www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 7:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 9:08 am 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
A ja naprawdę chciałabym wiedzieć, jak to było z tymi księgami( coś tam po łebkach wiem, ale za mało).
Acha - i jeszcze chciałaby wiedzieć, co miał na myśli Jezus mówiąc:
Cokolwiek byście zwiazali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiazane i w niebie" ( Mat. 18.18)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 9:23 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Osobiście nic nie wiem na temat ksiąg, można je przecztac i po tym poznać czy są pisane z natchnienia Ducha Świętego. Może tez nie od razu, a moze wogóle. Bedzie jak Pan da.

Cytuj:
Cokolwiek byście zwiazali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiazane i w niebie"


uwazam że ma to związek z osądzaniem, głoszeniem i odpuszczaniem.

Tak do tematu głównego gdy Jezus chodził też nie wszyscy mu wierzyli, więc mówienie ze gdy z Panem to wszystko z płatka poleci też jest nie dokońca prawdziwe. Listy Pawła świadczą o tym tak samo jak o tym ze kto uwierzy ten słucha.

Hej.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 10:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Grażynko, odpowiedzi na te wszystkie pytania możesz w większości poszukać na forum, ale są obszerne, więc podam Ci linki do wątków

Grazyna napisał(a):
1. Nasz kościół trawa nieprzerwanie od 2000 lat , ponieważ mamy sukcesję apostolską, natomiast twój kościół to wytwór XIX stulecia( w najlepszym przypadku XVI/XVII)

Buddyzm trwa nieprzerwanie od 5000 lat i nie czyni to z buddyzmu religii prawdziwej. Sukcesja apostolska jest mitem. Nie ma w Biblii miejsca, gdzie byłaby ustalona sukcesja, bo nie ma w Biblii nic na temat prymatu Piotrowego. W pewnych momentach historii było równocześnie 2 lub nawet 3 papieży, którzy się nawzajem ekskomunikowali. Który z nich był rzeczywistym sukcesorem? Papież Honoriusz został uznany przez Sobór w Konstantynopolu [681] za heretyka. Kim kierował Duch Święty? Papieżem czy Soborem? Jesli jedno "ogniwo" sukcesji było heretykiem, to cały łańcuch upada. Kilku papieży zostało posadzonych na "tronie Piotrowym" w wyniku zabiegów jednej rzymskiej prostytutki Marocji, a bardzo wielu z nich sięgnęło po "sukcesję" w wyniku morderstw (Damazy stoczył 3-dniową krwawą bitwę ze swoim konkurentem na "urząd papieski"), intryg i innych podłości. Katolicy nie znają histotii właśnego kościoła.

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... riusz#3965

Zobacz jeszcze tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Donacja_Konstantyna

Cytuj:
2. Skąd wiesz, że należy wyrzucić z kanonu ksiąg księgi machabejskie czy inne, które znajdują się w kanonie Biblii katolickiej, a nie znajdują w kanonie Biblii protestanckiej

Rozmowa o kanonie Biblii zaczyna się tutaj:

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... c&start=45

Cytuj:
3. Kościołów protestanckich jest tyle co grzybów po deszczu i ciągle się dzielą, a my jesteśmy w jedności

A kto jest odpowiedzialny za powstanie kościołów protestanckich? Skandaliczna degeneracja kościoła katolickiego, które zmusiło Lutra do takich, a nie innych działań. Poza tym istnieje również jedność muzułmanów, mormonów, Świadków Jehowy i innych ugrupowań, ale ta jedność wcale nie świadczy o prawdziwości ich przekonań.

Sam kościół rzymsko-katolicki jest dzieckiem Wielkiej Schizmy w 1065 roku i sam sobie przypisał "sukcesję apostolską". Przecież to krk zmienił treść 10 przykazań, co było jedną z przyczyn Wielkiej Schizmy i powstania kościoła prawosławnego.

Cytuj:
4. Zanim powstały Pisma NT istniały w tradycji ustnej, zatem nie ma nic złego w tradycji, jest ona... biblijna.

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... dycja#3897
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... &start=120

Słowo "tradycja" zostało podkreślone, żeby było łatwiej szukać. :)

Katolik w ogóle nie wie, co to jest tradycja, więc rozmowa jest w zasadzie bezprzedmiotowa. No i tradycja jest sprzeczna sama w sobie, co łatwo można udowodnić.

Cytuj:
nr 2...Bo co ja im mogę powiedzieć? Że wierzę tak, ponieważ tak mi powiedziano w zborze? ( dla nich to nowy argument: suchasz się swojego guru i nie sprawdzasz, ile w tym prawdy...).

Jeśli mowa o guru, to obowiązek wyznawania dokładnie tego, co narzuci papież mają... katolicy. Choćby to był najbardziej bezsensowny dogmat, jak wniebowzięcie NMP czy jej niepokalane poczęcie. :D

Cytuj:
Acha - i jeszcze chciałaby wiedzieć, co miał na myśli Jezus mówiąc:
Cokolwiek byście zwiazali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiazane i w niebie" ( Mat. 18.18 )

Przeczytaj kontekst [wersety 15-18] i zobacz, że te słowa dotyczą decyzji zboru, a nie pojedynczego człowieka. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 10:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Grażynko, odpowiedzi na te wszystkie pytania możesz w większości poszukać na forum, ale są obszerne, więc podam Ci linki do wątków

Grazyna napisał(a):
Acha - i jeszcze chciałaby wiedzieć, co miał na myśli Jezus mówiąc:
Cokolwiek byście zwiazali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiazane i w niebie" ( Mat. 18.18 )

Przeczytaj kontekst [wersety 15-18] i zobacz, że te słowa dotyczą decyzji zboru, a nie pojedynczego człowieka. :)


UWAGA ŚCIEMA :P

Ten cytat oczywiście dotyczy uprawnień rozciągniętych na starszych kościoła ale twój wniosek Smoku jakoby ni było w piśmie odniesien do INDYWIDUALNEGO związywania jest ŚCIEMĄ którą zarzucasz innym :P
ALe ściemniacze szukające ściem w swym antykatolicyźmie już tak mają...

I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie Mt 16,19

a na dokładke J 20,23

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 10:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli mowa o guru, to obowiązek wyznawania dokładnie tego, co narzuci papież mają... katolicy. Choćby to był najbardziej bezsensowny dogmat, jak wniebowzięcie NMP czy jej niepokalane poczęcie. :D



Uwaga kolejna ściema :P Dogmaty te w postaci WIERZENIA W NIE w bardzo zblizony sposób są podane do wierzenia u prawosławnych...
A tam guru nie uświadczysz...

Dogmaty te nie są podane do wierzenia i wierzy się w nie z powodu, ze guru tak powiedział ale po prostu dlatego że są słuszne teologicznie :P :lol:

Nie dlatego świeci słońce, że jest jasno ale dlatego jest jasno bo świeci słońce...

Ach ty mój ulubiony ściemniaczu forumowy...

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 10:48 am 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
Smoku- dzięki! :D O to mi chodziło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 10:49 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
Grazyna napisał(a):
Zastanawiam się tylko( i po to w zasadzie założyłam ten wątek) czy można się nauczyć, jak odpowiadać na powtarzające się zarzuty katolików( coś w rodzaju poradnika), czy to może nie ma sensu, bo Duch ma nam podpowiadać, co i jak mamy mówić w danym momencie( choć przyznam , że mi często brakuje języka w gębie, a na na mądre odpowiedzi wpadam po czasie...).

Znać odpowiedzi na "podstawowy zestaw pytań" katolika czy świadka" jest dobrym pomysłem .
Chodzi o to byś nie wykuła na pamięć podanych ci przez kogoś odpowiedzi i nie recytowała ich jak formułki. Nigdy rozmowa nie toczy się dokładnie tak jak chcemy lub jak poprzednia z podobnym rozmówca. Bądz keratywna ;-)
Dobrze jest więc nie tyle wkuć odpowiedzi ale pogrzebać i poczytać coś na temat popularnych pytań więcej.
Czasem jest tak że faktycznie Duch prowadzi rozmowe i to tak jak człowiek by sam nie wpadł na pomysł odpowiadać.
Co mam na mysli?
Nagłą bystrość i polot, zaskaującą jasność umysłu i przychodzace do głowy odpowiedzi. Czasem też przekonanie że należy nie dać sprowadzić się w rozmowie na poboczne tory.
Pamiętasz rozmowe Jezusa z Samarytanką?
Ona chciała tak właśnie odwrocić rozmowe od siebie i jej życie na teologiczna dyspute o problemach doktrynalnych. Często dajemy się tak właśnie ściagnąć w niepotrzebne rozmowy.

Cytuj:
Najczęściej słyszę z ust katolików takie wypowiedzi:
1. Nasz kościół trawa nieprzerwanie od 2000 lat , ponieważ mamy sukcesję apostolską, natomiast twój kościół to wytwór XIX stulecia( w najlepszym przypadku XVI/XVII)

Hm... no tak a buddyzm ma 2600 lat, konfucjonizm o 100 mniej, animizm jest od zawsze i co z tego wynika?
Jeżeli chcesz podyskutowac o historii chrześcijaństwa to poczytaj coś na ten temat wtedy łatwiej będzie odpowiadać na to pytanie. Choćby w ten sposób że taki katoliczm w jaki jest dzisiaj to efekt dodawanie kolejnych dogmatów i dostosowywania go do czasów ale i miejsca w którym KRK buduje swoje struktury.
Sięgnij do książek :-)
Cytuj:
3. Kościołów protestanckich jest tyle co grzybów po deszczu i ciągle się dzielą, a my jesteśmy w jedności

No tak jedność...
Wiem jaki szok przeżyła moja znajoma odwiedzając Włoch, gdy zobaczyła jak tam czci się mase lokalnych świętych, jakim kultem otacza relikwie. Hiszpania i przebierane co jakiś czas figurki stadka Jezusków i Maryjek czczonych tak że graniczy to z obłedem były kolejnym dla niej szokiem.
Co kraj to katolicyzm Grażyno. W Meksyku jest baaardzo ciekawie ;-) no a w Stanch czy Kanadzie katolicyzm stara sie byc jak najmniej dziwaczny w swoim bałwochwalstwie i upodabnie do protestantyzmu.
Poszukaj czegoś o lokalnym kolorycie katolickim a sam możesz być zaskoczona jak można poprowadzic rozmowe o monolicie katolickim.


Cytuj:
2. Skąd wiesz, że należy wyrzucić z kanonu ksiąg księgi machabejskie czy inne, które znajdują się w kanonie Biblii katolickiej, a nie znajdują w kanonie Biblii protestanckiej

Tu przydalby się zdobyć troszke wiedzy na temat kanonów Starego Testamentu. Czym różni się aleksandryjski od palestyńskiego, jaki jest hebrajski, jak zmieniał się chrześcijański, jakie ksiegi kościoły różnych wyznań uznają za kanoniczne a jakie nie i dlaczego.
Skoro ma być rozmowa o Machabejskiej to można powołać się na Trydent.
Nie zaszkodzi ci gdy przeczytasz te księgi jeżeli chcesz się wypowiadać o ich treści/kanoniczności. Poznasz powody dla których nie ma ich w Biblii protestanckiej.
Cytuj:
4. Zanim powstały Pisma NT istniały w tradycji ustnej, zatem nie ma nic złego w tradycji, jest ona... biblijna.

Biblijna tradycja musi być zgodna z Biblią więc nie może zawierać treści sprzecznych z tymi zawartymi w Ksiedze.

Cytuj:
Jest tego jeszcze trochę, ale te chyba powtarzają się najczęściej. Szczególnie chciałabym "łyknąć" trochę wiedzy w zakresie wypowiedzi
nr 2...Bo co ja im mogę powiedzieć? Że wierzę tak, ponieważ tak mi powiedziano w zborze? ( dla nich to nowy argument: suchasz się swojego guru i nie sprawdzasz, ile w tym prawdy...).

No i tu masz rację. Łyknij troche wiedzy skoro chcesz prowadzic takie rozmowy bo akurat to interesuje twoich katolików.

ja rozmawiając z ludzmi, niezależnie od tego w co wierzą staram sie na początku ustalic jak rozumieja podstawowe sprawy. Nalezą do nich;
-czy Bóg jest,
-czy Bóg jest osobowy,
-czym jest grzech dla nich,
-czy uwarzają ze popełniaja grzachy,
-co decyduje o tym że jakiś czyn uznają za grzech -tzn jaki jest zestaw ich przykazań w które wierzą i stosuja w życiu, skąd go wzieli,
-kim dla nich jest Jezus.
wprzypadku katolików dalej są:
-co się według nich wydarzyło na Golgocie,
-czy wierzą że Jezus zmartwychwstał.
Ustalenie tego pomaga w dalszej rozmowie bym wiedziała co do mnie mówi rozmówca urzywając słów "grzech", "Bóg". Czasem moze okazać się że rozumie je w taki sposób że oczy otwieram baaardzo szeroko ze zdumienia i ni jak ma się jego wiara do kaltolickiego składu apostolskiego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 11:02 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Bea napisał(a):
[wprzypadku katolików dalej są:
-co się według nich wydarzyło na Golgocie,
-czy wierzą że Jezus zmartwychwstał.


Dlaczego akurat w przypadku katolików? Zakładasz, że oni nie wierzą w zmartwychwstanie? Ciekawe...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 11:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
Agnostyk napisał(a):
Bea napisał(a):
[wprzypadku katolików dalej są:
-co się według nich wydarzyło na Golgocie,
-czy wierzą że Jezus zmartwychwstał.


Dlaczego akurat w przypadku katolików? Zakładasz, że oni nie wierzą w zmartwychwstanie? Ciekawe...

Hub, w przypadku badaczy czy świadków wiem jak wierzą i raczej nie wychodzą własnym rozumieniem poza sztywną doktryne.
Gdy mam do czynienia z katolikiem, jak doświadczenie mnie uczy jest różnie.
Spotkałam już "pobożnych" katolików nie wierzących w zmartwychwstanie Jezusa w ciele.
Byli tacy krórzy wierzą że na krzyżu tylko omdlał więc odzyskał przytomność raczej a nie zmartwychwstał.
Co do Golgoty to są i tacy którzy właściwie nie wiedza jakie miała śmierć na krzyżu znaczenie. Było ukrzyżowanie bo tak chciał Bóg ale co to oznacza dla niego to już nie jest jasne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 11:21 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Bea napisał(a):
Hub, w przypadku badaczy czy świadków wiem jak wierzą i raczej nie wychodzą własnym rozumieniem poza sztywną doktryne.
Gdy mam do czynienia z katolikiem, jak doświadczenie mnie uczy jest różnie.


Jak słusznie mawiał Marks - "Byt kształtuje świadomość" ;) Zabawne, że takie dświadczenie jakie TY masz z katolikami to ja mam z protestantami - ustalić w co wierzy protestant to dopiero sztuka...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 12:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Grażynko, odpowiedzi na te wszystkie pytania możesz w większości poszukać na forum, ale są obszerne, więc podam Ci linki do wątków

Grazyna napisał(a):
Acha - i jeszcze chciałaby wiedzieć, co miał na myśli Jezus mówiąc:
Cokolwiek byście zwiazali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiazane i w niebie" ( Mat. 18.18 )

Przeczytaj kontekst [wersety 15-18] i zobacz, że te słowa dotyczą decyzji zboru, a nie pojedynczego człowieka. :)

UWAGA ŚCIEMA :P


Agnostyk napisał(a):
Ten cytat oczywiście dotyczy uprawnień rozciągniętych na starszych kościoła

:shock: A W KTÓRYM MIEJSCU TEGO CYTATU JEST TAK NAPISANE?

Agnostyk napisał(a):
I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie Mt 16,19

a na dokładke J 20,23

No i po co sam ściemniasz i to w dodatku w sprawach, które już dawno były omawiane? Po co odgrzewasz stare kotlety? Ze złośliwości, czy po prostu nie masz nic lepszego do roboty? Całe wątki były już poświęcone katolickiej ściemie w zakresie Mat. 16:19 i Jana 20:23.

http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=112
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=225


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 12:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Dogmaty te nie są podane do wierzenia i wierzy się w nie z powodu, ze guru tak powiedział ale po prostu dlatego że są słuszne teologicznie :P :lol:

Nie dlatego świeci słońce, że jest jasno ale dlatego jest jasno bo świeci słońce...

No cóż, takie słowa padają zazwyczaj z ust ludzi o mózgu wypranym przez dowolnego guru. Tu mnie zaskoczyłeś, bo spodziewałem się po agnostyku więcej zdrowego rozsądku. Oczywiście, dogmaty podane przez guru są JEDYNIE SŁUSZNE TEOLOGICZNIE. Czy dogmat o wniebozwięciu NPM albo o jej niepokalanym poczęciu jest słuszny teologicznie, czy dlatego, że guru tak powiedział? No to sobie poczytaj:

"Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko co jest zawarte w słowie Bożym, pisanym lub przekazanym, a więc w jednym depozycie wiary powierzonym Kościołowi i co równocześnie jako przez Boga objawione podaje do wierzenia Nauczycielski Urząd Kościoła, czy to w uroczystym orzeczeniu, czy też w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu; co mianowicie ujawnia się we wspólnym uznaniu wiernych pod kierownictwem świętego Urzędu Nauczycielskiego. Wszyscy więc obowiązani są unikać doktryn temu przeciwnych" [Kodeks kanoniczny, kanon 750]

"Wprawdzie nie akt wiary, niemniej jednak religijne posłuszeństwo rozumu i woli należy okazywać nauce, którą głosi Papież lub Kolegium Biskupów w sprawach wiary i obyczajów, gdy sprawują autentyczne nauczanie, chociaż nie zamierzają przedstawić jej w sposób definitywny. Stąd wierni powinni starać się unikać wszystkiego, co się z tą nauką nie zgadza" [kan. 752]

"Chociaż biskupi, pozostający we wspólnocie z głową Kolegium i członkami, czy to pojedynczy, czy też zebrani na Konferencjach Episkopatu lub na synodach partykularnych nie posiadają nieomylności w nauczaniu, są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni obowiązani są okazać religijne posłuszeństwo" [kan 753]

"Wszyscy wierni mają obowiązek zachowywać konstytucje i dekrety, które prawowita władza kościelna wydaje w celu przedstawienia nauki i napiętnowania błędnych opinii. Odnosi się to w sposób szczególny do aktów wydawanych przez Biskupa Rzymskiego lub Kolegium Biskupów" [kan 754]

http://www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 12:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
[ :shock: A W KTÓRYM MIEJSCU TEGO CYTATU JEST TAK NAPISANE?


Nie w miejscu a w kontekście dio którego się odwołałeś sam zresztą.

podziwiam cie za Twoje zaangazowanie w pielęgnowaniu antykatolickości ale jakoś definicja guru nam się rozmyła - a to papież, a to kolegium biskupów a to Urzad nauczycielski a to nawet pojedynczy biskupi...

Normalnie kręćka mozna dostać - jak tu wytropić tego guru normalnie sam nie wiem :lol:

Wydaje mi się, ze jak przynalezy się do DOWOLNEGO kościoła denominacyjnego to podziela się jego poglądy... WYznawcy Kościoła SMoka tez do niego piszą o radę, interpretację, wytłumaczenie... Niektórzy odwołują sie nawet do PROWADZENIA przez DUCHA Sw na przykład w dyskusji z katolikami :)

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 12:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
[ :shock: A W KTÓRYM MIEJSCU TEGO CYTATU JEST TAK NAPISANE?

Nie w miejscu a w kontekście dio którego się odwołałeś sam zresztą.

:shock: A KTÓRYM MIEJSCU TEGO KONTEKSTU? Pokaż paluszkiem. :lol:

Agnostyk napisał(a):
podziwiam cie za Twoje zaangazowanie w pielęgnowaniu antykatolickości ale jakoś definicja guru nam się rozmyła - a to papież, a to kolegium biskupów a to Urzad nauczycielski a to nawet pojedynczy biskupi...

Normalnie kręćka mozna dostać - jak tu wytropić tego guru normalnie sam nie wiem :lol:

Nic nie poradzę, że katolicyzm (jako system) tak niewiele ma wspólnego z chrześcijaństwem. To naprawdę nie jest moja wina. A czy guru jest jednoosobowy, czy grupowy, to i tak istota jego "gurowatości" polega na absolutnej władzy nad umysłami. Różne ugrupowania mają swoje "ciała kierownicze" wymagajace absolutnego posłuszeństwa od wiernych i nie znoszące sprzeciwu w sprawach doktryny ani obyczajów.

Agnostyk napisał(a):
Wydaje mi się, ze jak przynalezy się do DOWOLNEGO kościoła denominacyjnego to podziela się jego poglądy... WYznawcy Kościoła SMoka tez do niego piszą o radę, interpretację, wytłumaczenie... Niektórzy odwołują sie nawet do PROWADZENIA przez DUCHA Sw na przykład w dyskusji z katolikami :)

Ale nie w każdym kościele wyznawcy MUSZĄ PODZIELAĆ KAŻDY POGLĄD jaki jest im podany do wierzenia, i to nie dlatego, że jest on umotywowany biblijnie, tylko DLATEGO, ŻE WYPOWIADA GO GURU.

Tak się składa, że niemowlę nie jest w stanie podzielać poglądów kościoła, do którego jest przyłączane w akcie chrztu. A gdy juz dorośnie, to MA OBOWIĄZEK te poglądy podzielać. Esencja wolnej woli, no nie? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 19, 2007 1:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Agnostyk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli mowa o guru, to obowiązek wyznawania dokładnie tego, co narzuci papież mają... katolicy. Choćby to był najbardziej bezsensowny dogmat, jak wniebowzięcie NMP czy jej niepokalane poczęcie. :D



Uwaga kolejna ściema :P Dogmaty te w postaci WIERZENIA W NIE w bardzo zblizony sposób są podane do wierzenia u prawosławnych...
A tam guru nie uświadczysz...

Dogmaty te nie są podane do wierzenia i wierzy się w nie z powodu, ze guru tak powiedział ale po prostu dlatego że są słuszne teologicznie :P :lol:

Nie dlatego świeci słońce, że jest jasno ale dlatego jest jasno bo świeci słońce...

Ach ty mój ulubiony ściemniaczu forumowy...

Pozdrawiam



:D

Sluszne teologicznie, usmialem sie

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL