www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 5:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 8:38 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
Adamie wyluzuj i nie uderzaj w emocje.
Adam napisał(a):
Po tym,co napisała Bea jest mi baaardzo smutno.Szkoda,że nie zwróciłaś uwagi na to,co podkreślałem kilka razy.
Otóż to są tylko MOJE wrażenia oparte na DOTYCHCZASOWYCH doświadczeniach i kontaktach.Co ja na to poradzę,że same negatywne.

W trakim razie nie uogólniaj.
Pisz o konkretnych przypadkach.
W zacytowanych przeze mnie fragmentach podsumowałeś całość nawróconych Żydów.
Zamast lamentu o prześladowaniu odpowiedz jak wyjaśnisz Gal 3,26-28 8)

Cytuj:
Ciekawe co byś odpowiedziała Indianinowi na jego pytania o chrześcijaństwo,kiedy jedynymi jego kontaktami z kościołem byli by ludzie Pizarra?Też by usłyszał to,co ja?

To masz okazje porozmawiac właśnie z nawróconą Żydówką.
Jakoś Ani-isza mi ludzi Pizarra nie przypomina.
A tobie? :wink:
Cytuj:
Od jakiegoś czasu szukam w tym temacie czegoś pozytywnego,jakiegoś nastawienia na +,czegoś,co pozwoliło by mi te moje negatywne wrażenia zmieniać.


Masz wiec mozliwość wykazać dobrą wolę i chęć poznania problemu lepiej.
"Zadanie domowe" od Smoka też jest ciekawe. Bardzo mnie ciekawi co mu odpiszesz.
...i czy odpowiesz?


Cytuj:
Zamiast merytorycznych odpowiedzi od niektórych z was dostaję analizę moich intencji,duchowości czy charakteru.Za wszystkie dziękuję i wycofuję się z tego tematu.

Czekamy na twoje merytoryczne odpowiedzi a zamiast tego co?
Płacz że Adama prześladują.
Chcesz spojrzeć na problem inaczej to rozmawiaj
Cytuj:
Nie obrażam się na nikogo.Naprawdę.Po prostu tak nie potrafię.
Tak więc,do poczytania w innych,mniej drażliwych wątkach. :?

Watek nie jest drażliwy a ciekawy.
Drażliwośc wykazujesz ty.
Ja naprawde czekam na odpowiedz jak rozumiesz fragment z Galatów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 9:25 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Gal 3, 26-28 pieknie wyjaśnia 3, 29: A jesli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 9:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
Jarek napisał(a):
Gal 3, 26-28 pieknie wyjaśnia 3, 29: A jesli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy.

Jarku nie o obietnicy rozmawiamy.
Pytam o"nie ma Żyda ani Greka", "niem kobiety ani mężczyzny", nie ma wolnego ani niewolnika".
O równość lub jej brak w Chrystusie chodzi i jej rozumienie przez Adama.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 9:50 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Jak sama zauważasz cała wypowiedz Pawła jest spójna i dotyczy nie fizczności człowieka ale usynowienia z wiary. Nie tego skąd przyszedł i czy był poganinem czy Żydem, czy wolnym czy niewolnikiem, czy kobietą czy mężczyzną.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 1:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 16, 2005 9:30 am
Posty: 142
Lokalizacja: Wroclaw
Cytuj:
"Smok Wawelski"]
PROTEKTOR napisał(a):
W sumie nie doszedłem do mało konstruktywnego wniosku, bo widać jasno, że postępował w zależności od kontekstu kulturowego i chwilowych korzyści nazwijmy to "propagandowych".


Cytuj:
A GDZIE TO WIDAĆ? Na prawdę nie mogę zrozumieć, dlaczego Paweł miałby OSZUKIWAĆ SWOICH BRACI W CHRYSTUSIE dla jakichś celów propagandowych,


Ja nie rozpatruję dlaczego,chodzi o wymowę faktów, a one są jasne: ślub nazyratu, głoszenie potrzeby obrzezania, nie jadanie mięsa ofiarowanego bałwanom (chociaż to "tylko" Piotr). Ciekawe czy zachowywali wszystkie coś tam ponad 600 przykazań z Tory, czy jakies uznawali za obowiązujące ich?

Cytuj:
Jako chrześcijański radykał nie powinien się certolić
Sęk w tym, że on nie był "chrześcijańskim radykałem, tylko odrodzonym Żydem i Żydem pozostał.


Jeśli Paweł nie był radykałem, to nie był dobrym chrześcijaninem...



Cytuj:
Tak więc przemiana myślenia i odchodzenie od pewnych sztywnych prawideł czy nawet przykazań albo choćby obyczajów nie mających specjalnie biblijnych podstaw
Nadal nie rozumiem, dlaczego przestrzeganie przykazań miałoby nie mieć biblijnych podstaw.


Ale chodziło o niebiblijne zwyczaje: choćby Hanukka.

Cytuj:
Czyli Paweł jednak był zwodzicielem? Ananiasz też? I inni odrodzeni Żydzi w Jerozolimie? Nie, ja KOMPLETNIE nie rozumiem, dlaczego zamiast próbowac zrozumieć postawę Pawła, robi się z niego "byłego Żyda", który zachowuje przykazania zakonu wyłącznie po to, żeby kogoś zmylić i osiągnąć jakieś "taktyczne" korzyści. :roll:


Ależ właśnie ja próbuję go zrozumieć; widzę też zmiany i lepsze rozumienie zasad wynikających z Nowego Przymierza, jak to miało miejsce po soborze w Jerozoliomie.

Nie chodzi o dowiedzenie, że Paweł był, albo nie był zwodzicielem. Ale o Piotrze sam Paweł tak powiedział, tymczasem składając jakieś żluby. Zapominając, że nasze tak ma być tak itd. Ślub nie był wprost przysięgą, ale ślubowaniem więc może coś jednak nie tak?

I czy z zachowania Pawła i za jego przykładem chcesz się ostrzyc na zero?

_________________
******************************
www.csg.com.pl
www.talent.org.pl
www.wizjadlaizraela.org
www.creationism.org.pl
******************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 3:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
PROTEKTOR napisał(a):

Ale chodziło o niebiblijne zwyczaje: choćby Hanukka.


nienakazane w Tanach, ale obchodzone już za czasów Jezusa:

22 Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia świątyni. Było to w zimie. 23 Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. (J.10:22)

Święto Poświęcenie Świątyni:
- po sprofanowaniu jej przez okupanta, potrzeba było dokonać wszystkich rytualnych obmyć, ofiar i zapalić świecznik, który miał sią stale palić...a znalezionej w sprofanowanej świątyni oliwy potrzebnej do świecznika, starczyło aż na czas wytłoczenia nowej
- podobno właśnie nastąpił wtedy cud rozmnożenia oliwy potrzebnej do zapalenia światła w świeczniku -inaczej Święto Świateł, Channukah- z małej buteleczki starczyło oliwy aż na osiem dni- stąd dzisiejsze świeczniki ośmioramienne, a 9 dodatkowe , ruchome ramię w świeczniku jest na tzw."sługę", którym zapalano pozostałe świece kolejno, dzień po dniu- kiedyś oczywiście zamiast świec używano oliwy i były specjalne "miseczki" oliwne, ale ów "sługa" /Szemesz/ nawróconym Żydom, obchodzącym to święto obrazuje Mesjasza i konieczność ciągłego oczyszczania/uświęcania siebie dla Boga

...trochę bardziej oddaje się tym świętem chwałę Bogu, niż świętami np. "dnia zmarłych", ale to oczywiście moja subiektywna opinia 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 28, 2007 8:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
PROTEKTOR napisał(a):
Ja nie rozpatruję dlaczego, chodzi o wymowę faktów, a one są jasne: ślub nazyratu, głoszenie potrzeby obrzezania, nie jadanie mięsa ofiarowanego bałwanom (chociaż to "tylko" Piotr). Ciekawe czy zachowywali wszystkie coś tam ponad 600 przykazań z Tory, czy jakies uznawali za obowiązujące ich?

Zakon Chrystusowy to jest Prawo zinterpretowane i wypełnione przez Mesjasza. Część przykazań została zawieszona, inne straciły rację bytu (wypełnienie w Mesjaszu i brak świątyni), jeszcze inne zostały zinterpretowane na głębszym poziomie. Paweł powołuje się na Prawo i twierdzi, że jest dobre, święte i sprawiedliwe, a także DUCHOWE [Rzym. 7:12,14]. Temat wart rozwinięcia chyba.

PROTEKTOR napisał(a):
Smok napisał(a):
Czyli Paweł jednak był zwodzicielem? Ananiasz też? I inni odrodzeni Żydzi w Jerozolimie? Nie, ja KOMPLETNIE nie rozumiem, dlaczego zamiast próbowac zrozumieć postawę Pawła, robi się z niego "byłego Żyda", który zachowuje przykazania zakonu wyłącznie po to, żeby kogoś zmylić i osiągnąć jakieś "taktyczne" korzyści. :roll:

Ależ właśnie ja próbuję go zrozumieć; widzę też zmiany i lepsze rozumienie zasad wynikających z Nowego Przymierza, jak to miało miejsce po soborze w Jerozoliomie.

Spróbuj również zrozumieć, że Paweł jako Żyd nie porzucił przykazń skierowanych do Żydów, ale nie nakłaniał pogan, żeby je przestrzegali jako warunek zbawienia.

PROTEKTOR napisał(a):
Nie chodzi o dowiedzenie, że Paweł był, albo nie był zwodzicielem. Ale o Piotrze sam Paweł tak powiedział, tymczasem składając jakieś śluby. Zapominając, że nasze tak ma być tak itd. Ślub nie był wprost przysięgą, ale ślubowaniem więc może coś jednak nie tak?

Jeśli Paweł oszukał własnych braci w wierze (w Chrystusie), dając im do zrozumienia, że przestrzega zakonu jak i oni, podczas gdy tak naprawdę go nie przestrzegał, to był kłamcą i obłudnikiem. Przeczytaj dokładnie Dz. Ap. 21:20-22. Podobnie jak Ananiasz. Nie uciekajmy od tych tekstów, tylko dzielnie stawmy im czoła. 8)

PROTEKTOR napisał(a):
I czy z zachowania Pawła i za jego przykładem chcesz się ostrzyc na zero?

Nie jestem Żydem i ślub nazyreatu mnie nie dotyczy [IV Mojż. 6:2-8]. Przynajmniej jako poganin tak rozumiem to rozgraniczenie. Istnieją takie przykazania Prawa, które były dane Izraelowi i Paweł ich przestrzegał, ponieważ nie przestał być Żydem. Zresztą przestrzegał tego prawa w formie zmodyfikowanej jako wypełnionego przez Mesjasza - czyli nie ostrzygł głowy w Świątyni, tylko w całkiem innym miejscu i nie musiał składać ofiary [IV Mojż. 6:13-19]. Jarzysz? :idea:

Gdybym ja chciał się ostrzyc na zero, to najpierw musiałbym w ramach ślubu zapuścić włosy - pewnie Pan Bóg by się za to nie obraził, ale mnie nie jest to do niczego potrzebne. Podobnie jak obrzezanie i Szabat.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 30, 2007 4:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 8:43 am
Posty: 255
Lokalizacja: Podlasie
Ja mam pewne pytanie. Wiemy, że Bóg zawarł nowe przymierze z Żydami, zapisał prawo w ich sercach. Żydzi zatem powinni przestrzegać prawa Tory, ale żyć w oparciu o Nowe Przymierze. Jak już to było napisane, przymierza się zmieniają, ale Prawo jest takie samo. Jak zatem wygląda sprawa ofiar ? Czy to, że Jezus wypełnił prawo oznacza, że Żydzi już nigdy nie będą musieli składać ofiar, i że np. w Erze Mesjańskiej, nie będzie już składania ofiar w Świątyni? Czy dotyczy to też ofiar dziękczynnych, czy tylko ofiar za grzech? Tzn. wiem że ofiary ST nie mają mocy oczyścić z grzechu :) ale jeśli Zakon się nie zmienia, to jak to należy rozumieć? Ewentualnie - czy da się jednoznacznie określić, które przykazania Zakonu zostały wypełnione przez Jezusa, a których nadal muszą trzymać się Żydzi ?

Smok Wawelski napisał(a):
Zakon Chrystusowy to jest Prawo zinterpretowane i wypełnione przez Mesjasza. Część przykazań została zawieszona, inne straciły rację bytu (wypełnienie w Mesjaszu i brak świątyni), jeszcze inne zostały zinterpretowane na głębszym poziomie. Paweł powołuje się na Prawo i twierdzi, że jest dobre, święte i sprawiedliwe, a także DUCHOWE [Rzym. 7:12,14]. Temat wart rozwinięcia chyba.


Właśnie o rozwinięcie tego tematu mi chodzi

_________________
Mat 6;33


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 30, 2007 9:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Lechu napisał(a):
Jak zatem wygląda sprawa ofiar? Czy to, że Jezus wypełnił prawo oznacza, że Żydzi już nigdy nie będą musieli składać ofiar, i że np. w Erze Mesjańskiej, nie będzie już składania ofiar w Świątyni? Czy dotyczy to też ofiar dziękczynnych, czy tylko ofiar za grzech? Tzn. wiem że ofiary ST nie mają mocy oczyścić z grzechu :) ale jeśli Zakon się nie zmienia, to jak to należy rozumieć? Ewentualnie - czy da się jednoznacznie określić, które przykazania Zakonu zostały wypełnione przez Jezusa, a których nadal muszą trzymać się Żydzi?

Całe Prawo zostało wypełnione przez Jezusa. Są takie przykazania, które dotyczą Mojżeszowego systemu ofiarniczego i te zostały wypełnione w Mesjaszu, a Bóg doprowadził do zniszczenia świątyni, więc są nieaktualne w takim rozumieniu, w jakim Mojżesz je nadawał. Są przykazania natury uniwersalnej i moralnej, a wiele przykazań natury codziennej należy interpretować według sugestii zawartych w pismach apostolskich - np. w I Kor. 9:9.

Są przykazania nadane Izraelowi jako narodowi, które zostały dane na zawsze i które stanowią o istocie wybrania i relacji tego narodu z Bogiem - np. Szabat, obrzezanie czy święta, które znów powinny być interpretowane według sugestii apostoła Pawła co do Paschy w I Kor. 5:7-8.

System ofiarniczy Ery Mesjańskiej nie jest tożsamy z Mojżeszowym i jest od niego w wielu miejscach różny. Nie będzie służył gładzeniu grzechów, tak jak nie służył temu system Mojżeszowy [Hebr. 10:4 i inne]. Księga Ezechiela i inne Pisma proroków wskazują, że ofiary będą składane w Erze Mesjańskiej. Ich sens najprawdopodobniej będzie rytualny, tzn. ludzie w skażonych ciałach będą musieli się oczyścić, aby móc stanąć przed świętym Synem Bożym, który będzie przebywał wtedy na ziemi wśród ludzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 30, 2007 11:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 8:43 am
Posty: 255
Lokalizacja: Podlasie
Smok Wawelski napisał(a):
System ofiarniczy Ery Mesjańskiej nie jest tożsamy z Mojżeszowym i jest od niego w wielu miejscach różny. Nie będzie służył gładzeniu grzechów, tak jak nie służył temu system Mojżeszowy [Hebr. 10:4 i inne]. Księga Ezechiela i inne Pisma proroków wskazują, że ofiary będą składane w Erze Mesjańskiej. Ich sens najprawdopodobniej będzie rytualny, tzn. ludzie w skażonych ciałach będą musieli się oczyścić, aby móc stanąć przed świętym Synem Bożym, który będzie przebywał wtedy na ziemi wśród ludzi.


Czyli dla ludzi żyjących w skażonych ciałach w Erze Mesjańskiej nie będzie istniała szansa "narodzenia na nowo" ?

_________________
Mat 6;33


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2007 9:50 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Ich sens najprawdopodobniej będzie rytualny, tzn. ludzie w skażonych ciałach będą musieli się oczyścić, aby móc stanąć przed świętym Synem Bożym, który będzie przebywał wtedy na ziemi wśród ludzi.
Hebrajczyków 10,2 Czyżby bowiem nie przestano ich składać, gdyby ci, którzy je składają, oczyszczeni raz na zawsze, doszli do przeświadczenia, że już zostali oczyszczeni od wszelkiego grzechu?
Hebrajczyków 10,9 Potem dodał: Oto idę... aby pełnić Twoją wolę. W ten sposób znosi [Bóg dawne ofiary], aby na ich miejsce wprowadzić nową.
Hebrajczyków 10,10 Na mocy tego postanowienia zostaliśmy [rzeczywiście i] raz na zawsze, uświęceni przez złożenie w ofierze ciała Jezusa Chrystusa.
Hebrajczyków 10,12 to Jezus złożył tylko raz jeden jedyną ofiarę za grzechy, a potem zasiadł na zawsze po prawicy Boga
I w tym miejscu po raz kolejny wywraca się do góry kołami sens ery mesjańskiej na ziemi po przyjściu Pana Jezusa w uwielbionym ciele . Co rytualna ofiarka ma się równać z tą złożoną na krzyżu przez Pana z samego siebie, którą uznał Ojciec jako doskonałą ? Jeżeli nie wiesz Smoku Wawelski co to absurd, to przeczytaj swój ostatni post w tym temacie jeszcze raz. Bo to co piszesz to kpina z doskonałości Krwi Pańskiej !


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2007 2:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
I w tym miejscu po raz kolejny wywraca się do góry kołami sens ery mesjańskiej na ziemi po przyjściu Pana Jezusa w uwielbionym ciele . Co rytualna ofiarka ma się równać z tą złożoną na krzyżu przez Pana z samego siebie, którą uznał Ojciec jako doskonałą ? Jeżeli nie wiesz Smoku Wawelski co to absurd, to przeczytaj swój ostatni post w tym temacie jeszcze raz. Bo to co piszesz to kpina z doskonałości Krwi Pańskiej!

Henryku, zanim wytoczysz działa o absurdzie, spróbuj ZROZUMIEĆ tekst, z którym chcesz polemizować.

System ofiarniczy w Starym Przymierzu nie gładził grzechów, ponieważ nie mógł. A jednak ludzie usprawiedliwieni z wiary (Abraham, Dawid, prorocy) składali ofiary, przy czym wielu z nich składało ofiary w ramach systemu Mojżeszowego. Dlaczego, skoro zostali już usprawiedliwieni, a nawet mieli pewność zbawienia (jak np. Dawid)? Ponieważ istniał wymóg oczyszczenia rytualnego, aby stanąć przed Panem. Nie miało ono nic wspólnego z gładzeniem grzechów. Jeśli nie rozumiesz sensu "rytualnej ofiarki", to nie ma sensu polemizowac z czymś, czego się nie rozumie.

Dzisiaj oczyszczamy się wyznając grzechy i nie musimy składać ofiar, aby nasze relacje z Bogiem zostały przywrócone do normy, ponieważ ludziom odrodzonym wystarczy wyznanie grzechów [I Jana 1:9]. Wyznawanie grzechów popełnianych na codzień i powrót naszych relacji z Bogiem do normy nie jest jednak tożsame ze zbawieniem, które już posiadamy i zgładzeniem naszych wszystkich win. To są dwie odrębne sprawy. Zbawienie otrzymaliśmy raz, a powracamy do relacji z Bogiem wiele razy, ponieważ upadamy i popełniamy grzechy [I Jana 2:1]. Mam nadzieję, że to jest jasne. Z tym, że dzisiaj sam Pan w swojej chwale nie przebywa na ziemi w ciele, jak to będzie miało miejsce w Erze Mesjańskiej.

W Erze Mesjańskiej sam Pan Jezus w swojej chwale będzie obecny na ziemi. Stanięcie przed Nim będzie wymagało rytualnego oczyszczenia, tak jak dla osób zbawionych przez wiarę za czasów ST stanięcie przed Bogiem wymagało rytualnego oczyszczenia.

Ani system ofiarniczy ST, ani system ofiarniczy Ery Mesjańskiej nie kolidują ze zbawieniem przez wiarę i nie deprecjonują ofiary na Golgocie, ponieważ dotyczą różnych kwestii.

Podczas Ery Mesjańskiej będzie stała świątynia i będą składane ofiary. Tak mówi Pismo. Negowanie tekstu w imię własnych wyobrażeń nie ma sensu. Należy próbować zrozumieć, dlaczego będą składane te ofiary, zamiast wyrywać z Pisma całe rozdziały lub wypaczać ich znaczenie tylko po to, żeby dopasować ich treść do własnych wyobrażeń.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2007 3:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 8:43 am
Posty: 255
Lokalizacja: Podlasie
Smok Wawelski napisał(a):
Podczas Ery Mesjańskiej będzie stała świątynia i będą składane ofiary. Tak mówi Pismo. Negowanie tekstu w imię własnych wyobrażeń nie ma sensu. Należy próbować zrozumieć, dlaczego będą składane te ofiary, zamiast wyrywać z Pisma całe rozdziały lub wypaczać ich znaczenie tylko po to, żeby dopasować ich treść do własnych wyobrażeń.


Hebr. 10:19
19. Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni

Ten fragment Listu do Hebrajczyków odnosi się do świątyni duchowej, która jest w Niebie, czy też do świątyni, która będzie na ziemi ? Czy wstęp do świątyni na Ziemi będzie się uzyskiwało tak jak do świątyni w Niebie?

Jeśli Jezus będzie materialnie na ziemi, to czy będzie można narodzić się na nowo dla ludzi w śmiertelnych ciałach? Czy ci, co będą mieli ciała uwielbione, będą mogli zgrzeszyć i zbuntować się Bogu? Jakie będą tego konsekwencje? Wiem że to trochę schodzenie z tematu, ale nie wiedziałem gdzie zadać takie pytania.

Ps. Smoku sprawdź priva :P

_________________
Mat 6;33


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2007 4:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Lechu napisał(a):
Hebr. 10:19
19. Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni
Ten fragment Listu do Hebrajczyków odnosi się do świątyni duchowej, która jest w Niebie, czy też do świątyni, która będzie na ziemi?

Krew Jezusa jako doskonała ofiara, Jego ciało jako rozdarta na krzyżu zasłona do miejsca najświętszego, gdzie można stanąć przed obliczem Boga, On sam jako arcykapłan - wszystko wskazuje na to, że chodzi o wejście zbawionych przed oblicze Boże "drogą nową i żywą".

Cytuj:
Czy wstęp do świątyni na Ziemi będzie się uzyskiwało tak jak do świątyni w Niebie?

Wstęp przed oblicze Boga w sensie duchowym jest związany ze zbawieniem wiecznym, natomiast wstęp do świątyni przed oblicze Jezusa obecnego w ciele i w chwale będzie związany z rytualną ochroną skażonego ciała poprzez wylanie krwi - tak jak za czasów ST. Wydaje mi się, że ludzie w ciałach uwielbionych nie będą potrzebowali takiej ochrony.

Cytuj:
Jeśli Jezus będzie materialnie na ziemi, to czy będzie można narodzić się na nowo dla ludzi w śmiertelnych ciałach?

Nie widzę przeszkód. Przecież zbawienie zawsze jest przez wiarę. Do 1000 letniego Królestwa wejdą w ciałach skażonych (oprócz zmartwychwstałych, którzy będą władać w ciałach uwielbionych) wyłącznie ludzie nazwani przez Jezusa sprawiedliwymi, którzy będą wydawali owoc charakterystyczny dla ludzi odrodzonych [Mat. 25:34-40]. Ich dzieci, które będą się rodzić w ciałach skażonych, zapewne będą (jak wszyscy) miały przed soba decyzję o nowym narodzeniu.

Cytuj:
Czy ci, co będą mieli ciała uwielbione, będą mogli zgrzeszyć i zbuntować się Bogu? Jakie będą tego konsekwencje?

Nowe ciało osób zmartwychwstałych oznacza brak śmierci i brak "żądła śmierci" czyli grzechu, którego mocą jest zakon [I Kor. 15:54-56]. Żądło śmierci, czyli zakon, odwołuje się do cielesności mieszkającej w członkach ciała skażonego [soma psychikon] [Rzym. 7:14-24]. W przypadku zmartwychwstałego duchowego ciała nieskażonego [soma pneumatikon] zakon nie ma się do czego odwoływać, więc nie ma mocy, która sprawiałaby grzech i śmierć. Konsekwencją posiadania zmartwychwstałego ciała duchowego jest nieśmiertelność i w przypadku osób zbawionych wieczne przebywanie przed obliczem Boga oraz poznanie Go, czyli żywot wieczny. Pewnie są jeszcze jakieś inne konsekwencje, ale te są chyba najważniejsze i przychodzą mi do głowy od razu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2007 5:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 8:43 am
Posty: 255
Lokalizacja: Podlasie
Smok Wawelski napisał(a):
Nowe ciało osób zmartwychwstałych oznacza brak śmierci i brak "żądła śmierci" czyli grzechu, którego mocą jest zakon [I Kor. 15:54-56]. Żądło śmierci, czyli zakon, odwołuje się do cielesności mieszkającej w członkach ciała skażonego [soma psychikon] [Rzym. 7:14-24]. W przypadku zmartwychwstałego duchowego ciała nieskażonego [soma pneumatikon] zakon nie ma się do czego odwoływać, więc nie ma mocy, która sprawiałaby grzech i śmierć. Konsekwencją posiadania zmartwychwstałego ciała duchowego jest nieśmiertelność i w przypadku osób zbawionych wieczne przebywanie przed obliczem Boga oraz poznanie Go, czyli żywot wieczny. Pewnie są jeszcze jakieś inne konsekwencje, ale te są chyba najważniejsze i przychodzą mi do głowy od razu.


Czyli zakon dotyczy i wzbudza pożądliwość "ciała grzechu", ale nie może wzbudzić pożądliwości "ciała uwielbionego", ponieważ go nie dotyczy. Jeśli pożądliwość nie może począć, grzech nie może się zrodzić. Ale czy możliwa jest sytuacja taka jak w ogrodzie Eden, gdzie człowiek, którego ciało nie było jeszcze skażone grzechem i podległe zakonowi, dobrowolnie zbuntował się przeciw Bogu i przez to odpadł?

_________________
Mat 6;33


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL