www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Wt maja 21, 2024 9:48 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 19, 2009 11:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanna napisał(a):
Co ma piernik do wiatraka?
Zakładam, że każdy młynarz będzie wiedział, ale i ja na to kiedyś wpadłam: mąkę... 8)
Axanna napisał(a):
Odpowiedz dlaczego "nie widzisz" sprzeczności w zdaniach "Jezus jest równy autorytetem Ojcu" i "Ojciec ma większy autorytet od Syna"?

Bo teraz jest równy. W pewnym momencie istnienia świata Jezus jako Syn Boży przyszedł w ludzkim ciele na ziemię pomimo, że naturę miał oprócz ludzkiej taką jak Bóg:

"Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach i stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię." [Hebr. 1:1-4]

Od momentu uniżenia się, wcielenia, podczas przyjścia na ziemię w ludzkim ciele i życia na ziemi jako Syn Boży Ojciec miał większy autorytet nad Synem na pewien [tamten] czas:
"Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,"
lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca."
[Flp 2:5-11]

Po uniżeniu się Syna minął pewien okres czasu, gdy cel uniżenia został osiągnięty, nastąpił moment wywyższenia i powrotu Syna do swej rangi i autorytetu jakie posiadał od wieczności:
"A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." [Mt 28:17-18]

Dlatego napisałam, że JEST RÓWNY rangą i autorytetem.
"Bóg też posadził Go po swojej prawicy jako Władcę i Zbawiciela, aby umożliwić Izraelowi nawrócenie i osiągnięcie odpuszczenia grzechów." [Dz 5:31]

"...wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. I wszystko poddał pod Jego stopy" [Ef.1:20-22]

Axanna napisał(a):
Co się tyczy Twego pytania, to zanim spróbuje na niego odpowiedzieć, chciałabym go najpierw zrozumieć. Więc proszę, wyjaśnij, co masz na myśli, mówiąc o tym "związaniu", bo nie rozumiem... może też jakiś cytat o tym "związaniu" o jakim mowa, żeby rzucić nieco światła...

Właściwie, to... - jak Ojciec jest związany z Synem, a Syn z Ojcem, i jak Duch z Ojcem i Synem, na tej zasadzie pewnie Imię jest związane z Ojcem, i Synem, i Duchem... a w czym właściwie problem :roll:

Cytat masz np. tu Mt 28:17-19.
Chodzi mi o to, że jest wskazanie na TYCH TRZECH [Ojca, Syna i Ducha Św.]. A zgodziłaś się, że każdy z osobna posiada swoją moc. A mam nadzieję zgodzisz się i z tym, że moc posiada Bóg. To jak to rozumieć inaczej niż, że:

-albo KTOŚ Z NICH ma mniejszą moc od innych [a wtedy twierdząc o bóstwie każdego, musi wychodzi, że któryś jest bóstwem niższym- czyli ma inną/nie wpełni BOSKĄ naturę od któregoś z pozostałych]i stanowią WIELOBÓSTWO?

-albo KAŻDY ma taką samą moc [a wtedy twierdząc o bóstwie każdego, musi wychodzi, że są sobie równi naturą i autorytetem] i stanowią JEDNO pomimo, że są TRZEJ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 19, 2009 11:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli chodzi o autorytet, to możemy mówić o dwóch relacjach autorytetu:

1. Autorytet Boga [który jest jednością Osób] w stosunku do stworzenia - wszystkie trzy Osoby Boga mają ten autorytet równy. Wszystkie trzy Osoby Boga są Stwórcami w stosunku do stworzenia. Dlatego Ojciec jest Panem, Syn jest Panem i Duch jest Panem. Bo JHWH Elohim czyli dosłownie "Ten Bogowie" jest Panem.

2. Autorytet w relacjach między Osobami Boga. Syn będący równy Ojcu w sensie natury uniżył się i przyjął postać sługi [Flp. 2:5-8] przyjmując tym samym autorytet Ojca nad sobą. Są relacje, w których Ojciec i Duch posyłają Syna [Iz. 48:12-16] albo Ojcec i Syn posyłają Ducha [Jan 14:26; 16:7]

Może dlatego nie ma sprzeczności - po prostu rozmawiacie o dwóch różnych płaszczyznach autorytetu.

I ja się z tym w obydwu punktach zgadzam i staram się rozróżnić przyjęcie przez Syna autorytetu Ojca oraz autorytetu Ducha, na okres gdy został przez NICH posłany [bez utraty przez Syna swojego "naturalnego autorytetu" wynikającego z Jego natury BOGA].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 12:37 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 10:28 pm
Posty: 93
znacznie spozniona, bo powstały nowe strony, odniose sie do hungrego.

Cytuj:
Czy aby na pewno rozumiesz ten fragment?

fragment ten rozumiem jak nizej:
Gdy Syn odejdzie, Ojciec* da wam innego Pocieszyciela---> Ducha prawdy (wówczas) ---> poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was (ponieważ, Ojciec i Syn) PRZYJDĄ I w was zamieszkają.
(* moja inwencja)
więc:
Jezus obiecuje, ze przyjdzie do nas On i Ojciec, a kiedy to się stanie poznamy ze mieszka w nas sam Bog.
Hungry, po czym wierzący pozna ze mieszka w nim Bóg?
piszesz:
Cytuj:
Mieszka w wierzących Jego Duch. Znaczy że On ma z nami społeczność w Duchu. Przez Jeshua w Duchu. Ef 2:18 znasz? To jest relacja z Bogiem nowo narodzonych ludzi.

W brytyjce wers 18 mówi, ze przez Jezusa mamy dostep do Ojca w JEDNYM DUCHU, (mowa O Zydach i poganach), i ze w Nim Jezusie budujemy się na MIESZKANIE BOZE W DUCHU. ( nie w jego Duchu, lecz w Duchu)
Ef 2 (18 ) Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu. (19) Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodniami, lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga, (20) zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus, (21) na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu, (22) na którym i wy się wespół budujecie na mieszkanie Boże w Duchu.
jesli postapimy wg zalecenia z Dz Ap Pawła -co zrobic, aby otrzymac w darze Ducha sw: upamietac się i dac ochrzcic. Duch sw w nas jest gwarancją od Boga naszego zbawienia, Jego pieczęcią .

Cytuj:
Gil napisał:
Jezus obiecuje, ze przyjdzie do nas On i Ojciec, a kiedy to się stanie poznamy ze mieszka w nas sam Bog.
hungry:
To samo patrz co pisałem nieco wyżej o relacji z Nim. Bowiem Jezusa już jak wiesz zapewne nie znamy wg. ciała. 2 Kor 5:15-16.

Zgadza się, Jezusa już nie znamy wg ciała.
Rozumiem, w szerszym kontekście 2Kor 5 i 6 ze nowownarodzenie przydaje nam służbę pojednania.
(16) Dlatego już odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy.
(17) Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe.
(18 ) A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania,

I pare wesretow dalej czytamy jaka ma byc poruczona takiej nowonarodzonej osobie sluzba pojednania: 2Kor 6, 3-10
Ona ma być (przepraszam za wyrażenie) taka i owaka, lecz slugami bozymi stajemy się w Duchu sw. jako wszystko posiadający.
Jego Obecnośći w sensie Boga obecnośći w nas.

2Kor 6 (3) Nie dajemy w niczym żadnego zgorszenia, aby służba nasza nie była zniesławiona, (4) ale we wszystkim okazujemy się sługami Bożymi w wielkiej cierpliwości, w uciskach, w potrzebach, w utrapieniach, (5) w chłostach, w więzieniach, w niepokojach, w trudach, w czuwaniu, w postach, (6) w czystości, w poznaniu, w wielkoduszności, w uprzejmości, w Duchu Świętym, w miłości nieobłudnej, (7) w słowie prawdy, w mocy Bożej; przez oręż sprawiedliwości ku natarciu i obronie, (8 ) przez chwałę i hańbę, przez zniesławienie i przez dobrą sławę; jako zwodziciele, a jednak prawi, (9) jako nieznani, a jednak znani, jako umierający a oto żyjemy; jako karani, a jednak nie zabici, (10) jako zasmuceni, ale zawsze weseli, jako ubodzy, jednak wielu ubogacający, jako nic nie mający, a jednak wszystko posiadający.

Ja to tak rozumiem hungry….

Popatrz: mamy tu Dawcę i jego dar:
J 3,6 Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.
Duch sw daruje nam nowa naturę, duchową, abyśmy odtąd mogli patrzeć oczami wiary.

Cytuj:
Gil napisał:
Inaczej bylibyśmy sierotami.
hungry:
Nie jesteśmy bo zostawił nam Swego Ducha.

Dokładniej: posłał, w wiadomym dniu w Jerozolimie.

Cytuj:
Wybacz ale czemu tak się upierasz dokładać do Biblii coś czego tam nie ma. Skoro nigdzie nie pisze o nim jako o Bogu ale jedynie jako Duchu Boga, Duchu Świętym


Przeciez to nieprawda, Tomasz podal odpowiednie wersety:

Ew. Jana 3:6, Biblia Tysiąclecia)

Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.

(17) Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność.

(2 list do Koryntian 3:17, Biblia Tysiąclecia)

Cytuj:
A zastanawiałaś się czemu mowa o Duchu Świętym właśnie jako świętym? Święty znaczy oddzielony tak? Dlatego że pochodzi od samego Boga.


Nie rozumiem….????
W takim razie od kogo jest oddzielony Bóg, skoro mówi Sam o Sobie; Jestem świety.

Cytuj:
A czy zaraz musi być Bogiem? Czy modlisz się do Niego Duchu Św? De facto dziś wierzący w wielu pieśniach i modlitwach się tak modlą ale jakoś w biblii takich modlitw nie było. jedynie do Ojca przez Jezusa w Duchu Św.
Modlili się Boże, Ojcze, Panie. do Boga.


J 16 (13) lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. (14) ON MNIE UWIELBI, GDYŻ Z MEGO WEŹMIE I WAM OZNAJMI. (15) Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że z mego weźmie i wam oznajmi.

Hungry, rola Ducha sw jest kierowanie uwagi na Jezusa, nie na Siebie.On adoruje i objawia nam Jezusa.
To nie odbiera Mu boskości, lecz ujawnia, ze Duch sw ma daną role do spełnienia, „z mego wezmie i wam oznajmi.”

Wroce do Twojego cytatu:
Ef2, (18 ) Albowiem przez niego mamy dostęp do Ojca, jedni i drudzy w jednym Duchu.
Tak więc modlic sie do Bogu Ojca przez Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Świętym.
Cytuj:
Ale oczywiście nie można się i ta też modlić nie mając społeczności z Nim w Jego Duchu Św.

O czym mowi błogosławieństwo apostolskie?
2Kor 13,13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.
Mówi o społeczności „w”, czy Ducha sw.?
Cytuj:
Więc nie dokładajmy do Słowa Bożego czegoś czego tam nie ma. Poza tym jaki sens jest dziś żeby wierzący modlili się "przyjdź Duchu Św." tak jak wielokrotnie zauważyłem to w wielu pieśniach i modlitwach w wielu społecznościach ani to biblijna modlitwa ani sensowna. Bowiem Duch Św. już przyszedł dawno do kościoła i każdy dziś kto uwierzy w Jezusa i nawróci się ze swoich grzechów otrzymuje w darze Ducha Św. Czy nie?

Wydaje mi się, ze taka modlitwa może być bezsensowna dla kogoś kto nie uznaje Ducha sw za Boga. Prawda, Duch sw zostal dany kosciołowi, kościół dostal Dawce i Jego dary. Żeby wierzący byli w jedności jako ciało Chrystusa.
1Kor 12 (13) bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało - czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem. (14) Albowiem i ciało nie jest jednym członkiem, ale wieloma
A czemu wierzacy, w którym mieszka już Duch sw nie może prosić o większe doświadczanie Osoby Boga?
Nie widze w tej praktyce nic zlego.
Cytuj:
Gil napisał:
Wierzący maja być swaidomi, ze w nich mieszka sam Bog, przez osobe Ducha sw, (oczywiscie ze jestesmy swiątynia Ducha sw) pozwól ze się uprę przy tym stanowisku,
hungry:
Ooo i tu się dopiero z Tobą zgodzę. Bp już prawidłowo to opisałaś że Bóg przez Swego Ducha mieszka w nas. tak i ja wierzę. Amen.

Ja nie napisałam, ze Bog mieszka w nas przez swojego Ducha, lecz PRZEZ OSOBĘ DUCHA.

Cytuj:
Gil napisał:
Hungry, mnie się wydaje, ze takie myslenie może pochodic , wybacz proszę, z fascynacji Zydami.
hungry:
Czyżby? Poczytaj proszę trzy rozdziały listu apostoła Pawła do Rzymian 9 -11 i potem mi powiedz czy to fascynacja czy po prostu świadomość że jestem wszczepiony wbrew naturze z dziczki w szlachetne drzewo oliwne którym jest Izrael. Ale to już temat na osobny wątek więc nie będę go tutaj rozwijał. Odsyłam Cie na razie jedynie do biblii.


Rozumiem ze ta świadomosc, to wielki szacunek i miłość do szlachetnego drzewa oliwnego. Rozumiem to hungry. Ale tez uważam, ze można przyjąć od Zydow myslenie o Duchu sw jako o tchnieniu bozym czy mocy bozej czy wreszcie duchu bozym i zabłądzić.
Cytuj:
Gil napisał:
W ST pojecie „duch” głównie oznaczało jakieś zaopatrzenie wierzacych ,
namaszczenie na proroka, krola, czy demonstracje obecności Boga, czy tez powodowało wpadniecie w stan zachwycenia ( nawet Saul miedzy prorokami)
hungry:
A to że pisze namaszczenie to nie byli napełniani Jego Duchem? Nie znaczyło to Twoim zdaniem napełnienia? Wtedy ludzie byli w taki sam sposób napełniani Jego Duchem Św. Takie samo napełnienie jak w Nowym testamencie. Było to jedynie rzadsze i na nie licznych ludzi jak np. kapłanów, proroków, królów... itd. Joel prorokował dlatego że w dniach ostatecznych Bóg wyleje Swego Ducha na wszelkie ciało. Znaczy że rozszerzy to na większą liczbę ludzi którzy otrzymają Go.

Niezupełnie..
Ponieważ w ST Duch sw w znaczeniu Bóg, nie zamieszkał w nikim. Był bardzo aktywny, obdarowywał Swoja mocą wybranych ludzi , napełniał np. słabego Gedeona, obdarzając go mocą, manifestował obecnosc Boga, opanowywał np Samsona, Dawida, lecz nie zamieszkiwał w nim. Owładnął prorokiem, którzy mówil: „Tak mówi Pan”.
lecz Swoja Bożą Osobistą obecnością w nikim nie zamieszkiwal - w sensie obecności samego Boga. To stalo się dopiero po wniebowstąpieniu Jezusa. I stanowi esencje nowego zycia. Myle się?

Przyznaję, ze Jezus wysyłając uczniow obdarzał ich duchową moca i autorytetem, ale namaszczenie ich Moca z wysokości , w sensie posłania Ducha sw, nastąpiło dopiero w dniu pięćdziesiątnicy poprzez zstąpienie Ducha sw. to był właśnie moment Chrztu Duchem sw. Pojawia się Duch sw i Jego dary. (Ale przeciez to nie jednorazowy przypadek, jak czytamy w Dz Ap.) Bog w osobie Ducha sw odtad zamieszkuje wierzącego. Duch sw i Jego dary się przenikają.
Cytuj:
Poczytaj dokładnie Stary Testament:
"I rzekł Pan do Mojżesza: Patrz! Powołałem imiennie Besalela, syna Uriego, syna Chura z plemienia Judy, I napełniłem go duchem Bożym, mądrością, rozumem, poznaniem, wszechstronną zręcznością w rzemiośle." 2 31:1-3

Duch sw udzielał człowiekowi jakis cudownych wlasciwosci, wyposaza go, uzdalnia do jakiegos dzieła. O tym mowi ten fragment.
Cytuj:
Takich fragmentów wiele podobnych znajdziesz w Starym Test. A nawet choc opisane w Nowym Testamencie napełnienie Zachariasza ojca Jana Chrzciciela, samego Jana w Łonie Elżbiety, Marii w momencie zwiastowania to również zaliczyć należy do czasu przed odkupieniem i wylaniem Ducha Św. na wszelkie ciało. To było przed pojawieniem się jeszcze Mesjasza. Jeszcze rzadsze ale tak samo napełnienie takie samo słowo jak później używane w dalej, tyle że rzadsze było wcześniej a potem powszechniejsze na każdego kto uwierzy w Jeshua.

No i właśnie tutaj dajesz dowód, ze mylisz zamieszkanie Boga w wierzącym przez Osobę Ducha sw- z Jego - Ducha sw obdarowaniem, udzielaniem się wierzącemu..
Jan Chrzciciel zostal napełniony Duchem w sensie szczególnych darow, bo był jakby ostatnim z proroków, a nie zamieszkania w nim Ducha Osoby Boga.
Duch sw nie mógł zamieszkac w nikim ( mogl obdarowywac, uzdalniac, napełniać mocą) bo Jezus nie był jesczse uwielbiony.
J7 (37) A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije. (38 ) Kto wierzy we mnie, jak powiada Pismo, z wnętrza jego popłyną rzeki wody żywej. (39) A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był jeszcze uwielbiony.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 1:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 10:28 pm
Posty: 93
Cytuj:
A zastanawiałaś się czemu mowa o Duchu Świętym właśnie jako świętym? Święty znaczy oddzielony tak? Dlatego że pochodzi od samego Boga.

Troszkę mnie to zaintrygowało, wiec wrócę do tego:
Hebrajskie kadesh (święty) znaczeniowo nawiązuje do „oddzielony”
Oprocz znanego nam przypisywania wierzącemu tego terminu ( Rzym1,7) 1Kor 6,11, Ef1,1, Kol1,2 i 3,12, Hbr3,1) przeciez Bóg również jest Swięty.
Oddzielony jest Bog od swojego stworzenia
Bo nikt nie jest bardziej świety niż On .

Duch sw jest Święty, tu masz racje, tylko ze nie dlatego ze pochodzi od Boga, lecz, ze jest Nim, w co wierzę.
Iz 6
(1) W roku śmierci króla Uzjasza widziałem Pana siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym, a kraj jego szaty wypełniał świątynię. (2) Jego orszak stanowiły serafy, z których każdy miał po sześć skrzydeł, dwoma zakrywał swoją twarz, dwoma zakrywał swoje nogi i na dwóch latał. (3) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów
czemu serafy trzykrotnie zawołały Świety ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 3:57 am 
Offline

Dołączył(a): Cz lip 24, 2008 1:55 pm
Posty: 17
Lokalizacja: Krotoszyn
Szalom ! Pokój Chrystusa niech będzie w Was ! Winny jestem wytłumaczenia się z jednej bardzo ważnej sprawy o której wspominało tu kilka osób a od której właściwie zaczął się ten temat ...przepraszam że dopiero teraz...
W jednym z postów pisałem że nasz zespół Pomoc duchowa w 70% składa się z członków KZ... równiez moja żona dzieci i ja często chodzimy na nabożeństwa do zboru KZ w Krotoszynie i czasami do Hagady... wierzyłem pisząc te słowa że to wystarczy by nie zaliczać nas nieprawdziwie do jakiś "Chrystian, Arian itp."... Jednak nie zdawałem sobie wtedy nawet sprawy że chodzi o naszą obecność na stronie "Jednota dla racjonalisty"...kompletnie nie wiedziałem że taka strona istnieje a tym bardziej że Pomoc Duchowa jest tam wymieniona...kiedy ktokolwiek mówił mi o naszych powiązaniach coś o Arianach, Braciach Polskich itp (o których prawie nic nie wiem a tylko to że w większości nie wierzyli w dogmat trójcy) myślałem że kojarzy się nas z Jednotą Braci Polskich z Wrocławia wśród których mamy kilku przyjaciół ale teologicznie różni mnie kilka tematów z ich nauką ( nie uznaję np. święcenia szabatu jako warunku koniecznego do zbawienia dla nawróconych z pogan)...ale to inny temat...byłem z żoną w szoku kiedy dziś po raz pierwszy znalazłem i przejrzałem strone -"Jednota dla realisty"...co to jest pomyślałem...i przypomniałem sobie że kilkanaście lat temu spotkałem brata o imieniu Przemek ...wtedy związany był on z JBP z Wrocławia...ciekawy głęboki miły człowiek o ponad przeciętnej inteligencji...to on wtedy zapytał mnie " czy nie uważasz że lepszą nazwą dla uczniów Chrystusa było by nazywać ich - Chrystianie a nie chrześcijanie bo to pierwsze wskazuje na Chrystusa a to drugie na chrzest a przecież Chrystus ważniejszy od chrztu...odpowiedziałem - faktycznie może i to by była lepszą nazwą"...po raz drugi czy trzeci w życiu spotkałem Przemka po kilku latach i dowiedziałem się że nie jest już członkiem JBP i praktycznie jest sam ze swoją żoną...zamieniliśmy kilka zdań a on zapytał mnie "wiesz robię taką swoją prywatną stronę dotyczącą rozważan na temat Biblii itp. i czy mógłbym zamieścić info co do waszych płyt bo mi się podobają a chciałbym je i wasz zespół polecić innym..." ja mówie - oczywiście masz takie prawo...i od tej pory nie widziałem go na oczy a minęło kilka lat...Przemek jest w Austrii i tam pracuje jest wybitnym chirurgiem...nie miałem pojęcia że on zrobi stronę "swoich marzeń" którymi są powroty do idei Braci Polskich (którym szacunek) Arianom i Chrystianom...mnie naprawde interesuję i jest wzorcem nauka pierwszych chrześcijan Apostołów i ich bezpośrednich uczniów a inni...no cóż na ile i w czym są zgodni z tymi wzorcami na tyle się z nimi zgadzam i nic więcej...nie istnieje żaden kościół czy organizacja "Chrystian", Arian, do której my należymy...nie mamy nic wspólnego z taką organizacją chyba że ktoś szybko stwierdzi że nie wiara w dogmat trójcy to już wystarczy i wszystkich do jednego wora i dalej do piekła... doczytałem gdzieś prawdę mówiąc że podobno kiedyś była taka sekta "Chrystianie" o poglądach raczej okultystycznych niż... Napisałem do Przemka szanując jego poglądy i wolność którą kazdemu daje Bóg (który każdego tez z osobna kiedyś osądzi) by usunął nas jak najszybciej z tej strony gdyż nie podpisujemy się pod wieloma z tych idei a nasz zespół to chrześcijanie z różnych denominacji i łączy nas wspólna miłość szacunek i służenie Bogu Ojcu i Panu Jezusowi...nie jestem i nigdy nie będę też "wojującym" antytrinitarzem ale wprost przeciwnie szanuje i rozumiem ludzi którzy tak wierza i większość mych przyjaciół to trynitarze...Niech Was Pan błogosławi...
na koniec pozwolę sobie na cytat z Biblii: 1Kor 4;3-5
"Lecz co się mnie tyczy, nie ma najmniejszego znaczenia, czy wy mnie sądzić będziecie, czy jakiś inny ludzki sąd, bo nawet ja sam siebie nie sądzę...albowiem sumienie mnie nie oskarża, lecz i to mnie jeszcze nie usprawiedliwia, bo tym który mnie sadzi jest PAN...przeto nie sądzcie przed czasem, dopóki nie przyjdzie Pan, który ujawni to, co ukryte w ciemnościach, i objawi zamysły serc..."

_________________
"Po miłości wzajemnej poznacie ich"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 1:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Sznowny Matanie,

Nie wiem, po co usiłujesz stworzyć wrażenie, jakby tutaj osądzano Ciebie. Osądza się poglądy, które przedstawiasz i robi się to na podstawie Pisma. We fragmencie, który zacytowałeś, Paweł nie mówi o badaniu jego nauczania, bo to było robione przez ludzi, którzy znali Pisma i nie chcieli się dać nabrać na herezje. Badali oni Pisma, czy tak się sprawy mają [Dz. Ap. 17:10-11] jak mówi Paweł i jego współpracownicy, którzy przyszli do Berei.

Ja Ciebie nie osądzam, tylko Cię ostrzegam, ponieważ Twoje poglądy naruszają biblijne nauczanie o Fundamencie wiary chrześcijańskiej, którym jest Chrystus, a więc należy je zaklasyfikować do herezji.

Ekumeniczna "miłość wszystkich do wszystkich" ma to do siebie, że nie wiąże się z umiłowaniem prawdy, która może zbawić [II Tes. 2:10-12]. Dlatego duchy antychrysta mogą działać wspólnie, a kulminacją ich działania będzie powszechne zwiedzenie i oddanie chwały komuś, kto poda się za Chrystusa [Mesjasza], lecz w istocie będzie Jego przeciwnikiem. O tym pisze apostoł Jan. Przed tym ostrzega apostoł Paweł. I przed tym ostrzega sam Pan.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 9:58 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
OD ADMINA

Przepraszam szanownych Użytkowników, ale muszę wkroczyć, bo następuje marnowanie miejsca na serwerze. Mam nadzieję, że po krótkiej refleksji przyznacie mi rację.

Skasowałem wszystkie posty, które nie wnoszą niczego nowego do tematu i stanowią powielanie w kółko tych samych argumentów, które były przedstawiane powyżej.

Z moich obserwacji wynika, że osoby popierające doktrynę trynitarną zaczynają kolejną rundę tych samych cytatów, pytań i wypowiedzi. Natomiast osoby antytrynitarne albo wcale nie mają ochoty na te argumenty odpowiadać, albo odpowiadają tak samo, jak już odpowiadały wielokrotnie. Ktoś musi przerwać błędne koło i tym kimś jest admin. Bez urazy.

Kolejne posty nie wnoszące nic nowego do tematu również będą kasowane.

Dziękuję za uwagę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 10:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Biblia w wielu miejscach udowadnia że Ojciec jest JHWH , Syn jest JHWH i Duch Święty jest JHWH . Biblia udowadnia że wszyscy sa jednością a zarazem każdy jest oddzielna osobą . Wersetów na to podano co najmniej kilkanaście albo i więcej . Ci którzy zadali sobie trud przeczytania ich i przeanalizowania wiedzą o tym . Mozna w to uwierzyć bądź nie . Reszta to łaska Boża i jego objawienie . Tylko Bóg moze przedstawic sie osobiście temu który pragnie . Ew. Jana 14:21-23
Wykłócanie sie o słowo Trójjedyny to nic innego jak zasłona dymna dla zaprzeczenia Boskości Syna Bożego i traktowanie go jako tylko człowieka a tym samym odrzucenie go jako Mesjasza . Pyskówki i których tu pełno upewniaja mnie tylko w tym , że dyskusja w takim stylu w żadnym wypadku nie przynosi chwały Bogu .
Ew. Jana 12:48. Ew. Mateusza 12:36

jeśli admin uzna mój wpis za zbędny nie mam nic przeciwko wykasowaniu go .

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lut 21, 2009 10:29 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 20, 2007 2:03 pm
Posty: 114
Lokalizacja: Śląsk
wyczerpujące artykuły na ten temat pisze też Jarosław Zabiełło.

_________________
Graża


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 12:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 10:28 pm
Posty: 93
znalazłam ciekawy artykul:
Trynitarne działanie Boga
Autor: Mateusz Wichary

z serwisu babtysci.pl

http://dlajezusa.pl/dj/content/view/846/99/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 10:20 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Matan, dziekuje za wyjasnienia. Mnie osobiscie w czyms to pomoglo...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 2:24 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Smok Wawelski napisał(a):
Niestety, mamy taką sytuację, że zamiast "Ten Bogowie" [JHWH Elohim] albo nawet "Ten wszyscy Bogowie" [HaElohim] albo "Pan jeden [w sensie jedności złożonej]" mamy w tłumaczeniach określenia "Bóg", "Pan", albo "JHWH" sugerujące JHWH jako jedną Osobę. Jest to efekt "wylania dziecka z kąpielą" - czyli tak wielkiej dbałości o monoteizm w tłumaczeniu, że aż zgubiono wielość Osób Boga JHWH w określeniach, które o Nim mówią.

Interesujące. A w Sędz.11:24; 16:23 jest:
" Czy nie jest tak, że kogo Kamosz, twój bóg [elohim], wypędza, tego posiadłość ty zajmujesz "
" A gdy książęta filistyńscy zebrali się, aby złożyć swojemu bogu [elohim] Daganowi wielką ofiarę całopalną z tej radosnej przyczyny"

Czyżby pogańscy bogowie też byli wieloosobowi ?

Czy raczej język hebrajski używa liczby mnogiej rzeczowników do pojedynczych osób? np.
" Mąż, pan (adonim - liczba mnoga od adon - pan) owej ziemi, rozmawiał z nami szorstko i wziął nas za szpiegów swej ziemi”

Słyszałem, że najlepsi trynitarni apologeci nie używają argumentacji z 'elohim', bo jest niepoprawna.

Axanna napisał(a):
A jeszcze też zapytam - czy Jezus ma teraz ciało? No bo skoro równy jest Ojcu, to wychodzi Ojciec ma ciało? Albo że Bóg w 1/3 posiada ciało...

Nawet ja się nie dam nabrać na tak żartobliwą śpiewkę. Druga z Osób Bożych jest człowiekiem, i tylko ona. Bóg jest Duchem. Do poważnych koncepcji teologicznych nie stosujemy zasad szkolnej arytmetyki, bo Bóg nie natchnął Biblii w celu uczenia ludzkości matematyki :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 10:08 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Szukający Sceptyk napisał(a):
Axanna napisał(a):
A jeszcze też zapytam - czy Jezus ma teraz ciało? No bo skoro równy jest Ojcu, to wychodzi Ojciec ma ciało? Albo że Bóg w 1/3 posiada ciało...

Nawet ja się nie dam nabrać na tak żartobliwą śpiewkę.

:P
Cytuj:
Druga z Osób Bożych jest człowiekiem, i tylko ona.

nadal jest?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 11:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Szukający Sceptyk napisał(a):
Słyszałem, że najlepsi trynitarni apologeci nie używają argumentacji z 'elohim', bo jest niepoprawna.

Tylko w przypadku JHWH mamy określenie "Ten Bogowie", "Bóg stworzyli" lub "jeden z nas". W przypadku bogów pogańskich nie ma takiej zbitki liczby pojedynczej [ten] i liczby mnogiej [bogowie]. W dodatku widać, że w przypadku JHWH liczba mnoga jest opisem rzeczywistej "mnogości" Osób jednego Boga. W przypadku bogów pogańskich "elohim" oznacza "jeden między wieloma bogami" [plural of delegation]. Podobnie jest z wyrazem "adonim" - również jest stosowany jako określenie "autorytetu delegowanego" [plural of delegation] i dlatego jest w liczbie mnogiej.

Ten temat jest potraktowany szeroko i interesująco przez Yoela Natana w książce "The Jewish Trinity". Można ją ściągnąć za 5 euro bodajże pod adresem:

http://www.lulu.com/content/e-book/the- ... it/2374973


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 11:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
Szukający Sceptyk napisał(a):
Druga z Osób Bożych jest człowiekiem, i tylko ona.

nadal jest?

Owszem. W ciele uwielbionym. I w takim powróci na ziemię. Pismo nie wspomina o tym, żeby Mesjasz po wniebowstąpieniu udał się do szatni, tylko że jako pierwszy zmartwychwstały poprzedził nas do nieba.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL