www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz maja 02, 2024 10:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 18, 2011 7:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 12:01 pm
Posty: 504
Lokalizacja: DG
Postanowiłem się nauczyć języka angielskiego, jestem na takim etapie, że mogę zacząć czytać ambitniejsze teksty, chciałbym przeczytać Biblię w języku angielskim i mam pytanie, które tłumaczenie Biblii jest najlepsze. Chciałbym pogodzić dwie rzeczy aby tekst był rzetelnie przetłumaczony, najbliższy oryginałom oraz w miarę współczesny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lip 18, 2011 8:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Nie ośmielę się wyrokować, które jest najlepsze, ale mogę polecić stronę, na której znajdziesz je wszystkie i będziesz mógł sobie porównać tłumaczenia
(także poszczególnych wersetów) i to nie tylko angielskie. Bardzo lubię tę stronkę:

http://www.biblegateway.com/versions/

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lip 19, 2011 9:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Polecałbym Ci King James, ale to jest pisane starym językiem. Może New King James Version?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt sie 16, 2011 9:30 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
aolsza napisał(a):
Postanowiłem się nauczyć języka angielskiego, jestem na takim etapie, że mogę zacząć czytać ambitniejsze teksty, chciałbym przeczytać Biblię w języku angielskim i mam pytanie, które tłumaczenie Biblii jest najlepsze. Chciałbym pogodzić dwie rzeczy aby tekst był rzetelnie przetłumaczony, najbliższy oryginałom oraz w miarę współczesny.


Uważam, że ten pomysł jest przedni. Sam tak robiłem kiedy studiowałem filologię angielską i jeszcze wcześniej. Teraz tak samo postępuję z hiszpańskim. Co do tłumaczeń jednak, to najpiękniejsze jest chyba King James Version. Właściwie powtarzam za Smokiem. :)
Chodzi o to, że ta wersja jest pisana pięknym językiem. Odnoszę też wrażenie, że im bardziej współczesny język, tym bardziej oddala się od oryginału duchowo. Na przykład, zobacz jak dzisiaj młodzi ludzie mówią na jedzenie: Amrik. Może przyjść czas, że zwykłych słów nie będą rozumieć. I co wtedy? Należałoby przetłumaczyć zamiast Ostatnia Wieczerza Ostatni Amrik? Coraz więcej tłumaczy odchodzi od zbytniego uwspółcześniania tekstu biblijnego. Dzięki temu Biblia może pełnić rolę nie tylko Słowa Bożego, ale też Strażnika "smacznego" języka. W przeciwnym wypadku skończymy na języku obrazkowym. Zamiast liter pojawią się ikony jak dla analfabetów.
Z drugiej strony chcąc nauczyć się współczesnego języka angielskiego lepiej rzeczywiście sięgnąć po bardziej współczesne tłumaczenia. Ale pamiętaj, że każde tłumaczenie to tylko tłumaczenie. Nie ma idealnego tłumaczenia, gdyż wówczas nie potrzebowalibyśmy w ogóle sięgać do oryginału. Ktoś powiedział, że każdy tłumacz jest zdrajcą. I to jest prawda. To powiedzenie pochodzi z włoskiego: Traduttore traditore! – tłumacz (to) zdrajca.
We wstępie do Mądrości Syracha też czytamy ciekawe słowa: "Albowiem nie mają tej samej mocy słowa czytane w języku hebrajskim, co przełożone na inną mowę" - ciekawe, nie mają tej samej mocy. Wprawdzie Mądrość Syracha nie jest uznawana przez Protestantów ani przez Żydów za kanoniczną? Ale jednym z powodów jest właśnie to, że nie zachowała się w oryginale. Sam autor tłumaczenia przyznaje, że straciła moc. Dlatego, konkludując, nie oczekuj po żadnym tłumaczeniu 100-procentowej wierności. Ale pomysł, aby Biblia wspierała Twoją naukę języka jest doskonały. Na pewno Bóg tej Biblii wesprze Cię w tej nauce.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL