www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:21 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 9:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Dociekliwy Roman napisał(a):
Stwierdził, że w zasadzie zgadza się z niektórymi moimi uwagami, ale co on nie ma tam nic do powiedzenia.

nam też tak odpowiedział jeden ze starszych w jednym z kościołów, tylko, że ten nasz znajomy często sam wychodził z ławki po czyjejś usłudze i mówił: "Słowo Boże naucza nas inaczej (...)", tam raczej "pastor" niewiele miał do powiedzenia (w czasie usługiwania Słowem), a reszta "starszych" niewiele czasu miała na poznawanie Pana (takie priorytety życiowe), ale funkcję pełnili dzielnie...

Dociekliwy Roman napisał(a):
Skoro bracia starsi nie mają nic do powiedzenia, to pytam sie kto ma?

"mecenas" tego zboru? (w znaczeniu: "najchojniejszy dawca") :) znana z Biblii zasada... :(
**********
nie retorycznie zastanawiam się nad samym znaczeniem zwrotu: "Królestwo Boże" i rozumiem je jako "miejsce panowanie JHWH":

- które w pewnej części jest już bliskie tym, którzy "odwrócili się od swych grzechów do Boga" i którego powinniśmy jednocześnie szukać
- jako panowanie, które było objawiane w Tanach opisane od początku stworzenia świata
- i jeszcze takie, które nastąpi i wtedy bez ograniczeń zapanuje już całkowicie, a "ujrzą je przychodzące w mocy" właściwej Jego Władcy

dla mnie to wejscie w osobistą relację z Władcą tego królestwa: Mesjaszem - JHWH Zbawicielem, a moc możliwa do ujzenia w tym królestwie, to moc Jego Władcy- moc Boża

On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych... Łukasza 1:50-52

Niech będzie uwielbiony Pan, Bóg Izraela, że nawiedził lud swój i wyzwolił go, i moc zbawczą nam wzbudził w domu sługi swego, Dawida: jak zapowiedział to z dawien dawna przez usta swych świętych proroków... Łukasza 1:68-70

Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka...
Rzymian 1:15-16 - Ewangelia - "nauka o krzyżu"...

co do Efezjan 6:10...taaaak... walczyć mamy i możemy metodami nakazanymi przez JHWH, a metodami tymi są wymienione w całym fragmencie:
- " trwanie w prawdzie, sprawiedliwości, sprawowanie naszego powołania i zwiastowanie ewangelii pokoju, posiadanie ufności i wiary, bycie wyzwolonym (trwanie w zbawieniu), bycie czujnym na to, co Duch Święty wskazuje i znajomość Słowa Bożego"

inne miejsca w Piśmie też wskazują na takie wyjaśnienie:

w trudach, nocnych czuwaniach i w postach, (6) przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez /objawy/ Ducha Świętego i miłość nieobłudną, (7) przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny, ( 8 ) wśród czci i pohańbienia, przez dobrą sławę i zniesławienie. ... 2 list do Koryntian 6:5-8,

A gotowość uznaje się nie według tego, czego się nie ma, lecz według tego, co się ma. ;) [2 list do Koryntian 8:12] trwając czujnie w procesie uświęcania się, aby być godnym przebywana w Królestwie naszego Boga


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 9:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ozymandias napisał(a):
A ja się pytam retorycznie - a co miał na myśli ap. Paweł pisząc "Albowiem Królestwo Boże zasadza się nie na słowie, lecz na mocy" (1 Kor. 4:20), lub "W końcu, bracia moi, umacniajcie się w Panu i w potężnej mocy jego" (Efez. 6:10) :?:

Najpierw napisałeś:

Ozymandias napisał(a):
A to jedni głoszą słodką ewangelię łatwej łaski, a to drudzy głoszą ewangelię uczynków, trzeci znowu starają się nie przeginać ani w tą ani w tą ale za to nie widać w ich głoszeniu mocy

i do tego się odniosłem, pytając o to, jakie jest życie ludzi, którzy głoszą. W I Kor. 4:20 i Ef. 6:10 Paweł pisze o mocy w życiu, a nie o mocy w gębie, bo Królestwo Boże zasadza się na mocy, a nie na słowie. Czyli mówi dokładnie o tym, o co ja zapytałem. "(...) pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich" [Jak. 2:18]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 09, 2005 6:49 pm
Posty: 117
I jak zwykle nic nie zrozumiałem z tego co napisałaś :roll:
Była byś dobra do tworzenia krzyżówek. :)

_________________
„Ty w Chrystusie oto odkupienie; ale Chrystus w tobie to uświęcenie! Ty w Chrystusie to zdolność do tego, by być w niebie; lecz Chrystus w tobie to zmiana twego losu!” (Jan W Thomas „Zbawieni przez Chrystusa”)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
ozymandias napisał(a):
I jak zwykle nic nie zrozumiałem z tego co napisałaś :roll:
Była byś dobra do tworzenia krzyżówek, albo pisania instrukcji do silników wysoko-spalinowych.. :)


którego nie rozumiesz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 09, 2005 6:49 pm
Posty: 117
Nie rozumiem twoich wypowiedzi, używasz strutów myślowych i chrześcijanistycznej nowo-mowy, która jest dla mnie mało komunikatywna.
No ale spoko, każdy jest jaki jest i konstruuje myśli tak jak umi :wink:

_________________
„Ty w Chrystusie oto odkupienie; ale Chrystus w tobie to uświęcenie! Ty w Chrystusie to zdolność do tego, by być w niebie; lecz Chrystus w tobie to zmiana twego losu!” (Jan W Thomas „Zbawieni przez Chrystusa”)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
ozymandias napisał(a):
Nie rozumiem twoich wypowiedzi, używasz strutów myślowych i chrześcijanistycznej nowo-mowy, która jest dla mnie mało komunikatywna.
No ale spoko, każdy jest jaki jest i konstruuje myśli tak jak umi :wink:


a ja myślałam, że nie rozumiesz tego, co napisałam o Królestwie Bożym, albo tego co czytamy w Biblii o "mocy", albo może zacytowanych przeze mnie fragmentów z Biblii...? 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:22 pm 
ozymandias napisał(a):
Nie rozumiem twoich wypowiedzi, używasz strutów myślowych i chrześcijanistycznej nowo-mowy, która jest dla mnie mało komunikatywna.


Dla mnie również :wink:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 10:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Marcus napisał(a):
ozymandias napisał(a):
Nie rozumiem twoich wypowiedzi, używasz strutów myślowych i chrześcijanistycznej nowo-mowy, która jest dla mnie mało komunikatywna.


Dla mnie również :wink:


Ok. 8) jam prosta gospodyni domowa
chętnie przeczytam, co dla Was ozymandiasie i Marcusie oznaczają:
"Królestwo Boże" oraz "moc Boga" w kontekście poruszanego tematu :?:


ps. a może mnie ktoś oświecić, co konkretnie i leksematycznie oznacza określenie:
"chrześcijanistyczna nowo-mowa" ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 11:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 09, 2005 6:49 pm
Posty: 117
ani_isza napisał(a):
Ok. 8) jam prosta gospodyni domowa


Z twoich postów widać że jesteś mądrą i inteligentną dziewczyną, kochającą Boga i szukająca Prawdy. Ja jestem facet po podstawówce, który z łaski Boga nie wykończył się za młodu i teraz może mu służyć. Pocieszam się czasem że jak i apostołowie jestem agramatikos kai idiotes :wink:. Nadrabiam swoje braki tak jak oni, studiowaniem Pisma.

Prosił bym cię tylko o jedno. Jeżeli chcesz aby ktoś tak prosty jak ja (zgrywam się 8)), a zwłaszcza osoby świeże w wierze mógł cię zrozumieć nie używaj zwrotów typu tanach, ruah, YHWH itp. Ja jestem chrześcijaninem pogańskiego pochodzenie i choć wiem co owe (judaistyczne bądź co bądź) terminy znaczą nie używam ich na codzień, bo i po co? Na forum chodzi o to żeby być komunikatywnym, jasnym i czytelnym.

Pozdrawiam cię gorąco!

_________________
„Ty w Chrystusie oto odkupienie; ale Chrystus w tobie to uświęcenie! Ty w Chrystusie to zdolność do tego, by być w niebie; lecz Chrystus w tobie to zmiana twego losu!” (Jan W Thomas „Zbawieni przez Chrystusa”)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 12:27 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ozymandiasie, ludzie prości a szczerzy chcą się uczyć. Niechęć do uczenia się jest cechą prostaków, a nie ludzi prostych. Skoro sam nazywasz siebie człowiekiem prostym a szczerym i chcesz się uczyć, to nie zakładaj, że inni prości a szczerzy nie chcą się uczyć i popadają w prostactwo. JHWH jest imieniem Boga i ja na przykład nie widzę powodu, żeby kogokolwiek zniechęcać do używania tego imienia tylko dlatego, że jakiś czas temu chrześcijanie pogańskiego pochodzenia postanowili być mądrzejsi od chrześcijan żydowskiego pochodzenia i odrzucić wszystko, co żydowskie. Tanach to jest Stary Testament i to również może sobie przyswoić nawet tak prosty człowiek jak Ty (zgrywam się 8) ). Zwłaszcza, że określenie "Stary Testament" (w przeciwieństwie do Tanach) jest kompletnie niebiblijne i wynika wyłacznie z błędnej tradycji. Na naukę takich rzeczy nigdy nie jest za późno. Co do "ruah" to nie zauważyłem, żeby Ani_Isza nadużywała tego określenia - więc właściwie nie ma się czego czepiać.

Poza tym, jakoś całkowicie i normalnie rozumiem wpisy Ani_Iszy i nie widzę w nich ani "chrześcijanistycznej nowo-mowy" ani "strutów myślowych" (struty są od trucizny?). :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 2:33 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 09, 2005 6:49 pm
Posty: 117
Choć post nie dotyczy ciebie bezpośrednio, ty swoim zwyczajem, czepiasz się :roll: (zgrywasz?).
Nie będę komentował stuta, z wiadomych powodów. Co do ruah to zwróciłem uwagę na to (częste) określenie Ducha już we wcześniejszych postach isz'y. Chrześcijanistyczna* nowo-mowa używa obcych sformułowań tam gdzie można doskonale zastąpić je współczesnymi i ogólnie zrozumiałymi. Przypomina mi się program telewizyjny (TVP edukacyjna bodajże) w którym przedstawione były różne wyznania ewangeliczne w naszym kraju. We fragmencie omawiającym jeden z kościołów wystąpiła młoda dziewczyna która jako świadectwo powiedziała "Zostałam obmyta krwią baranka i narodziłam się jeszcze raz". Dla chrześcijan zrozumiałe, ale tylko dla chrześcijan. Ewangelia głoszona w sposób prosty, jasny i przystępny :lol:.
A swoją drogą to większość (ponad 90%) Pism chrześcijańskich zostały napisane w grece m.in. po to żeby być prostym, jasnym i przede wszystkim czytelnym dla pogan. Jakoś mało prawdopodobne aby Paweł np. na Areopagu przekonywał greków że ruah YHWH posłał go do nich aby oni jako gojim mogli także doświadczyć khesed Adonai. Powtórzę jeszcze raz: Jestem chrześcijaninem pochodzenia pogańskiego zamieszkałym w kraju nad Wisłą i określenia typu ruah, tanah itp., są w moim sposobie komunikowania się wyłącznie anachronizmami pochodzenia judaistycznego. Jako chrześcijanin mogę studiować te zwroty żeby czegoś więcej na temat Pisma się z nich dowiedzieć, ale w mowie potocznej nie potrzebuję ich używać gdyż są mało komunikatywne.

*używam tego określenia jako przeciwwagi do czegoś co jest chrześcijańskie. Amerykanie mówią na to christendorm (chyba najlepiej można przetłumaczyć to właśnie jako chrześcijanizm) co oznacza nie tyle podążanie za Chrystusem (tym jest chrześcijaństwo) co całą nomenklaturę zbudowaną wokół tego, m.in. nowo-mowę.

_________________
„Ty w Chrystusie oto odkupienie; ale Chrystus w tobie to uświęcenie! Ty w Chrystusie to zdolność do tego, by być w niebie; lecz Chrystus w tobie to zmiana twego losu!” (Jan W Thomas „Zbawieni przez Chrystusa”)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 7:37 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Cóż chyba po raz pierwszy muszę się zgodzić z Ozymandiasem :)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 10:41 am 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ozymandias napisał(a):
Choć post nie dotyczy ciebie bezpośrednio, ty swoim zwyczajem, czepiasz się :roll: (zgrywasz?).
Nie będę komentował stuta, z wiadomych powodów. Co do ruah to zwróciłem uwagę na to (częste) określenie Ducha już we wcześniejszych postach isz'y. Chrześcijanistyczna* nowo-mowa używa obcych sformułowań tam gdzie można doskonale zastąpić je współczesnymi i ogólnie zrozumiałymi. Przypomina mi się program telewizyjny (TVP edukacyjna bodajże) w którym przedstawione były różne wyznania ewangeliczne w naszym kraju. We fragmencie omawiającym jeden z kościołów wystąpiła młoda dziewczyna która jako świadectwo powiedziała "Zostałam obmyta krwią baranka i narodziłam się jeszcze raz". Dla chrześcijan zrozumiałe, ale tylko dla chrześcijan. Ewangelia głoszona w sposób prosty, jasny i przystępny :lol:.
A swoją drogą to większość (ponad 90%) Pism chrześcijańskich zostały napisane w grece m.in. po to żeby być prostym, jasnym i przede wszystkim czytelnym dla pogan. Jakoś mało prawdopodobne aby Paweł np. na Areopagu przekonywał greków że ruah YHWH posłał go do nich aby oni jako gojim mogli także doświadczyć khesed Adonai. Powtórzę jeszcze raz: Jestem chrześcijaninem pochodzenia pogańskiego zamieszkałym w kraju nad Wisłą i określenia typu ruah, tanah itp., są w moim sposobie komunikowania się wyłącznie anachronizmami pochodzenia judaistycznego. Jako chrześcijanin mogę studiować te zwroty żeby czegoś więcej na temat Pisma się z nich dowiedzieć, ale w mowie potocznej nie potrzebuję ich używać gdyż są mało komunikatywne.

*używam tego określenia jako przeciwwagi do czegoś co jest chrześcijańskie. Amerykanie mówią na to christendorm (chyba najlepiej można przetłumaczyć to właśnie jako chrześcijanizm) co oznacza nie tyle podążanie za Chrystusem (tym jest chrześcijaństwo) co całą nomenklaturę zbudowaną wokół tego, m.in. nowo-mowę.

Bardzo mi się spodobała twoja wypowiedz i właściwie, zarówno Smok, jak i ani_isza, powinni ją przyjąć bez szemrania, gdyby nie fakt, ze owe hebraizmy sa niezbedne dla zrozumienia tekstow NT, pisanych w tzw „żydo-grece”, tzn w jezyku greckim, uzywanym przez Zydow; jezyk grecki – myslenie żydowskie. Ja byłem także przeciwnikiem uzywania tych pozornych skrótów do chwili, kiedy okazaly się niezbedne.
Zilustuje to na przykladzie pewnej dyskusji z tego forum:

1. Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat.
2. Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, z Boga jest.
3. Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie
1 List Jana 4:1-3


Z powyzszego wynika, ze każdy duch, który wyznaje, ze Jezus narodzil się w stajence jako dziecko – jest z Boga.
Nie slyszalem jeszcze, żeby ktos, z wyjątkiem niektórych ateistow, kwestionowal to wydarzenie. Można wiec wnioskowac, ze niemal każdy duch jest z Boga!

Tymczasem, zastapienie imienia Jezus oryginalnym Jeshua, które znaczy: JHWH_ktory_zbawia, zmienia calkowicie sens wypowiedzi Jana:

3. Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że [JHWH_ktory_zbawia] przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie.

To znaczy, ze duch, który nie wyznaje, ze sam JHWH stal się cialem – jest duchem antychrysta!
Zwroc przy okazji uwage na slowo „wyznaje”, aktywna, niewymuszona czynność, rozna od np. „zeznaje”.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 12:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 09, 2005 6:49 pm
Posty: 117
Zgadza się, ja kocham wgryzać się w Słowo i studiować znaczenia greckich czy hebrajskich wyrażeń. Dla głębszego zrozumienia "co autor miał na myśli" jest to bardzo pomocne, a niekiedy wręcz niezbędne. Unikam jednak posługiwania się w mowie potocznej (a takową jest również dyskusja na forum) sformułowaniami anachronicznymi. Jak mawiał Paweł (w innym kontekście co prawda [to dla Smoka :wink:]) "wolę powiedzieć kilka słów zrozumiałych niż..." wiadomo o co chodzi.

_________________
„Ty w Chrystusie oto odkupienie; ale Chrystus w tobie to uświęcenie! Ty w Chrystusie to zdolność do tego, by być w niebie; lecz Chrystus w tobie to zmiana twego losu!” (Jan W Thomas „Zbawieni przez Chrystusa”)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 12:39 pm 
Ani-iszo, właściwie musiałbym powtórzyć to co napisał wyżej ozymandias.
Zgadzam się z nim w pełni.
O ile stosowanie tego typu zwrotów, greki, hebrajskiego bez pomocniczych (wyjaśniających znaczenie) komentarzy ujdzie w Dysputach Teologicznych, to tu ich nadmiar powoduje niezrozumienie treści.
Ja prosty chłop z Krakowa :wink:
A poważnie, dopiero kilka lat chodzę z Panem. Wiem jak może zniechęcać za duża ilość tego typu "nowo-mowy".
Moim zdaniem dotrzesz do większej ilości czytających forum (a zakładam, że chcesz dotrzeć) pisząc językiem bardziej zrozumiałym dla laika.
Pozdrawiam. :)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL