www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 5:19 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2007 9:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
chciałam powrócić do "korzeni" wątku, jeśli można i poprosić "zgromadzonych zainteresowanych" o pomoc w zrozumieniu:

- dla kogo są zbory dzisiaj? a dla kogo nie są? (chodzi mi o wymieniane na początku kościoły protestanckie, w których proponuje się podpisanie deklaracji, żeby móc być członkiem "widzialnego ciała"...)

chciałam żebyście pomyśleli, kto tworzył pierwotny, opisywany w Nowym Testamencie Kościól, z jakich tradycji wywodzili się "członkowie" lokalnych społeczności, kim byli apostołowie...

I w związku z tym, tak mnie to zastanawia, co mają dzisiaj ze sobą zrobić Żydzi, którzy doświadczyli łaski poznania Bożej Prawdy i wyznają, że Jeszua jest zapowiadanym Mesjaszem?
czy:
- jawnie wyrzec się kultury i życia zgodnie z nauką starotestamentową, żeby móc stać się "członkiem któregoś z dzisiejszych zborów"?

- udawać, że nie są Żydami i np. obchodzić "chrześcijańskie święta", bo takie jest dzisiejsze celebrowanie "jedności braterskiej"?

- darować sobie poszukiwania zboru w którym mogliby w wolności żyć tak, jak Jezus (czyli w zgodzie z nakazami "Przymierza-po wieczne czasy")?

- założyć własne zgromadzenie?

- spotykać się jedynie "po domach"?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2007 9:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Spróbuję odpowiedzieć, choć widzę, ze Ty nie bardzo lubisz odpowiadać na konkretne pytania.


Cytuj:
- dla kogo są zbory dzisiaj? a dla kogo nie są? (chodzi mi o wymieniane na początku kościoły protestanckie, w których proponuje się podpisanie deklaracji, żeby móc być członkiem "widzialnego ciała"...)

Zbory są dla wywołanych ze świata i zrodzonych przez Ducha.
Kościoły prostestanckie nie zmuszają do deklaracji - to jest nieuprawnione uogólnienie.


Cytuj:
chciałam żebyście pomyśleli, kto tworzył pierwotny, opisywany w Nowym Testamencie Kościól, z jakich tradycji wywodzili się "członkowie" lokalnych społeczności, kim byli apostołowie...

Wiemy kim byli pierwsi chrześcijaqnie. Żydami. Ale za chwilę w Kościele byli również odrodzeni z innych narodów. Na równych prawach.

Cytuj:
I w związku z tym, tak mnie to zastanawia, co mają dzisiaj ze sobą zrobić Żydzi, którzy doświadczyli łaski poznania Bożej Prawdy i wyznają, że Jeszua jest zapowiadanym Mesjaszem?
czy:
- jawnie wyrzec się kultury i życia zgodnie z nauką starotestamentową, żeby móc stać się "członkiem któregoś z dzisiejszych zborów"?

Żydzi nie muszą wyrzekać się swojej kultury, ani zwyczajów nakazanych tradycją. Byle nie narzucali przestrzegania zakonu mojżeszowego braciom z narodów - jako warunku otrzymania zbawienia.

Cytuj:
- udawać, że nie są Żydami i np. obchodzić "chrześcijańskie święta", bo takie jest dzisiejsze celebrowanie "jedności braterskiej"?

Obchodzic święta można w Duchu Świętym dla Pana, zarówno te żydowskie, jak chrześcijańskie, jak to ujęłaś. Widzisz jakiś problem?

Cytuj:
- darować sobie poszukiwania zboru w którym mogliby w wolności żyć tak, jak Jezus (czyli w zgodzie z nakazami "Przymierza-po wieczne czasy")?

Przecież są tak zwane zbory mesjanistyczne.

Cytuj:
- założyć własne zgromadzenie?

Ponownie - są już zbory mesjanistyczne. W Duchu Świętym, jeśli Pan prowadzi, można zakładać.

Cytuj:
- spotykać się jedynie "po domach"?

Po domach zawsze można się spotykać. Bez warunku: 'jedynie'.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2007 10:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
lis napisał(a):
Spróbuję odpowiedzieć, choć widzę, ze Ty nie bardzo lubisz odpowiadać na konkretne pytania.

publicznie i "nieznajomym" nie lubię, ale mogę nawet tutaj... w Gminie Żydowskiej

wracając do odpowiedzi na moje pytanie:

lis napisał(a):
Zbory są dla wywołanych ze świata i zrodzonych przez Ducha.
Kościoły prostestanckie nie zmuszają do deklaracji - to jest nieuprawnione uogólnienie.

no tak, ale piętnują "Stare Przymierze" jako nieaktualne (dla Żydów nie-wierzących-w-Mesjasza tylko STARE jest aktualne, ale to już inna rzeczywistość)
lis napisał(a):
Żydzi nie muszą wyrzekać się swojej kultury, ani zwyczajów nakazanych tradycją. Byle nie narzucali przestrzegania zakonu mojżeszowego braciom z narodów - jako warunku otrzymania zbawienia.


chacha, a znasz jakiegoś Żyda, który komuś narzucał swoje wyznanie?
ja przestrzeganie zakonu uważam jedynie za szacunek dla Boga, który podarował go Wszystkim Ludziom...a zbawienie jest z łaski, aby się kto nie chlubił...

lis napisał(a):
Obchodzic święta można w Duchu Świętym dla Pana, zarówno te żydowskie, jak chrześcijańskie, jak to ujęłaś. Widzisz jakiś problem?


nie widzę również problemu w obchodzeniu tych świąt, które w jakiś sposób uwypuklił Bóg, nakazując obchodzenie ich, a potem gdy przyszedł w Ciele sam je wypełniał do pewnego czasu: obchodząc
(celebrując), a w momencie śmierci i zmartwychwstania wypełnił dosłownie stając się ofiarą za mnie (życie za życie)

lis napisał(a):
Przecież są tak zwane zbory mesjanistyczne.

gdzie są? (w Polsce ja znam jeden na Pomorzu)

lis napisał(a):
Po domach zawsze można się spotykać. Bez warunku: 'jedynie'.


chyba jednak zbory nie potrafiłyby jeszcze przyjąć i zaakceptować "takich", po tym co odpowiedział Lis, tylko co? nie głosić Żydom prawdy o Mesjaszu? a jeżeli głosić, to co z odpowiedzialnością za "takich" narodzonych-na-nowo? gdzie mają wzrastać, z kim uwielbiać Boga?
ciężkie czasy... :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2007 10:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
no tak, ale piętnują "Stare Przymierze" jako nieaktualne (dla Żydów nie-wierzących-w-Mesjasza tylko STARE jest aktualne, ale to już inna rzeczywistość)

I słusznie, bo jest nieaktualne. Nie po to wprowadził Pan Nowe.
" Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku."

Cytuj:
a znasz jakiegoś Żyda, który komuś narzucał swoje wyznanie?

Nie znam osobiście, ale naczytałem się w NT o takich. Przykłady sama znajdziesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 2:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
lis napisał(a):
Cytuj:
a znasz jakiegoś Żyda, który komuś narzucał swoje wyznanie?

Nie znam osobiście, ale naczytałem się w NT o takich. Przykłady sama znajdziesz.


no fakt...np. Jeszua? którego wyznanie ustami i uwierzenie w Jego zmartwychwstanie nakazuje Paweł, jako warunek konieczny zbawienia? (Rz. 10:9)

proponuje przenieść się na inny temat, żeby tutaj nie blokować tego tematu, w którym nadal mam wątpliwości i niesmak...
zakładam nowy, bo wydaje mi się że mylisz Lisie zdeaktualizowanie Prawa jako zakonu z Obietnicą i Przymierzem Wiecznym... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 3:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
no fakt...np. Jeszua? którego wyznanie ustami i uwierzenie w Jego zmartwychwstanie nakazuje Paweł, jako warunek konieczny zbawienia? (Rz. 10:9)

Nie o Panu myślałem, lecz Żydach, którzy narzucali innym przestrzeganie zakonu mojżeszowego, jako warunku zbawienia.
Przykład w Dz 15:
Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:02 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
ani_isza napisał(a):
chciałam powrócić do "korzeni" wątku, jeśli można i poprosić "zgromadzonych zainteresowanych" o pomoc w zrozumieniu:

- dla kogo są zbory dzisiaj? a dla kogo nie są? (chodzi mi o wymieniane na początku kościoły protestanckie, w których proponuje się podpisanie deklaracji, żeby móc być członkiem "widzialnego ciała"...)

chciałam żebyście pomyśleli, kto tworzył pierwotny, opisywany w Nowym Testamencie Kościól, z jakich tradycji wywodzili się "członkowie" lokalnych społeczności, kim byli apostołowie...

I w związku z tym, tak mnie to zastanawia, co mają dzisiaj ze sobą zrobić Żydzi, którzy doświadczyli łaski poznania Bożej Prawdy i wyznają, że Jeszua jest zapowiadanym Mesjaszem?
czy:
- jawnie wyrzec się kultury i życia zgodnie z nauką starotestamentową, żeby móc stać się "członkiem któregoś z dzisiejszych zborów"?

- udawać, że nie są Żydami i np. obchodzić "chrześcijańskie święta", bo takie jest dzisiejsze celebrowanie "jedności braterskiej"?

- darować sobie poszukiwania zboru w którym mogliby w wolności żyć tak, jak Jezus (czyli w zgodzie z nakazami "Przymierza-po wieczne czasy")?

- założyć własne zgromadzenie?

- spotykać się jedynie "po domach"?


Witam. W zasadzie, wszystkie twoje pytania są tak samo nurtujące i dotyczące wierzących "pogan". Jesli dobrze odczytuję twoje główne przesłanie w tych pytaniach, to temat jest o wiele obszerniejszy niz ten powyzszy i "formalny". I jedyna ogólna odpowiedź jaka mi przychodzi do głowy to że lisy mają swoją norę, ale wierzący nie zabardzo mają gdzie swoje głowy złozyc.

-Zbory Pana sa dla kazdego wierzącego i to bez róznicy czy pochodził zpośród pogan czy Żydów. Mnie osobiście jest obcy podział że dla Żydów są zbory mesjanistyczne. Powoduje to że pochodzenie według ciała staje się wazniejsze od Mesjasza i na tym własnie budowana jest formalna przynależność choc moze być bez podpiu.

-kazdy kto uwierzył wyrzeka się pewnej dotychczasowej kultury, czyli tego skąd przyszedł i czym zył, aby być razem z Panem (a nie konkretnie członkiem jakiegos zgromadzenia)
-przestaje się tu być Polakiem Niemcem... , czy Żydem, a chrzescijańskie swięta pomieszane z przynaleznością narodową są tak samo przeszłością, która nie ma zadnego, własciwego, wpływu na nowej drodze.

-widzialny kościół Bozy tworzą wierzący, to warto szukać i nie przestawać

- a jednoczesnie głosić i budować nie tyle swoje zgromadzenie, bo powstanie jeszcze jeden oderwany kościół czy zbór, ale Pański zbór.

- spotykając się także w synagogach, jak tez pod gołym niebem ;)

Pozdrawiam.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 12:49 pm 
Ja sądzę ze Jarek nie napisał tu niczego nowego.Kto czyta Nowy Testament wyczyta tyle samo.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 2:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
dzięki za potraktowanie moich pytań poważnie 8)

z Nowego Testamentu i owszem wyczyta się to o czym piszecie, jednak nie wszystko dobre z tego znalazłam w miejscach, z którymi zetknęłam się ...

jeżeli nie osądzam nikogo z powodu jedzenia, świąt, nowiu, szabatu, "wieczerzy pańskiej", bo rozumiem, co uczynił Mesjasz na Krzyżu i gdy Zmartwychwstał, a sama jestem osądzana i naucza się mnie, że mam sie tego wyrzec bo jest to:
-zwiedzione
-nie biblijne
- jest zgorszeniem
- nie drodziłam się na nowo i Nowe Przymierze nie ma wtedy dla mnie "mocy zbawiennej"

(celowo wymieniam wszystko z małej litery, aby jasne było, że uogólniam te wymienienia tylko jako przykłady zachowań)

To gdzie jest dla mnie miejsce w takim zborze?

dla mnie to jak żyję, co obchodzę, co mówię jem i to kiedy i dla kogo odpoczywam ma znaczenie tylko ze względu na Świętego Boga i na mnie samą - to mnie ubogaca, ja dopiero gdy zrozumiałam kim był Jeszua zrozumiałam tego sens i daje mi to poczucie tożsamości z Nim
ale tylko dla mnie!
nie chcę się tym obnosić i dzięki Bogu: nie muszę jako kobieta niczym usługiwać w miejscu publicznym!

ale chyba nie udaje się tego długo "ukryć", bo w końcu zaczyna kogoś "kłuć w oczy" i dochodzi do konfrontacji

*ja np. staram sie zrozumieć, że ktoś ma "dzień odpocznienia" w niedzielę i nie proponuję mu wtedy, żeby zrobił coś "dla mnie", bo wiem, że mogłabym postawić go w niezgodzie z jego sumieniem - mnie pozbawia sie tego prawa i staję dzieki temu natchnieniem wielu "kaznomówców" 8)

-ale i to dobre, bo poczytają przynajmniej dokładnie Biblię, żeby się "dobrze przygotować" do tej rozprawy ze zwiedzeniem :wink:

W moim środowisku pozostało wielu moich znajomych, przyjaciół, z którymi mam kontakt i mogę rozmawiać z nimi o Mesjaszu, ale brzemię odpowiedzialności za nich pozostaje tylko moje

W "przynależności do zborów" od chrześcijan mogę jednak liczyć na napominanie mnie (o resztę troszczy się Ten Który dał mi Życie - sam HaSzem)

gdzie mam kierować tych, którzy podobnie jak ja poznali prawdę, doznali wyswobodzenia od uczynków zakonu, a wszystko co czynią - chcą składać jako ofiarę miłą Mesjaszowi

to moje pytanie retoryczne
bo synagog jeszcze w Polsce nie zaczęto wyburzać :wink: a tam też jest czytana Tanach :lol:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 2:40 pm 
Przepraszam Cię za pewną przewrotność,którą teraz zastosuję.Zapytam ,co Ty byś odpowiedziała na tak Ci zadane pytanie mając do dyspozycji Nowy Testament.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 9:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ani_isza napisał(a):
jeżeli nie osądzam nikogo z powodu jedzenia, świąt, nowiu, szabatu, "wieczerzy pańskiej", bo rozumiem, co uczynił Mesjasz na Krzyżu i gdy Zmartwychwstał, a sama jestem osądzana i naucza się mnie, że mam sie tego wyrzec bo jest to:
-zwiedzione
- nie biblijne
- jest zgorszeniem
- nie drodziłam się na nowo i Nowe Przymierze nie ma wtedy dla mnie "mocy zbawiennej"

(celowo wymieniam wszystko z małej litery, aby jasne było, że uogólniam te wymienienia tylko jako przykłady zachowań)

Smutne to, co piszesz. Najwyraźniej ci, którzy domagają się od Ciebie, byż uznała ich wolność w Chrystusie, sami nie dają Tobie wolności w Mesjaszu. Sam jestem z pogan, ale Ci szczerze współczuję. To są niestety efekty błędnego nauczania i przenoszenia pewnych tradycji w kościołach z pokolenia na pokolenie. Miejsce dla Ciebie w takim kościele będzie wtedy, gdy ten konkretny kościół zrozumie 2 i 3 rozdział Listu do Efezjan, a nie tylko rozdziały 1, 4 i 5. :)

Cytuj:
To gdzie jest dla mnie miejsce w takim zborze?

Jeśli w ogóle, to pewnie na peryferiach. Ale najlepiej byłoby zapytać starszych, czy będą z Tobą jadali przy jednym stole, czy też zrobią to, co Piotr w Antiochii, tylko w przeciwną stronę. Bez agresji, spokojnie. Jeśli jesteś dzieckiem Bożym, to Bóg i tak znajdzie Ci miejsce. Szukaj i nie poddawaj się - zgadzam się tutaj z Jarkiem (jak rzadko kiedy!).

Cytuj:
dla mnie to jak żyję, co obchodzę, co mówię jem i to kiedy i dla kogo odpoczywam ma znaczenie tylko ze względu na Świętego Boga i na mnie samą - to mnie ubogaca, ja dopiero gdy zrozumiałam kim był Jeszua zrozumiałam tego sens i daje mi to poczucie tożsamości z Nim
ale tylko dla mnie! nie chcę się tym obnosić i dzięki Bogu: nie muszę jako kobieta niczym usługiwać w miejscu publicznym!

No i chwała Bogu. Jeśli znalazłaś tożsamość w Jezusie, to najważniejsze. Nikomu nie musisz niczego udowadniać. Ale domyślam się, że Ci jest trudno i będę się za Ciebie modlił.

Cytuj:
ale chyba nie udaje się tego długo "ukryć", bo w końcu zaczyna kogoś "kłuć w oczy" i dochodzi do konfrontacji

Spróbuj schodzić z linii ciosu. Jeśli sama nie próbujesz okazywać swojej wyższości ze względu na pochodzenie według ciała (zresztą nie masz wyższości - ale masz wybranie) i mimo to "kłujesz w oczy", to by oznaczało, że możesz być wśród braci o słabszym poznaniu i jeśli pytasz, to moim zdaniem szczerych braci o słabszym poznaniu trzeba traktować bardzo wyrozumiale.

Cytuj:
*ja np. staram sie zrozumieć, że ktoś ma "dzień odpocznienia" w niedzielę i nie proponuję mu wtedy, żeby zrobił coś "dla mnie", bo wiem, że mogłabym postawić go w niezgodzie z jego sumieniem - mnie pozbawia sie tego prawa i staję dzieki temu natchnieniem wielu "kaznomówców" 8)

Jeśli ktoś żąda od Ciebie, żebyś uznała jego wolność do obchodzenia niedzieli, a on z kolei nie daje Ci prawa do obchodzenia szabatu w Mesjaszu Jezusie i dla Jezusa, to wypada mi sie za niego wstydzić.

Cytuj:
-ale i to dobre, bo poczytają przynajmniej dokładnie Biblię, żeby się "dobrze przygotować" do tej rozprawy ze zwiedzeniem :wink:

A to jest akurat prawda.

Cytuj:
W moim środowisku pozostało wielu moich znajomych, przyjaciół, z którymi mam kontakt i mogę rozmawiać z nimi o Mesjaszu, ale brzemię odpowiedzialności za nich pozostaje tylko moje

Ufaj. Może nie będzie tak źle... :)

Cytuj:
gdzie mam kierować tych, którzy podobnie jak ja poznali prawdę, doznali wyswobodzenia od uczynków zakonu, a wszystko co czynią - chcą składać jako ofiarę miłą Mesjaszowi

Jarek znowu ma rację. Twoje pytania są podobne do wielu pytań zadawanych przez zbawionych pogan. Gdzie mam kierować?.... Zostaje tylko wytrwała modlitwa, bo na pewno są jeszcze miejsca, gdzie warto kierować. Inaczej Pan skłamałby mówiąc, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła.

Cytuj:
bo synagog jeszcze w Polsce nie zaczęto wyburzać :wink: a tam też jest czytana Tanach :lol:

Tak, ale w synagodze to Ty długo nie pobędziesz ze swoją wiarą w Mesjasza Jeszuę....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
odpowiedziałabym, że wszystkim nam potrzeba przemiany umysłu i obrzezania serca, o których to potrzebach nauczał Jeszua i apostołowie w całym Nowym Testamencie (a Mojżesz i Prorocy w Starym...)


Paweł publicznie potępił Piotra za obłudę tegoż:
11 Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. 12 Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba6, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać6 i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. 13 To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
14 Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: «Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?»( Gal. 2:11-14)


ale również potępił zachowania, które są sprzeczne z nauką Jeszua o "Nowym Przykazaniu":
13 Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! 14 Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. 15 A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli. (Gal. 5:13-15)

*że pozwolę sobie przytoczyć OWE "przykazania" z Ewangelii:
34 Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, 35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» 37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. 40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy». (Mt. 22:34-40 (a swoją drogą, to w-g mnie streszczenie "pierwszego" + "pozostałych" nakazów trwałości Przymierza, spisanych Palcem HaSzem" i danych Mojżeszowi, względem Świętego Boga i bliźnich, których zerwanie spowodowało, że: "i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan"-Hebr. 8:9 )

daleka jestem osobiście od podobnych zachowań, bądź jako ich powielania(tych piętnowanych), bądź jako łamania (tych dobrych) zaleceń apostolskich:
-16 Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie9 spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa. 18 Niechaj was nikt nie odsądza od nagrody, zamiłowany w uniżaniu siebie i przesadnej czci aniołów, zgłębiając to, co ujrzał. Taki, nadęty bez powodu zmysłowym swym sposobem myślenia, 19 nie trzyma się mocno Głowy - [Tego], z którego całe Ciało, zaopatrywane i utrzymywane w całości dzięki wiążącym połączeniom członków, rośnie Bożym wzrostem. 20 Jeśli razem z Chrystusem umarliście dla "żywiołów świata", dlaczego - jak gdyby żyjąc [jeszcze] w świecie - dajecie sobie narzucać nakazy: 21 «Nie bierz ani nie kosztuj, ani nie dotykaj...!» 22 A przecież wszystko to są rzeczy [przeznaczone] do zniszczenia przez spożycie - [przepisy] według nakazów i nauk ludzkich.
23 Przepisy te mają pozór mądrości dzięki kultowi własnego pomysłu, uniżaniu siebie i nieoszczędzaniu ciała, nie dzięki okazywaniu jakiejś wyrozumiałości dla zaspokojenia ciała [grzesznego].(Kol. 2:16-23)


-10 Jest bowiem wielu krnąbrnych, gadatliwych i zwodzicieli, zwłaszcza wśród obrzezanych: 11 trzeba im zamknąć usta, gdyż całe domy skłócają, nauczając, czego nie należy, dla nędznego zysku. 12 Powiedział jeden z nich, ich własny wieszcz4: «Kreteńczycy zawsze kłamcy, złe bestie, brzuchy leniwe».
13 Świadectwo to jest zgodne z prawdą. Dlatego też karć ich surowo, aby wytrwali w zdrowej wierze, 14 nie zważając na żydowskie baśnie czy nakazy ludzi odwracających się od prawdy. 15 Dla czystych wszystko jest czyste, dla skalanych zaś i niewiernych nie ma nic czystego, lecz duch ich i sumienie są zbrukane. 16 Twierdzą, że znają Boga, uczynkami zaś temu przeczą, będąc ludźmi obrzydliwymi, zbuntowanymi i niezdolnymi do żadnego dobrego czynu.(Tyt. 1:10-16)

-9 Unikaj natomiast głupich dociekań, rodowodów, sporów i kłótni o Prawo [Mojżeszowe]! Są bowiem bezużyteczne i puste. 10 Sekciarza po jednym lub po drugim upomnieniu wystrzegaj się, 11 wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok. (Tyt. 3:9-11)

-8 Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. 9 Podobnie kobiety - w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, 10 lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności.
11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam4 ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. 15 Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają5 w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem. (1Tym.2:8-13)

- 5 Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy. I od takich stroń. (2 Tym.3:5)


bo rozumiem, co jest napisane i jakie są zalecenia dla "nowonarodzonych" w Jeszua HaMaszijah:

1 A tego, który jest słaby w wierze, przygarniajcie życzliwie, bez spierania się o poglądy. 2 Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. 3 Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął. 4 Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana. Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc utrzymać go na nogach.
5 Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! 6 Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu. 7 Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: 8 jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. 9 Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.
10 Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga. 11 Napisane jest bowiem:
Na moje życie - mówi Pan - przede Mną klęknie wszelkie kolano.
a każdy język wielbić będzie Boga.
12 Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.
13 Przestańmy więc wyrokować jedni o drugich. A raczej to zawyrokujcie, by nie dawać bratu sposobności do upadku lub zgorszenia. 14 Wiem i przekonany jestem w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo przez się było nieczyste, a jest nieczyste tylko dla tego, kto je uważa za nieczyste. 15 Gdy więc stanowiskiem w sprawie pokarmów zasmucasz swego brata, nie postępujesz już zgodnie z miłością. Tym swoim [stanowiskiem w sprawie] pokarmów nie narażaj na zgubę tego, za którego umarł Chrystus.
16 Niech więc posiadane przez was dobro nie stanie się sposobnością do bluźnierstwa! 17 Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym. (Rzym. 14:1-17


16 A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia. (Gal.2:16)

więc mamy być doskonali i do tego zdążać (czy w swoich własnych domach, rodzinach, życiu z Bogiem, czy w kościołach...):
2Tm 3:17 BT "aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu."

Mt 5:48 BT "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski."


tyle
8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:24 pm 
Zatem,czegoś jeszcze nie wiesz?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
no...
jak ukoić duszę, zwłaszcza, że jako kobieta, w przeciwieństwie do Cię jestem podatna na tzw. Stan Napięcia Przemiesiączkowego, a niski progesteron objawia się u mnie dołami (wysoki furią, więc nie wiem co gorsze/lepsze) :wink:
dzięki za zachętę do refleksji i racjonalizacji swoich frustracji
:lol:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:40 pm 
Nie będę oryginalny gdy powiem,że mnie koi modlitwa i wszystko to co pomaga mi trwać radośnie w świadomości swego nowonarodzenia odkupienia i bliskości Pana.Gdy wiem(choć i wątpić się zdarzało) że tu gdzie jestem przyprowadził mnie Pan i prowadzić będzie,choć z ludzkiego punktu widzenia mógłby się nieraz zniechęcić.
To o czym piszę nie jest dostępne tylko płci brzydkiej :D


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL