www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 3:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 08, 2007 8:24 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
Włodarz to w ujęciu biblijnym wyczulony organizator życia zborowego, widzący potrzby swych członków i wychodżący im naprzeciw ze zdrowymi podpowiedziami. Natomiast przełozony wystepuje z podwładnymi. A członkowie zboru, zborownicy to nie jego podwładni.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 09, 2007 7:06 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 09, 2007 4:23 pm
Posty: 212
br.starszy napisał(a):
Włodarz to w ujęciu biblijnym wyczulony organizator życia zborowego, widzący potrzby swych członków i wychodżący im naprzeciw ze zdrowymi podpowiedziami. Natomiast przełozony wystepuje z podwładnymi. A członkowie zboru, zborownicy to nie jego podwładni.


To, co napisałeś, wynika z rzetelnej analizy użycia oryginalnych słów NT, czy to jedynie Twoja definicja?
Niestety, masz bardzo świeckie zrozumienie przełożonego. I skąd wytrzasnąłeś wytrzasnąłeś "biblijne ujęcie" - włodarz jako wyczulony organizator życia zborowego? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 09, 2007 9:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
w artykule o "Procesach zarządzania" znalazłam rozwinięcie gr. oikonomos(tu: włodarz):

W języku greckim oikos oznaczało dom, nemo zaś - zarządzanie i gospodarowanie. W efekcie, oikonomos był człowiekiem prowadzącym dom, zaś oikonomia była niczym innym jak gospodarowaniem i zarządzaniem domem[8]. Należy zwrócić uwagę, iż wszystkie te znaczenia mają przesłanie jak najbardziej pozytywne i przywodzą na myśl człowieka wraz z rodziną i podstawową związaną z tym strukturą - domem.
http://cyberkultura.wordpress.com/?s=%5B8%5D

pomijając świecki i typowo ekonomiczny zakres treściowy leksemu, to pokrywa się z etymologicznym podanym ze staropolszczyzny - chociaż w staropolskim pierwotnie włodarz miał większy zakres władzy:

włodarz: – stpol. włodać, władać, stpol. 'władca, monarcha' – śrpol. 'wójt; zarządca czyjegoś majątku'; dziś wyraz nieużywany.
http://www.hamlet.pro.e-mouse.pl/uczen/?id=zmianyznacz

ale zmiany hierarchiczno-polityczne zawęziły jego funkcję do dzisiejszego znaczenia: ekonomicznego zarządzania "powierzonymi zasobami"

pierwotne znaczenie (to z greckiego) wydaje się być najbliższe zakresowi funkcji przeznaczonej dla oikonomos i tego podawanego w KJV

- może ktoś zweryfikuje, bo ja po remoncie nie mogę znależć swoich słowników :wink:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 09, 2007 10:03 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
a występowanie określenia "presbiteros"(ozn. liczbę mnogą), o którym tyle już Smok wykładał, znalazłam jeszcze w tych miejscach w NT:


presbiteros występuje m.in. w:
Dz.Ap. 11:30 / 14:23 / 15:2. 4 / 16:4 / 20:17 / no i: 1P. 5:1 i 5/ 1Tym.5:1.2

z j.ang. (wybacz "Ozi"!) za KJV pochodzi to określenie od gr. "presbus" = older, senior, elder, old

oraz od tego utworzone kolejne przymiotniki:
-presbites (Tyt.2:2) - za KJV = "wiekowy mężczyzna"
- presbitis (Tyt.2:3) - za KJV = "wiekowa kobieta"

ludzie tu naprawdę wystarczy doczytać kontekst z Biblii (wybacz "Ozi") do jakich "starszych" odnosił się ten grecki przymiotnik:
wiek=doświadczenie, szacunek imienia, pozycji...

polecam prześledzenie struktury plemienia izraelskiego, na którym wzorowano pewien porządek społeczny (np. Wyjś.3:16-18, 12:21, 17:5, 19:7, 24:1, 24:14; Kapł. 27:7, 11:16, 31:9, 31:28; Joz.24:1, 24:31, ...)

starsi byli to wiekowi mężczyźni (cieszący się z tego powodu poważaniem, szacunkiem i posłuchem ) - przedstawiciele rodów, które reprezentowli i za które byli odpowiedzialni;

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 09, 2007 1:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 20, 2007 2:03 pm
Posty: 114
Lokalizacja: Śląsk
Ani_Isza napisał(a):
oraz od tego utworzone kolejne przymiotniki:
-presbites (Tyt.2:2) - za KJV = "wiekowy mężczyzna"
- presbitis (Tyt.2:3) - za KJV = "wiekowa kobieta"

wiek=doświadczenie, szacunek imienia, pozycji...

starsi byli to wiekowi mężczyźni (cieszący się z tego powodu poważaniem, szacunkiem i posłuchem ) - przedstawiciele rodów, które reprezentowli i za które byli odpowiedzialni;

właśnie! skoro starsi to starsi. A nie wszystko jedno kto, np. młodsi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 13, 2007 12:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
br.starszy napisał(a):
Włodarz to w ujęciu biblijnym wyczulony organizator życia zborowego, widzący potrzby swych członków i wychodżący im naprzeciw ze zdrowymi podpowiedziami. Natomiast przełozony wystepuje z podwładnymi. A członkowie zboru, zborownicy to nie jego podwładni.


Ty ciągle swoje . Chodziło mi o uzasadnienie w Pismem Świętym .
Coś to "ujecie biblijne" wygląda mi na twoje a nie biblijne .

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 13, 2007 7:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
Mówiąc biblijne mam na myśli nie świeckie podejście.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 13, 2007 7:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Obrazek

ps.: a gdzie są jakieś wytyczne do "biblijnego podejścia"?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 10:02 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
cała Biblia do tego skłania. To inna księga od wszystkich innych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 10:14 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Hehe, pamiętacie, jak to było w szkole, kiedy nic konkretnego nie umieliśmy, a tu nagle wzywano nas do tablicy? "Lało się wodę", odpowiadało się ogólnikami i ogólnie robiło się wrażenie, że się coś wie... Piękne i beztroskie to były czasy. Tyle, że byliśmy wtedy raczej młodsi niż starsi... :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 10:22 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Cytuj:
cała Biblia do tego skłania. To inna księga od wszystkich innych.

a czy to takie "poniżające" dla Ciebie, żeby wskazać w jakich miejscach i co Biblia zaleca w tym konkretnym zagadnieniu dla życia wspólnoty/"chrześcijan"?

dlaczego tego unikasz?
- np. możesz nie mieć czasu sprawdzić - Ok.- wtedy postaw sprawę jasno, że szukasz tu wyjaśnienia
- możesz mieć taką wadę wzroku, że jest to problem - wtedy też zrozumiem, że szukasz tu zestawienia tematycznego (powiększysz sobie max. i sprawdzisz)
- nie znasz dobrze j. polskiego, bo jesteś np. obcokrajowcem - Ok - rozumiem, że pytasz
- coś innego?

ale Ty nie pytasz, masz przecież teorię o "ogólnie biblijnym odcieniu"

i ja tego nie rozumiem...a skąd masz pewność, że tam w środku w Biblii jest dokładnie to samo, co "się wydaje" w jakimś środowisku chrześcijańskim?

ps.: moja babcia miała o dzieciach takie okropne powiedzenie, że "im starsze tym głupsze - bo mimo większych możliwości i samodzielności uczą się tylko sprytnie ustawiać z wiatrem" strasznie mnie to irytowało, ale nie każdy ma wrażliwą ambicję... 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 11:19 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
możecie się naśmiewać dowoli. Z Jezusa też szydzono że cos nowego przeciw Bogu opowiada. A jednak to On miał rację. W moim kosciele nie ma przełożonych i podwładnych. Są bracia starsi (biskupi), którzy są włodarzami, pasterzami, sługami. Tak nas uczy Biblia. Cała Biblia. Tak uczył Jezus, apostołowie. Pozdrawiam was drodzy braterstwo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 12:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
br.starszy napisał(a):
możecie się naśmiewać dowoli. Z Jezusa też szydzono że cos nowego przeciw Bogu opowiada. A jednak to On miał rację. W moim kosciele nie ma przełożonych i podwładnych. Są bracia starsi (biskupi), którzy są włodarzami, pasterzami, sługami. Tak nas uczy Biblia. Cała Biblia. Tak uczył Jezus, apostołowie. Pozdrawiam was drodzy braterstwo.


masz dziwny sposób tłumaczenia swoich przekonań...



naprawdę uważasz, że Jezus mówił o Bogu nowe dla żydów rzeczy?

i że to z tego powodu z Niego szydzono?

i co to znaczy, że "z Jezusa też"?
czy prośbę o wytłumaczenie się z Twoich przekonań na podstawie Pism uważasz za jakieś "szyderstwo" i "prześladowanie"?
:shock:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 17, 2007 6:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Mam pytanie, może ktoś zna odpowiedź, ewentualnie dysponuje żródłami, z których mógłby się dowiedzieć w następującej sprawie:
- otóż, apostoł Jan ustanowił Polikarpa biskupem Smyrny - wspomniał o tym również Smok gdzieś wcześniej.
- może ktoś wie, jaki był stan cywilny Polikarpa i ile miał lat w momencie przyjęcia służby biskupiej?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 17, 2007 9:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
http://www.kmt.pl/pozycja.asp?ksid=1778
W tej ksiązce na stronie 149-155 jest wprowadzenie do listu Polikarpa do Koscioła w Filipii . Jest tam informacja ,że został biskupem w bardzo młodym wieku t.j. około 30 lat . Co do stanu cywilnego informacji nie ma .

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL