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" mówi o docelowym stanie "owiec", podobnie jak zwrot "odejdą ci na kaźń wieczną" - przecież "kozły" w tym momencie nie idą do jeziora ognistego, bo to nastąpi dopiero po sądzie przed wielkim białym tronem, czyli ok. 1000 lat później. Wejście do Królestwa jest w tym tekście wejściem do Królestwa Mesjasza w 1000 letnim Królestwie. A nie bezpośrednim wejściem do wieczności - zwłaszcza, że w ciałach skażonych nie wchodzi się do wieczności, bo "ciało i krew nie odziedziczą Królestwa Bożego" [I Kor. 15:50]. Więc nie o to Królestwo chodzi. Na sądzie nad narodami nikt nie będzie stawał w ciałach zmartwychwstałych i tekst ani słowem o tym nie wspomina.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 21, 2012 11:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Zwrot "sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" mówi o docelowym stanie "owiec", podobnie jak zwrot "odejdą ci na kaźń wieczną" - przecież "kozły" w tym momencie nie idą do jeziora ognistego, bo to nastąpi dopiero po sądzie przed wielkim białym tronem, czyli ok. 1000 lat później. Wejście do Królestwa jest w tym tekście wejściem do Królestwa Mesjasza w 1000 letnim Królestwie. A nie bezpośrednim wejściem do wieczności - zwłaszcza, że w ciałach skażonych nie wchodzi się do wieczności, bo "ciało i krew nie odziedziczą Królestwa Bożego" [I Kor. 15:50]. Więc nie o to Królestwo chodzi. ...

No ale tak czy inaczej tekst tego nie mówi, tylko my to tak interpretujemy, bo tekst mówi o wejściu sprawiedliwych do życia wiecznego, a słowa w "docelowym stanie" brak. Trochę sobie tutaj dopowiadamy, to musimy przyznać. Mi to wygląda nie do końca ok, bo Król do nich jedno, a oznacza co innego.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 22, 2012 10:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ten tekst, jak każdy inny zresztą, czytamy w kontekście - od najbliższego do kontekstu całego nauczania Biblii. Król nie mówi do nich słów o docelowym stanie jednych i drugich. To są słowa podsumowujące dotyczące docelowego stanu "owiec" i "kozłów" skierowane do słuchaczy i czytelnika. Podobnie jak słowa "tedy im odpowie" również są kierowane do słuchaczy i czytelnika, a nie do "owiec" i "kozłów".

Wygląda na to, że dokładnie badasz pojedynczy liść, nie widząc nie tylko całego drzewa, ale nawet gałązki, na której ten liść rośnie.

Królestwo Boże na obecnej ziemi obiecane przez Mojżesza, u proroków i w Pismach miało się wypełnić w Erze Mesjańskiej, którą mają zaludnić ludzie w skażonych ciałach. I o tym Królestwie jest mowa w Mat. 25:31-46. Królestwo wieczne na nowej ziemi pod nowym niebem to osobna sprawa i tego Królestwa nie odziedziczy ciało i krew. Taki jest kontekst nauczania od Mojżesza, proroków i Pism aż do nauki apostolskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 22, 2012 9:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Król nie mówi do nich słów o docelowym stanie jednych i drugich. To są słowa podsumowujące dotyczące docelowego stanu "owiec" i "kozłów" skierowane do słuchaczy i czytelnika. ...

Nadal uważam, że jest to coś czego tam nie ma co sobie dopowiadamy, bo tylko stwierdzasz bez podania dowodów, a kontekst tutaj chociaż ważny to nie upoważnia do zmiany sensu wypowiedzi, i wkładaniu czegoś czego tam nie ma.

Kontekst podałem obszernie, nie będę powtarzał... innym kontekstem jest przypowieść o pannach i o talentach też w swojej wymowie podobne do tego fragmentu, z tą różnicą, że ten zawiera wyraźne stwierdzenie "jaki wyrok" zapowiada Król wobec owiec i kóz nie ma tam wzmianki o przerwie czasowej. Owszem możemy sobie tak zakładać, ale tekst tego nie zawiera, a żaden kontekst nie daje bezpośredniego potwierdzenia. Jedynie nasze domniemania, słuszne lub nie, ale to się dopiero okaże.

O liście się nie bój. Czytać potrafię, kontekst widzę i dlatego pytam tak jak pytam, jedynie co uczciwie powinieneś stwierdzić, to nie widzę tego tak jak ty to widzisz. Ale nie znaczy, że ja źle widzę lub tylko liść. W moim odczuciu ty Smoku dokładasz na siłę liście, które nie wiszą na tym drzewie.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 22, 2012 10:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
No, to ja nic nie poradzę na to, że Ty nie czytasz tego, co jest napisane. Król zwraca się do "owiec" i do "kozłów", i to można przeczytać. Narracja jest obszerniejsza i w narracji Jezus opowiada o sobie, o tym, co zrobi i o tym, jak skończą "owce" i "kozły". Dlatego słowa ostatniego wersetu:

"I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" [Mat. 24:46]


nie są wypowiedziane do "owiec" ani do "kozłów". Podobnie jak wszystkie inne słowa składające się na element narracyjny. Na przykład "ustawił jednych po prawicy, a drugich po lewicy". Trzeba odróżnić jedno od drugiego, bo inaczej robi się totalny bigos.

Rozdziały 24 i 25 to jest oczywiście najbliższy kontekst i ma on charakter eschatologiczny. Natomiast szerszy kontekst już objaśniłem i mówi on o Królestwie Bożym w Erze Mesjańskiej na obecnej ziemi, które zostanie zaludnione przez ludzi w ciałach skażonych ("owce") i o Królestwie wiecznym na nowej ziemi, którego nie mogą odziedziczyć ludzie w ciałach skażonych. Widzę, że jakoś się do tego nie odnosisz. A szkoda. Przerwa czasowa wynika właśnie z tego kontekstu, który jest szerszy. Wydarzenia z Mat. 25:31-46 odbywają się na obecnej ziemi, a nie na nowej - to są gałązki, których albo nie widzisz, albo nie bierzesz pod uwagę. Bierzesz pod lupę jeden fragment Pisma i wyciągasz z niego wnioski sprzeczne z jego szerszym kontekstem. Mylisz słowa narracji skierowane do słuchaczy ze słowami bohaterów podobieństwa skierowanymi do innych bohaterów podobieństwa.

Czy w ramach Powtórnego Przyjścia Pan Jezus zstąpi na obecną ziemię czy na nową? Czy Powtórne Przyjście nastąpi przed Sądem Ostatecznym czy po nim? Czy Sąd Ostateczny będzie miał miejsce na [obecnej] ziemi? Czy na Sądzie Ostatecznym będą sądzeni wyłącznie poganie? Kto będzie rodził dzieci w 1000-letnim Królestwie, jeśli "przejście do żywota" nastąpi zaraz po sądzie nad narodami pogańskimi i "owce" wejdą wtedy w ciałach uwielbionych do Królestwa, którego ciało i krew odziedziczyć nie mogą?

Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc Ci w zobaczeniu gałązki, na której rośnie liść pilnie badany przez Ciebie. Ja się o liście nie boję. Ale jeśli przypadkiem uważasz, że "owce" zaraz po sądzie nad narodami wchodzą do Królestwa, którego nie może odziedziczyć ciało i krew, to masz problem, a taka koncepcja byłaby sprzeczna z nauczaniem Pisma. I nie polega to na żadnych "odczuciach" ani "domysłach", tylko na interpretacji tekstu w jego kontekście.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 22, 2012 11:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
No, to ja nic nie poradzę na to, że Ty nie czytasz tego, co jest napisane.

Według mnie ty nie czytasz co jest napisane, tylko masz już gotowe wytłumaczenie, bez konfrontacji z tekstem. A tekst mówi:

Mat 25:31-46

A gdy przyjdzie Syn Człowieczy w chwale swojej i wszyscy aniołowie z nim, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I ustawi owce po swojej prawicy, a kozły po lewicy. Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata. Albowiem łaknąłem, a daliście mi jeść, pragnąłem, a daliście mi pić, byłem przychodniem, a przyjęliście mnie, byłem nagi, a przyodzialiście mnie, byłem chory, a odwiedzaliście mnie, byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie. Wtedy odpowiedzą mu sprawiedliwi tymi słowy: Panie! Kiedy widzieliśmy cię łaknącym, a nakarmiliśmy cię, albo pragnącym, a daliśmy ci pić? A kiedy widzieliśmy cię przychodniem i przyjęliśmy cię albo nagim i przyodzialiśmy cię? I kiedy widzieliśmy cię chorym albo w więzieniu, i przychodziliśmy do ciebie? A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście. Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom. Albowiem łaknąłem, a nie daliście mi jeść, pragnąłem, a nie daliście mi pić. Byłem przychodniem, a nie przyjęliście mnie, nagim, a nie przyodzialiście mnie, chorym i w więzieniu i nie odwiedziliście mnie. Wtedy i oni mu odpowiedzą, mówiąc: Panie! Kiedy widzieliśmy cię łaknącym albo pragnącym, albo przychodniem, albo nagim, albo chorym, albo w więzieniu i nie usłużyliśmy ci? Wtedy im odpowie tymi słowy: Zaprawdę powiadam wam, czegokolwiek nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, i mnie nie uczyniliście. I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Tekst jest jednolity, nie ma tutaj rozdzielania na owce i sprawiedliwych, ale to te owce sprawiedliwi inaczej wchodzą do Królestwa, do życia wieczne, z powodów opisanych wyżej czyli właściwego osądu Króla, za to co czynili, tym bardziej że podobnie z kozłami, osądzone negatywnie, zostają odesłane na kaźń wieczną.

Dlatego też pytałem o jakim Królestwie jest mowa. Bo według mnie z kontekstu wynika, że o tym w którym jest wieczność, lub wieczne odcięcie od niego. Liczy się najbliższy kontekst i dopiero później dalszy kontekst, stąd moje pytanie o Królestwo.

A skoro twierdzisz że z ciałem i krwią nie mogą wejść, to znaczy, że ci co wchodzą z ciałem i krwią nie wchodzą do Królestwa, a przeciąganie wbrew temu tekstowi niczego nie usprawiedliwia bo gdzieś jest tak napisane. W ten sposób to jest mnóstwo interpretacji, bo gdzieś coś jest napisane dlatego tutaj to musimy sztucznie rozdzielić.

Smok Wawelski napisał(a):
Ale jeśli przypadkiem uważasz, że "owce" zaraz po sądzie nad narodami wchodzą do Królestwa, którego nie może odziedziczyć ciało i krew, to masz problem, a taka koncepcja byłaby sprzeczna z nauczaniem Pisma.

Jak najbardziej, dlatego raczej skłaniam się do stwierdzenia, że w tych słowach jest mowa o innym momencie prawdopodobnie, albo źle interpretujemy całą resztę dotyczącą 1000 letniego panowania.

Dlatego muszę stwierdzić że narracja jest obszerniejsza i w narracji Jezus opowiada o sobie, o tym, co zrobi i o tym, jak skończą "owce" i "kozły". Jest opisany i wypowiedziany w momencie zaraz po rozdzieleniu los ostateczny tych grup. A ostatni werset:

"I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" [Mat. 24:46]

Są wypowiedziane do "owiec" i do "kozłów". Gdyż kontekst najbliższy o tym świadczy:

... Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, (...) Wtedy odpowiedzą mu sprawiedliwi ...
... Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny,
... I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.


Narracja przeplata się identyfikacją grup, owce to sprawiedliwi, a kozły to idą precz, przeklęci w ogień wieczny, a sprawiedliwi czyli owce do życia wiecznego.

Ty stosujesz sztuczny podział, tylko dlatego, że taki zabieg pozwala ci na wpasowanie w inne poglądy o eschatologii, którą wyznajesz. Ja to rozumiem, i jedyne co próbuje przekazać, to to, że aby to tak pogodzić jak chcesz to trzeba sobie to dopowiedzieć, dostosować, trochę przeobrazić sens, który płynie z prostego odczytania tego fragmentu.

Ale też jeszcze raz napiszę, fakt, że w innych miejscach składamy różne poglądy w jakąś całość, nie powoduje, że ma to przesądzać o interpretacji tego fragmentu, gdyż tamto dopasowanie może mieć błędy i przez to błędnie tutaj dopowiadamy.

Ja osobiście słyszałem różne interpretacje tego fragmentu, od przenoszenia tego rozdzielania na koniec Millenium, po całkowicie symboliczną interpretację tego fragmentu bez dosłownych wypełnień. Każdy mnie przekonuje, że jego pogląd jest harmonijny z resztą wersetów i kontekstem. Dlatego twój "argument" że ja niby pomijam kontekst, przypatruje się tylko temu liściu, jest zbyteczny. Powoduje we mnie raczej skojarzenia z innymi co tak twierdzili. Raczej wolę przekonanie i argumentację biblijną. A w tym przypadku raczej wolę rozumieć tak jak piszę, a nie tak jak sobie wczytam, dokładając słowa i znaczenia.

Dlatego naprawdę nie musisz się trudzić i opisywać mojego podejścia i czego ja niby nie robię, pozostańmy na wymianie merytorycznej, a nie personalnej. Chociaż mam wrażenie, że będziesz już tylko powtarzał to co napisałeś wcześniej. Mi oczywiście nie przeszkadza że masz inne zdanie, ale ja mam inne i uważam, że bez dopowiadań. Chcę wybadać tą drogę. Dlatego dziękuję ci za przedstawienie swojego poglądu.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL