www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn cze 03, 2024 10:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 8:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
no ale dlaczego w pewnym miejscu (w którym nie jestem zarejestrowana, ale zaglądam często i podczytuję) zwracasz na ten fakt uwagę?

Kompletnie nie wiem o co ci chodzi :D możesz sprecyzować ?

A jeśli chodzi o tamte forum bo podejrzewam że mówisz o FB to zapodałem to tam po to aby ktoś sobie uświadomił, że nie tylko on mówi o Imieniu. Ale to i tak grochem o ścianę.

ani_isza napisał(a):
mnie też zainteresowało dlaczego autor tekstu w.w. piosenki stosuje w refrenie wskazania zaczerpnięte z Pism (można je bez problemu umiejscowić), a na koniec podaje "tytuł/nazwanie" nie istniejące w Pismach?


Dla mnie kompletnie to nie ważne, bo podałem link tylko dlatego że wspomniałaś o tej piosence. Nie znam angielskiego wiec kompletnie nie wiem o czym śpiewają. Rozpoznaje tylko słow o Imieniu i ktoś mi podpowiadział że jest tam coś o trójjedynym i tyle.

ani_isza napisał(a):
wskazuje na współistotność osób, czy "ustawia je" gradacyjnie? a z resztą - nie jest to ważne, bo nie dotyczy przecież tekstu z KANONU BIBLII, to tylko zwykła ciekawość intencji twórcy tekstu piosenki 8) bo są "wspólnoty" twierdzące, że Mesjasz jest "zaraz drugi po Ojcu" ale jako JEGO Sługa Najwierniejszy (czyli w-g nich Jeszua nie jest JHWH, który Zbawia i przyszedł na Ziemię jako Syn Człowieczy w ludzkim ciele...)


To piszesz do mnie czy tak ogólnie ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 9:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
quster napisał(a):
ani_isza napisał(a):
no ale dlaczego w pewnym miejscu (w którym nie jestem zarejestrowana, ale zaglądam często i podczytuję) zwracasz na ten fakt uwagę?

Kompletnie nie wiem o co ci chodzi :D możesz sprecyzować ?


już mi wyjaśniłeś:

quster napisał(a):
A jeśli chodzi o tamte forum bo podejrzewam że mówisz o FB to zapodałem to tam po to aby ktoś sobie uświadomił, że nie tylko on mówi o Imieniu. Ale to i tak grochem o ścianę.


(tak, chodziło mi o FB) i myślałam, że może chodzić o to, że np. znacie autora tekstu i ma to "coś znaczyć", że pod koniec refrenu jest o Jezusie, że to "...Druga Osoba Trójcy"


quster napisał(a):
To piszesz do mnie czy tak ogólnie ?

przepraszam, ja jestem prostą gospodynią domową i może moje formy wypowiedzi są ... "niejasne"-całkiem możliwe (po tylu latach...), ale była to jak najbardziej ogólna refleksja - a Ty nie znasz takich "wyznawców" i/lub "wyznań"?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 9:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
...ja jestem prostą gospodynią domową i może moje formy wypowiedzi są ... "niejasne"-całkiem możliwe (po tylu latach...), ale była to jak najbardziej ogólna refleksja - a Ty nie znasz takich "wyznawców" i/lub "wyznań"?


nie ma sprawy... ja człowiek ze "wsi" :lol: i wole zapytać

znam różnych "wyznawców" od uni po pseudotryni :) i zasadniczo ich nauki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 05, 2008 7:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Mich. 5:3
Będzie stał mocno i będzie pasł w mocy Pana, w chwale imienia Pana, swojego Boga. Wtedy będą mieszkać w spokoju, gdyż jego moc będzie sięgać aż po krańce ziemi.
(BW)

a jak rozumiecie ten werset w świetle tego tematu ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 10:37 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
quster napisał(a):
Mich. 5:3
Będzie stał mocno i będzie pasł w mocy Pana, w chwale imienia Pana, swojego Boga. Wtedy będą mieszkać w spokoju, gdyż jego moc będzie sięgać aż po krańce ziemi.
(BW)

a jak rozumiecie ten werset w świetle tego tematu ?


większy fragment z BT:

1. A ty, Betlejem Efrata,
najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich!
Z ciebie mi wyjdzie
Ten, który będzie władał w Izraelu,
a pochodzenie Jego od początku,
od dni wieczności.
2. Przeto [Pan] wyda ich aż do czasu,
kiedy porodzi mająca porodzić.
Wtedy reszta braci Jego powróci
do synów Izraela.
3. Powstanie On i paść będzie mocą Pańską,
w majestacie imienia Pana Boga swego.
Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę
aż po krańce ziemi.
4. A Ten będzie pokojem.
(...)

skoro jest Jeszua nazywany m.in. "SŁOWEM", to i autorem tego objawienia, czyż nie?

poza tym, że dotyczy to zdaje się widzialnego powrotu Mesjasza w Jego pełnej chwale aby przez 1000 lat objąć władanie w posiadanym autorytecie:
"mocą Pańską, w majestacie imienia Pana Boga"

to, że ma to dopiero nastąpić widzialnie i z pełną chwałą, nie oznacza też, że "mocy, majestatu i autorytetu, i potęgi" nie posiada (TEN, o którym mowa) już teraz, bo i owszem - (werset 1):

"Ten, który będzie władał w Izraelu,
a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności."


- podobnie z imieniem, które mu nadadzą (gdy się urodził i Go zobaczyli, gdy po objawieniu przez Ducha Św. zrozumieli Kim jest) oraz z chwałą, którą nada Mu Ojciec (Hebr.2,9; Flp.2:8-10; 2P.1:17 - Mt.1:20-25 ?!?)
- paradoks? przecież imię - m.in. jako określenia JEGO cech, atrybutów posiadał już wcześniej!
:idea:

co do reszty wersetu 5:3
"Powstanie On i paść będzie mocą Pańską,
w majestacie imienia Pana Boga swego"


to ja rozumiem tę zależność podobnie jak te wskazane we fragmencie z Psalmu 45:7-8 cytowanego w Hebr 1-2:18 (celowo polecam całość aż do drugiego rozdz.!) :

"7.Tron Twój, o Boże, trwa wiecznie,
berło Twego królestwa - berło sprawiedliwe.
8. Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość,
dlatego Bóg, twój Bóg, namaścił ciebie
olejkiem radości"
" ...

a w Hebr 1:8-12:

"8. Do Syna zaś:
Tron Twój, Boże na wieki wieków,
berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.
9. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość,
dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój
olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy.
10. Oraz:
Tyś, Panie, na początku osadził ziemię,
dziełem też rąk Twoich są niebiosa.
11. One przeminą, ale Ty zostaniesz
i wszystko jak szata się zestarzeje,
12. i jak płaszcz je zwiniesz,
jak odzienie, i odmienią się.
Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą."


8) taka tajemnica "natury JHWH" i współistotności każdej z "osób" JEDNEGO JHWH (w hebr. "Adonai"-to liczba mnoga, a pojedyncza byłaby "Adon"), często nie do ogarnięcia naszymi możliwościami percepcyjnymi...ale nie JEMU to przeszkadza :wink:

a TY co o tym myślisz quster?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 12:06 pm 
Offline

Dołączył(a): So lut 02, 2008 3:11 pm
Posty: 2
W 17 rozdziale Jana, Pan Jezus kilka razy mówi:
J.17:6 Objawiłem Imię Twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli Słowa Twojego.
też J.17.11 i 12
J.17:26 i objawiłem im Imię Twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.
Warto przestudiować 17 rozdział, także w orginale - Cóż to za Imię zostało objawione?[/quote][/u]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 1:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
"Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego" [J.1:12]

"A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. (14) O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." [J.14:13-14]

"Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna" [J.16:24]

..."aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy". [J.17:22]

"A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: Kogo szukacie? 5 Odpowiedzieli Mu: Jezusa z Nazaretu. Rzekł do nich Jezus:Ja jestem. Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. 6 Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię" [J.18:4-6]

"Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów." [Dz.Ap. 10:43]

"Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano: (16) Potem powrócę i odbuduję przybytek Dawida, który znajduje się w upadku. Odbuduję jego ruiny i wzniosę go, (17) aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje - mówi Pan, który to sprawia. ( 18 ) To są [Jego] odwieczne wyroki." [Dz.Ap. 15:15-18]

"uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. (9) Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, (10) aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. (11) I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca. " [Flp.28:11]

"Bogu samemu złóż pokłon! Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa. (11) Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto - biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy. (12) Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego. (13) Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga. " [Obj.19:10-14]

"A wojska, które są w niebie, towarzyszyły Mu na białych koniach - wszyscy odziani w biały, czysty bisior. (15) A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga. (16) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW. " [Obj.19:14:16]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 1:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Darek 23 napisał(a):
Warto przestudiować 17 rozdział, także w orginale - Cóż to za Imię zostało objawione?

Myślę, że nasze pojmowanie "imienia" nie zawsze pokrywa się z tym biblijnym, które jest szersze. Jezus nie objawiał nikomu imienia Boga w takim sensie, jakby miał objawiać imię "Jan Kowalski". Ani raz nie tłumaczył nikomu znaczenia imienia JHWH i nie taka była Jego misja. Jego misją było objawienie natury i charakteru Boga:

"Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go" [Jan 1:18]

Więcej na temat imienia Boga tutaj: Imię Boga


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 1:43 pm 
Offline

Dołączył(a): So lut 02, 2008 3:11 pm
Posty: 2
Rozumie, że Wasze zrozumienie jest takie, że nie jest to Imię, które można po prostu wypowiedzieć, że jest to jedno Słowo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL