www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zapytanie
PostNapisane: Pt gru 21, 2018 9:11 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 29, 2017 9:08 pm
Posty: 6
Czy ma ktoś wiedzę na temat zboru Kościół Chrystusowy w Polkowicach? O zapytanie poprosiła mnie osoba, która trafiła na nauczania pastora Mateusza Jakubowskiego i zauważyła częste używanie zwrotów charakterystycznych dla kalwinistów. Proszę o informacje, gdyby ktoś coś wiedział.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: So gru 22, 2018 7:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 07, 2014 11:19 pm
Posty: 102
Lokalizacja: Wałbrzych
Witaj!
Byłam kilka razy w tym zborze. O jaką wiedzę Ci chodzi? Ściśle o kalwinizm czy coś innego?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: So gru 22, 2018 8:25 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 29, 2017 9:08 pm
Posty: 6
Siostra, która prosiła mnie o zadanie tego pytania na forum, zauważyła częste używanie sformułowań: "nieodparta łaska", "całkowita deprawacja człowieka", co jej zdaniem cechuje kalwinistów. Jest ostrożna i woli to sprawdzić, aby nie pobłądzić. Prościej by było gdyby sama pisała na forum, ale z jakiegoś powodu nie udało jej się uzyskać dostępu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: Pn gru 24, 2018 11:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 07, 2014 11:19 pm
Posty: 102
Lokalizacja: Wałbrzych
Prawdopodobnie ta siostra przesłuchała więcej kazań ode mnie :D Zawsze można wysłać maila do pastora i zapytać wprost :) Z tego co wiem to kalwinizm nie jest oficjalnie wyznawaną doktryną zboru, być może jednak są jakieś naleciałości.
A czy pytanie ma związek z jakimś konkretnym dylematem? Siostra chce przystąpić do tego zboru?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: Wt gru 25, 2018 1:44 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 29, 2017 9:08 pm
Posty: 6
Nie, siostra nie chce przystąpić do tego zboru, po prostu nie chce słuchać błędnej nauki. Jej obawy dotyczą też faktu, że polecała nauczania tego pastora innym osobom. Ale chyba rzeczywiście najlepiej zapytać u źródła. Dziękuję bardzo za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: Pt mar 01, 2019 7:10 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Nie chcę otwierać nowego wątku, ale temat brzmi "zapytanie", a ja jedno takie mam :wink:
Otóż dzielnie brnę przez studia filologiczne, doczołgałam się do 6 semestru i moim zadaniem jest teraz zrobić portfolio z 8 artykułów na wybrany przez siebie temat (oczywiście po angielsku). Skoro już sama mam wybierać, to chciałabym poczytać sobie coś wartościowego. Moglibyście mi polecić jakieś strony z ciekawymi artykułami w języku angielskim? W necie jest tego dużo, ale to taki straszny śmietnik....Help


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: Pt mar 01, 2019 7:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To jest chyba zbyt ogólnikowe pytanie... Jakie dziedziny by Cię interesowały?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: Pt mar 01, 2019 9:05 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Myślałam o chrześcijańskich stronach, ale mogłoby też być coś o społecznych przemianach, o edukacji...Nie chcę nikogo obarczać szukaniem. Może ktoś od ręki po prostu może coś ciekawego polecić :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: So mar 02, 2019 6:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ok, pomyślimy. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: So mar 02, 2019 11:46 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Witaj Owieczko,

Jeżeli mają to być krótkie artykuły to przykładowo mogłabyś napisać coś o wpływie Biblii na codzienną konwersację oraz literaturę angielską. Poniższy artykuł podaje jedynie jako przykład gdyż jest bardzo krótki:)

http://web.mst.edu/~rossh/bible_resourc ... nglish.doc

Jeżeli mają to być dłuższe wypracowania to może być ciekawym napisanie czegoś na temat roli proroków w rejonach starożytnego bliskiego wschodu ze wskazaniem na różnice pomiędzy prorokami Izraela a innych nacji. Przykładowy artykuł:

http://oxfordre.com/religion/view/10.10 ... 0378-e-109

Może udałoby Ci się zaciekawić kogoś a przy okazji zaznaczyć różnice pomiędzy okultyzmem, czarami a prawdziwymi prorokami Pana. Okultyzm dziś jest akceptowany na wielką skalę zarówno w świecie jak i coraz częściej w miejscach, które deklarują się jako chrześcijańskie.

Mogłabyś przykładowo napisać o tym kim byli prorocy, rozróżniając podział na proroków Izraela oraz innych nacji. Jaką rolę spełniali w społeczeństwie?
Jaki wywierali wpływ na decyzje państwa? Generalnie jakie było przesłanie dla narodu Izraelskiego, związek przesłania z przymierzem, które Bóg zawarł z tym narodem w odróżnieniu do jedynie przepowiadaczy przyszłości, wróżek itd.

Przykłady proroctw, które już się wypełniły, wypełniają oraz wypełnią.

Pewnie już widziałaś ale podaje na wszelki wypadek:

Dave Hunt miał ciekawe wykłady na ten temat
https://www.youtube.com/watch?v=Vik4Vc7ZxoM

Project Daniel - Jacob Prash też warto się zaznajomić
https://www.youtube.com/watch?v=TUcEJZ8N6jY

"Wspomnijcie rzeczy dawne i odwieczne, bo ja jestem Bogiem, nie ma żadnego innego, jestem Bogiem i nie ma nikogo podobnego do mnie; Zapowiadam od początku rzeczy ostatnie i od dawna to, czego jeszcze nie było. Mówię: Mój zamiar się spełni i wykonam całą swoją wolę." [Iz 46:9-10]

Może Pan pokieruję Cie zupełnie w innym kierunku. Życzę Ci aby Bóg przydał mądrości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: N mar 03, 2019 8:24 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
O,super:) Bardzo Ci dziękuję, na pewno skorzystam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: N mar 03, 2019 9:39 am 
Offline

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 8:08 am
Posty: 36
Malikah napisał(a):
Siostra, która prosiła mnie o zadanie tego pytania na forum, zauważyła częste używanie sformułowań: "nieodparta łaska", "całkowita deprawacja człowieka", co jej zdaniem cechuje kalwinistów. Jest ostrożna i woli to sprawdzić, aby nie pobłądzić. Prościej by było gdyby sama pisała na forum, ale z jakiegoś powodu nie udało jej się uzyskać dostępu.


Całkowita deprawacja człowieka jest zwrotem kalwinistycznym a więc błędnym? Podobnie nieodparta łaska? A co się stało z Pawłem na drodze do Damaszku? Dyszał żądzą likwidacji heretyków i jeszcze wierzgał na widelcu, by w końcu kim zostać?
Ktoś tutaj chyba jest bardzo niedouczony albo rozpoczyna się fobia niedouczonych, czytających jak leci te forum i polegających na własnym widzimisię. Nikt z was nie czytał Institutio Kalwina a wypowiadacie się jak znawcy. Kalwinizm został później w trakcie prześladowań za Stuartów wypaczony i odszedł od myśli Kalwina, ale podstawowe założenia są jak najbardziej słuszne. Najpierw przeczytajcie ludziska Kalwina. Ukazał się ostatnio jeden rozdział z Institutio "O Modlitwie" (prawie 100 stron), który jest jednym z najlepszych opracowań na temat modlitwy w historii literatury chrześcijańskiej. Gorąco polecam wszystkim jedyne całościowe opracowanie na temat modlitwy jakie ukazało się w języku polskim na przestrzeni ostatnich 500 lat.
Do kupienia na stronie wydawnictwa: https://wswch.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: N mar 03, 2019 10:05 am 
Offline

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 8:08 am
Posty: 36
Owieczka napisał(a):
Myślałam o chrześcijańskich stronach, ale mogłoby też być coś o społecznych przemianach, o edukacji...Nie chcę nikogo obarczać szukaniem. Może ktoś od ręki po prostu może coś ciekawego polecić :)

Jeśli chodzi o przemiany w edukacji to nikt tego lepiej nie streścił (IMHO), niż John Taylor Gatto w swojej książce
The UNDERGROUND HISTORY OF American Education
A Schoolteacher's Intimate Investigation Into The Problem Of Modern Schooling

Więcej o tej książce: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Under ... _Education

Był nauczycielem w NY i kilka razy z rzędu nauczycielem roku w NY, ale po 30 latach pracy w systemie edukacji nie mógł dłużej tego kontynuować z czystym sumieniem i obnażył oraz udokumentował zmiany jakiem tam zaszły - od kilkudniowego, sezonowego nauczania w XVIII wieku, które produkowało seryjnie ludzi wybitnych, dzielnych, bohaterów, etc., po dzisiejszy system całorocznego i wieloletniego "nauczania", zaprojektowany tak, aby rozerwać relacje międzyludzkie i międzypokoleniowe oraz uzależnić przyszłość i myślenie ludzi od instytucji i tzw. ekspertów. Lektura bardzo ciekawa, napisana bardzo łatwym językiem (AE), tekst jest też dobrze uźródłowiony. Nawet jeśli nie skorzystasz teraz, to zostaw sobie to na później. Bardzo ciekawe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: N mar 03, 2019 12:03 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Dzięki, Turretin. Brzmi zachęcająco.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL