www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 9:41 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Śr lut 22, 2012 10:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Milenka napisał(a):
a jeszcze mnie interesuje,czy rzeczywiście w Ezechiela 34:16 jest napisane,że `tłustych i mocnych będę strzegł`?Czy może wręcz przeciwnie?
Dobre pytanie, Milenko. Niestety, przekłady polskie w większości są tutaj błędne (z wyjątkiem Biblii Gdańskiej). Kontekst mówi o owcach tłustych i mocnych, które wypchnęły z pastwiska owce słabsze i chude:

"Dlatego tak mówi do nich Wszechmocny Pan: Oto Ja sam rozsądzę między owcami tłustymi a owcami chudymi. Ponieważ odepchnęliście wszystkie słabe bokiem i plecami i odtrąciliście je swoimi rogami, aż wypchnęliście je na zewnątrz, dlatego wyratuję moją trzodę i już nie będzie łupem. Rozsądzę między owcą a owcą. Ustanowię nad nimi jednego pasterza, mojego sługę Dawida, i będzie je pasł; będzie je pasł i będzie ich pasterzem" [Ez. 34:20-23]

Jak widać, wypowiedź (od początku rozdziału 34) jest skierowana bezpośrednio do Izraela i mówi o Izraelu w czasie Ery Mesjańskiej. Werset 34:16 mówi o sądzie nad owcami tłustymi i mocnymi, które odpychały inne, słabsze owce. W oryginale jest napisane "nakarmię je [tłuste i mocne owce] sądem".

Jeśli z tego proroctwa można wyciągnąć jakąś ogólną zasadę, to polegałaby ona na tym, że w Kościele jest podobnie - zresztą taka zasada jest pośrednio potwierdzona przez apostoła Pawła, który odnosi się do Pism ST:

"A my, którzy jesteśmy mocni, winniśmy wziąć na siebie ułomności słabych, a nie mieć upodobania w sobie samych. Każdy z nas niech się bliźniemu podoba ku jego dobru, dla zbudowania. Bo i Chrystus nie miał upodobania w sobie samym, lecz jak napisano: Urągania urągających tobie na mnie spadły. Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli" [Rzym. 15:1-4]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Śr lut 22, 2012 5:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 15, 2010 9:13 pm
Posty: 132
i znów serdeczne dzięki!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Pt mar 02, 2012 3:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... owcow.html

No szok...po prostu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
o zaiste, szokujące to co zacytowałaś.
przypomniało mi to opowiadanie "Przedludzie" Philipa K. Dicka które czytałem jako 14-letni chłopak i które mnie zmroziło wtedy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedludzie

"Noworodek nie jest osobą, ponieważ nie ma świadomości własnej egzystencji. Nie ma, podobnie jak dziecko jeszcze nienarodzone, wykształconego poczucia nadziei, marzeń i celów życiowych " - napisali w periodyku "Journal of Medical Ethic".
Kobiety w krótkim czasie po urodzeniu dziecka czasami mają burzę hormonalną i mogłyby podjąć złą decyzję której żałowałyby później przez resztę życia żałować.
Zadam pytanie do przemyślenia, czy osoby leża bez świadomości w śpiączce, a są dorosłe też można zabijać, bo nie sa świadome własnej egzystencji? Szaleństwo... mające nie wiele wspólnego z etyką medyczną.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: So mar 10, 2012 12:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2011 5:22 pm
Posty: 246
Koriel napisał(a):
Zadam pytanie do przemyślenia, czy osoby leża bez świadomości w śpiączce, a są dorosłe też można zabijać, bo nie sa świadome własnej egzystencji? Szaleństwo... mające nie wiele wspólnego z etyką medyczną.


Osoba leżąca w śpiączce ma w swojej historii społeczne interakcje. Istnieje w świadomości innych ludzi jak i jest częścią systemu. Dlatego tego przykładu nie można porównywać do noworodka, który w historii po za kilkoma haustami powietrza zrobił niewiele.
Artykuł Owieczki jest szokujący prawdopodobnie tylko dla Europejczyków i Amerykanów. Wschodnia myśl nie stawia już tak wysoko w hierarchii indywidualnego życia i szybciej jest w stanie poświęcić je dla ogółu. Dlatego np. Indyjskim matkom łatwiej jest porzucić lub zabić narodzoną dziewczynkę po to by nie sprowadzić przekleństwa na całą rodzinę, co wynika z wierzeń i obyczajów hindusów. Takie kulturowe wzorce są też powodem dla których praca socjalna jak i ogólnie pomoc społeczna nie jest zbyt popularna w tamtych rejonach. Nawet tamtejsi chrześcijanie mają problem by to do końca zrozumieć przypowieść o dobrym Samarytaninie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: So mar 10, 2012 1:31 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Cytuj:
Artykuł Owieczki jest szokujący prawdopodobnie tylko dla Europejczyków i Amerykanów.


On powinien być szokujący przede wszystkim dla chrześcijan BEZ względu na pochodzenie i narodowość.

Dziku, sorry za pytanie, ale czy Ty się narodziłeś na nowo w Chrystusie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: So mar 10, 2012 6:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2011 5:22 pm
Posty: 246
Tak narodziłem się na nowo w Chrystusie. Dla mnie też, pomysł z zabijaniem niemowląt i ogólnie aborcją w celu podtrzymania komfortu życia jest obrzydliwy. Mówię tylko o tym co widziałem w Indiach i jak to wygląda w praktyce. Znam jednego Indyjskiego pastora, który adoptował 90 dziewczynek odrzuconych przez rodziców z powodu panującego w Indiach obyczaju posagu. Ich wychowywanie to jedna ze służb kościoła, który prowadzi, ale jest to wyjątek wynikający raczej nieczęsto spotykany w tym kraju. Dawałem już jego świadectwo nawrócenia na forum. http://www.youtube.com/watch?v=8vYGq1YQnSc

Co do szokowania. Dla mieszkańców Indii czymś normalnym jest, że rodzina to pewnego rodzaju zabezpieczenie na starość. Często jest tak, że starzec nie chcąc obciążać rodziny odchodzi w ostatnią drogę. Dla większości z europejczyków opieka nad starszą osobą jest czymś normalnym, a emerytura za pracę należy się każdemu. Dzisiejsze oburzenie na ZUS to po prostu zwykły szok kulturowy. Większość ludzi w Indiach o opiece państwowej nawet nigdy śniło, dlatego moim zdaniem w kwestii pokory życiowej możemy się od nich wiele nauczyć, także tego, że idea emerytury to niebiblijny wynalazek jeśli się nie mylę to Bismarcka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 11:38 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/szwec ... ji-gotowki

No to czas najwyższy pakować walizy, kochani....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 11:56 am 
Offline

Dołączył(a): So wrz 04, 2010 6:13 pm
Posty: 35
Oby tylko walizki nie okazały się zbyt ciężkie, bo może być problem przy pochwyceniu :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 2:07 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Racja. Nie pakujmy waliz. Bagaż nam niepotrzebny :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Śr maja 16, 2012 5:38 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
"Ze zdumieniem czytałam treść tej reformy programowej. Gdy odkryłam, że w liceum pojawi się przedmiot o wdzięcznej nazwie: przyroda, a w ramach tejże przyrody takie moduły, jak: śmiech i łzy, wróżbiarstwo i różdżkarstwo, to nie wiedziałam, czy śmiać się, czy płakać":
http://pracujadlaciebie.pl/sejm/posiedz ... rzebieg/54

http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem ... tykul.html

http://www.mmlublin.pl/283486/2009/3/16 ... egory=news

Jeśli do tego dojdzie, to wolę nie myśleć, jak poradzą sobie moje dzieci, które idą do szkoły średniej niedługo...

Ps. A kreacjonizm nazywają bzdurą i zrównali go a astrologią i homeopatią... :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 8:46 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Do stosowania takich metod na lekcjach obecnie zachęca się nauczycieli. Co o nich myślicie?

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU4108


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 2:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 12, 2011 6:21 pm
Posty: 137
Owieczka napisał(a):
Do stosowania takich metod na lekcjach obecnie zachęca się nauczycieli. Co o nich myślicie?

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU4108


'RELAKSACJA, jako stan wewnętrznego wyciszenia, umożliwia otwarcie funkcji świadomości i podświadomości na deskrypcyjne i predeskrypcyjne obrazowanie językowe. Samo otwarcie nie jest jeszcze ich spełnieniem, potrzebna jest bowiem sugestia, czyli intencja skierowana na pogranicze świadomości i podświadomości oraz włączeniu elementu czynnego zintegrowanego zadania szkolnego, którym jest zespolony operator. '

Toż to chyba coś w rodzaju hipnozy? Prawdziwy szok:(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 8:23 pm 
Offline

Dołączył(a): So wrz 25, 2010 3:14 pm
Posty: 42
O rany, a ta okropna nowomowa to chyba żeby nadać naukowości tematowi. Taki "tuman mądrości" żeby się nad tym unosił :D Przepraszam że kpię. To z poczucia bezsilności wobec takich coraz to nowych wynalazków szkolnych. Już na etapie wczesnej podstawówki jest sporo do odkręcania dzieciom w głowach, tego co szkoła napsuje. a później tylko gorzej

Jeszcze trochę w temacie krótki art ze strony thebereancall o Państwie terapeutycznym: http://www.thebereancall.org/content/therapeutic-state


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szok!
PostNapisane: Cz maja 24, 2012 2:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 01, 2011 5:22 pm
Posty: 246
Nie jestem autorem tej uwagi o aborcji, ale jest ciekawa. Skoro naukowcy nazywają życiem lub śladem życia bakterie znalezione na Marsie to czemu nie stosują tego samego nazewnictwa w stosunku do komórek w łonie kobiety. Posłuchanie wykrętu w tej sprawie byłoby dość zabawne i w sumie można przewidzieć odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL