www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:35 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 23, 2005 12:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Skoro więc uważamy że sobie zawdzięczamy dar wiary, to czemu nie i uczynków? :)
A jesli cokolwiek zawdzięczamy sobie, to na co nam łaska?

ech... bracia, nawet wiarą w Boga nie ma co sie chlubić, bo jesli nie z Boga, to skąd sie wiara w nas wzięła?

Pewnie że mozna mówić że tylko Łaska jest tym Bozym darem? Co powiecie więc na poczatek listu do Efezjan, gdzie nawet to, że jesteśmy, nie mozna zaliczyc sobie, a temu który działa w wierzących.

:)
Pozdrawiam

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 24, 2005 7:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Marcin napisał(a):
Marck5 napisał(a):
Gdyż Bóg jest źródłem wiary.

Wiem, że jest napisane:
Rzym. 15:5
5. A Bóg, który jest źródłem cierpliwości i pociechy, niech sprawi, abyście byli jednomyślni między sobą na wzór Jezusa Chrystusa,

Czy mógłbyś powiedzieć, albo wskazać mi w Biblii miejsca, gdzie Bóg jest określany jako źródło wiary?

To nie jest zaczepka, tylko pytanie. :)

Pozdrawiam.


Jest parę weretów cytowanych wcześniej:

Ef 1:19 Bw „i jak nadzwyczajna jest wielkość mocy Jego wobec nas, którzy wierzymy dzięki działaniu przemożnej siły jego,”

Hbr 12:2 Bw „patrząc na Jezusa, sprawcę i dokończyciela wiary,.....

Rz 10:17 Bw "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe."
Czyż Słowo Chrystusowe nie jest Duchem i życiem. Pan to sprawia Jn 6:63.

Dz 3: 16 Bw "Przez wiarę w imię Jego wzmocniło Jego imię tego, którego widzicie i znacie, wiara zaś przez Niego wzbudzona dała mu zupełne zdrowie na oczach was wszystkich."

"A Jezus, odpowiadając, rzekł im: Miejcie wiarę Boga! Mar. 11,22-24 (nawet nauczyciele RW podkreślają że w naszych Bibliach tłumaczenie - w Boga - jest błędne, tylko że je żle rozumieją).
Chodzi o dar wiary.
Innymi słowy wiarę wytwarza w nas Bóg. I On inspiruje nas do wypowiedzenia słowa wiary, gdy chce coś uczynić, a my mamy wtedy nie powątpiewać i mówić. Wtedy stanie się TO CO MÓWImy.

J 6:44 Bw "Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Uważam że to pociągnięcie Ojca jest też obdarowywaniem wiarą.
Można wyprowadzć dowody pośrednie - poszlakowe z innych wersetów.
Wiara przychodzi od Boga i nie jest rzeczą wszystkich jak to chce pokazać duch tego świata:
Ga 3: 25 Bw "A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika."
2Tes 3: 2 Bw "i abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych; albowiem wiara nie jest rzeczą wszystkich."
Ga 3: 23 Bw "Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 24, 2005 1:22 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Troche jakby odchodząc od obecnego watku w temacie, pozwolę sobie odpowiedzieć własnymi słowami na główne pytanie:

Co ta jest wiara?

Z tego co widzę i uważam, wiara jest jednym z fundamentów działania kazdego człowieka: czy wierzy w Boga czy tez nie. W każdym człowieku jest wiara. Bez wiary nie ma woli i działania, i każda wiara bez działania jest martwa. Wiara charakteryzuje się też czymś odwrotnym i nie tylko jest fundamentem ale cechuje się też posłuszeństwem wobec człowieka i jego rozumu. Jest tez siłą sprawczą, a nie jak się uważa tą siłą sprawczą jest np wola, czy rozum.

Wiara jako słowo pokazuje tylko czubek tego co charakteryzuje wiarę, jako cos o wiele bardziej rozległego w człowieku. W niej jest tez obfitośc naszych dziłań zarówno zewnetrznych jak i wewnętrznych.

Wiara dana od Boga jest też dla mnie córką Miłości, i jesli wiara nie wyrasta z Miłości Bożej, to wyrasta z innego Ducha.

Przechądząc z wiary w wiarę, jak napisano, jedną odrzucamy, a inną przyjmujemy. Jedna z ducha kłamstwa druga z Ducha prawdy.

Dlatego znam tylko dwie, i bez względu kto jakiej wiary to ona rzutuje na całego człowieka i we wszystkich dziedzinach zycia.

Pozdrawiam

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 24, 2005 7:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Jarek napisał(a):
Troche jakby odchodząc od obecnego watku w temacie, pozwolę sobie odpowiedzieć własnymi słowami na główne pytanie:

Co ta jest wiara?

Z tego co widzę i uważam, wiara jest jednym z fundamentów działania kazdego człowieka: czy wierzy w Boga czy tez nie. W każdym człowieku jest wiara.

Ale masz rozmach. Nie zgadzam się z tobą , "albowiem wiara nie jest rzeczą wszystkich", jak mówi jeden z powyższych fragmentów. Tak mówi Biblia i ja jej wierzę. Natomiast inni nie rozumieją wiary i mylą ją z nadzieją często złudną, zaufaniem albo pojmują ją światowo i okultystycznie. Jak już pisałem wcześniej :
Wiara wg świata : to pozbycie się wszelkich wątpliwości wobec tego co
chcę otrzymać , czego oczekuję. Postrzegana też jako:
uznanie umysłem jakiejś ideologii. Czynnikiem sprawczym
jest sama wiara i pozytywne myślenie.

Wiara wg okultyzmu : oprócz tego co świat uważa dodaje że czynnikiem
sprawczym jest obrzęd, zaklęcie,demony, duchy,
bogowie, obrazy, natura,......Bóg i inne.

Oba pojęcia są błędne.

W chrześcijaństwie wiara nie jest siłą sprawczą, jak napisałeś, tylko Bóg. Nie ma wiary bez Bożej woli i działania w nas.
Cytuj:
Wiara dana od Boga jest też dla mnie córką Miłości, i jesli wiara nie wyrasta z Miłości Bożej, to wyrasta z innego Ducha.

Najpierw piszesz post że wiarę daje Bóg a potem że wyrasta z miłości. Zdecyduj się bo owszem Bóg też jest miłością. Nie generalizuj tylko popieraj chociaż to co mówisz Biblią. Wtedy się z tobą zgodzę. Nie wyrażasz się ściśle i dlatego cię może nie rozumiem. Napisałeś z wiary w wiarę ? Chyba pomyliło ci się "z chwały w chwałę" II Kor 3r.
Nadal twierdzę że jest tylko jedna prawdziwa wiara, która odnosi się do poznanej woli Bożej, którą Bóg wkłada do naszego wnętrza jako pewność, przeświadczenie, przekonanie o prawdzie. Rodzi się więc z tego uczucie ufności i nadzieji . To co napisałeś powyżej jest dla mnie co najmniej dziwne i nie definiuje prawdziwej wiary nawet ogólnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 24, 2005 10:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Okej nie zgadzaj się, tylko że ja akurat zgadzam sie z Tobą i nie wiem czemu czytasz to co napisałem jako coś nieprawdziwego.

Napisałeś o wierze że nie każdemu, tylko że wiara nie jest wyłacznie dana wierzącym w Boga i tu jest nieporozumienie, bo i jest dana niewierzacym, tylko że w inego boga. Wcześniej napisałem cos dłuższego ale komp, sie zawiesił. Widocznie tak ma być na dziś?


Jestem ciekaw jak Paweł tłumaczy przejście z wiary w wiarę, przy twoim stanowisku że wiara nie jest rzecza wszystkich. (proponuję ostanio zarzucany mi sofizm :) )


Pozdrawiam
Ps: poprzeni post napisałem o wierze, jako takiej, a nie odnosnie wiary w Jedynego Boga, o którym Syn zaswiadczył. Stąd może i rozmach :)

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 25, 2005 3:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Cytuj:
bo i jest dana niewierzacym, tylko że w inego boga.

Ciekawe przez kogo? Ich wiara jest fałszywa i okultystyczna. Tak naprawdę to nie jest wiara tylko falsyfikat wiary. Jedyna prawdziwa wiara to ta którą daje Bóg.
Cytuj:
Jestem ciekaw jak Paweł tłumaczy przejście z wiary w wiarę, przy twoim stanowisku że wiara nie jest rzecza wszystkich. (proponuję ostanio zarzucany mi sofizm )

To może powiesz mi gdzie to jest napisane?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 25, 2005 4:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Czyżby Szatan był tylko wymysłem, ze swoim synom nie daje swojej wiary?

Jesli wychowywałeś się w wierze w Boga, od początku, to mogę zrozumieć że dziwisz się na słowa: z wiary w wiarę.

(chyba w liscie do Rzymian jest to dość ciekawe okreslenie)

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 26, 2005 8:41 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Coś mi się zdaje że wymyśliłeś sobie to stwierdzenie bo nie ma go w Biblii. A jak coś twierdzisz to bądź w stanie to udowodnić.
Szatan nie może dać wiary bo jej nie ma. Stara się tylko być czasami mocą sprawczą w okultyźmie, dając fałszywą wiarę. Jego podróbka daje tylko nadzieję na realizację pożądliwości, ludziom , którzy są na tyle głupi aby uwierzyć że to siła ich wierzenia , umysłu, zaklęcia, obrzędów albo przedmiotów sprawia.
Jest takie określenie pochodne od wiary a mianowicie wiarygodny(a,e). Mówi ono że dana treść musi być godna wiary. Gdy Bóg daje wiarę ze swego Słowa, albo jako dar to pojawia się uczucie przeświadczenia i pewności. To diabłu najtrudniej podrobić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 26, 2005 2:50 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Gdy powiem ateiście, że jest głęboko wierzący i religiny, to mnie niejeden wysmieje. Ateistę moge zrozumieć że tak mówi i nawet tak samo kogos, kto uważa że nie dość że wierzy w Boga ale też mówi o tym czym jest wiara.

Nie spotykasz ludzi którzy wcześniej nie wierzyli Bogu przez Chrystusa i należeli do innej wiary? Co w takim razie znaczą dla ciebie swiadectwa nawróceń.

Choć nigdzie w tym temacie nie stwierdziłem że inne wiary są nieistniejące i nie mające swojej mocy, a stwierdziłem (w rozmachu :) ) że są i maja, i stwierdziłem że nie istnieją w prózni. I dla mnie nie na tym zasadza sie i fałszywość czy nieprawdziwość, ale na tym do czego prowadzą, komu służą, lub do kogo prowadzą świadomie czy też nieświadomie. Piszesz Marcku tak jabym udowadniał że te wiary sa prawdziwe w prowadzeniu w Chrystusie i z Chrystusem, i tu cos mi cały czas zarzucasz. Nie prosze cie nawet o to abys mi zwój zarzut udowodniał, gdyz nie jest to dla mnie zarzut i nie czuję sie oskarżany.

Przejscie z wiary w wiarę (tak jak to rozumiem) pokazał swoim świadectwem Szaweł, gdy stał sie Pawłem.

Pisze te słowa gdyż też zastanawiam sie: czy wolisz wyjaśniać mi moje własne słowa we własnym ich zrozumieniu, czy tez jesteś skłonny uznac wyjasnienie co rozumiem pod danym pojęciem, tak aby nie było sporu?

W pełni się z gadzam że inne wiary są fałszywe i że to tylko podróbka, lecz ciału zawsze bliższa koszula, która jest i istnieje i jest mi daleko do udowadniania że wymysły nie mają mocy, bo wystarczy dowodów biblijnych od pierwszego zgrzeszenia: i wyboru, komu wierzyć?

Nawet w zdaniu że "nie samym chlebem człowiek żyje" jest pokazane jakiej kto wiary.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 26, 2005 3:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Czyli utrzymujesz na ludowo że wiara to wyznanie, denominacja albo system religijny? Wielokrotnie słyszałem też określenie że "wiara chodzi do kościoła" w znaczeniu ludzie. Nie uznaję takich potocznych znaczeń bo nie są biblijne tylko przeciwnik zamazuje przez nie prawdziwe znaczenie wiary i ma w tym swój cel.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 27, 2005 8:31 am 
Dzięki Marck5.

Jestem usatysfakcjonowany (trudne słowo ;)).

Pozdrawiam.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 27, 2005 4:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
No ja nie jestem do końca przekonany.
Bo wiara nie jedno ma imię :wink: (nie jedno znaczenie)
Doszedłem do następującego fragmentu:
Cytuj:
Dz 3: 16 Bw "Przez wiarę w imię Jego wzmocniło Jego imię tego, którego widzicie i znacie, wiara zaś przez Niego wzbudzona dała mu zupełne zdrowie na oczach was wszystkich."

Zastanawiam się czy wiara przez Niego wzbudzona mogła się stać w powodu wiary Apostołów w Imię Jego ? Czy tą samą wiarą w cud obdarowałby faryzeuszy?
Cytuj:
"A Jezus, odpowiadając, rzekł im: Miejcie wiarę Boga! Mar. 11,22-24 (nawet nauczyciele RW podkreślają że w naszych Bibliach tłumaczenie - w Boga - jest błędne, tylko że je żle rozumieją).

Tłumaczenie jest poprawne.
Było to juz wytłumaczone wcześniej w tej dyskusji za pomocą autorytetu A.T. Robertsona :
Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego zdaniem Robertsona "Miejcie wiarę w Boga" jest prawidłowym tłumaczeniem zdania "Echete pistin theou", a cytujesz anglojęzyczne opracowania, to zajrzyj do książki Robertsona "A New Short Grammar of the Greek Testament".

Robertson pokazuje tam znaczenie i działanie gramatyczne "dopełniacza obiektywnego" (objective genitive) w języku greckim, i czyni to właśnie na przykładzie Marka 11:22. Dopełniacz obiektywny oznacza, że rzeczownik (w tym przypadku "theou" czyli Bóg) jest obiektem akcji. Czyli w Marka 11:22 Bóg jest obiektem wiary. A to wymaga, by przetłumaczyć to zdanie "Miejcie wiarę w Boga", a nie "Miejcie wiarę Boga".


To nie jest tak że NAWET Ruch Wiary podkreśla tłumaczenie wiara Boga , to przedewszystkim oni starają się narzucić takie tłumaczenie.
Potrzebne jest im to do wyznawania zdrowia czy sukcesu.
Ale wiara że coś się stanie nie uczyni tego czegoś prawdą.
Biblijna wiara to nie czary-mary ale położenie zaufania i oparcie w Bogu.

Bóg nie kieruje się wiarą , ani sam nie wierzy , postępuje według własnej suwerenności. A my nie żyjemy wiarą Boga ale postępujemy z wiarą w Boga.
Cytuj:
Chodzi o dar wiary.
Innymi słowy wiarę wytwarza w nas Bóg. I On inspiruje nas do wypowiedzenia słowa wiary, gdy chce coś uczynić, a my mamy wtedy nie powątpiewać i mówić. Wtedy stanie się TO CO MÓWImy.


Nie zaprzeczam że wiara może być inspirowana przez Boga.
Ale wiara jest również integralną odpowiedzią człowieka, zależną od niego, na Słowo Boga.
Czy inaczej miałyby sens fragmenty ganiące ludzi za niewiarę , czy wypominanie nawet uczniom "małej wiary" ?
Małą wiarę posiadali bo Bóg nie dał większej czy było coś w nich samych co przeszkadzało im czynić większe kroki wiary?

"I szukałem wśród nich męża, który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede Mną, by bronił tej ziemi i przeszkodził Mi w jej niszczeniu, a nie znalazłem takiego...Wobec tego wyleję na nią mój gniew, w ogniu mojej zapalczywości wyniszczę ich. Na głowy ich składam odpowiedzialność za ich postępowanie - wyrocznia Pana Boga. " [Ez 22,30-31]

Bóg szukał wierzącego na żarty czy poważnie?

Duch Święty wzbudza wiarę w sercach ale człowiek sam podejumje decyzję ; nie umniejsza to wielkości i suwerenności Boga, bo Jemu spodobało się obdarować ludzi wolną wolą, w której sami podejmujemy wiarę lub ją odrzucamy.
Cytuj:
Ga 3: 25 Bw "A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika."
Ga 3: 23 Bw "Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona."


Obydwa teksty mówią o wierze przeciwstawionej zakonowi (przewodnikowi) , a więc po prostu o pełnej nauce, drodze Nowego Przymierza (zbawieniu opartemu na wierze nie uczynkach).
Tak jak jest to napisane w liście Judy:
" Jud 1:3 BT "Umiłowani, wkładając całe staranie w pisanie wam o wspólnym naszym zbawieniu, uważam za potrzebne napisać do was, aby zachęcić do walki o wiarę raz tylko przekazaną świętym."

Taka wiara(nauka) została objawiona w Chrystusie.
Wiara w sensie posłuszeństwa Bogu nie musiała być obajawiona , według niej postępował już Abraham czy Dawid.

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 27, 2005 4:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Zgadzam się Sz Sc.
Aby dostać więcej wiary od Boga trzeba jej chcieć.
Cytuj:
Nie zaprzeczam że wiara może być inspirowana przez Boga.
Ale wiara jest również integralną odpowiedzią człowieka, zależną od niego, na Słowo Boga.
Czy inaczej miałyby sens fragmenty ganiące ludzi za niewiarę , czy wypominanie nawet uczniom "małej wiary" ?
Małą wiarę posiadali bo Bóg nie dał większej czy było coś w nich samych co przeszkadzało im czynić większe kroki wiary?

No cóż skoro wiarę dostaje się z Boga to trzeba mieć z Nim i z Jego Słowem więcej społeczności. Gdy więc Chrystus pyta: " Jakże to jeszcze wiary nie macie ?". To tak jakby może pytał : "Jeszcze jej nie wzięliście ze społeczności z Bogiem?. On całe noce miał społeczność z Ojcem. Poza tym skuteczność uzależnił właśnie od modlitwy i postu gdy apostołowie nie mogli wypędzić demona.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 27, 2005 11:52 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Wiara ,jak wiadomo,nie jest rzeczą człowieka cielesnego.Tak samo też nie jest wysiłkiem człowieka duchowego.Jest więc DAREM od Boga.
Człowiek nie wyprodukuje w sobie wiary,choćby pękł.
Ale też,jak każde błogosławieństwo czy dar,tak i wiara jest UWARUNKOWANA.Więc otrzymanie od Boga wiary jest wypadkową naszych wyborów.
Z wiarą jest tak,jak z owocami.Są kiedy się im stworzy odpowiednie warunki i pojawiają się jakby samoistnie i bezwiednie.
Dyskutowanie i definiowanie wiary w żaden sposób jej nie stworzy,ani nie pomnoży.
Wiarę,albo się ma,i wtedy według niej się POSTĘPUJE.
Albo się tej wiary nie ma,i wtedy się o niej DYSKUTUJE.
Proste. :wink:

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 28, 2005 9:03 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Trochę nagięte to twoje stwierdzenie że jak się coś ma to się o tym nie dyskutuje. Chyba że stosujesz je tylko do wiary. Ja uważam wręcz przeciwnie. Wg ciebie niepotrzebnie wogóle na ten temat mówimy. A ja obserwuje że dużo dyskutantów wogóle nie rozumie terminu wiara albo mają swoje wyniesione ze świata (i RW) wyobrażenia i mylą wiarę z czym innym. W zborze w którym byłeś przyjeżdżało wielu oszołomów, którzy pytali się : "Czy wierzycie że Bóg uczyni dzisiaj to czy owo?" - a cały zbór krzyczał : " Tak" choć wogóle nie znał woli Bożej. Gdyby wiedzieli co to jest wiara to by Takim umieli odpowiedzieć. Tylko że nikt ich nie nauczył odróżniać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL