www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 11:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 12:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
A czy to nie jest tak, że "wyparł się samego siebie" i stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał i że teraz już nie jest człowiekiem? Termin człowiek jakoś mi się wiąże z ciałem ludzkim... Chociaż - że my mamy być... to znaczy wierzące mają być - przemienieni na wzór uwielbionego ciała Chrystusa, to chyba pozostaną ludzmi... hmmm, czy Chrystus już na zawsze pozostanie człowiekiem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 1:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
hmmm, czy Chrystus już na zawsze pozostanie człowiekiem?

:idea: Bingo, jak mówią Amerykanie. Dokładnie pozostanie wcielonym Bogiem czyli Bogiem i Człowiekiem w jednej Osobie albo inaczej zarówno Synem Bożym, którym był zanim przyszedł na ziemię jak i Synem Człowieczym, którym został rodząc się z kobiety. Kto wie, Axanno, może zaczynasz odkrywać piękno doktryny o Wcieleniu? Dałby Bóg. A ja Cię zachęcam. :)

Mesjasz według ciała pochodzi z Izraela [Rzym. 9:4-5] czyli nie tylko jest człowiekiem, ale również Żydem - Synem Abrahama i Synem Dawida. To ma swoje znaczenie, bo zasiądzie na tronie Dawidowym w Erze Mesjańskiej. Choć teraz nie znamy Go według ciała [II Kor. 5:16], to gdy się objawi, będziemy do Niego podobni (po naszym zmartwychwstaniu) i urzymy Go takim, jakim jest[I Jana 3:2]. Czyli nie tylko w ciele uwielbionym, ale również w chwale, w jakiej oglądali go Paweł i Jan. Jezus poprzedził nas do nieba i jako Arcykapłan pozostaje człowiekiem Jezusem Chrystusem [I Tym. 2:5]. Dokładnie z rozwinięciem: człowiekiem-JHWH Zbawicielem-Mesjaszem. Dlatego może pośredniczyć "w obie strony".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 1:49 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Dziękuje... bardzo chętnie...

"poznanie moje jest cząstkowe" - westchnął ap.Paweł... a moje to i całkiem znikome... mimo to się nie zniechęcam i się cieszę, że mi Bóg to pokazuje, żebym przypadkiem nie mniemała, że już wszystko wiem, podczas gdy nic nie wiem... - jaka to dolegliwość wydaje się dopada coraz więcej uczniów... - to nie o Tobie, tylko tak ogólnie...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 10:22 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
Co się tyczy Jezusa, to zapewne Św. Paweł nie bez przyczyny iż to człowiek Jezus Chrystus był dany na okup za mnie za każdego z nas. Nie mówi że bóg-człowiek, tylko wprost człowiek. Poniża? Ujmuje czci Jezusowi? Bynajmniej. Jezus faktycznie wyniszczył swój poprzedni byt i narodził sie z niewiasty jako człowiek, człowiek doskonały bo bez grzechu. Z prawem do zycia wiecznego, które to życie ofiarował dobrowolnie, jak sam mówi, nikt mu go nie odbierał. I to ziemski człowiek Jezus Chrystus został ofiarowany za mnie i umarł wiecznie, bo Adam też został skazany na śmierć wieczną. Zza swoje dzieło zbawienia, Bóg, Jego Ojciec wzbudził go trzeciego dnia z martwych jako istotę nieziemską, duchową, naturą boską obdarzoną. I odtąd tylko taki Jezus jest.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 12:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
W powyższym brata [czyjego?] starszego [od kogo?] wpisie herezja za herezją jedzie i herezją pogania, niestety. Określenie "człowiek Chrystus Jezus" nie oznacza, że Jezus Chrystus był wyłącznie człowiekiem. Podobnie jak określenie Jezus Chrystus nie oznacza imienia i nazwiska, lecz ma swoje konkretne znaczenie. Jeszua to JHWH Zbawiciel, a Chrystus to Mesjasz. Czyli "człowiek Chrystus Jezus" to "człowiek Mesjasz JHWH Zbawiciel" - i tylko Ten może być pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem jako Bóg i człowiek w jednej Osobie. Jezus wyniszczył swój poprzedni byt? A gdzież to jest napisane? I kim był, zanim "wyniszczył" swój byt? Jeśli ziemski człowiek został ofiarowany za Ciebie, to nadal jesteś potępiony, ponieważ żaden człowiek nie może odkupić grzechów innych ludzi:

"Przecież brata żadnym sposobem nie wykupi człowiek ani też nie da Bogu za niego okupu, bo okup za duszę jest zbyt drogi i nie wystarczy nigdy [Ps. 48:8-9]

Jezus sam położył swoje życie, ponieważ je miał, bo On jest Jednorodzonym Bogiem w łonie Ojca [Jan 1:18]. I nie ma ludzi, którzy byliby bez grzechu mogąc zgrzeszyć, bo wszyscy zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej [Rzym. 3:23]. To, co się poczęło w łonie Marii, było święte od poczęcia [Łuk. 1:35], a święty jest jedynie Bóg [Iz. 40:25]. Dlatego Syn Boży zstąpił z nieba, a nie stał się Bogiem dopiero po zmartwychwstaniu [Jan 3:13 i inne]. Jest wczoraj, dziś i na wieki zawsze ten sam [Hebr. 13:8], jest Bogiem i Stworzycielem wszechświata jako Osoba Trójjedynego, niebo i ziemia są dziełem Jego rąk, a Jego dni nigdy się nie skończą [Hebr. 1:8-10].

Upamiętaj się człowieku, zanim będzie za późno.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 23, 2009 8:54 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
Tak Smoku, ziemski człowiek pochodzący od Adama nie może nikogo wybawić bo jest pod ciężarem grzechu. Natomiast Jezus to Syn Bozy, choć człowiek, to Biblia mówi że był bez grzechu i mógł mnie i Ciebie wybawić. I to nie są herezje jak Ci się wydaje. Jezus na ziemi był doskonałym człowiekiem od urodzenia do śmierci na krzyżu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 23, 2009 10:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
br.starszy napisał(a):
Tak Smoku, ziemski człowiek pochodzący od Adama nie może nikogo wybawić bo jest pod ciężarem grzechu. Natomiast Jezus to Syn Bozy, choć człowiek, to Biblia mówi że był bez grzechu i mógł mnie i Ciebie wybawić. I to nie są herezje jak Ci się wydaje. Jezus na ziemi był doskonałym człowiekiem od urodzenia do śmierci na krzyżu.

Sam sobie przeczysz. Przecież sam piszesz, że Jezus nie jest ziemskim człowiekiem pochodzącym od Adama. On pochodzi od niewiasty jako "potomstwo niewiasty" według ciała zapowiedziane w I Mojż. 3:15. Ale Syn Człowieczy zstąpił z nieba [Jan 3:13 i inne] i Maria poczęła za sprawą Ducha Świętego, a nie potomka Adama. Jezus jest w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Dlatego właśnie mógł nas odkupić, bo nie jest jedynie człowiekiem. Nie ma doskonałych ludzi, bo tylko Bóg jest doskonały.

"Rzekł do niego Jezus: Dlaczego zwiesz mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg" [Łuk. 18:19]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 11:07 am 
Offline

Dołączył(a): Pn cze 15, 2009 1:22 pm
Posty: 4
ani_isza napisał(a):
antytrynitarna i unitariańska koncepcja Boga

- a kto potrafi wymienić, które wspólnoty wokół niego mają ten charakter?
jakie to oficyny wydawnicze

http://www.unitarius.ro/
www.biblicalunitarian.com
Tutaj masz sporo informacji: pierwszy link odnosi się do wspólnoty z Siedmiogrodu liczącej ok 80000 tysięcy wiernych, która nieprzerwanie od czasów reformacji funkcjonuje w dobrej kondycji została zasilona w XVII wieku dużą ilością wygnańców z ziem Polskich po decyzji Sądu z 1658 r.
Jeżeli chodzi o oficyny wydawnicze w Bibliotece Narodowej jest dostępna większość dzieł Oficyny wydawniczej Radeckiego i Sternackiego równiez tutaj jeżeli znasz łacinę możesz się zapoznać z ich piśmiennictwem
http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadat ... tion&tab=3 dostępne polemiki z większością najwybitniejszych teologów XVI/XVII wieku min. Śmigleckim, Wujkiem, Volanem, Bellarminem, Clementiusem etc...
Wydawnictwa współczesne dostępne pod drugim adresem.

Smok Wawelski napisał(a):
więc wszystkie trzy Osoby są równe co do natury. "Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że [Duch] z mego weźmie i wam oznajmi" [Jan 16:15]. Jezus jest PONAD WSZYSTKIM, Bóg błogosławiony na wieki [I Jana 5:20]. "Jeśli o co prosić będziecie w imieniu moim, spełnię to" [Jan 14:14]. Te i inne fragmenty wskazują na równość Ojca i Syna co do natury.
(pogrubienie moje)
Drogi Smoku Wawelski równość występuje w wielości a przynajmniej pomiędzy dwoma elementami. Zatem w naturze Boskiej, która jest jedna tylko w liczbie nie ma mowy o żadnej równości bo implikuje to wielość natur Boskich i co za tym idzie mamy wielu Bogów.
W innym zaś miejscu miejscu piszesz, że
Cytuj:
Czyli "człowiek Chrystus Jezus" to "człowiek Mesjasz JHWH Zbawiciel" - i tylko Ten może być pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem jako Bóg i człowiek w jednej Osobie
(pogrubienie moje) zaś w innym precyzujesz jaka osobę masz na myśli
Cytuj:
jest Bogiem i Stworzycielem wszechświata jako Osoba Trójjedynego
Każdy prawdziwy człowiek jest osobą ludzką, zatem pozbawianie Pana Jezusa ludzkiej osobowości jest negacją Jego prawdziwego człowieczeństwa.W konsekwencji jeżeli Pan Jezus jest jednocześnie Osobą trójjednego Boga i prawdziwym człowiekiem tj. osobą ludzką jest dwiema osobami a to jest nie tylko sprzeczne z przyrodzonym rozumem ale i świadectwem Pisma Świętego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 11:22 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
O...REALISTA u nas na forum : ) Dziękuję za linki.
czyżby tam: http://www.biblia.webd.pl/forum/
Ci się już znudziło?

ps.: Przesłanki z Pisma o człowieczeństwie oraz boskości natury Jezusa zostały przedstawione już w kilku tematach na forum. Nie odnosisz się do nich, więc może poczytaj te tematy - chcesz wewnętrzne linki, czy przybyłeś z "misją" głoszenia nauk w duchu ANTYCHRYSTUSOWYM?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 1:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
A realista jest sympatykiem jakiego realizmu ? Potocznie rozumianego jako kierowanie się obiektywną oceną rzeczywistości, szanowanie faktów czy realizmu ontologicznego, że przedmioty dane w doświadczeniu istnieją niezależnie od podmiotu poznania ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Drogi realisto,

realista napisał(a):
Drogi Smoku Wawelski równość występuje w wielości a przynajmniej pomiędzy dwoma elementami. Zatem w naturze Boskiej, która jest jedna tylko w liczbie nie ma mowy o żadnej równości bo implikuje to wielość natur Boskich i co za tym idzie mamy wielu Bogów.

Bóg jest jeden i jest jednością złożoną. Dlatego Biblia mówi o Nim Adonai Echad. Mówiliśmy o tym wielokrotnie na tym forum, więc odsyłam do odpowiednich wątków. Przypominam również, że punktem odniesienia do dyskusji na tym forum jest Słowo Boże, a nie filozofia ludzka.

realista napisał(a):
Osobą trójjednego Boga i prawdziwym człowiekiem tj. osobą ludzką jest dwiema osobami a to jest nie tylko sprzeczne z przyrodzonym rozumem ale i świadectwem Pisma Świętego

Świadectwo Biblii jest takie, że Syn Człowieczy zstąpił z nieba:

"A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy" [Jan 3:13]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 17, 2009 10:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn cze 15, 2009 1:22 pm
Posty: 4
ani_isza napisał(a):
ps.: Przesłanki z Pisma o człowieczeństwie oraz boskości natury Jezusa zostały przedstawione już w kilku tematach na forum. Nie odnosisz się do nich, więc może poczytaj te tematy - chcesz wewnętrzne linki, czy przybyłeś z "misją" głoszenia nauk w duchu ANTYCHRYSTUSOWYM?

Administrator na samym wstępie podał mi linki wewnętrzne, które z uwagą prześledziłem czego owocem są moje pytania zatem napisałaś nieprawdę, iż nie odniosłem się do wspomnianych wyżej zagadnień. Argumentum ad personam pominę milczeniem.

Cytuj:
Bóg jest jeden i jest jednością złożoną. Dlatego Biblia mówi o Nim Adonai Echad. Mówiliśmy o tym wielokrotnie na tym forum, więc odsyłam do odpowiednich wątków. Przypominam również, że punktem odniesienia do dyskusji na tym forum jest Słowo Boże, a nie filozofia ludzka.
(podkreślenie moje)
I mówi to ktoś kto w innym wątku napisał
Cytuj:
Pomijam fakt, że buddyjska doktryna o nirwanie, maji i karmie jest zlepkiem bezsensownych teorii sprzecznych w całości ze zdrowym rozsądkiem i normalnym doświadczeniem człowieka

Widzę, że sądy rozumowe dopuszczasz tylko tam gdzie jest to dla Ciebie wygodne i korzystne. Twoja odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie to nic innego jak est ignoratio elenchi. Ale nawet w niej zastosowałeś sąd rozumu Bóg jest jeden i jest jednością złożoną? Ciekawe gdzie Pismo Święte opisuje w ten sposób Boga. Dokonałeś pewnej operacji rozumowej , która sprowadza się mniej więcej do takiej formuły: Ojciec jest nazwany Bogiem, Syn jest nazwany Bogiem ale Pismo mówi jest jeden Bóg zatem Ojciec i Syn są jednym Bogiem.A gdy ja używam sądu rozumu zadaję Ci pytania nazywasz to ludzką filozofią :lol: zresztą same terminy natura, istota, substancja, przypadłość, właściwość, relacja, esencja to terminy stricte filozoficzne. Pomijam fakt, że niezbędne jest używanie przyrodzonego rozumu do interpretacji Pisma Świętego nawet Pan Jezus w dyskusjach używał argumentacji logicznej. Zdecydowanie wolę uczyć się od apostołów aniżeli różnych wątpliwej jakości "nauczycieli", którym się zdaje, że mieli osobiste objawienia. Apostoł Paweł nas napomina " Nie bądźcie dziećmi w sposobie waszego myślenia, lecz bądźcie jak niemowlęta gdy chodzi o rzeczy złe; w myśleniu zaś bądźcie dojrzali" ... (1 Kor 14.20)
Chrystologia jaką tutaj uprawiasz ograbia Pana Jezusa z ludzkiej osobowości tym samym podważa Jego prawdziwe człowieczeństwo, zatem podważasz to co apostoł Jan napisał o Mesjaszu, że przyszedł w ciele. Syn Boży jakiego głosisz przyszedł w ciało i jest pozbawiony ludzkiej osobowości. Odsyłasz mnie do wątków, po przeczytaniu, których zadałem Ci pytania niewątpliwie ściśle związane z materią o którą rzecz idzie i pewnie nie doczekam się odpowiedzi. Ku końcowi zmierzając Pismo święte mówi o Bogu jako istocie najbezwględniej niezłożonej i zdecydowanie wolę polegać na wyznaniu wiary Pawła apostoła z 1 Kor 8.6 aniżeli na wyssanych z palca teoriach o jedności złożonej, która jest rzekomo równa co do natury i jednocześnie posiada jedną naturę zatem o jakiej równości tam mowa sam Smok Wawelski nie wie. Bo jeżeli mówi o równości ontologicznej to już z trynitarianina stał się tryteistą a jeżeli jedna liczbowo natura wspólna trzem osobom to nic innego jak sabelianizm.

Cytuj:
Świadectwo Biblii jest takie, że Syn Człowieczy zstąpił z nieba:
W odniesieniu do fragmentu z Ewangelii Jana 3.13 wierzę w to co apostoł mówi, że Syn Człowieczy tj. Jezus narodzony za panowania Heroda zstąpił z nieba. Apostoł napisał wyraźnie Ten który z nieba zstąpił Syn Człowieka zapewne w swoim wykładzie tego miejsca uciekniesz do interpretacji figuralnej, że tutaj chodzi o Syna przed wcieleniem etc, ale i ja mogę to miejsce wyłożyć figuralnie, zresztą sami trynitarianie często interpretowali ów fragment z sposób figuralny min. kalwiniści z Kalwinem na czele.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 18, 2009 6:57 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Skoro Syn Człowieka zstąpił z nieba - to powiedz mi realisto, kim był w niebie Syn Człowieka, zanim zstąpił oczywiście?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 18, 2009 10:10 am 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
REALISTO
Argumenty, które wyróżniasz są omawiane i WYJAŚNIANE w wątkach, do których dałem Ci linki.
Nikt nie karze Ci zgadzać się ze światopoglądem jaki jest reprezentowany na Ulicy Prostej, ale swoje własne oświadczenia możesz pisać na swoim własnym blogu, który możesz sobie sam założyć gdzie indziej, a nie jako część tego forum.

Ostrzegam cię, że twoje wypowiedzi noszą znamiona "działalności misyjnej" i jako takie stanowią naruszenie regulaminu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 18, 2009 11:09 am 
Offline

Dołączył(a): Pn cze 15, 2009 1:22 pm
Posty: 4
admin napisał(a):
REALISTO
Argumenty, które wyróżniasz są omawiane i WYJAŚNIANE w wątkach, do których dałem Ci linki.
Nikt nie karze Ci zgadzać się ze światopoglądem jaki jest reprezentowany na Ulicy Prostej, ale swoje własne oświadczenia możesz pisać na swoim własnym blogu, który możesz sobie sam założyć gdzie indziej, a nie jako część tego forum.

Ostrzegam cię, że twoje wypowiedzi noszą znamiona "działalności misyjnej" i jako takie stanowią naruszenie regulaminu.

W podanych przez Ciebie linkach poza "masłem maślanym" jak również powielaniem niczym mantra utartych formuł nie ma żadnych rzeczowych argumentów, które stanowiłyby odpowiedź na powyższe zarzuty. Zważ na to administratorze, iż mój zarzut został postawiony w odniesieniu do twierdzenia Smoka Wawelskiego. Czyli za Twoją radą przewertowałem wskazane linki i odniosłem się do zawartych tam treści stawiając dwa krótkie pytania. Po drugie skoro permanentnie dyskredytujecie światopogląd odmienny od waszego i osoby Go podzielające mianujecie raz heretykami raz napełnionymi duchem antychrysta to chyba zjawiskiem naturalnym jest, że ludzie wierzący inaczej chcą odpowiedzieć na rozsiewane oszczerstwa. Tego rodzaju paszkwilancka argumentacja jest dosyć częstym gościem na tym forum. Mam świadomość, iż niniejszy adres służy działalności misyjnej w "jedynie słusznym kierunku" tj, podzielanym przez autorów i jak najbardziej to szanuję.
Natomiast zastanawiające jest to, iż gdy Smok Wawelski co poniektórym zarzucał niekonsekwencję pochopność sądów etc to pies z kulawą nogą nie interweniował, ale gdy wydarzyła się sytuacja odwrotna sam administrator mnie oficjalnie strofuje myślę, że o wiele bardziej taktowne byłoby pouczenie na privie aniżeli karcenie oficjalnie. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL