www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:03 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 7:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn Marnotrawny napisał(a):
Ja uważam się za chrześcijanina, wyznaję Jezusa jako Pana


a czy "wierzysz, że będziesz zbawiony TYLKO przez łaskę Pana Jezusa?" [Dz.Ap. 10:11]

i że:
"Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską"? [Rzym. 11:6]

i stosujesz się do tego co poniżej?

" Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego." [Dz.Ap.10:28:29]

czy też grzeszysz nieposłuszeństwem wobec tego objawienia i masz udział w jakiejś "krwi eucharystycznej"?

:D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 10:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Uzywasz tego cytatu jak cepa ale zdumiewa mnie jak mozna uwazać katolików za niewierzących, niechrześcijan i tak dalej. Ja uważam się za chrześcijanina, wyznaję Jezusa jako Pana ale mam tą skazę, że jestem katolikiem. Jak rozumiem jestem niewiernym i nie będziesz chodził ze mną w jarzmie - cóż przynajmniej zjemy obiad i podyskutujemy. :D

Nie będę się po raz kolejny powtarzał na temat odrodzenia i katolicyzmu. Jeśli jesteś nieodrodzony, to możesz się nazywać katolikiem, agnostykiem albo czarownikiem - nazwa nic nie zmieni.

A jeśli dziękujesz Bogu za Pawła, to weź sobie do serca jego nauczanie na temat "ekumenii", które jest przeciwne do nauczania Erazma, które nie jest natchnione i to widać choćby po cytacie, który przytoczyłeś. Jest natomiast sprzeczne z całym nauczaniem Pisma (nie tylko Pawła) na temat chodzenia w jednym jarzmie z synami ciemności, którzy jeszcze nie stali się dziećmi światłości, bo nie narodzili się z Boga.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 7:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
A jeśli dziękujesz Bogu za Pawła, to weź sobie do serca jego nauczanie na temat "ekumenii", które jest przeciwne do nauczania Erazma,

Nie jest przeciwne a ja nie traktuje innych chrzescijan jako niechrzescijan :) I nie widzą ich jako niewerzacych choć oczywiście mogą być w różnej gorliwości a czasami tylko formalnie nazywających się chrzescijanami. Wszyscy tacy potrzebują nawrócenia. Problem w tym, że tacy "nominalni" zazwyczaj wspólnie nie ewangelizują z nikim bo raczej siędzą przed telewizorem, popijają piwko i zagryzacą chipsami...
Mówimy o współpracy z ludźmi którzy wierzą i uwazają Jezusa za Pana, Boga i Zbawiciela. To jest własnie ta różnica, że ty możesz dalej widzieć ich niewiernymi i nie będziesz chodził z nimi w jarzmie. Twoja wola Smoku, bo nikt Ci tego jarzma na siłę zakładać nie będzie. Mozna widzieć w Taize Ducha Bożego a można Dzieło Szatana. Ja widzę pierwsze Ty drugie. Niestety naszych optyk nie zmienimy. Szkoda tylko, że z powodu odmiennej optyki ciągle masz nieustanną pokusę okrzyknięcia mnie nieodrodzonym, nieprawdaż? ;)
Dziwna byłaby ekumenia z buddystami czy nawet Zydami (dlatego z nimi kościół prowadzi dialog aby wzajemnie odkrywać w sobie godność człowieka i szanować się) ale dlaczego z innymi chrzescijanami miałaby być niedopuszczalna?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 10:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Dziwna byłaby ekumenia z buddystami czy nawet Zydami (dlatego z nimi kościół prowadzi dialog aby wzajemnie odkrywać w sobie godność człowieka i szanować się) ale dlaczego z innymi chrzescijanami miałaby być niedopuszczalna?

A kto jest chrzescijaninem według Ciebie? I kto jest chrześcijaninem według Boga? Czyli co On sam mówi na ten temat w swoim Słowie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 11:17 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
chrzescijaninem jest kazdy ochrzczony wodą i duchem. To chyba oczywiste.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 11:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
chrzescijaninem jest kazdy ochrzczony wodą i duchem. To chyba oczywiste.

"Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga" [Jan 1:12-13]

"Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się? Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest" [Jan 3:3-6]

Ja tutaj czytam o ZRODZENIU. Gdzie jest napisane, że chrześcijaninem jest ochrzczony?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 11:50 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
to narodzenie z wody i ducha nie czyni chrześcijaninem?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 12:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
to narodzenie z wody i ducha nie czyni chrześcijaninem?

Prawo do nazywania się dzieckiem Bożym ma każdy, kto narodził się z Boga [Jan 1:12-13]. Narodzenie z Boga to jest tym samym, co nowe narodzenie z Ducha Świętego [Jan 3:7-8]. Co się narodziło z ciała, ciałem jest [Jan 3:6]. A ciało i krew nie odziedziczą Królestwa Bożego [I Kor. 15:50].

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do żywota" [Jan 5:24]

"A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije. Kto wierzy we mnie, jak powiada Pismo, z wnętrza jego popłyną rzeki wody żywej. A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był jeszcze uwielbiony" [Jan 7:37-39]

Wiara powoduje nowe narodzenie i uzyskanie żywota wiecznego. Na ten temat rozmawialiśmy już w kilku wątkach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 12:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
My sobie gadu gadu ale nie odpowiedziałeś na pytanie. Narodzony z wody i z ducha jest czy nie jest Chrześcijaninem?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 12:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
May sobie gadu gadu ale nie odpowiedziałeś na pytanie. Narodzony z wody i zducha jest czy nie jest Chrześcijaninem?

To Ty nie odpowiedziałeś na pytanie: Gdzie jest napisane, że chrześcijaninem jest ochrzczony? W którym miejscu Biblii "chrześcijanin" jest pochodną słowa "chrzest"?

I drugie pytanie: Czy narodzenie z wody, o którym Jezus mówił do Nikodema, to był chrzest w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego? Jak to było możliwe, skoro ten chrzest nie został jeszcze wtedy ustanowiony? Czyżby Jezus mówił do Nikodema o czymś, czego Nikodem w ogóle nie znał i nie kojarzył? A może mówił o czymś, co Nikodem znał, tylko Ty robisz z tego coś, o czym oni w ogóle nie rozmawiali? Czyli czytasz Biblię od końca i zakładasz, że Nikodem przed rozmową z Jezusem przeczytał już 28 rozdział Ewangelii Mateusza, albo że Jezus został uwielbiony i otrzymał całą władzę na niebie i na ziemi jeszcze przed rozmową z Nikodemem, choć tak naprawde stało sie to po zmartwychwstaniu Jezusa. Zgadza się?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 1:25 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
I ja parę słów skrobnę, jeżeli nie zawadzę :)
Według tego co rozumiem, narodzony z wody i z Ducha człowiek z całą pewnością jest chrześcijaninem. Tyle, że narodzenie to ma poprzedzać wiara i nie można narodzić się z wody, ani z Ducha nie mając wiary, zarówno jak nie można najpierw się ochrzcić, bez wiary, albo że ktoś inny za ciebie wierzy, na przykład, rodzice, a potem kiedyś uwierzyć albo i nie.
Filip Etiopczykowi nie powiedział, że ponieważ sam Filip wierzy to tego wystarczy i Etiopczyk może się ochrzcić, ale powiedział, że jeżeli sam Etopczyk wierzy z całego serca - wtedy dopiero może się ochrzcić.
Bo jak rozumiem, Marnotrawny do tego właśnie nawiązuje - że ponieważ był ochrzczony w wieku niemowlęcia, a jakieś paredziesiąt lat później uwierzył, to teraz można liczyć, że on jest narodzony z Ducha.
Ale odpowiedz, proszę, na pytanie - kiedy, Twoim zdaniem, zstąpił na Ciebie Duch Święty? Przy chrzcie, gdy byłeś nieświadomym bobaskiem, czy później, kiedy uwierzyłeś?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 1:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
To Ty nie odpowiedziałeś na pytanie: Gdzie jest napisane, że chrześcijaninem jest ochrzczony? W którym miejscu Biblii "chrześcijanin" jest pochodną słowa "chrzest"?


Oczywiście, ze nigdzie bo chrześcijanin pochodzi od Chrystus a nie chrztu :) inaczej bylibysmy baptystami.


Smok Wawelski napisał(a):
I drugie pytanie: Czy narodzenie z wody, o którym Jezus mówił do Nikodema, to był chrzest w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego? Jak to było możliwe, skoro ten chrzest nie został jeszcze wtedy ustanowiony? Czyżby Jezus mówił do Nikodema o czymś, czego Nikodem w ogóle nie znał i nie kojarzył? A może mówił o czymś, co Nikodem znał, tylko Ty robisz z tego coś, o czym oni w ogóle nie rozmawiali? Czyli czytasz Biblię od końca i zakładasz, że Nikodem przed rozmową z Jezusem przeczytał już 28 rozdział Ewangelii Mateusza, albo że Jezus został uwielbiony i otrzymał całą władzę na niebie i na ziemi jeszcze przed rozmową z Nikodemem, choć tak naprawde stało sie to po zmartwychwstaniu Jezusa. Zgadza się?


Czyli jak rozumiem mamy czytać tylko do rozmowy z Nikodemem a potem już nie czytac dalszych rozdziałów :). W dziejach wyraźnie widnieje zalecenie chrztu z wody. Uwierzyłeś a więc się ochrzcij - tak jest w skrócie maksyma.
Więc wiara w Jezusa i chrzest z wody czyni z nas chrześcijan. Tak czy nie?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 1:49 pm 
Axanno, bierzmowanie jest u katolików od tego :( .
Do Syna mam tylko jedno krótkie pytanie, bo na więcej czasu nie mam. Kiedyś na tylnej szybie samochodu jadącego przede mną przeczytałem to właśnie pytanie, które Ci chcę Synu teraz zadać. A mianowicie, "Kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus?" Irytują mnie takie pytania na szybie samochodu, ale tym razem je zacytowałem.
Zwracam Twoją uwagę że pytanie dotyczy Ciebie, a nie ogólnej wiedzy opartej na nauce kościoła. Dziekuję i już się nie wtrącam


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 2:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czyli jak rozumiem mamy czytać tylko do rozmowy z Nikodemem a potem już nie czytac dalszych rozdziałów :).

Proszę, nie udawaj głupka. Mamy czytać od początku do końca, a nie od końca do początku. Jeśli chcemy się dowiedzieć, o czym mówił Jezus w rozmowie z Nikodemem, to nie mieszajmy pojęć.

Syn napisał(a):
W dziejach wyraźnie widnieje zalecenie chrztu z wody. Uwierzyłeś a więc się ochrzcij - tak jest w skrócie maksyma.

Zalecenie chrztu wodnego nie oznacza, że chrzest jest warunkiem koniecznym do zbawienia. Warunkiem takim jest wiara niezależnie od jakichkolwiek uczynków.

"wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek" [Gal. 2:16]

Rozumiesz określenie "tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa"?

Syn napisał(a):
Więc wiara w Jezusa i chrzest z wody czyni z nas chrześcijan. Tak czy nie?

Nie. Nowe narodzenie z Ducha na podstawie wiary czyni z nas chrześcijan, dając nam prawo nazywania się dziećmi Bożymi. Odkupieńcza ofiara Jezusa staje się skuteczna przez wiarę, a nie przez chrzest [Rzym. 3:25]. Chrzest jest efektem usprawiedliwienia, a nie jego warunkiem.

"Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił. Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili" [Ef. 2:8-10]

Dobre uczynki są efektem stworzenia w Chrystusie, które następuje wyłacznie przez wiarę. I tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 16, 2008 2:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
a może mnie ktoś po ludzku wytłumaczyć, co to takiego - bierzmowanie, bo pytałam swego męża katolika, to on nie bardzo wie...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL