www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:46 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N cze 14, 2020 7:12 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn mar 14, 2016 10:28 am
Posty: 18
Ma może ktoś namiary do takiego podręcznika , jakiś link?
Straszne herezje, aż dusza mało nie wyrwie się z zawiasów :(

Kardynał Alphonsus Liguori napisał w podręczniku dla duchownych katolickich:

"Dostojeństwo kapłana bierze się także stąd, że posiada on moc nad prawdziwym i mistycznym ciałem Jezusa Chrystusa.
W sprawie mocy, jaką kapłani sprawują nad prawdziwym ciałem Jezusa Chrystusa,
naucza się, że gdy wygłoszą słowa konsekracji.

Wcielone Słowo jest zobowiązane posłusznie przyjść do ich rąk w postaci sakramentu...
Sam Bóg posłuszny wypowiedzianym przez kapłanów słowom - HOC EST CORPUS MEUM ("To jest ciało moje") - zstępuje na ołtarz, przychodzi gdzie go zawołają, ilekroć go zawołają, oddając się w ich ręce, choćby byli jego nie przyjaciółmi.

Gdy już przyjdzie, pozostaje całkowicie w ich gestii; przesuwają Go z miejsca na miejsce jak im się podoba, mogą też, jeśli sobie życzą, zamknąć Go w tabernakulum, zostawić na ołtarzu lub usunąć na zewnątrz kościoła, mogą też, jeśli tak postanowią, spożyć Jego ciało lub podać innym jako pokarm...
W ten sposób kapłan może być nazwany stworzycielem swego Stwórcy, gdyż wypowiadając słowa konsekracji, stwarza on jakby Jezusa w sakramencie, dając mu w nim życie, a także oferuje Go jako ofiarę wiecznemu Ojcu...
wystarczy, że kapłan powie, Hoc est corpus meum, i oto chleb przestaje być chlebem, ale staje się ciałem Jezusa Chrystusa.
Dlatego św.
Bernard ze Sienny mówi: Moc kapłana jest mocą boskiej osoby, gdyż transsubstancjacja chleba wymaga tyle samo mocy, ile stworzenie świata." 


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr wrz 23, 2020 10:17 am 
Offline

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 8:08 am
Posty: 36
De Liguori dużo pisał, i w Polsce przedwojennej dużo się go drukowało. Nawet widziałem polskie przedwojenne wydanie jednego z jego dzieł. Najczęściej wydawano Uwielbienia Maryi, ale polskiej wersji tego steku bzdur nie miałem w ręce, natomiast miał ją mój bardzo dobry znajomy, który studiował u redemptorystów w latach 80tychy (na szczęście przerwał te studia i został świeckim katechetą). Książka jest po Vaticanm II wstydliwie chowana przez światlejszych katolików i przekręcają wykładnię de Liguori mówiąc np. że Maryja jest Wszechmocą Błagającą.
Bo de Liguori pisze, że rozkazów Maryi słuchają wszyscy, nawet sam Bóg (cytując na poparcie swych bredni m.in. św. Bernardyna ze Sieny).

Jednak .... Najważniejszym dziełem de Liguori jest jego Theologia Moralis, która nigdy nie była wydana w przekładzie języków nowożytnych. Anglicy i Niemcy (pod koniec XIX wieku w Stettin czyli w Szczecinie) opublikowali broszury z fragmentami tej teologii, ale książki te spowodowały wielkie antykatolickie wzburzenie w Anglii, ale jeszcze większe w Niemczech i Austrii, dlatego więcej tego nie robiono (nie jestem pewien, ale chyba były rozruchy w południowych Niemczech i Austrii, dlatego dla uspokojenia publiki wycofaną ją z obiegu a autora broszury zdaje się oskarżono i zszargano mu opinię). Podręcznik ten w oryginale po łacinie (9 tomów) jest dostępny w archiwach google books (kiedyś także na http://www.archive.org, ale czy teraz to nie wiem, bo wiele lat temu się tym zajmowałem). Jawnie pokazuje mafijną moralność systemu rzymskiego. Dosłownie, nie przerysowuję. De Liguori odpowiada tam na pytania takie jak np.

Jeśli żona, która zdradziła męża, wyspowiadała się z tego i uzyskała rozgrzeszenie, a mąż się dowiedział o jej zdradzie i skierował do sądu pozew o rozwód, może pod przysięgą zeznawać, że nigdy go nie zdradziła?

Odpowiedź De Liguori: Może, albowiem po uzyskaniu rozgrzeszenia została jej przywrócona pierwotna czystość, jaką otrzymała podczas chrztu etc.

(Teraz już wiemy, dlaczego Wałęsa po otrzymaniu rozgrzeszenia mógł z czystym rzymskokatolickim sumieniem twierdzić, ze nigdy agentem SB nie był).

Podobnie odpowiada na pytania dotyczące obowiązku dotrzymania umowy pisemnej, podpisanej bez intencji jej dotrzymania (jak nie chciałeś jej dotrzymywać w momencie podpisywania to nie musisz), na temat ekwiwokacji, dysymulacji i łapówek (np. czy sędzia jest zobowiązany zwrócić łapówkę, jeśli ją wziął za otrzymanie niesprawiedliwego wyroku, ale wydał niesprawiedliwy wyrok na podstawie innej przesłanki niż łapówka etc.).

De Liguori był nazywany przez papiestwo Światłem Neapolu. Nie pozostawił żadnej kwestii moralnej bez odpowiedzi. Teraz możecie się domyślać, dlaczego mafia zaczęła się rozwijać już w XVIII wieku w Neapolu. W końcu Włosi zrozumieli, że z mafią nie wygrasz inaczej, niż siłą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt wrz 29, 2020 9:51 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 1:00 pm
Posty: 42
Cytuj:
Ma może ktoś namiary do takiego podręcznika , jakiś link?
Straszne herezje, aż dusza mało nie wyrwie się z zawiasów

Jeśli można wiedzieć - ten podręcznik jest Ci potrzebny do...? Pytam, bo mogę wskazać inne źródła z podobnymi albo i gorszymi herezjami w tym temacie, które czytałem. Pytanie o cel :)

Liguori bazował tylko na oficjalnych naukach KRK, nie powiedział nic nowego. Ubrał to tylko w swoje słowa. Jednego nie można zarzucić naukom KRK: braku konsekwencji :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL