www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz maja 23, 2024 4:16 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 1:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Syn Marnotrawny napisał(a):
Oczywiście, najgorsza i niechrześcijańska jest przede wszystkim hipokryzja.
Taaaa? :shock: Jakie wzruszającę!
A pytanie znów "przeoczyłeś"?

P.S. Do Smoka :)
pisałeś, że nawrócony katolik, musi coś tam sobie uświadomić, że Bóg musi "prostować" - i takie rzeczy. To prawda i się zgadzam w 100%, ale nie w przypadku Marnotrawnego, od lat uczestniczącego w dyskusjach na forach protestanckich i doskonale obeznanego z biblijnymi argumentami na rzecz odrzucenia praktyk katolickich.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 1:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
"To co jest łatwe dla rozumu nie musi być łatwe dla woli"
To, że coś rozumiemy nie znaczy jeszcze, że za tym stoimy. Prawdy Biblii każdy z nas odkrywa stopniowo.
Możemy być już zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa a mimo to w pewnych sprawach się mylić, poznanie przychodzi stopniowo. Ciężko oczekiwać, że np osoba nawrócona od roku i od wielu lat będzie miała identyczne poznanie.
Przypomnijmy sobie fragment:
Cytuj:
Dzieje Apostolskie 2:44 Wszyscy zaś, którzy uwierzyli, byli razem i mieli wszystko wspólne,
45 i sprzedawali posiadłości i mienie, i rozdzielali je wszystkim, jak komu było potrzeba.
46 Codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca,
47 chwaląc Boga i ciesząc się przychylnością całego ludu. Pan zaś codziennie pomnażał liczbę tych, którzy mieli być zbawieni.


Żydzi nawróceni na chrześcijaństwo nie od razu odkryli, że nie pasują już do synagogi i że tam nie ma miejsca na oficjalne głoszenie nauk Jezusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 1:40 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Jasne, jasne, że "nie od razu", Dociekliwy :D A zwróciłeś uwagę na datę przyłączenia się do forum, Marnotrawnego?
"Ciężko oczekiwać, że np osoba nawrócona od roku i od wielu lat będzie miała identyczne poznanie" - pewnie, że tak, tyle że z "poznaniem" u Marnotrawnego powinno być troszeczkę inaczej, niż u osoby dopiero nawróconej, która wcześniej nie miała do czynienia z odrodzonymi chrześcijanami.

P.S. moim zdaniem, sprawa "prosta jak drut"... chyba że powygina ktoś... :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 2:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Sedno nie w tym od kiedy ktoś badał, ale od kiedy się nawrócił. Cieszę się, że Hubertok, stał się Agnostykiem a następnie Synem Marnotrawnym, dajmy mu spokój, trochę czasu, i spokojnie patrzmy co z tego wyjdzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 2:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Ta przecież dałam mu spokój... on sam mnie zaczepia, to co mam się nie odzywać? Poza tym - nadal kręci, co dobrze widać po choćby ostatnich jego postach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 2:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
P.S. Do Smoka :)
pisałeś, że nawrócony katolik, musi coś tam sobie uświadomić, że Bóg musi "prostować" - i takie rzeczy. To prawda i się zgadzam w 100%, ale nie w przypadku Marnotrawnego, od lat uczestniczącego w dyskusjach na forach protestanckich i doskonale obeznanego z biblijnymi argumentami na rzecz odrzucenia praktyk katolickich.

Axanno, droga od umysłu do serca bywa długa i kręta. Można wiedzieć wiele rzeczy i słyszeć je 1000 razy, ale dopóki Bóg nie przekona człowieka w sercu, to wiedza pozostanie wiedzą. Syn Marnotrawny ma już niezbędną wiedzę w głowie - i tutaj ja się z Tobą zgadzam w 100%. Wie o wiele więcej niż ktoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z odrodzonymi chrześcijanami - tutaj też się z Tobą zgadzam. To jest rzeczywiście "proste jak drut" i nie zamierzam niczego wyginać. Chodzi mi o to, że kluczowym momentem, w którym intelektualna wiedza staje się żywa w sercu, jest nowe narodzenie, a ono jest z Boga. Znam przypadki (nawet na tym forum) ludzi, którzy od lat słuchali argumentacji odrodzonych ludzi i ona była jakimś czynnikiem, który ich niepokoił i kierował w dobrą stronę, lecz ostatecznie to sam Bóg musiał ich dotknąć, żeby stali się nowymi ludźmi.

Ja nie wiem, czy Syn Marnotrawny jest zbawiony i jako pierwszy wyraziłem wątpliwość, czy aby jego powrót nie dotyczy katolicyzmu zamiast Boga. Możesz sama przeczytać. Obserwuję jednak pewne zmiany i chcę dać mu szansę. Jego odpowiedzi na konkretne pytania biorę za dobrą monetę mimo wszystko - jeśli jest nieszczery to sam sobie szkodzi najbardziej, bo i tak nikogo tutaj nie nabierze. Nie każę mu wychodzić z kk, bo w kk jeszcze nigdy nie był - jeśli się narodzi na nowo, to dopiero wtedy stanie się członkiem kk, czyli Kościoła Powszechnego jako wspólnoty odrodzonych. Póki co, jest w krk, z której to ogranizacji również nikt nie każe mu wychodzić, żeby mógł zostać zbawiony. Mnie też nikt nie kazał. (Synu, jeśli tego nie rozumiesz, to Ci wytłumaczę - nawet, jeśli miałbym to robić po raz kolejny).

Wymagasz od Syna, żeby zrobił już w tej chwili coś, do czego nie ma przekonania. Uważam, że to błąd. Jeśli rzeczywiście porzucił intelektualną pychę (co będzie widać w postach) i zwrcił się do Jezusa w prostocie serca, oddając Mu swoje życie (a tak twierdzi), to sam Jezus przekona go o sprawach, które on sam dzisiaj widzi zupełnie inaczej. Wierzę w to, bo znam Jezusa, który i mnie przekonał.

Axanno, nie myśl, że wszyscy daliśmy się na coś nabrać, a Ty pozostajesz jedyną osobą zachowującą czujność. Spokojnie, czuwamy jak najbardziej. Zachowując konwencję "zimnej wojny", jesteś raczej "jastrzębiem", hehe! Jest tylko pewien problem - o ile ta konwencja pasuje do odpierania fałszywych nauk różnych zwodzicieli, to może się okazać nietrafna w przypadku kogoś, kto sporo narozrabiał, ale jednak w końcu coś do niego dociera. No, ale ostatecznie nawet Pawłowi bracia nie zaufali od początku.

Prononuję wymianę czegoś bardziej budującego niż wzajemne oskarżenia o fałsz lub hipokryzję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 29, 2008 3:41 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Smok Wawelski napisał(a):
Axanno, nie myśl, że wszyscy daliśmy się na coś nabrać, a Ty pozostajesz jedyną osobą zachowującą czujność.

Smoku, wcale tak nie myślę, po co ta szpilka, swego zdania wypowiedzieć nie można? Niczego od Marnotrawnego nie wymagam, tylko co nieco wnioskuje, z tego co piszę. Zresztą, on sam mnie zaczepił, wstawiając jakąś bzdurę o niby wyjściu z KRK jako warunku zbawienia, co jest wypaczeniem wypowiedzi protestantów, a że to jest właśnie wypatrzeniem, to przecież jest oczywiste, zarówno jak i to, dlaczego unika na dwukrotnie już postawione jedno i to samo pytanie.
Co do reszty, to zgoda i tak coś czuje, że najlepiej jest mi zamilknąć choćby na jakiś czas, póki się nie dogdakam do jakiejś poważnej reprymendy - mam ku temu uzdolnienia, jeżeli jeszcze nie zauważyłeś :lol:
Pozdrawiam serdecznie :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 11:52 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
1. ani_iszo,
Zaciemniasz trochę sprawę, jak Jezus powiedział ludziom o tym, że mają "Jeśc Jego Ciało" to odeszli od niego, a uczniowie którzy widzieli Jego cuda wachali się czy nie odejśc.

Czy dlatego chcieli odejśc bo usłyszeli, że mają "karmic się Słowem" ?
Uczniowie doskonale wiedzieli o czym mówił Jezus i DLATEGO się zawachali. Tak samo jak nam (mi też) na tym forum jest trudno to pojąc.
Uczniowie Ci zawiedli wiele razy, ale tylko dwa razy w sposób spektakularny - w czasie ucieczki spod krzyża i w czasie tych słów, dlatego nie można powiedziec, że te słowa oznaczają tylko "Słowo, którym się trzeba karmic".

Jezus "złamał" wiele "przykazań", zaczynając od "pracy w niedziele", po bluznierstwa. Gdyby tak nie było to "ci co znają Prawo i Pismo" nie skazaliby Go na śmierc.


2. nowy,
Cytuj:
"A dziecko powie ,że trzeba zjeść czyjeś ciało i wypić krew-tak powie. Natomiast ciało to chleb a więc pokram, dający życie."

Ano właśnie "stań się jak dziecko", nie mam nic do dodania, 100% racja.

Cytuj:
"Żadne "przeistoczenia" nie istnieją w Biblii!"

A jakbyś powiedział dziecku "weź ten sok pomarańczowy i pij go, to czyń na moją pamiątkę" to jakby to dziecko zrozumiało ?
Albo "kto nie je owoców ten nie ma w sobie życia" ?

2.1. Jakby musiał brzmiec hipotetyczny werset Biblii abyś uznał, że istnieje "biblijne przeistoczenie" ?


3. Smoku,
Cytuj:
Proszę o zestaw ksiąg tworzących "Świętą Tradycję", które można przeczytać i sprawdzić, czy aby ktoś nie robi kogoś w konia twierdząc, że Tradycja jest zgodna z nauczaniem Biblii.

Zaczynając od Ojców Kościoła, poprzez doktorów, dokumenty Soborowe.
To na początek.

Cytuj:
Dzieci do ośmiu lat nie wiedzą nic o kanibalizmie ani o regułach interpretacji

Jak zapytac się dzieci to wychodzi im katolicyzm, a jak dorosłych to wychodzi 40.000 wyznań i każde ma "swojego ducha", ale z pewnością nie jednego.
"Stań się jak dziecko" i "badź jednego ducha i jednej myśli" !!!

Cytuj:
A dyskusja na temat Eucharystii znajduje się tutaj:

Wolę podyskutowac z dziecmi :D

Cytuj:
I wystarczająco dużo Ojców przednicejskich, żeby stwierdzić, że ich nauczanie jest sprzeczne w zasadniczych kwestiach


O sukcesji apotolskiej pojawia się dośc wcześnie:
"List do Koryntian" powstały przed śmiercią ostatniego Apostołą Jana przez św. Klemensa Apostoła Rzymu.
http://www.kuria.lublin.pl/parafie/klem ... troni.html

"Pouczeni przez Jezusa Chrystusa, w pełni przekonani przez Jego zmartwychwstanie, umocnieni w wierze w słowo Boże, wyruszyli Apostołowie w świat i z tą pewnością, jaką daje Duch Święty, głosili dobrą nowinę o nadchodzącym Królestwie Bożym.

Nauczając po różnych krajach i miastach, spośród pierwocin [swojej pracy] wybierali ludzi wypróbowanych duchem i ustanawiali ich biskupami i diakonami dla przyszłych wierzących."

A jeśli można zapytac w jich zasadniczych kwestiach Ojcowie Kościoła przeczą dzisiejszemu Kościołowi rzymsko-katolickiemu, np: proszę o cytaty odnoszące się sukcesji apostolskiej czy liturgii ?

4. Synu Marnotrawny :)

Cytuj:
W ramach tych 90% łączności powiedz co Jezus zrobił w TWOIM zyciu ostatnio lub jak GO doświadczasz.

Generalnie to zaczęło się od przestrzegania 10 przykazań, choc sam z perspektywy mogę powiedziec, że przestrzeganie tych przykazań jest 10 razy łatwiejsze niż np: pokora, posłuszeństwo czy okazywanie miłości.
Przestrzeganie przykazań rodzi się nijako "przy okazji".
A jak się "objawia" Bóg, niepostrzeżenie, w tym że się zapomina o sobie i o swoich ideologiach i przyzwyczajeniach, nie szuka się pretekstu do swoich rozważań tylko poddaje się autorytetowi Apostołów, bo przecież ludzie w Izraelu nawracali się do Jezusa-człowieka-Mesjasza, nic ne wiedzieli o tym że On jest Bogiem.
Niedoszukiwanie się cudów to też dodatek, choc one się zdarzają.

Cytuj:
Pytanie brzmi czy jesteś ODRODZONY?

Ja to nazywam nawróceniem :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 3:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
1.
bimek napisał(a):
1. ani_iszo,
Zaciemniasz trochę sprawę, jak Jezus powiedział ludziom o tym, że mają "Jeśc Jego Ciało" to odeszli od niego, a uczniowie którzy widzieli Jego cuda wachali się czy nie odejśc.

Czy dlatego chcieli odejśc bo usłyszeli, że mają "karmic się Słowem" ?
Uczniowie doskonale wiedzieli o czym mówił Jezus i DLATEGO się zawachali. Tak samo jak nam (mi też) na tym forum jest trudno to pojąc.
Uczniowie Ci zawiedli wiele razy, ale tylko dwa razy w sposób spektakularny - w czasie ucieczki spod krzyża i w czasie tych słów, dlatego nie można powiedziec, że te słowa oznaczają tylko "Słowo, którym się trzeba karmic".


:shock: udowodnij mi, ze wskazaniem z Biblii, że już wcześniej Bóg w Swoim Słowie nakazał ludziom picie krwii i jedzenie ludzkiego ciała

oraz, wskaż miejsca, gdzie uczniowie się tym zgorszyli

a do szczegółowej rozmowy ze mną i innymi na ten osobny temat zapraszam tutaj:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 3&start=75

2.
bimek napisał(a):
Jezus "złamał" wiele "przykazań"


:shock: no to wskaż w Piśmie, gdzie Jezus złamał wiele przykazań

3.
bimek napisał(a):
zaczynając od "pracy w niedziele"


:shock: no to udowodnij w Piśmie gdzie jest napisane, że Jezus pracował w niedzielę i że to było przestępstwo Prawa...

4.
bimek napisał(a):
po bluznierstwa


:shock: no to udowodnij na podstawie Biblii, gdzie Jezus bluźnił w rzeczywistości

5.
bimek napisał(a):
Gdyby tak nie było to "ci co znają Prawo i Pismo" nie skazaliby Go na śmierc.

:shock: no to wskaż, gdzie jest to napisane w Biblii: za co skazano Jezusa

bardzo proszę:

WSKAŻ MIEJSCA W BIBLII, KTÓRE POPIERAJĄ TWOJE TWIERDZENIA W LICZBIE SZTUK PIĘCIU (5) INACZEJ BĘDZIESZ DLA MNIE ZWYCZAJNYM KŁAMCĄ, KTÓRY FAŁSZUJE PRAWDĘ EWANGELII


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 4:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Smoku,
Cytuj:
Proszę o zestaw ksiąg tworzących "Świętą Tradycję", które można przeczytać i sprawdzić, czy aby ktoś nie robi kogoś w konia twierdząc, że Tradycja jest zgodna z nauczaniem Biblii.

Zaczynając od Ojców Kościoła, poprzez doktorów, dokumenty Soborowe.
To na początek.

KONKRETY, bimek. KONKRETY. Nazwy ksiąg, autorzy. Proszę o KOMPLETNY ZESTAW, a nie o miganie się od odpowiedzi. :D

bimek napisał(a):
Jak zapytac się dzieci to wychodzi im katolicyzm, a jak dorosłych to wychodzi 40.000 wyznań i każde ma "swojego ducha", ale z pewnością nie jednego. "Stań się jak dziecko" i "badź jednego ducha i jednej myśli" !!!

Proszę, nie opowiadaj bzdur. Duch katolicyzmu doprowadził do konieczności Reformacji, więc nawet nie zaczynaj z tą mnogością wyznań. Zamiast argumentów powtarzasz mantrę. Stań się jak dziecko i uwierz Ewangelii, wtedy będziesz jednego ducha z odrodzonymi. I jednej myśli co do spraw zasadniczych.

bimek napisał(a):
O sukcesji apotolskiej pojawia się dośc wcześnie:

Herezje również pojawiły się dość wcześnie. Niektóre jeszcze za życia apostoła Jana. Proszę o dowód BIBLIJNY na istnienie "sukcesji apostolskiej" w rozumieniu katolickim.

bimek napisał(a):
A jeśli można zapytac w jich zasadniczych kwestiach Ojcowie Kościoła przeczą dzisiejszemu Kościołowi rzymsko-katolickiemu, np: proszę o cytaty odnoszące się sukcesji apostolskiej czy liturgii?

Wystarczy jeden przykład, żeby obalić całość. Przykład został już podany. Ojcowie przednicejscy wierzyli w literalne Tysiącletnie Królestwo na Ziemi czyli w nadejście Ery Mesjańskiej. Od czasów Augustyna krk zaprzecza tej nauce Biblii i Ojców [np. Polikarp, Ireneusz, Justyn] nazywając ją herezją chiliazmu.

bimek napisał(a):
Cytuj:
Pytanie brzmi czy jesteś ODRODZONY?

Ja to nazywam nawróceniem :D

:D Następny "artysta", który nie wie, co to jest nowe narodzenie, ale będzie ściemniał. Napisz od razu, że nie jesteś odrodzony. Będzie jaśniej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 6:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Wystarczy jeden przykład, żeby obalić całość. Przykład został już podany. Ojcowie przednicejscy wierzyli w literalne Tysiącletnie Królestwo na Ziemi czyli w nadejście Ery Mesjańskiej. Od czasów Augustyna krk zaprzecza tej nauce Biblii i Ojców [np. Polikarp, Ireneusz, Justyn] nazywając ją herezją chiliazmu.
.


Od soboru Efeskiego (431) chiliazm jest błędem teologicznym. Wcześniej żaden sobór się na ten temat nie wypowiadał. Jeśli kościół (jeszcze nie krk :)) odrzucił na soborze powszechnym literalne odczytywanie Ap 20-22, to i ja nie mam najmniejszych oporów aby odrzucić.
Ojcowie kościoła pisali różne rzeczy w ramach swobody dociekań teologicznych - jesli natomiast kościół jako całość (a sobory powszechne były własnie powszechnym głosem kościoła) wypowiedział się, że sprawa ma się tak a nie inaczej to miała się tak a nie inaczej :)
To jest taka moja kotwica :) Z drugiej strony nie wiem czy akurat jest to problem o który warto kruszyć kopie. Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 6:50 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
A NIE MÓWI...
...oj, już nic nie mówię, już uciekam...
:mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 7:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Od soboru Efeskiego (431) chiliazm jest błędem teologicznym. Wcześniej żaden sobór się na ten temat nie wypowiadał. Jeśli kościół (jeszcze nie krk :)) odrzucił na soborze powszechnym literalne odczytywanie Ap 20-22, to i ja nie mam najmniejszych oporów aby odrzucić. Ojcowie kościoła pisali różne rzeczy w ramach swobody dociekań teologicznych - jesli natomiast kościół jako całość (a sobory powszechne były własnie powszechnym głosem kościoła) wypowiedział się, że sprawa ma się tak a nie inaczej to miała się tak a nie inaczej :) To jest taka moja kotwica :) Z drugiej strony nie wiem czy akurat jest to problem o który warto kruszyć kopie. Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?

Różne sobory ustałały nauki i dogmaty sprzeczne z nauczaniem Pisma i ten sobór nie jest wcale wyjątkiem. Na szczęście to Słowo Boże jest źródłem objawienia doktrynalnego, a nie sobory. Jeśli kierujesz się orzeczeniami soborów, to masz problem i raczej nie pójdziesz do przodu w poznaniu Boga, którego nigdy nie interesowało to, czy jakieś ludzkie gremia postanowią to, czy tamto. Natomiast żeby nazwać Polikarpa, Ireneusza z Lyonu lub Justyna Męczennika heretykami to trzeba mieć tupet. Literalna interpretacja proroctw była normą od samego początku istnienia egzegezy Pism i proroctwa zawarte w Objawieniu Jana nie są tutaj wyjątkiem, pod warunkiem zachowania innych prostych zasad, o których tutaj mówiliśmy w różnych wątkach.

Problem jest natomiast następujący: Jeśli rację ma Augustyn (a za nim Sobór Efeski), to Polikarp, Ireneusz i Justyn są heretykami. Co więcej, był nim również Papiasz, który odbierał nauczanie bezpośrednio od apostoła Jana. Polikarp został biskupem Smyrny po nałożeniu rąk samych apostołów, a Ireneusz był jego uczniem - czyli pierwsi biskupi ustanowieni bezpośrednio przez apostołów byli w takim razie fałszywymi nauczycielami, choć biskup miał obowiązek nauczać prawidłowo nauki apostolskiej [Tyt. 1:7-9; I Tym. 3:2].

Powiem jeszcze więcej: Zdecydowana większość chrześcijan za czasów Justyna (połowa II wieku) wierzyła w literalne milenium, co Justyn nazywa "prawowierną wiarą", a więc nie były to żadne "swobodne dociekania" tylko powszechnie przyjęta doktryna:

"Otóż ja i wszyscy chrześcijanie zupełnie prawowierni, my wiemy, że nastąpi i ciała zmartwychwstanie i tysiąclecie w Jerozolimie, odbudowanej, upiększonej i powiększonej, tak właśnie jak to stwierdzają prorocy Ezechjel, Izajasz i inni.” [Justyn Męczennik, "Dialog z Żydem Tryfonem" 80.4-5]

Jeśli najwcześniejsi Ojcowie odbierający nauczanie od Jana słusznie interpretowali milenium literalnie, to heretykiem jest Augustyn, a przed nim Orygenes (który ma na koncie niejedną herezję, a mimo to jest zaliczany w poczet Ojców Kościoła). Tak czy inaczej tzw. "Tradycja" rozumiana jako nauczanie Ojców Kościoła jest wewnętrznie sprzeczna, a zatem należy ją odrzucić.

Zajmij się Biblią, Synu Marnotrawny. Tam jest Słowo Boże. Sobory sobie daruj - tym bardziej, że ani Jezus ani apostołowie nie mówili nic na temat ustalania doktryn przez sobory. Nie zarzucaj kotwicy opierając się na człowieku, bo to jest przekleństwem i sprowadza nieszczęście. Jeśli jesteś albo zamierzasz być nowonarodzonym niemowlęciem, to mam dla Ciebie radę:

"Słowo Pana trwa na wieki. A jest to Słowo, które wam zostało zwiastowane. Odrzuciwszy więc wszelką (...) obłudę jako nowonarodzone niemowlęta, zapragnijcie nie sfałszowanego duchowego mleka, abyście przez nie wzrastali ku zbawieniu" [I Piotra 1:25-2:2]


Ostatnio edytowano N mar 30, 2008 9:14 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 9:02 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?
Apokalipsa jest duchowym lustrem Twojego & Mojego wzrostu duchowego w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Dlatego byłbym ostrożny w redagowaniu takiego wniosku. Trudno coś głosić jeżeli ktoś nie czuje się Zwycięzcą a to dopiero początek Rzeczy, aby zakosztować Królestwa Bożego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 6:57 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Henryk napisał(a):
Apokalipsa jest duchowym lustrem Twojego & Mojego wzrostu duchowego w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Dlatego byłbym ostrożny w redagowaniu takiego wniosku. Trudno coś głosić jeżeli ktoś nie czuje się Zwycięzcą a to dopiero początek Rzeczy, aby zakosztować Królestwa Bożego.
Henryku, muszę ze wstydem przyznać, że nie zrozumiałam nic z tego co napisałeś.
Wytłumacz, proszę, co to znaczy, że Apokalipsa jest lustrem wzrostu duchowego?
Ja, muszę przyznać, nie czuje się "Zwycięzcą" i nie jestem Nim. Mam pewnie przechlapane. Ale dla czego "to" jest "początkiem Rzeczy"?
I dlaczego uważasz, że "aby zakosztować Królestwa" musi być "początek Rzeczy" ?
Nie mógłbyś jakoś prościej to wytłumaczyć. Z góry dzięki :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL