www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn cze 03, 2024 9:29 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 03, 2008 6:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Szechaniasz napisał(a):
Co o tym myślicie?

Myślę, że aby twierdzić, że coś jest błędnie przetłumaczone, trzeba takie twierdzenie czymś konkretnym poprzeć. Psalm 45 ma charakter mesjański i mówi nie tylko o królu, ale również o Mesjaszu-Królu. Jest to psalm proroczy opisujący poetycko zaślubiny Mesjasza z Jego Oblubienicą, a także mówiący o przyszłych rządach Mesjasza na całej ziemi podczas Ery Mesjańskiej i o rządach zbawionych wraz z Nim. Podobnie jak Psalm 110 zawiera takie stwierdzenia, które sugerują Boskość Mesjasza. I nie ma w tym nic dziwnego.

Jeśli chodzi o sam tekst Ps. 45:7, to w interlinii hebrajsko-angielskiej mamy określenie "throne of you Elohim":

http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... /psa45.pdf

Przetłumaczyć to można dwojako: Albo "tronem Twoim Bóg", albo "Tron Twój o Boże".

Określenie "tronem Twoim Bóg" w odniesieniu do ziemskiego króla jest bez sensu, ponieważ to cała ziemia jest podnóżkiem tronu Boga [Iz. 66:1] ludzie oddają pokłon u podnóżka Jego stóp] [Ps. 99:5], a Jego wrogowie są podnóżkiem Jego tronu [Ps. 110:1; 132:7]. Dlatego Bóg nie może być tronem człowieka. Taka interpretacja jest ucieczką od faktu, że Psalm 45 mówi o Mesjaszu-Królu jako o Bogu. Dlatego wszystkie przekłady mówią w tym miejscu, że chodzi o tron Boga i o berło Boga (a nie o Boga jako tron albo o berło jako Boga). Nawet najśmielsze metafory nie mogą z Boga czynić tronu człowieka, skoro wszelkie stworzenie jest podnózkiem tronu Boga.

Mesjasz-Król, który na ziemi nie miał ojca, będzie miał synów i ustanowi ich książętami na całej ziemi, a ludy wysławiać Go będą po wieki wieczne:

"Zamiast ojców swych mieć będziesz synów swych; Ustanowisz ich książętami na całej ziemi. Upamiętnię imię twoje przez wszystkie pokolenia, Dlatego ludy wysławiać cię będą po wieki wieczne" [45:17-18]

Oczywiście, heretycy podważający Boskość Jezusa kupią takie teorie jak powyższa "jak ciepłe bułki", bo to pasuje do ich teorii. Ale teoria Szechaniasza nie wydaje mi się przekonująca.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 09, 2008 9:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
ani_isza napisał(a):
Robson napisał(a):
Napisane jest tam, że nierządnica Rachab miała sój dom w murze miasta skąd spuszczono zwiadowców izraelskich (ówczesny Mosad :-) )

Potem widzimy jak mury padają podczas ataku izraelskiego, a następnie Rachab jest znaleziona w SWOIM domu, który był w murach i to na pewno nie na parterze!!

Jak to wyjaśnić że jej dom nie został zniszczony podczas ataku? :idea:


Po czym spuściła ich po powrozie z okna, gdyż dom jej przylegał do muru miejskiego i jakby w murze mieszkała. [Joz.2:15 BT]

W tym tłumaczeniu podano, że jej dom przylegał do muru miejskiego, a nie że mieszkała w murze. Skoro więc runęły mury, to myślę, że wtedy zostały odsłonięte ściany jej domu, bo tylko "mury miały rozpaść się na miejscu i lud miał wkroczyć każdy wprost przed siebie" [Joz 6:5.20 BT].
Czy wystarcza opis podany w tym tłumaczeniu?
Poza tym tak myślę, że gdyby nie interwencja JHWH to jest to bardzo dziwne, że wszyscy u Rachab zachowali się przy życiu podczas takiego wyburzenia bezpośrednio obok ich domu. Wywiadowcy jej obiecali, a JHWH przyznał się do tego 8)

"Wbudowywanie domów" w już istniejące mury miast [czyli stawianie ich przylegająco do murów] było praktykowane chyba ze względu na brak wolnej przestrzeni, podobnie jak budowanie domów "w górę" [piętrowo]. Musiało też być niebezpieczne, bo w przypadku oblężeń dom był "w pierwszym ogniu".


Niestety, po przemyśleniu muszę stwierdzić, że takie wyjaśnienei nie ma sensu.

Dom Rachab nie mógł jednocześnie przylegac do muru i być w murze! A że musiał być w murze - o tym świadczy wypuszczenie wywiadowców oknem bezpośrednioi za mur.
Biblia KJV tłumaczy umiejscowienie domu Rachab "upon the wall" czyli na murze.
Jedynym sensownym wyjaśnieniem wydaje mi się hipoteza, że mury Jerycha runęły wyłomami, a nie całe..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 09, 2008 10:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Robson napisał(a):
Niestety, po przemyśleniu muszę stwierdzić, że takie wyjaśnienei nie ma sensu.

Dom Rachab nie mógł jednocześnie przylegac do muru i być w murze!

Dom jako taki mógł tak zostać zbudowany. Ja sobie zadawałam pytanie, czy akurat dom Rachab też był taki? Bo rzeczywiście, jeżeli byłby tak wysoki, to okno z którego wypuściła wywiadowców i miała opuścić sznur** na znak, musiałoby wystawać aż ponad murami miasta [w bezpośredniej bliskości z tym murem]...
[** "Gdy wchodzić będziemy do ziemi linę z nici karmazynowej przywiążesz u okna przez które nas spuściłaś"]
Robson napisał(a):
A że musiał być w murze - o tym świadczy wypuszczenie wywiadowców oknem bezpośrednioi za mur.
Biblia KJV tłumaczy umiejscowienie domu Rachab "upon the wall" czyli na murze.
Jedynym sensownym wyjaśnieniem wydaje mi się hipoteza, że mury Jerycha runęły wyłomami, a nie całe..

KJV nie podaje tego samego, co hebrajska interlinia [jednak musiałam wykonać ten wysiłek intelektualny, a tak mi się nie chce częściej niż chce].
Za to hebrajski tekst jest bliższy Twojemu logicznemu rozumowaniu : )
[bejta: dom jej] [bykir: w ścianie/wewnątrz ściany] [ha-choma: tego "muru miasta"] [wy-bachoma: i w "murze miasta"] [hi:ona] [joszabet: mieszkała]
A runąć mógł wyłomami...skoro został ten z domem Rachab [?!]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 10, 2008 11:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kochani, ja w ogóle nie widzę w tym tekście, żeby mury runęły na całej ich długości. Bóg kazał Izraelitom okrążać mury Jerycha, czyli w grupie zrobili "rundkę" wokół muru, przemieszczając się dookoła. Ale nie otaczali muru ze wszystkich stron. Po wynonaniu siedmiu rundek ostatniego dnia, cała grupa musiała stać razem na pewnej długości muru, ale o otaczaniu muru miasta na całym jego obwodzie nie ma mowy.

"Wtedy lud wzniósł okrzyk bojowy i zatrąbili na trąbach. A gdy lud usłyszał głos trąb, wzniósł potężny okrzyk bojowy i mur rozpadł się w miejscu, lud zaś wkroczył do miasta, każdy prosto przed siebie i zdobyli miasto" [Joz. 6:20]

Wykląda na to, że mur padł na znacznej długości, tak że każdy z dużej grupy Izraelitów mógł wejść przed siebie do miasta - ale nie padł na całej długości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 10, 2008 11:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Witaj "Głosie Zdrowego Rozsądku" :lol: dobra to nowina :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 365 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL