www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So maja 04, 2024 11:48 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: prośba
PostNapisane: Pn lip 25, 2011 9:21 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Witam! Mam prośbę. Czy znalazłby się chętny do rozłożenia na czynniki pierwsze Jana3,16? Tzn. Jak to brzmi w oryginale, jakich słów użyto i wszystkie ich możliwe znaczenia a także szerszy kontekst całej wypowiedzi. Byłabym wdzięczna, czasu mam niewiele a muszę się przygotwać do obrony. :wink:

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 8:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Nie udaje mi się niestety wyprodukować klasycznej interlinii, coś źle robię, więc może tak:

Οὕτως (tak) γὰρ (bowiem) ἠγάπησεν(umiłował) ὁ θεὸς(Bóg)
τὸν κόσμον(świat)

ὥστε (że) τὸν υἱὸν (syna) τὸν μονογενῆ(jedynego) ἔδωκεν(dał) ἵνα (aby)

πᾶς(każdy) ὁ πιστεύων (wierzący) εἰς αὐτὸν(w niego)

ὴ ἀπόληται(nie zginął) ἀλλ' ἔχῃ (ale miał)

ζωὴν (życie) αἰώνιον(wieczne)


• μονογενής- (najciekawsze pewnie słowo)-według sł.Abramowiczówny: pojedynczo urodzony, jedyny, jedynak. Np o roślinach mówi się tak, kiedy rosną tylko w jednym miejscu.

Nie wiem Gabi, czy chcesz dosłownie rozpiskę gramatyczną typu: 3 os sg ind. aoristi activi??

Co do pozostałych słów- w tym wersecie nie ma, moim zdaniem pola do jakichś nowych odkryć, nowych znaczeń słów.
W razie czego polecam mój ulubiony, bo dość przejrzysty w obsłudze, leksykon grecko-angielski:

http://www.greekbible.com.

Ewentualnie wydanie interlinearne NT (Vocatio) pod red.Popowskiego ISBN 83-85435-18-2

Mam nadzieję, że coś pomogłam.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 11:14 am 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Dzieki Szelka! Moze ktos jeszcze cos doda? Szkoda, ze Elendil sie wykasowal...

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 12:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Postaram się coś dodać jeśli chodzi o kontekst, ale ponieważ nie mam teraz czasu na pisanie długich elaboratów, przyszło mi do głowy, żeby zrobić plik audio mp3 z króciutkim wykładem Jana 3:1-21 w kontekście tekstualnym i kulturowym. Na kiedy ma być to wypracowanie? Może być na jutro? I czy może być w takiej formie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 12:29 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Gabi,

Podaję link do mojego skromnego wkładu w kontekst Jana 3:16

http://www.4shared.com/audio/5wCRofdj/EXMIC034.html

Pozdrówka,
SW


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 8:55 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
O jedną rzecz sama chciałabym zapytać (przesłuchałam wykład). Pomyliłam się- jest tu jeszcze jedno interesujące słowo :)
Świat (κόσμος)

Mówisz, że nie ma takiej możliwości, żeby świat był rozumiany jedynie jako grupa wierzących.
W tym miejscu istotnie trudno jest tak pomyśleć.
Ale na przykład 2 Kor 5,19? Zwłaszcza w zestawieniu z wersetem poprzedzającym?

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 10:31 am 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Czasu mam niewiele bo do soboty. Wolalabym cos na pismie ale i tak jestem bardzo wdzieczna za pomoc.
EDIT
Wlasnie mi sie przypomnialo, ze pytalam juz o ten werset w watku o gloszeniu ewangelii. Elendil napisal mi wtedy tak:
Cytuj:
Oczywiście Ew. Jana została napisana po grecku, nie ma co do tego raczej wątpliwości. J. 3:16 brzmi:

Οὕτως γὰρ ἠγάπησεν ὁ θεὸς τὸν κόσμον ὥστε τὸν υἱὸν αὐτοῦ τὸν μονογενῆ ἔδωκεν ἵνα πᾶς ὁ πιστεύων εἰς αὐτὸν μὴ ἀπόληται ἀλλ' ἔχῃ ζωὴν αἰώνιον

houtos gar egapesen ho theos ton kosmon hoste ton hyion autou ton monogene edoken hina pas ho pisteuon eis auton me apoletai all' eche zoen aionion

tak bowiem pokochał* Bóg świat że** Syna swojego jedynego_w_swoim_rodzaju dał aby każdy wierzący w Niego nie zginął ale miał życie wieczne

*pokochał, umiłował, okazał miłość (światu)
**to szczególny rodzaj "że" w greckim wskazujący na współmierność (tak, że) lub logiczne następstwo (stąd; to jest powodem tego, że)


Czy wyraz kosmon oznacza swiat? Jakie moga byc inne jego tlumaczenia?

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 11:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
szelka napisał(a):
Mówisz, że nie ma takiej możliwości, żeby świat był rozumiany jedynie jako grupa wierzących.
W tym miejscu istotnie trudno jest tak pomyśleć. Ale na przykład 2 Kor 5,19? Zwłaszcza w zestawieniu z wersetem poprzedzającym?
Kontekst tego wersetu brzmi następująco:

"Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania, to znaczy, że Bóg w Chrystusie świat z sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania. Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg upominał; w miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem. On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą" [II Kor. 5:17-21]

Bóg nie zalicza upadków "w Chrystusie" - dlatego jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem. Czyli pojednanie świata jest dokonane warunkowo dla wszystkich którzy uwierzą (ofiara jest skuteczna przez wiarę - Rzym. 3:25. Każdy, kto wierzy, ma żywot - Jan 3:16), a my sprawujemy poselstwo pojednania, żeby jak najwięcej ludzi z niego skorzystało. Czyli "świat" raczej oznacza tutaj ludzkość. Dlatego Paweł pisze, że Bóg "nas" (odrodzonych) pojednał z sobą przez Chrystusa, a innych (nieodrodzonych) trzeba upominać, żeby pojednali się z Bogiem, który wyciągnął do nich rękę w geście pojednania i zapewnił wszelkie środki zbawcze, z których mogą skorzystać.

Gdyby "świat" oznaczało tutaj "wybranych do zbawienia", to Paweł nie pisałby o "nie zaliczeniu ich upadków", tylko o "nie zaliczeniu naszych upadków".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 11:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Gabi napisał(a):
Czy wyraz kosmon oznacza swiat? Jakie moga byc inne jego tlumaczenia?
Tutaj masz pełną listę:

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2889&t=KJV


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 2:47 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Dziekuje bardzo, za wszystko. Przesluchalam wykladu. Dopiero w niedziele bede wiedziala w czym tak naprawde tkwi problem z tym wersetem. Na pewno sie odezwe jeszcze w tym temacie.

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 3:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Smok Wawelski napisał(a):
Gdyby "świat" oznaczało tutaj "wybranych do zbawienia", to Paweł nie pisałby o "nie zaliczeniu ich upadków", tylko o "nie zaliczeniu naszych upadków".

Fakt :) Dziękuję.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Cz sie 25, 2011 9:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Gabi, miałaś nam powiedzieć, jak ci poszło? :)

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: So wrz 17, 2011 2:23 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Przepraszam ,ustawiczny brak czasu... Oczywiscie wroce do tematu. Mam nadzieje, ze niebawem.

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Pn paź 24, 2011 8:51 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Witam ponownie :) ! Chciałam tylko napisać, że jeśli chodzi o moje obawy co do nauczania opartego na Jana 3,16, to okazało się, że były one trochę na wyrost, należało mówcę jednak większym zaufaniem obdarzyć. Choć mam parę pytań i zamierzam je wkrótce zadać. Póki co to tyle z mojej strony, pozdrawiam serdecznie :) !

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: prośba
PostNapisane: Śr lis 02, 2011 11:11 am 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
No to pytam, jak ktos raczy odpowiedziec, bede wdzieczna.

1. W Ew. Jana 3,16 czasownik UMIŁOWAŁ napisany jest w czasie przeszłym tzw. AORYST, który mowi nam o tym, ze to wydarzenie miało miejsce w przeszlosci TYLKO RAZ czyli raz tylko Bog umilowal swiat w momencie kiedy swego syna posłał na krzyz. Czy rzeczywiscie?
2. Bog nigdy w Slowie nie mowil o swiecie, ze go kocha a to co uczynil podyktowane bylo miloscia AGAPE, ktora nastawiona jest na czyny a nie slowa i koncentruje sie na woli czyli zobaczyl, za swiat jest w potrzebie i zareagowal. W 1 Jana 2,15 czytamy zeby nie milowac tego swiata i jest to to samo slowo, ktore zostalo uzyte w Ew. Jana 3,16. Czy rzeczywiscie?
3. Nie sa to slowa Pana Jezusa poniewaz:
- jest to powtorka wersetu 15 a nie bylo to metoda mowienia Pana Jezusa
- w wersecie 16 nie ma zaimkow osobowych, jest za to liczba mnoga
- Jezus mowil o sobie Syn Czlowieczy a tu mamy nagla zmiane na Syn Jednorodzony co widzimy na poczatku Ew. Jana
-w wersetach 14 i 15 mamy zapowiedz ukrzyzowania a w 16 nastepuje zmiana na czas przeszly dokonany
Czy rzeczywiscie?
4. Z powyzszych wynika, ze Pan Jezus nie glosil milosci do swiata, glosil ja natomiast apostol Jan zwany apostolem milosci a dlaczego skomentowal ta wypowiedz Pana Jezusa? Dlatego ze swoja ewangelie napisal do wierzacych, o czym mowi werset 31 rozdz.20, podobnie jak apostol Mateusz, ktory swoja ewangelie skierowal do mlodych chrzescijan pochodzenia zydowskiego. Apostol Marek i Lukasz napisali swoje ewangelie do niewierzacych . Pierwszy opisal czyny Pana Jezusa a drugi slowa. Czy rzeczywiscie?

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL