www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 25, 2007 10:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
I wyjatkowosc Piotra skonczyla sie wraz z jego smiercia. Jak i kazdego innego wyjatkowego ucznia... Wielkie mi mecyje... Zrobil, co mial zrobic, co Bog mial dla niego do zrobienia i koniec. A czemu kazdy innny po Piotrze, niby jego nastepca, ma na tej podstawie tez byc wyjatkowy posrod braci, to juz zagadka Sfinksa... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 25, 2007 10:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
a czy można nazywać swojego tatę ojcem? no jak to się ma ten fragment lisie, żeby nikogo Ojcem nie nazywać... macie przecież "twarde" biblijne kryteria. ja natomiast waszych kryteriów nie stosuję bo z założenia są błędne.

Frąfciu, Ty nie stosujesz żadnych kryteriów, a przynajmniej żadnych nie podajesz. Gdybyś przeczytał kontekst, czyli cały fragment Mat. 23:1-12, to zobaczyłbyś, że chodzi o zakaz nazywania "ojcami", "nauczycielami" i "przewodnikami" tych, którzy zasiedli na mównicy Mojżeszowej [23:2] i którzy nie postępują tak jak nauczają [23:3], a więc nie zasługują na honory, jakich się domagają - kto się wywyższa nazywając siebie ojcem, nauczycielem lub przewodnikiem, będzie poniżony [23:12], natomiast prawdziwymi ojcami wierze, nauczycialami i przewodnikami są ci, którzy rzeczywiście są sługami [23:11]. Dlatego apostoł Paweł pisze o sobie jako o ojcu duchowym Koryntian [I Kor. 4:15], a inne fragmenty mówią o tym, że Bóg sam wyznacza nauczycieli [Ef. 4:11] i przewodników [Hebr. 13:17]. Sam tekst pokazuje w kontekście, o jakie ojcostwo, nauczycielstwo i przewodnictwo tutaj chodzi.

Każdy tekst należy odczytywać w jego kontekście, bo czasami dopiero kontekst pokazuje intencje danej wypowiedzi. A Ty frąfciu nie bądź taki szybki w chwytaniu się "naszych kryteriów", skoro nie umiesz ich odpowiednio zastosować. Szczególnie, jeśli chcesz tego użyć do kontrataku w walce o doktryny, których nie umiesz obronić na podstawie Biblii.


Ostatnio edytowano Pt maja 25, 2007 10:58 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 25, 2007 10:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Nareszcie jest ktoś kto uczciwie przyznał że Piotr był wyjątkowy - w pierwotnym kościele i nie zamyka oczu i uszu na odpowiednie fragmenty mówić że nic z nich nie wynika.

Piotr był wyjątkowy, Jakub był wyjątkowy i Jan był wyjątkowy. Jan był nawet uczniem, "którego Jezus miłował":

"A jeden z jego uczniów, którego Jezus miłował, siedział przy stole przytulony do Jezusa" [Jan 13:23]

Jeśli chodzi o przywództwo, to apostołowie działali na różnych obszarach i cieszyli się tam wielkim autorytetem. Na przykład Paweł był apostołem pogan [Rzym. 11:13], natomiast Jakub, Kefas i Jan działali głównie wśród obrzezanych [Gal. 2:9]. Wyjątkowość Piotra, Jakuba czy Jana nie ma jednak nic wspólnego z rzekomym "prymatem", którego w Biblii nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 25, 2007 11:48 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
frąfciu napisał(a):
Nareszcie jest ktoś kto uczciwie przyznał że Piotr był wyjątkowy - w pierwotnym kościele i nie zamyka oczu i uszu na odpowiednie fragmenty mówić że nic z nich nie wynika.

Piotr był wyjątkowy, Jakub był wyjątkowy i Jan był wyjątkowy. Jan był nawet uczniem, "którego Jezus miłował":

"A jeden z jego uczniów, którego Jezus miłował, siedział przy stole przytulony do Jezusa" [Jan 13:23]

Jeśli chodzi o przywództwo, to apostołowie działali na różnych obszarach i cieszyli się tam wielkim autorytetem. Na przykład Paweł był apostołem pogan [Rzym. 11:13], natomiast Jakub, Kefas i Jan działali głównie wśród obrzezanych [Gal. 2:9]. Wyjątkowość Piotra, Jakuba czy Jana nie ma jednak nic wspólnego z rzekomym "prymatem", którego w Biblii nie ma.


Daj już spokój smoku. Ja pisałem o Piotrze i podałem kilka cytatów. Nie będę cię przekonywał, bo chwilowo to i tak nic nie da.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 9:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Daj już spokój smoku. Ja pisałem o Piotrze i podałem kilka cytatów. Nie będę cię przekonywał, bo chwilowo to i tak nic nie da.

Frąfciu, jeśli nie masz biblijnych argumentów na poparcie tezy o prymacie Piotrowym, to rzeczywiście lepiej sobie odpuść. A skoro nie masz argumentów biblijnych, to zastanów się nad stawianymi przez Ciebie samego tezami. Jeśli nie wzięły się z Biblii, to skąd się wzięły i dlaczego mamy uznać je za prawdziwe?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 2:58 pm 
Wzięły się z Biblii, co potwierdziłem cytatami. I każdy nieuprzedzony (a takim np. jest Dawid chociaż - nie zgadzam się z nim do końca) widzi szczególną rolę Piotra. Tyle na podstawie biblii da się ustalić. Ale nie ma sensu dalej kontynuować tej dyskusji bo do niczego nie prowadzi.

cześć zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 3:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Wzięły się z Biblii, co potwierdziłem cytatami. I każdy nieuprzedzony (a takim np. jest Dawid chociaż - nie zgadzam się z nim do końca) widzi szczególną rolę Piotra. Tyle na podstawie biblii da się ustalić. Ale nie ma sensu dalej kontynuować tej dyskusji bo do niczego nie prowadzi.

Frąfciu, widzę, że skoro nie potrafisz wykazać na podstawie Biblii istnienia "prymatu" Piotra, to próbujesz rozpaczliwie dowieść jego wyjątkowości, czego robić nie musisz. Piotr był wyjątkowy tak jak inni byli wyjątkowi w różnych aspektach - to przyznajemy wszyscy. Natomiast jego wyjątkowość nie ma nic wspólnego z jego rzekomym prymatem, a jeszcze mniej z rzekomym prymatem jego "następców". Na podstawie Biblii da się ustalić wyjątkowość Piotra, Jakuba czy Jana, ale nie da się ustalić "prymatu Piotrowego". I nie ma sensu ustalać czegoś takiego na podstawie kolejności imion wymienianych w danej grupie. Dlatego nie zarzucaj nam uprzedzenia, jeśli nie widzimy czegoś, co nie istnieje. Po prostu Ty widzisz to, czego wymaga od Ciebie doktryna Twojego Kościoła, a czego Biblia nie naucza. Pora się z tym pogodzić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 9:20 pm 
Smoku - wbrew temu co ci się może wydawać - szanuję cię. Ale niestety nudny jesteś do granic możliwości. Widzę że przez to forum masz do spełnienia misję i kurczowo się tego trzymasz. Gdy podaję argumenty biblijne odnośnie do Piotra twierdzisz, że (jak zwykle zresztą) że to doktryna KK. To naprawdę jest nudne. Kontynuuj sobie swoją biblijną misję, choć dla mnie ona jest fundamentalistyczna - a nie biblijna. Biblijna pozostaje z nazwy. Nie mam zamiaru się udzielać, podobnie jak niedgyś po jakimś czasie przestałem rozmawiać ze ŚJ - bo rozmowy z nimi przypominały te z tobą. Tak więc z tobą przestaję prowadzić polemikę. możesz sobie myśleć co chcesz w tej kwestii. W każdym razie daleko, bardzo daleko ci do tych chrześcijan ewangelikalnych których znam.
Możesz pisać dalej sobie co ci się tylko podoba. Ja na pewno na twoje posty odpowiadał nie będę. Tym bardziej że jesteś tutaj sędzią we własnej sprawie tj. i smokiem i adminem - co dałeś nie raz już odczuć.

pozdrawiam

frafciu


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 10:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Frafec, nudny jestes do granic mozliwosci... Chciales miec misje do spelnienia na tym forum, ale Ci sie na szczescie nie udaje i wymiekasz, z czego osobiscie bardzo sie ciesze, chociaz... troche szkoda, bo moze bys sie czegos nauczyl... :roll: Kontynuuj sobie swoja biblijna misje na jakims forum katolickim, choc dla mnie ona jest biblijna z nazwy. Rozmowy z Toba przypominja te z SJ. Bardzo daleko Ci do... chrzescijan... :mrgreen: Bo musisz sie na nowo narodzic. Albo nawrocic - jak tam chcesz...
Dalo sie tutaj odczuc, ze jestes... i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej... Widzisz, mozna podobne spiewki i o Tobie pisac, tylko po co? Jak nie dajesz rady w jakims temacie, to sie przerzuc na inny, a nie udawaj urazonego, obrazonego i kogo to jeszcze...
A pisze, bo mnie denerwuja te nieustanne personalne przytyki do Smoka, bo jak juz nie wiesz, co napisac, to Mu dokladasz co rusz jakies kuksance...
To naprawde jest nudne :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 10:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Frąfciu, przepraszam Cię bardzo, ale zestaw cytatów zawierających imię Piotra to nie jest żaden argument biblijny. Nie podałeś ANI JEDNEGO poważnego biblijnego argumentu przemawiającego za koncepcją "prymatu Piotrowego". Te, które podałeś, to stare sztuczki apologetów katolickich, którzy próbują wmówić nam, że Piotr jest skałą i dlatego otrzymał polecenie pasania wszystkich owieczek. Po bliższym zbadaniu tekstów okazało się, że to nie jest prawda.

Przyszedłeś tutaj z misją głoszenia "biblijnego katolicyzmu" i wracałeś kilka razy z kolejnymi naukami - a to z przeistoczeniem, a to z ekumenizmem, a to z tradycją jako źródłem objawienia, a to z prymatem Piotrowym. Ponieważ nie byłeś w stanie nas przekonać do swoich tez na podstawie Biblii, to najpierw próbowałeś zwyzywać kilka osób od sekciarzy i fundamentalistów, a teraz się obrażasz i odmawiasz rozmowy, sugerując w dodatku, że jestem sędzią we własnej sprawie. Czyli wycofujesz się, próbując ratować twarz i udając, że inni grają nie fair.

Może chrześcijanie ewangelikalni, których znasz, dają się nabierać na Twoje ekumeniczne zabiegi "braterskie" i chrześcijański slang - ich problem. Ale Ulica Prosta jest miejscem, gdzie żadna ściema nie przejdzie. Jeśli nie lubisz prostych dróg Pańskich, a lampą dla Twoich stóp jest coś innego niż Słowo Boże, to dyskutując na tej Ulicy nie będziesz się czuł komfortowo. Ale mam nadzieję, że te niewygody okażą się dla Ciebie kiedyś błogosławieństwem i łuski opadną z Twoich oczu, czego Ci po raz kolejny serdecznie życzę.

Będę nudny aż do bólu: Musisz się na nowo narodzić. Ewangelia Jana 3:1-21. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 26, 2007 10:48 pm 
Powiedziałem itur, że misję to do spełnienia ma tutaj smok razem z niektórymi forumowiczami (przypominam że smok tu adminuje :) . Ja nie miałem do spełnienia żadnej misji. Nie lubię po prostu rozmawiać jak ze Świadkami Jehowy. Tj. "na kłopoty cytacik". Metoda Świadków to podstawa funkcjonowania większości forumowiczów tutaj.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 27, 2007 7:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Ja nie miałem do spełnienia żadnej misji. Nie lubię po prostu rozmawiać jak ze Świadkami Jehowy. Tj. "na kłopoty cytacik". Metoda Świadków to podstawa funkcjonowania większości forumowiczów tutaj.


My tu bardzo kochamy ŚJ i ich metody. I Ciebie też kochamy i Twoje metody. A już najbardziej, gdy zaczynasz cytować teksty Pisma ze słowem kluczowym: Piotr. A w nich nie ma dowodu o katolickim prymacie Piotra. Na kłopoty cytacik :lol:
Literalnie i fundamentamentalistycznie [co za ohydne określenia] Chrystus na prośbę apostołów - kto z nich jest pierwszy? - odpowiedział, że ten, kto jest sługą wszystkich. Miał okazję zadekretować prymat Piotra, na wieki wieków, amen, i byłoby po katolicku, tradycyjnie, antyfundamentalistycznie, ekumenicznie - a tu takie kuku. :lol:

A już wzorcowo prymat Piotra widać na pierwszym soborze w Jerozolimie.
Dzieje Apostolskie 15.
(...)
postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych
(...)
Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie [bym sprawował prymat?] spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam.
(...)
zabrał głos Jakub i rzekł: Posłuchajcie mnie, bracia! [bo ja sprawuję prymat?]
(...)
Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby...
(...)
Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili
(...)
Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my
, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.
(...)

Uważny czytelnik zauważy, że Jakub zaproponowł i podał rozstrzygnięcie sporu, a decyzję podjęto kolegialnie. I nikt nie twierdzi, że Jakub sprawował jakiś prymat, ani nikt nie twierdzi, że Piotr użył swego prymatu dla autoryzacji decyzji soboru. Niestety, ale nie widać prymatu kogokolwiek z apostołów, choć widać wyjątkową rolę Piotra i Jakuba, jako filarów Kościoła.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 27, 2007 10:26 am 
wiesz co darujmy sobie tę wymianę poglądów. to naprawdę do niczego nie prowadzi. w każdym razie - pozdrawiam. gdy ktoś poczuł się urażony - przepraszam. poglądów swoich nie zmieniam i swojej wiary Chrystusowej - nie zmienię. a dziś Dzień Zesłania Ducha Świętego. liturgiczna Anamneza tego wydarzenia.

pozdrawiam


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 27, 2007 12:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
poglądów swoich nie zmieniam i swojej wiary Chrystusowej - nie zmienię.

Wiary swojej nie zmienię. To po co dyskutuję? Żeby innych nawrócić na moją wiarę. Ale słuchał ich nie będę ani wyciągał wniowsków z teg, co mówią. Zupełnie jak Świadek.

frąfciu napisał(a):
a dziś Dzień Zesłania Ducha Świętego. liturgiczna Anamneza tego wydarzenia.

Anamneza, czyli uobecnienie. Super. Ciekawe, w którym miejscu dzisiaj uobecnią się języki ognia nad głowami uczniów. I w których miejscach uobecni się Duch Święty jako wiatr wiejący w kościele. A jeśli to wszystko się nie uobecni i fakty zaprzeczą uobecnieniu? Tym gorzej dla faktów. I kto tutaj jest bliższy Świadkom Jehowy? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 27, 2007 2:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 3:58 pm
Posty: 339
frąfciu napisał(a):
wiesz co darujmy sobie tę wymianę poglądów. to naprawdę do niczego nie prowadzi. w każdym razie - pozdrawiam. gdy ktoś poczuł się urażony - przepraszam. poglądów swoich nie zmieniam i swojej wiary Chrystusowej - nie zmienię. a dziś Dzień Zesłania Ducha Świętego. liturgiczna Anamneza tego wydarzenia.

pozdrawiam

No i jasne staje się jak wyglada ekumenizm w rozumieniu KRK
Wiara w pntifexa maksimusa podstawa wiary chrystusowej :?
Ekumenizm tak pod warunkiem że przyjmujecie władze i zwierzchnictwo nad sobą rzymskiego papieża. Toż on nieomylny jest! a mówi że prymat piotrowy jest i basta.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL