www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 4:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 12:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Agnostyk, raz pisze iz:
Agnostyk napisał(a):
Co do Psalmu Dawidowego to ewidentność jego mesjańskości jest wysoce wątpliwa gdyż po uwaznym wczytaniu rzeczywiście raczej bym się przychylił do tezy że to Dawid pisze o sobie

"Ty jesteś moim Bogiem od łona mojej matki, " - 22,11

"Ocal od miecza moje życie, " - 22,20

Co zaś do dzielenia szat - to właśnie owe "dzielenie skóry na niedźwiedziu" przez przeciwników Dawida.

I jeszcze wiele innych fragmentów z tego psalmu, które przeczą "mesjańskości"


nastepnie pisze

Agnostyk napisał(a):

Zresztą wystarczy zacytować:
"According to the Jewish Study Bible, this psalm of David is read on Purim and is viewed by Jewish tradition as David lamenting over the future exile of his people in the book of Esther.[7] Christian interpreters see the 22nd Psalm as looking forward to the Messiah"

Tak więc sam autor artykułu mówi coś innego niż ty przekazujesz w swoim poście



Jak jedno nie wyjdzie to moze co innego i tak wkolko, byleby pokazac jak chrzescijanie sa w bledzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 1:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
1/POKAŻ MI JEDNEG NIEODRODZONEGO ZYDA UWAŻAJĄCEGO PSALM ZA MESJAŃSKI
2/LINK JEST WŁASNIE POLEMIKĄ ZE STANOWISKIEM ŻYDÓW NIEODRODZONYCH - czyli chba nie jest dowodem na tekst, który pozwoliłem sobie pogrubić u Ciebie

Widzę, że najzwyczaniej nie chce Ci się czytać linków, które podaję - czyżby dlatego, że tam się znajdują argumenty, które po prostu Ci nie pasują? To może Ci pomogę:

Cytuj:
The 8th century midrash, Pesikta Rabbati, uses the words of the 22nd Psalm, applying them to the suffering Messiah. According to the midrash, David looking forward to the suffering of his son (The Messiah) the son of David, says, My strength is dried like a potsherd (Psalm 22;16).

Uważasz, że midrasz Pesikta Rabbati został napisany przez odrodzonego Żyda?

Cytuj:
Tak więc sam autor artykułu mówi coś innego niż ty przekazujesz w swoim poście

Nie. Autor po prostu wskazuje na to, że istnieją źródła rabiniczne, według których psalm jest mesjański.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 2:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Religie i wiara nie jest od tego aby nawzajem pokonywać "swoich bogów" - bez przesady. Here Krishna to sekta w łonie hinduizmu, stosująca pranie mózgu i przez religioznawców uwazana za sektę destrukcyjną - rozmawiajmy poważnie. Tak samo można powiedzieć o "duchu św." Hagina. Buddysta raczej nie będzie związywał Ducha św. mocami egzorcyzmów BO I PO CO?

A KAŻDEMU CZŁONKOWI HARE KRISHNA NALEZY SIE POMOC PSYCHOTERAPEUTYCZNA. Znalazłeś się ty i pomogłeś. Gratuluję. (POWAŻNIE)

Ta kobieta przyszła właśnie od psychoterapeuty, który nie był w stanie jej pomóc. A jej zachowanie nie było wynikiem prania mózgu. To było coś zupełnie innego. Wypranego mózgu nie leczy się przy pomocy egzorcyzmu.

Cytuj:
Co do Daniela to moze piszmy CAŁOŚĆ WYWODU:

Pomazaniec zostanie zgładzony
i nie będzie dla niego*...
Miasto zaś i świątynia
zginie wraz z wodzem, który nadejdzie.
Koniec jego nastąpi wśród powodzi,


O jakiego wodza chodzi?Przecież nie o POMAZAŃCA? Tytus nie zginął a koniec świątyni ani TYM BARDZIEJ Tytusa nie nastapił wśród powodzi.

Taka dyskusja to jak dopasowywanie horoskopów. Jednym pasuje takie dopasowanie innym nie. Ja bym jednak wolał czytać proroctwa W CAŁOŚCI a nie wybierać fragmenty które pasują do naszych założeń.

Czytaj je w całości i w oryginale, bo widzę, że wolisz cytować polskie przekłady, żeby było wygodniej. W proroctwie nie chodzi o Tytusa i nie jest tam napisane, że lud księcia, który wkroczy, zniszczy świątynię zaraz po śmierci Mesjasza. Czytaj źródła, które Ci podaję, zamiast się wymądrzać. Jeśli chcesz czytać CAŁOŚĆ WYWODU, to doczytaj go do końca.

Ofiarna śmierć Mesjasza została literalnie przepowiedziana w Pismach. Jest spójna z nauczaniem Pism ST i nie jest wyłącznie "dopasowaniem horoskopu". Jeśli chcesz czytać proroctwa w całości, to je czytaj i wyciągaj wnioski. Podałem Ci namiary na analizę oryginału hebrajskiego, dokonaną przez Żyda, który język zna.

Szukaj prawdy, a nie sposobu na to, żeby jej nie znaleźć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 2:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
Mam wrażenie, że dyskusja ma sens tylko do pewnego momentu.

Kolega hubertok przepotwarza się cyklicznie i broni różnych poglądów ze sobą sprzecznych, żeby zająć innym czas a samemu wyżyć się intelektualnie.

Jest różnica w dyskusji, która dąży do poznania, a dyskusji zamieszania, która nie zmierza donikąd.
Przecież nie ma sensu pisac godzinami, że katolicyzm zawiera błędy, po czy tłumaczyć że agnostycyzm zawiera błędy itd. Tak można w nieskończoność, a hubertok mający chyba bardzo dużo czasu będzie coraz nowe filozofie odgrzewał..

Ja osobiście mam tego dosyć i chciałbym, żeby był jeden wątek dla chętnych do dyskusji z hubertokiem (chyba taki już jest).
Przeciez nie można trawić czasu pisząc w kółko na temat, który w życiu wielu z nas został rozstrzygnięty wiele lat temu i tłumaczyć się osobie, której jedynym celem jest prowokacja tychże tłumaczeń!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 5:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
To moze Hubowi zostawic watek "Hubertok odszedl", niech se tam "odchodzi"... od zmyslow np.... :wink:
i o kreacjonizmie tez mu zostawic, czuje sie tam jak ryba w wodzie, a ja sie nie moge doczekac, kiedy przedstawi nam niezbite dowody na to, ze jego pra.......prababcia skakala po drzewie, iskala sie z kolezanka (moze to ciocia jakas byla :D ) i robila "uhuhuhu!"... :lol: :lol:
A tak w ogole to on sie chyba niezle bawi naszym kosztem, ale moze mu przejdzie :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 18, 2006 5:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Agnostyk napisał(a):
Ok weitinguję więc na twój post... Porozmawiam jek mnie żona puści bo wczoraj przesżła załamanie małe stwierdzając "od trzech tygodni nigdzie nie wyszłam" a ja tylko łażę i łażę :wink: (oczywiście subiektywna teza bo moje łażenie ogranicza się do wyjazdów do TESCO :wink: :lol: )

Zdróweczko kwiatuszku :wink:


Sie musisz uzbroic w cierpliwosc, nawiazuje odpowiednie kontakty i niedlugo w Kielcach rusza akcja "Pomoc dla Huba" 8)

Zdroweczko stary dziadu (skoro nawiazanie do awatarkow...) :wink: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 19, 2006 9:31 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Nie. Autor po prostu wskazuje na to, że istnieją źródła rabiniczne, według których psalm jest mesjański.


Ciekawe więc czy ci rabini stali się chrzescijanami bo jak nie to już wogóle schiza... :wink:
To pokazuje zresztą bezpodstawność żydowskiego czekania na mesjasza - po prostu nikogo takiego nie ma i nie będzie... no chyba , że to będzie Bush junior - jest bliski zaprowadzenia pax americana :wink:

Psalmy czy proroctwa wykazują, jak bardzo są bezwartościowe (bez urazy :oops: ) cześć psalmu mozna odczytać jak Dawid pisze o sobie, część jak o narodzie a część jak o mesjaszu. W ktrórym miejscu o kim?

Ja jestem po prostu przeciwnikiem wyczytywania potwierdzeń Jezusa-mesjasza fragmentami - część która pasuje do Jezusa nie może być czytana BEZ części która NIE PASUJE. A takich części jest wiecej niż OGROMNA ILOŚĆ.

Zobacz - nawet Jezus na pewnym etapie powiedział "Nie przyszedłem przynieść pokój ALE MIECZ" - to swiadectwo na fakt, ze dopuszczał także polityczną wersję swojego posłannictwa... to oczywiście moje zdanie człowieka, który nic nie wie o NT... :x

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 19, 2006 11:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Ciekawe więc czy ci rabini stali się chrzescijanami bo jak nie to już wogóle schiza... :wink:

O to trzeba się zapytać takich rabinów. Nota bene, istnieli rabini, którzy uwierzyli, że Jeszua jest Mesjaszem. Ruch mesjanistyczny nie jest wynalazkiem ostatnich 50 lat. :)

Cytuj:
To pokazuje zresztą bezpodstawność żydowskiego czekania na mesjasza - po prostu nikogo takiego nie ma i nie będzie... no chyba , że to będzie Bush junior - jest bliski zaprowadzenia pax americana :wink:

Dziwne rozumowanie. Pisma mówią, że Mesjasz zostanie zabity w ofierze i że obejmie panowanie nad światem. Oczekiwanie na Mesjasza było i jest jak najbardziej wskazane, jeśli wziąć pod uwagę wiarygodność Pism.

Cytuj:
Psalmy czy proroctwa wykazują, jak bardzo są bezwartościowe (bez urazy :oops: ) cześć psalmu mozna odczytać jak Dawid pisze o sobie, część jak o narodzie a część jak o mesjaszu. W ktrórym miejscu o kim?

Bez urazy, ale wilk wypowiadający się z taką pewnością o gwiazdach, nie powinien twierdzić, że gwiazdy są bezwartościowe. Sam się ośmiesza, no nie?

Cytuj:
Ja jestem po prostu przeciwnikiem wyczytywania potwierdzeń Jezusa-mesjasza fragmentami - część która pasuje do Jezusa nie może być czytana BEZ części która NIE PASUJE. A takich części jest wiecej niż OGROMNA ILOŚĆ.

Jeśli przystępujesz do czytania jakiegokolwiek tekstu z mocnym postanowieniem obalenia jego treści, to zawsze Ci wyjdzie to, co chcesz. Jeśli częśc proroctwa mówi o śmierci Mesjasza, a następna część mówi o czasach ostatecznych, to po prostu tak należy ją odczytać.

Cytuj:
Zobacz - nawet Jezus na pewnym etapie powiedział "Nie przyszedłem przynieść pokój ALE MIECZ" - to swiadectwo na fakt, ze dopuszczał także polityczną wersję swojego posłannictwa... to oczywiście moje zdanie człowieka, który nic nie wie o NT... :x

Wygląda na to, że istotnie nic nie wiesz o sprawach, o których wypowiadasz się z taką pewnością. Gdybyś tylko doczytał cytowany przez siebie fragment do końca, to już wiedziałbyś, o czym Jezus mówił w tym momencie:

"Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową. Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego" [Mat. 10:34-36]

Gdzie tu jest mowa o polityce? :?:

Agnostyku-Hubertoku, Twoje ostatnie posty raczej pokazują ogrom Twojej niewiedzy niż obalają wiarygodność Pism. Bez urazy. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 3:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli przystępujesz do czytania jakiegokolwiek tekstu z mocnym postanowieniem obalenia jego treści, to zawsze Ci wyjdzie to, co chcesz. Jeśli częśc proroctwa mówi o śmierci Mesjasza, a następna część mówi o czasach ostatecznych, to po prostu tak należy ją odczytać.


Fajnie brzmi ALE TO ŻADEN ARGUMENT dlatego, że jest obosieczny...

Jeśli przystępujesz do czytania jakiegokolwiek tekstu z mocnym postanowieniem POTWIERDZENIA jego treści, to zawsze Ci wyjdzie to, co chcesz.

Smok Wawelski napisał(a):

Agnostyku-Hubertoku, Twoje ostatnie posty raczej pokazują ogrom Twojej niewiedzy niż obalają wiarygodność Pism. Bez urazy. 8)


A jaki ogrom niewiedzy uwidacznia się uŻydów (nie mesjańskich - których zresztą zdecydowana większość). No ale nam nieszczęśnikom nie było dane dostać od Boga daru rozumienia pism - kto wie może przez zatwardziałość naszych serc...

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 4:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Jeśli przystępujesz do czytania jakiegokolwiek tekstu z mocnym postanowieniem POTWIERDZENIA jego treści, to zawsze Ci wyjdzie to, co chcesz.

Tak się składa, że Żydzi szczerze szukający Boga nie mają powodu, by szukać w tym fragmencie potwierdzenia wcześniej założonych treści. Wręcz przeciwnie. Rachmiel Frydland nawrócił się, bo chciał obalić twierdzenie, że Dan. 9:26 dotyczy Mesjasza i że może Nim być Jeszua. Masz tutaj przykład, na stronach 28-30:

http://www.jezus-izrael-zydzi.pl/htm/ks ... kazani.pdf

Poza tym, tekst mówi to, co mówi i wystarczy go po prostu prawidłowo interpretować. Wtedy możliwość manipulacji tekstem jest mocno ograniczona. Na przykład Twoja interpretacja Mat. 10:34 o rzekomych politycznych aspektach przyjścia Jezusa została przeze mnie obalona... dwoma następnymi wersetami po tym, który wyrwałeś z kontekstu. Prawda, że działa? :lol:

Cytuj:
A jaki ogrom niewiedzy uwidacznia się u Żydów (nie mesjańskich - których zresztą zdecydowana większość). No ale nam nieszczęśnikom nie było dane dostać od Boga daru rozumienia pism - kto wie może przez zatwardziałość naszych serc...

Przypominam, co następuje:

1. Prawdy nie ustala się w drodze głosowania, więc większość nie musi mieć racji.
2. Jezus otwiera uczniom umysły, by mogli zrozumieć Pisma [Łuk. 24:45]
3. Ilekroć Żydzi nieodrodzeni czytają Mojżesza, zasłona jest na ich sercach. Zostaje on zdjęta, gdy się nawracają do Jeszui Mesjasza [II Kor. 3:14-16]

Przez zatwardziałość serc? Jak najbardziej. Bojaźń Pańska jest początkiem poznania, pycha chodzi przed upadkiem, a Bóg nie da się z siebie naśmiewać. To proste. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 4:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
1. Prawdy nie ustala się w drodze głosowania, więc większość nie musi mieć racji.
2. Jezus otwiera uczniom umysły, by mogli zrozumieć Pisma [Łuk. 24:45]
3. Ilekroć Żydzi nieodrodzeni czytają Mojżesza, zasłona jest na ich sercach. Zostaje on zdjęta, gdy się nawracają do Jeszui Mesjasza [II Kor. 3:14-16]

Przez zatwardziałość serc? Jak najbardziej. Bojaźń Pańska jest początkiem poznania, pycha chodzi przed upadkiem, a Bóg nie da się z siebie naśmiewać. To proste. :)


Ciekawe to wynikanie ale punkt 3 to po prostu reguła błędnego koła. Jak proroctwa mogą być przewodnikiem jeśli ich rozumienie może być TYLKO dane od Boga. Samo proroctwo jest więc bezużyteczne dla żyda. Może być tylko uzyteczne jeśli NAJPIERW uznają Jezusa a potem zaczną rozumieć pisma. Ciekawe ale chyba nie o to chodziło w istocie proroctw. To one mają wskazywać na Mesjasza a nie dopiero po jakimś tajemniczym "praniu mózgu" :wink: :P

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 5:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Przez zatwardziałość serc? Jak najbardziej.


Jeśli żydzi mają zatwardziałe serca to równie dobrze może się okazać że chrześcijanie mają przesadnie rozluźnione (w interpretacji proroctw) :P :wink:

ZDrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 5:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Rozluźnione to zawsze mieli i Żydzi i chrześcijanie ale tylko Ci co mało liczyli się z prawdą, Bogiem i Jego słowem. :)
A jeśli chodzi o pkt 3 to Bóg nie dopuszcza do swoich spraw obcych, którzy w dodatku nie liczą się z nim i Go nie miłują, podobnie chyba jak ty i każdy człowiek. Do nieba i jego spraw wchodzi sie po znajomości z Jezusem ( i to bliskiej).

A jeśli chodzi o proroctwa to tak jak cuda miały być raczej potwierdzeniem autentyczności mesjasza i utwierdzeniem w wierze, choć wszystko dzięki D.Św, który może poprzez nie wskazywać i doprowadzać szczerego i pokornego czytelnika do mesjasza i Jego spraw. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 6:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Jakie jest prawdopodobieństwo że ktoś przewiduje mniej więcej za ile lat pojawi się mesjasz a po jego śmierci zostanie zniszczone miasto i świątynia? :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 21, 2006 10:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Ciekawe to wynikanie ale punkt 3 to po prostu reguła błędnego koła. Jak proroctwa mogą być przewodnikiem jeśli ich rozumienie może być TYLKO dane od Boga. Samo proroctwo jest więc bezużyteczne dla żyda. Może być tylko uzyteczne jeśli NAJPIERW uznają Jezusa a potem zaczną rozumieć pisma. Ciekawe ale chyba nie o to chodziło w istocie proroctw. To one mają wskazywać na Mesjasza a nie dopiero po jakimś tajemniczym "praniu mózgu" :wink: :P

A czy Ty w ogóle czytasz wersety, które ja cytuję? W II Kor. 3:14-16 jest napisane o czytaniu Mojżesza (czyli Tory), a nie proroctw. Tora powinna ich doprowadzić do Mesjasza, w którym zasłona zostaje zdjęta:

"Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona. Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Mesjasza, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni. A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika. Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jeszuę Mesjasza" [Gal. 3:23-26]

A co do proroctw, to nie trzeba żadnego prania mózgu. Każdy, kto szuka Boga całym sercem, znajdzie Go. Jeśli pomoże mu w tym odczytanie proroctwa (jak Frydlandowi), to Bóg mu oczy otworzy. Większość uczonych w Piśmie znała proroctwa wskazujące na Mesjasza, ale przegapiła samego Mesjasza. Przeczytaj Iz. 29:9-14. Wszystko było mówione w przypowieściach [Mat. 13:34], bo znajomość Boga to coś więcej niż wiedza o Bogu, a znajomość Pism to coś więcej niż wiedza o Pismach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL