www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 10:18 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 246 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 13, 2010 8:07 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ani_isza napisał(a):
A, nic 8) tak się zastanawiałam, czy masz/miałeś "własny materiał badawczy" do obserwacji i weryfikacji treści. Czym są tam pojęcia "dobra/zła"?
Jak pamiętam moje dzieci z tego okresu, to ich wybory i aktywność skoncentrowane były na osiągnięcie poządanego dla siebie "dobrostanu". Tak "definiowane dobro" określało aktywność jeszcze w 3-4 r.życia u córki [syn jest w trakcie, bo ma dopiero 2 lata-ale zaczyna już pamiętać, żeby spytać: "czy mogę?"]
ps.: Skąd niemowlę w tym "wieku" WIE, że niegrzecznemu należy zaaplikować karę?

Moim zdaniem ciężko wyciągnąć ewentualne reguły z pojedynczych przypadków. Ale przy dużej grupie wierzę, że można odkryć coś niewidocznego za pierwszym razem. Np czytałem, że już w pierwszych miesiącach ujawniają się różnice w postrzeganiu świata przez dziewczynki i chłopców, dzieci inaczej reagują na pewne impulsy etc.

Co do badań, też traktuję z przymrużeniem oka jako fajną ciekawostkę, niemowle nie może po prostu"wiedzieć", ale sądzę, że mogą istnieć pewne naturalne skłonności u dzieci ujawniające się wraz rozwojem np. pomoc słabszemu i tym podobne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 21, 2010 6:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale temat wydaje się dość odpowiedni. Osobom zainteresowanym polecam książkę "Psychopaplanina" Richarda Ganza. Autor jest ewangelicznym chrześcijaninem pochodzenia żydowskiego i byłym psychologiem klinicznym. Został zwolniony z pracy za zwiastowanie ewangelii osobie chorej (skuteczne zwiastowanie :) ). Obecnie zajmuje się poradnictwem chrześcijańskim opartym wyłącznie na Piśmie. Książka nie jest długa ale zawiera kilka ciekawych stwierdzeń na temat współczesnej, świeckiej psychologii i jej biblijnej alternatywy.

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 21, 2010 9:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
arielxv napisał(a):
Nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale temat wydaje się dość odpowiedni. Osobom zainteresowanym polecam książkę "Psychopaplanina" Richarda Ganza. Autor jest ewangelicznym chrześcijaninem pochodzenia żydowskiego i byłym psychologiem klinicznym. Został zwolniony z pracy za zwiastowanie ewangelii osobie chorej (skuteczne zwiastowanie :) ). Obecnie zajmuje się poradnictwem chrześcijańskim opartym wyłącznie na Piśmie. Książka nie jest długa ale zawiera kilka ciekawych stwierdzeń na temat współczesnej, świeckiej psychologii i jej biblijnej alternatywy.

Świadectwo autora można przeczytać m.in. na tej stronie: Richard Ganz, albo TU
http://richardganz.com/

tamże:
Can a Christian work as a psychologist? Should Christians integrate psychological and biblical methods?
Wyznanie wiary i filozofia TULIP:
http://richardganz.com/pdf/what-does-a- ... k-like.pdf

Tekst do odczytu online po polsku:
Psychopaplanina

recenzja:
http://www.thebereancall.org/node/4644

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 23, 2010 8:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Na stronie 42 i 43 znajdują się następujące słowa:
"...Innymi słowy, kiedy człowiek widzi swoją prawdziwą naturę, jest w stanie uznać grzeszność swojej natury i jej potrzebę odnowienia relacji z Bogiem przez Chrystusa. To jest miejsce z którego rozpoczyna się biblijne poradnictwo.Poszukujący biblijnego podejścia do terapii muszą zrozumieć, że nie jest możliwe zrozumienie człowieka i zajmowanie się nim i jego naturą, jeśli pomija się jego relację z Bogiem. Nie istnieje chrześcijański plan na zamianę pomijający posłuszeństwo Pismu Świętemu, które postrzega człowieka jako znajdującego się w niezniszczalnej relacji z Bogiem- albo jako tego który zachowuje przymierze, albo jako tego który przymierze łamie."

Mam pytanie, czy ktoś z was zastanawiał się o kim tu jest mowa, o wierzących czy o niewierzących.
Jeśli o wierzących, to co oznacza odnowienie relacji z Bogiem przez Chrystusa, skoro taka osoba jest narodzona na nowo i ma w sobie DŚ. Ona zobaczyła swoją grzeszność w momencie nawrócenia i ma jej świadomość cały czas.
Jeśli o niewierzących, to gdzie w biblii jest napisane, że grzesznik znajduje się w niezniszczalnej relacji z Bogiem, tylko nie zachowuje przymierza ?
Jakiego przymierza ?

Dedykacja w książce brzmi: " Dedykuję moim pastorom- Edowi Robsonowi i Haroldowi Harringtonowi, Książętom w Królestwie Bożym"
Mnie ta dedykacja zastanawia.

Na stronie 58 i 59 jest napisane, że terapia noutetyczna (?) ma na celu zmianę zachowania poprzez przeciwstawienie się. Troską terapii jest osiągnięcie zmiany osobowości i zachowania. Jezus przeprowadzał takie terapie (!).
Czy poprzez terapię, można zmienić czyjąś osobowość i zachowanie w stosunku do grzechu (przeciwstawienie się mu w odpowiednim czasie, bez doprowadzania do lęku) i Boga ?

Jak człowiek może przez poradnictwo być uzdrowicielem duszy innej osoby ? http://richardganz.com/faqs.php

Będę wdzięczny jak ktoś mi to wyjaśni. Może to tylko kwestia przekładu. Może tłumacz z wydawnictwa Pojednanie był zmęczony, a może nie.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So gru 25, 2010 11:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Witaj

Mam pewne podejrzenia co do takich określeń jak "odnowienie przymierza".
Nieodparcie pcha mnie ono w kierunku kalwinistycznej "teologii przymierza" i Katechizmu Westminsterskiego, które są towarzyszącymi "nauczaniami" dla R. Ganza, prezbiterianina reformowanego.
Zdaje się, że w "teologii przymierza" chodzi o przyjęcie jako właściwego systemu interpretacji Biblii postrzegającego sakramenty jako znaki i środki łaski Bożej, wśród których istnieją jedynie dwa: chrzest i Wieczerza Pańska. Chrzest rozumiany jest jako znak przymierza z Bogiem, odpowiednik starotestamentowego obrzezania [!]. Jego przyjęcie nie jest ograniczone wiekiem katechumena i stosowany jest zarówno chrzest dorosłych, jak i dzieci. Ciekawostka: nabożeństwo niedzielne postrzegane jest jako cotygodniowa odnowa zawartego w chrzcie przymierza z Bogiem.
za:
http://dictionnaire.sensagent.com/KONFE ... SCE/pl-pl/

Zawiłości tego typu rozumowania próbuje wyłożyć P. Bartosik [tzw. "groch z kapustą"]:
http://www.gdansk.reformacja.pl/czyteln ... 0529.xhtml
Tamże -> ciekawe zestawienie literatury obowiązkowej w zakładce: WYZNANIE WIARY.

Wyznawana wiara w "grzech pierworodny" i potrzebę aktywowania łaski przez sakramenty: tu -> chrzest niemowlęcia, to pewnie w efekcie końcowym owa konieczność odnowienia przymierza w życiu dorosłym dla nominalnych prezbiterian [ i innych historycznie/teologicznie związanych z kalwinizmem "nominalnych" protestantów]. Tak to mnie pcha w tę stronę zrozumienia pewnych "haseł" z w.w. książki, gdyż jej autor z takimi się oficjalnie utożsamia [patrz link do wyznania wiary w moim poprzednim wpisie].

Tytulatura, która zastanawia, jest zdaje się wynikającą z "teologii przymierza": jest to analogicznie zmieniony status osoby będącej w przymierzu z samym Bogiem przez Chrystusa, czyli będącej posiadaczem Królestwa. Posiadacz Królestwa jest jego zarządcą na ziemi poprzez głoszenie jego idei itd. W miejsce Chrystusa [kapłana, księcia, Syna, itp.] wiernie i aż do śmierci sprawujący urzędy [tytularno-służebne] w kościele i/lub świecie.
Dla przykładu:
"Charles Spurgeon (1834–1892) – określany jako „książę kaznodziejów”, jego kazania przwtłumaczono na wiele języków świata, teolog, autor pieśni religijnych, pastor pierwszego w historii protestantyzmu megakościoła, zagorzały przeciwnik teorii ewolucji i teorii źródeł."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reformowani_bapty%C5%9Bci
Czyli np. książe teologii, filozofii, kościoła, a po śmierci zasiadł w niebie na tronie jaki mu się przymierzem należał.


Usprawiedliwienie z łaski przez wiarę, a dalej przez odrodzenie przymierza przez chrzest i spożywaną Wieczerze oraz podtrzymywanie przymierza przez udział w niedzielnych nabożeństwach, doprowadzając do zbawienia =owocuje stałym uzdrowieniem duszy. Czyli taki ewangelizacyjny cel kontaktu z klientem poprzez służbę wyznaniowego kalwinistycznego terapeuty. O ile dobrze to rozumiem...

Co do formy terapii o jakiej wspomina R. Ganz, to z pewnością: od greckiego nouthesia
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 3559&t=KJV

=> napominanie, instruowa­nie, ostrzeganie; opiera się na idei konfrontowania problemów z instrukcją i napomnieniem zawartym w Biblii [wynikającym z sugestii Ef. 6:4]; podczas biblijnej konsul­tacji osoba, która nie była posłuszna prawdzie Słowa Bozego zostaje skonfrontowana z Prawdą i otrzymuje informację o tym co jest jej problemem, w konsekwencji ma to doprowadzić do pokuty i zmiany postępowania. Założeniem jest też, że napominającym jest tu Ojciec [jak w Ef. 4:6] i w analogii do Pawła, który "zrodził wierzących" przez zwiastowanie im Ewangelii; ojciec jako "duszpasterz" predestynowany biblijnie do tej roli na ziemi, w Królestwie Bożym i kosciele.

Chyba, że pytania były retoryczne, to przepraszam, za ogólne wtrącenie 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lut 28, 2011 11:56 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Artykuł o depresji http://web.me.com/mirekigosia/Witryna_2 ... resja.html

Eliasz w depresji, król Dawid w depresji.

Do kolekcji.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 246 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL