www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So maja 11, 2024 5:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 19, 2007 6:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
michał napisał(a):
Agnostyka nie przepraszam, bo i w błąd nie dał się wprowadzić. Jemu dziękuję za grzeczne zwrócenie mi uwagi.


żartowniś :wink:

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 6:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
...ciekawe, czy po tak wyczerpujących nawzajem dociekaniach jest jakiś konsensus w temacie głównym?...bo jeżeli tak, to można zamknąć temat i jechać na wakacje... 8)
... ale tak nudno trochę się zrobiło

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 7:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ja osobiście czekam, aż Adam "strawi" mój ostatni post do niego i wiedząc, że jest szczery w dociekaniach, wiele sobie po tym strawieniu obiecuję, jeśli chodzi o dalszą rozmowę. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 7:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
no cóż...ja też starałam się jeszcze raz wyjaśnić wszystko, ale może z babami gada sie na końcu :wink:

pozdrawiam :D

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 26, 2007 10:26 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Cytuj:
Ja osobiście czekam, aż Adam "strawi" mój ostatni post do niego i wiedząc, że jest szczery w dociekaniach, wiele sobie po tym strawieniu obiecuję, jeśli chodzi o dalszą rozmowę. Smile

Och Smoku...... :( Nie wiem czy się doczekasz.....
Nie dlatego,że nie chcę,ale jakoś nie potrafię nadążyć intelektualnie za tymi obszernymi wyjaśnieniami.Biorę Biblię i czytam;
....A w tym odnowieniu nie ma Żyda ani Greka.....

.....obrzezanie i nieobrzezanie nic nie znaczy....
.....zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego,lecz dla nieprawych i nieposłusznych,dla bezbożników i nieczystych,dla.....,dla...
A tutaj co chwilę czytam,że Żyd powinien to i tamto,a poganin to już nie.Zgłupiałem i naprawdę nie mam już chęci się w tym grzebać.Teraz.
Poza tym nigdzie w NT nie znajduję żadnych sugestii dla Żydów jakoby powinni zachowywać to,czy owo z zakonu.
Paweł w Gal.5,2 pisze do chrześcijan,nie rozdzielając ich na Żydów i pogan;
''Oto ja,Paweł,powiadam wam:jeśli się dacie obrzezać,Chrystus wam nic nie pomoże.''
Nie pisze tam,że nie będzie to miało żadnych konsekwencji.Pisze,tak,jakby chciał pokazać,że obrzezujący się stanie się przeciwnikiem Chrystusa,bo tylko takim On nie pomaga.
I jeszcze jedno na koniec;
Jak dotąd nie zobaczyłem w tym całym zainteresowaniu wierzących Żydów powracaniem do zakonu (nie ważne teraz,czy trochę,czy bardzo) żadnych pozytywnych wydźwięków.Nic tylko zgorszenie,spory,podziały,gorycz,pretensje.I to ciągłe obarczanie winą chrześcijan z pogan.bo to przez ich postawę my nie możemy wzrastać w pokoju.bo to oni są winni naszym wszystkim problemom.Bo nas nie chcą zaakceptować.Bo,bo,bo....
Żadnych pozytywów.
Ktoś powie-przecież się nawracają.Chwała Panu!Tylko,że potem trafiają pod wpływy keturopodobnego mesjanizmu i dopiero wtedy zaczyna się dramat w ich życiu.
Czy zna ktoś zdrową,normalną,nastawioną pozytywnie i bez kompleksu oblężonej twierdzy,nie pakującą się w przegięcia,współpracującą na co dzień z innymi chrześcijanami ,nie alienującą się,pozbawioną ekskluzywizmu i utrzymującą zdrowe kontakty z okolicznymi zborami społeczność mesjańską?
Ja o takiej jeszcze nie słyszałem.Wszystko to jakieś chore.Pyskate,wrogie,zakompleksione,obstawione jakimiś guru,głoszące zwodnicze nauki,napastliwe,kiedy tknąć,agresywne.
Tak jak często chrześcijanie nie byli dobrym świadectwem dla pogan (vide-słynna wypowiedź Ghandiego),tak dla mnie,jak dotąd, Żydzi mesjańscy są antyświadectwem uczniów Jezusa.
Ani_isza,nie piję do ciebie,bo jak dotąd jesteś dość chlubnym wyjątkiem,a poza tym za mało cię znam.Mam na myśli wszystkich tych oszołomów (zawsze są to kobiety płci odmiennej :wink: )z jakimi w tym temacie się stykałem,czy to w realu,czy na forach.
Jakie mam mieć po tych doświadczeniach patrzenie na sprawę?Same negatywy.
Jakie więc z tego wyciągam wnioski?Zwiedzenie i tyle.
Co mi pozostało?No co? :cry:

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 12:13 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
A tak według ciała
to przecież nie wypada
aby młodszy pouczał straszego
tylko co to ma wspólnego
z kościołem Pana
jesli tak sprawe sie stawia?

Która i nie obca jest przecież
u pogan podzielonych przez usługi, w których własną chwałe widzą zamiast swoje długi.

;)

Pozdro.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 9:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
Adam napisał(a):
Och Smoku...... :( Nie wiem czy się doczekasz.....
Nie dlatego,że nie chcę,ale jakoś nie potrafię nadążyć intelektualnie za tymi obszernymi wyjaśnieniami.Biorę Biblię i czytam;
....A w tym odnowieniu nie ma Żyda ani Greka.....

.....obrzezanie i nieobrzezanie nic nie znaczy....
.....zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego,lecz dla nieprawych i nieposłusznych,dla bezbożników i nieczystych,dla.....,dla...
A tutaj co chwilę czytam,że Żyd powinien to i tamto,a poganin to już nie.Zgłupiałem i naprawdę nie mam już chęci się w tym grzebać.Teraz.
Poza tym nigdzie w NT nie znajduję żadnych sugestii dla Żydów jakoby powinni zachowywać to,czy owo z zakonu.


Adamie może zacznij mysleć o Biblii jako jednej księdze i nie dziel jeje na Stary Testament, który jest mniej ważny i Nowy.
Pan takiego podziały nie znał, Paweł też.
Ładnie cytujesz że z Galacjan 3,26-28 to co Ci na ręke ale cały werset brzmi

"Albowiem wszyscy jesteśmy synami Bożymi przez wiare w Jezusa Chrystusa.
Bo wszyscy którzy zostaliscie w Chrystusie ochrzczeni, przyoblekliście sie w Chrystusa.
Nie ma Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wszyscy jedno jesteśmy wJezusie Chrystusie."

Nie widzisz powiadasz różnicy miedzy Żydem a Grekiem?
Bądz więc konsekwentny i przestań wypowiadać się na temat kobiet bo w tym samym fragmencie jest napisane że nie ma różnicy między mężczyzną a kobietą!
To drugie Ci nie pasuje ;-) :lol:
Skoro widzisz różnice między kobieta a mężczyzna to coś tu nie pasuje w twoim rozumieniu Słowa.
Relatywizujesz Biblie.
Wygodne - bierzesz; nie wygodne - nawet nie zadajesz sobie trudu by sprawdzić jak się rzeczy mają.


Cytuj:
Jak dotąd nie zobaczyłem w tym całym zainteresowaniu wierzących Żydów powracaniem do zakonu (nie ważne teraz,czy trochę,czy bardzo) żadnych pozytywnych wydźwięków.Nic tylko zgorszenie,spory,podziały,gorycz,pretensje.I to ciągłe obarczanie winą chrześcijan z pogan.bo to przez ich postawę my nie możemy wzrastać w pokoju.bo to oni są winni naszym wszystkim problemom.Bo nas nie chcą zaakceptować.Bo,bo,bo....
Żadnych pozytywów.

Oj.....ale lecisz uogólnienami!
Taaaa...wszyscy wierzący z potomków Abrahama wyladowali w jednym worku...
Skąd to sie u Ciebie bierze :?
Ktoś Cie obarcza winą albo sam masz poczucie winy?
Może niższości i stąd to podejście "nie bo nie" dla Żydów.?

Cytuj:
Wszystko to jakieś chore.Pyskate,wrogie,zakompleksione,obstawione jakimiś guru,głoszące zwodnicze nauki,napastliwe,kiedy tknąć,agresywne.

Taaa... lustro Adamie :roll:

Cytuj:
Mam na myśli wszystkich tych oszołomów (zawsze są to kobiety płci odmiennej :wink: )z jakimi w tym temacie się stykałem,czy to w realu,czy na forach.

Ręce opadają jak czytam takie wypowiedzi.
Masz problem i to wychodzi nie pierwszy raz. (Patrz mój komentarz wyżej)

Cytuj:
Jakie więc z tego wyciągam wnioski?Zwiedzenie i tyle.
Co mi pozostało?No co? :cry:

Zwiedzenie Adasiu?
Galacjan 3.26-28 - ktoś tu błądzi faktycznie.
Smok napisał w czym różnica a w czym nie, ani-isza pisała, odpowiedzi się nie doczekali.
No tak "nie bo nie".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 3:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Adamie drogi, bądź tak dobry i PRZECZYTAJ mój ostatni post do Ciebie, a następnie spróbuj KONKRETNIE ODPOWIEDZIEĆ na kilka PYTAŃ, które tam POSTAWIŁEM na podstawie fragmentów PISMA. OK?

Nie wsadzaj wszystkich do "keturoworka", tylko spróbuj pomyśleć obiektywnie. Nie mogę po raz 100 tłumaczyć (i Tobie chyba nie muszę), o co chodzi w Gal. 3:28. Zresztą Bea co nieco napisała, jak widzę.

Odrób zadanie domowe Adamie. Spokojnie. Ja jeszcze poczekam. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 5:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 16, 2005 9:30 am
Posty: 142
Lokalizacja: Wroclaw
Wiecie, przeczytałem wszystkie posty, bo mnie troche nie było (już po wakacjach! - szkoda) zwłaszcza pod kątem postępowania Pawła w kwestiach wypełniania starozakonnych przepisów i propagowania nowotestamentowych podstaw wiary.
W sumie nie doszedłem do mało konstruktywnego wniosku, bo widać jasno, że postępował w zależności od kontekstu kulturowego i chwilowych korzyści nazwijmy to "propagandowych". Jako chrześcijański radykał nie powinien się certolić, ale z drugiej strony czy kto słyszał wtedy że szabat ma być w niedzielę:-)? Tak więc przemiana myślenia i odchodzenie od pewnych sztywnych prawideł czy nawet przykazań albo choćby obyczajów nie mających specjalnie biblijnych podstaw, dokonywała się stopniowo.
My znamy to z "obchodzenia" tzw. świąt Bożego Narodzenia, nie uważamy je za biblijne, ale nie chcemy burzyć nastroju rodzinie, do której jesteśmy zaproszeni i tak mimo woli stajemy się częścią tego zwiedzenia...

_________________
******************************
www.csg.com.pl
www.talent.org.pl
www.wizjadlaizraela.org
www.creationism.org.pl
******************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 7:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
PROTEKTOR napisał(a):
W sumie nie doszedłem do mało konstruktywnego wniosku, bo widać jasno, że postępował w zależności od kontekstu kulturowego i chwilowych korzyści nazwijmy to "propagandowych".

:shock: A GDZIE TO WIDAĆ? Na prawdę nie mogę zrozumieć, dlaczego Paweł miałby OSZUKIWAĆ SWOICH BRACI W CHRYSTUSIE dla jakichś celów propagandowych, podobnie jak Ananiasz i wszyscy zbawieni Żydzi w Jerozolimie, którzy po nawróceniu gorliwie trzymali się zakonu, tyle że wypełnionego w Mesjaszu. A to wynikałoby z Twojego podejścia do Dz. Ap. 21:20-22.

Cytuj:
Jako chrześcijański radykał nie powinien się certolić

Sęk w tym, że on nie był "chrześcijańskim radykałem, tylko odrodzonym Żydem i Żydem pozostał.

Cytuj:
Tak więc przemiana myślenia i odchodzenie od pewnych sztywnych prawideł czy nawet przykazań albo choćby obyczajów nie mających specjalnie biblijnych podstaw

Nadal nie rozumiem, dlaczego przestrzeganie przykazań miałoby nie mieć biblijnych podstaw.

Cytuj:
My znamy to z "obchodzenia" tzw. świąt Bożego Narodzenia, nie uważamy je za biblijne, ale nie chcemy burzyć nastroju rodzinie, do której jesteśmy zaproszeni i tak mimo woli stajemy się częścią tego zwiedzenia...

Czyli Paweł jednak był zwodzicielem? Ananiasz też? I inni odrodzeni Żydzi w Jerozolimie? Nie, ja KOMPLETNIE nie rozumiem, dlaczego zamiast próbowac zrozumieć postawę Pawła, robi się z niego "byłego Żyda", który zachowuje przykazania zakonu wyłącznie po to, żeby kogoś zmylić i osiągnąć jakieś "taktyczne" korzyści. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 8:06 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Po tym,co napisała Bea jest mi baaardzo smutno.Szkoda,że nie zwróciłaś uwagi na to,co podkreślałem kilka razy.
Otóż to są tylko MOJE wrażenia oparte na DOTYCHCZASOWYCH doświadczeniach i kontaktach.Co ja na to poradzę,że same negatywne.
Ciekawe co byś odpowiedziała Indianinowi na jego pytania o chrześcijaństwo,kiedy jedynymi jego kontaktami z kościołem byli by ludzie Pizarra?Też by usłyszał to,co ja?
Od jakiegoś czasu szukam w tym temacie czegoś pozytywnego,jakiegoś nastawienia na +,czegoś,co pozwoliło by mi te moje negatywne wrażenia zmieniać.
Jestem naprawdę dość neutralny w tym temacie,(jak sądzę)bo wiem jak jest trudny i delikatny a tu ciągle zarzuca mi się napastliwość,jakąś wrogość,w ogóle złe intencje.Przykro mi bardzo i nie mam już siły czytać tych insynuacji. :cry: I ciągle dowiadywać się,że jestem złośliwy,obłudny i w ogóle cały na NIE.
Zamiast merytorycznych odpowiedzi od niektórych z was dostaję analizę moich intencji,duchowości czy charakteru.Za wszystkie dziękuję i wycofuję się z tego tematu.
Nie obrażam się na nikogo.Naprawdę.Po prostu tak nie potrafię.
Tak więc,do poczytania w innych,mniej drażliwych wątkach. :?

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 8:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Adam napisał(a):
Jakie mam mieć po tych doświadczeniach patrzenie na sprawę?Same negatywy.
Jakie więc z tego wyciągam wnioski?Zwiedzenie i tyle.
Co mi pozostało?No co? :cry:

Adamie Ty nie masz żadnej sprawy, do czasu aż ktoś zaczyna głosić Ci, że powinieneś dać się obrzezać aby podobać się Bogu! wtedy Twoja sprawa jest podobna do tej jaką miał Paweł z Galacjanami...

zacznij od początku: do kogo i dlaczego Paweł napisał to, co napisał?

Galacjanie, to wierzący, któży w wyniku głoszenia Pawłowej Ewangelii o Mesjaszu i łasce mieli udział w synostwie obietnicy danej Abrahamowi.

Do czasu jednak...i tutaj poznajemy co się wydarzyło...przybyli do nich "głosiciele", że aby prawdziwie podobać się Bogu i mieć udział w dostąpieniu zbawienia MUSZĄ zacząć przestrzegać obrzędowości takiej, jak Żydzi (o systemie kapłańsko-ofiarniczym, którego celebrowanie zastąpiła celebracja zmartwychwstałego Jeszui-zamiast ofiary pisał szczegółowo Paweł w liście do Hebrajczyków).

Cóż Paweł na to?

Nazwijmy tych głosicieli "judaistami", ze względu i na dzisiejsze podobieństwo wykładanie Tory, bo judaizm do dzisiaj nie wyrzekł się starego systemu uczynkowości i ofiarnictwa, a dodatkowo nasiąkł astrologią (np. zachowywanie dat w-g liczb) i kabałą.

Otóż Paweł wyjaśnił, że nakładanie na "nieobrzezanych" wierzących nakazu przestrzegania rytualizmu Tory jest sprzeczne z tą Ewangelią, którą sam pierwej przyniósł Galacjanom.
Judaiści owi (wywodzący się z Żydów w-g obrzezki na ciele) dodatkowo głosili, że mimo iż poganie są wierzący, to nadal pozostają "nieczyści rytualnie" i zabraniali "wspólnoty stołu z nimi".
W ten sposób zaprzeczali prawdziwej równości i jedności Pogan i Żydów w Mesjaszu, która dla Piotra stała się prawdą w specjalnym objawieniu (Dz.Ap.10:34-35).

Apostołowie z Jerozolimy, z którymi Paweł zetknął się (Piotr, Jakub i Jan) zdecydowali, że na Pogan nie należy nakładać więcej "rytualizmów" niż to wynika z Dz. Ap. 15:13-29.

Moralność wynikająca z samej nauki Tory nadal obowiązuje, bo takie są zasady Bożej sprawiedliwości.

Jako Poganie i Żydzi żyjący pod Nowym Przymierzem nie mamy przyjmować nauki, która głosi, że zbawienie można osiągnąć inaczej niż z łaski przez wiarę (np.: z dodatkowego wypełniania nałożonych obrzędów).

Mamy być prowadzeni przez Ducha Św. i podchodzić do nakazów Tory jak dorośli. Rozumieć różnicę pomiędzy byciem pod nadzorem Tory (lub Prawa Rytualnego), a byciem pod nadzorem Ducha (Przymierze obietnicy i łaski).

teraz o Gal.3:26-29
Jedność w Mesjaszu nie powoduje, że teraz zarówno kobiety, jak i mężczyźni zrównują się pod względem cech gatunkowych i kto inny będzie rodził dzieci. Tak samo bycie "równym przed Bogiem" nie zmieniało statusu społecznego wolnych i niewolników (jak w Kol.3:11-15).

Jedność polega na tym, że teraz, przez nawrócenie wszyscy jesteśmy synami Boga przez wiarę (i Poganie, i Żydzi, i kobiety, i mężczyźni-system niewolnictwa zniesiono, więc nie wymieniam niewolników i wolnych). Żydzi nie wymarli, więc pozwoliłam sobie zaznaczyć, że nadal posiadają odrębność nazewniczo-kulturową, a zachowują tą którą znają i którą nadał im Bóg. O tyle tylko jest "inna" od tej jaką posiadali "Poganie" (czyli ludy nieznający Starego Przymierza, a mogące mieć udział w Nowym).

i tak dochodzimy do Gal. 4:21:31
Hagar i jej syn Ismael to jak Przymierze rodzące w niewolę.
Dzieci obietnicy, jak Izaak syn Sary, to zrodzenie do wolności.
Bóg nie zaplanował, że to Ismael będzie synem obietnicy. Więc "pomaganie Bogu" przez Abrahama i Sarę w wypełnieniu tej obietnicy przyniosło odrzucenie Ismaela, to co się z tego urodziło (z cielesności) było w niewole. To co urodziło się z Bożej obietnicy i cudu - było jak zrodzenie z Ducha- do wolności.
Te ludzkie metody osiągnięcia zbawienia nakazywane Galacjanom przypominają ludzkie metody na osiągnięcie "potomstwa obietnicy".

Żydzi powołani zostali jako naród włąśnie dzięki tej obietnicy i dzięki urodzeniu się Abrahamowi syna Izaaka. Ale pojawienie się Ismaela ma do dzisiaj katastrofalne skutki dla państwa Izrael.

Tak się też ma do tego tocząca się wciąż "walka ciała i ducha":
- "ciało" - rytualne wykonywanie Prawa, prawa wynikającego/warunkującego Stare Przymierze, cielesność;
- "duch" - obietnica łaski dana na podstawie ufnej wiary, a trwanie w Nowym Przymierzu jest uwarunkowane przestrzeganiem nauki Mesjasza;

Podsumowując: "judaizujący" głosili, że w Nowym Przymierzu należy postępować tak, jakby podobanie się Bogu, usprawiedliwienie i zbawienie można było osiągnąć dzięki "wysiłkom ciała".

Głosząc tak, chociaż byli w-g ciała zrodzeni jako potomstwo Izaaka-obietnicy, "dobrowolnie" czynili z siebie dzieci Hagar-bo zamieniali synostwo na niewolę i odrzucenie. Jak Ismael: syn niepochodzący z obietnicy.
Bo jako głosiciele i nakładający na innych niewolę zakonu odrzucali Bożą obietnicę daną Abrahamowi: usynowienie i dziedziczenie łaski usprawiedliwienia z wiary i ufności.

Bóg nie potrzebuje aby Mu "pomagać" w realizacji Jego obietnicy, jest ona dana każdemu kto uwierzy (i Poganom, i Żydom, i kobietom, i mężczyznom).
Nakładanie niewoli systemu rytualnego, to niewola ludzkiego systemu warunkującego zbawienie- co jest sprzeczne z Ewangelią i Ofiarą Jeszui.
W Mesjaszowym Nowym Przymierzu ani Poganie nie muszą przyłanczać się do Izraela w-g obrzezki z ciała, ani jedni i drudzy nie muszą już trwać w niewoli jakiś reguł, które mogłyby "pomóc osiągnąć" obietnicę = zbawienie/synostwo.
Tak więc nie powinno się NIEROZUMNIE głosić, że wypełnianie Tory daje możliwość osiągnięcia zbawienia lub przybliża do Boga (bo o Torze tutaj Paweł pisał, chociaż są i inne religie posiadające "własny system usprawiedliwiania"...).

Duch Święty sam wkłada w serca miłość Bożą. Kto chce podobać się Bogu będzie posłuszny nauce Jezusa i apostołów. A czy nauka ta była sprzeczna z poprzednimi Pismami (Mojżeszem, Psalmami i Prorokami), skoro wciąż są przywoływane w Ewangeliach i Listach Apostolskich? nie, bo Pisma dane są od Tego, który chciał aby Go poznano i znano Jego zasady. Bo ON gdy przyszedł w ciele był tym samym Bogiem, który objawiał się Henohowi, Abrahamowi, Izaakowi, Jakubowi, Mojżeszowi i następnym prorokom...tylko przyjął postać SŁUGI...

List do Galacjan ani nie przekreśla Pism, ani nie unieważnia Ewangelii, ani Listu do Rzymian, czy Koryntian...wszystkie się uzupełniają i kontynuują dobrą nowinę objawienia Boga .

Czy Bogu przeszkadza kulturowość danego narodu? a konkretnie Żydów?

Wynika mi stąd jasno, że Bogu przeszkadza bycie niewolnikiem (nauki, tradycji, nakazów) w imię osiągnięcie od NIEGO czegoś w miejsce prawdziwej relacji z NIM. Bo udaremnia to JEGO doskonałą ofiarę za nas, a chciałby mieć nas-każdego- na wieczność z SOBĄ.

To ludziom przeszkadza u innych to, jak inni żyją i jak potrafią cieszyć się w tym wolnością przed Bogiem: jak nie to, to tamto...

znasz Adamie losy Tymoteusza...
Ty natomiast poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości, wytrwałości, 11 prześladowań, cierpień, jakie mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium, w Listrze. Jakież to prześladowania zniosłem - a ze wszystkich wyrwał mnie Pan! 12 I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania. 13 Tymczasem ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i [innych] w błąd wprowadzając. 14 Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, 15 które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. 16 Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - 17 aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. (2 Tym.3:10-17)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 9:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Adam napisał(a):
Przykro mi bardzo i nie mam już siły czytać tych insynuacji. I ciągle dowiadywać się, że jestem złośliwy, obłudny i w ogóle cały na NIE.

:shock: A kiedy ja tak napisałem? Adamie, zlituj się. To ja czekam na Twoją merytoryczną odpowiedź o postawie Pawła, Ananiasza i innych, a Ty mi jakieś niegodne intencje zarzucasz? Ej, chyba jednak bezpodstawnie...

Twoje kontakty z "mesjanicznymi" pokroju Ketury nie powinny przesłaniać całości problemu poruszanego w tym wątku. Podobnie jak kontakty z ludźmi Pizarra nie powinny przesłaniać całego sensu chrześcijaństwa i to trzeba by było indianom wytłumaczyć. Ale jak im cokolwiek tłumaczyć, skoro uciekają do lasu?..... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 9:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Ale się nam rodzynek trafił.
Chwała Bogu!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 27, 2007 9:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
lis napisał(a):
Ale się nam rodzynek trafił.
Chwała Bogu!


rzeczywiście Adam pisał szczerze, szkoda, że się chce wycofać, bo przynajmniej nie obarczał mnie winą za krzywdy wyrządzone przez Żydów "wszystkim krewnym i znajomym" , żadając ode mnie tłumaczenia się z biegu historii i zadośćuczyniania zagrabionym mieniom 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL