www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:35 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Anioł stróż
PostNapisane: Pt gru 26, 2014 11:09 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr wrz 17, 2014 5:38 pm
Posty: 43
Pytanie wydaje mi się zbyt błahe jak na dział "Dysputy teologiczne", dlatego zamieszczam je tutaj - czy wiara w "anioła stróża" ma podstawy biblijne?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 30, 2014 11:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
Teoretycznie tak. W Ewangelii Mateusza 18:10 jest napisane:
"Baczcie, abyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo powiadam wam, że aniołowie ich w niebie ustawicznie patrzą na oblicze Ojca mojego, który jest w niebie."

Z tego co pamiętam, to chyba jedyna taka informacja, bez żadnej zachęty do większego interesowania się tymi aniołami, nie mówiąc już o modlitwie do nich.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 30, 2014 1:10 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr wrz 17, 2014 5:38 pm
Posty: 43
Dziękuję za odpowiedź!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 30, 2014 3:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Parabolo, w Biblii jest kilka fragmentów mówiących o aniołach "przypisanych" do konkretnych ludzi. Oprócz cytowanego przez Mateuszka jest jeszcze ten:

"Oni zaś powiedzieli do niej: Oszalałaś! Ona jednak zapewniała, że tak jest istotnie. A oni na to: To jego anioł" [Dz. Ap. 12:15]

Aniołowie są m.in. po to, żeby usługiwać wierzącym:

"A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich. Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?" [Hebr. 1:13-14]

Dlatego można powiedzieć, że idea posiadania "anioła stróża" ma podstawy biblijne, ale rzeczywiście zwracanie się do nich z prośbą o ochronę jest wypaczeniem tej idei.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 30, 2014 7:58 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr wrz 17, 2014 5:38 pm
Posty: 43
Dziękuję. Moje pytanie wzięło się stąd, że sąsiadka katoliczka chce podarować mojemu niemowlęciu obrazek z aniołem stróżem. Podobno u katolików to norma, no ale oni modlą się do anioła o ochronę i "święte obrazki" nikogo nie dziwią. Może nie powinnam w ogóle takiego obrazka przyjąć? Pamiętam, że jest w którymś z Listów fragment mówiący o tym, że nie powinno się robić pewnych rzeczy, aby nie utwierdzać ludzi w przekonaniu, że popełniany przez nich grzech nie jest tak naprawdę grzechem - może ktoś kojarzy namiary tego fragmentu w Biblii? Nie wiem czy on ma w tym miejscu zastosowanie i byłabym wdzięczna za radę!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 31, 2014 1:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
Jeśli chodzi ci o fragment z 1. Listu do Koryntian 10:14-33, to wydaje mi się, że ma to także tutaj zastosowanie. Grecy wierzyli, że mięso które złożyli w ofierze w pogańskiej świątyni jest czymś więcej niż zwykłym mięsem, pewnego rodzaju "świętością". Dlatego chrześcijanie, gdy zostali zaproszeni na posiłek przez pogan i poinformowano ich, że to co jedzą jest poświęcone greckim bogom, to mieli odmówić, żeby nikt nie pomyślał sobie, że chrześcijanie też uczestniczą w ich religii (bo nie domyśliliby się, że chcieli zjeść ten posiłek po prostu jako zwykłe mięso).

Dlatego wydaje mi się, że jeśli dla katolika medalik z aniołem stróżem jest czymś więcej niż zwykłym ozdobnym kawałkiem metalu, to powinniśmy odmówić przyjęcia, żeby nikt, kto ten medalik zobaczy, nie pomyślał sobie, że my też modlimy się do aniołów.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 31, 2014 3:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Popieram wypowiedź Mateuszka. Wprawdzie Paweł pisze o kalaniu sumienia brata w Chrystusie, lecz co do zasady i tak nie powinniśmy wysyłać tzw. mylnych sygnałów, wprowadzając niewierzących w błąd co do naszych intencji. Co więcej, odmowa przyjęcia takich dewocjonaliów może być okazją do zwiastowania Ewangelii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL