www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:39 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 20, 2009 4:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Cytuj:
nie ma podstaw do łączenia podatku państwowego z dziesięciną.

Są podstawy do łączenia podatku państwowego z dziesięciną pochodzącą z zapisu w Prawie, jeżeli rozumie się, że WTEDY funkcjonowała dziesięcina jako część konstytucji państwa Izrael.
Ogólnie, to zdaje się, że była "lennem" płaconym suwerenowi [czyli dla JHWH], który zawarł przymierze z tym plemieniem i była na utrzymanie "urzędników" świątynnych [Lewitów, oni też od otrzymanej części oddawali "podatek" dla JHWH] i była na zabezpieczenia socjalne [sierot, wdów, obcych przybyszów]. Na coś jeszcze?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 20, 2009 4:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wujciu, to nie Ty ani ja ustalamy znaczenia powszechnie używanych wyrazów. Określenie "dziesięcina" ma swoje znaczenie zarówno w języku polskim, jak i w Biblii. Biblijne znaczenie znamy, a w języku polskim jest to podatek na rzecz kościoła:

Dziesięcina "podatek płacony dawniej na rzecz kościoła, wynoszący dziesiątą część czyichś zbiorów lub dochodów"

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=dziesi%EAcina

Biblija dziesięcina jest również obowiązkiem określonym w ST i obwarowanym różnymi przepisami. Fakt, że w Izraelu przestrzegano przykazania o dziesięcinie z radością nie oznacza, że przestało to być przykazanie. Osoby odrodzone mają w sercach miłość rozlaną przez Ducha Świętego [Rzym. 5:5], świątynia to nasze ciała [I Kor. 6:19-20], a kapłaństwo jest powszechne [I Piotra 2:5]. Dlatego przykazanie o dziesięcinie zostało zastąpione nauczaniem o dobrowolnej ofiarności wypływającej z miłości - ale nie jest to już dziesięcina. Dlatego nie ma obowiązku dziesięciny w nauczaniu apostolskim.

Jeśli oddajesz dobrowolnie 10% dochodów na rzecz kościoła, to nie nazywaj tego dziesięciną, bo to nie jest dziesięcina, tylko ofiarność. Dyskutujmy po polsku i umówmy się, że nie będziemy sami wymyślać znaczenia wyrazów, bo wtedy nie mamy szans się dogadać.

Jesli chodzi o nakładanie czegokolwiek przez pastora na zbór, to sam taki fakt wynika z posiadania władzy, a przecież starsi mają służyć, a nie panować nad trzodą [I Piotra 5:1-3].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 20, 2009 5:31 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
Dyskutujmy po polsku i umówmy się, że nie będziemy sami wymyślać znaczenia wyrazów, bo wtedy nie mamy szans się dogadać.

OK
Chcę tylko dodać, że byłem w zborze ( w szkole biblijnej ) gdzie nauczanie o dzisięcinie w rzeczywistość " pachniało " autorytatyzmem. To się wyczuwało, że chodzi o kasę.
Natomiast jestem w zborze gdzie też płacimy dziesięciny, ale to płacenie odbywa się w wolności i wiemy, że de facto to płacimy sami sobie. Jest nas mało zatem cała dziesięcina tak na prawdę trafia do " ludzi " czy to w psotaci zapłaty za spotkania ( czynsz, woda, światło ) czy to w postaci wspólnych spotkań. Niewielka kwota, jest przeznaczana na rzecz pastora -z tego co zostanie. Nie ma chociażby odrobiny przymusu, kontroli, czy też wymuszania. Ci kórzy nie mają swoich osobistych dochodów ( np. mąż zarabia, żona nie ) nie płacą dziesięciny.
Zatem " dzisięcina " - " dziesięcinie " nie jest równa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 20, 2009 8:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
wujcio:
Cytuj:
Ci kórzy nie mają swoich osobistych dochodów ( np. mąż zarabia, żona nie ) nie płacą dziesięciny.
Zatem " dzisięcina " - " dziesięcinie " nie jest równa.


10 zawsze jest 10 . Jeśli 10 nie równa się 10 to jedno z tych 10 nie jest 10 .
Wujciu , albo płacisz 10 i to jest 10 albo płacisz nie 10 i wtedy to nie jest 10 .
Więc jeśli płacisz inne 10, to co to jest co płacisz bo na pewno nie 10 . Więc nie płacisz 10 tylko coś innego niż 10 ale ty ciągle nazywasz to 10 . Dlaczego nie 10 nazywasz 10 ?

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 4:15 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Ty szukaj prawdy, a nie filozofuj.
10 % to nie jest 10, ale może być jeśli 10 jest 10 %


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 4:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Co do filozofowania to mój ostatni post nie ma nic z filozofii . Cieszy mnie że jednak go zrozumiałeś bo wypowiedzi SM nie chcesz zrozumieć . Prawdę już znalazłem to Jezus Chrystus w moim sercu. Dziesięcina mnie nie obowiązuje bo nie jestem żydem , lecz poganinem pod łaską . Wsparcie finansowe i każde inne którego udzielam innym jest wynikiem pragnienia które wypływa z mego serca a nie obowiazku prawnego . Nie pamietam żebym kiedykolwiek dawał równo 10 % czyli dziesięcinę . Prawie zawsze jest to więcej a lub mniej niż 10 % .

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 21, 2009 4:32 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
bo wypowiedzi SM nie chcesz zrozumieć

Nie podzielam twojego zdania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 26, 2009 3:01 am 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 1:02 pm
Posty: 21
Gabi napisał(a):
Moja polemika jednak ma inny cel. Napatrzylam sie duzo na klotnie o slowa i wiem ze jest to dla zlego wspaniala pozywka. W wielu spolecznosciach dziesiecina funkcjonuje jako pewna niepisana tradycja i nie idzie za nia nadinterpretowanie Slowa wiec czy to grzech, ktory koniecznie trzeba wyplenic...

Gabi, czytalem wszystkie posty od poczatku w tym watku i nie zauwazylem, zeby osoby argumentujace przeciw obowiazkowej dziesiecine dopuszczaly sie „wypleniania grzechow”, raczej staraja sie uzasadnic na postawie SLOWA dlaczego taki system nie jest wlasciwy w NT kosciele.

Co do klotni o slowa....Mysle, ze sa slowa i „slowka”, i faktycznie o slowka nie warto sie „przepychac”. Ale jesli chodzi o slowa kluczowe to jestem innego zdania. Poniewaz w takich wypadkach dochodzi o przekrecania Slowa i wprowadzanie ludzi w blad a dalej konsekwencja sa rozne formy zwiedzenia. Pawel i inni Apostolowie pisali listy nie dlatego, ze chcieli przekazac „co u mnie slychac” pisali te listy dlatego, ze w kazdym z tych zborow byl jakis problem.
Czesto dotyczyl on wlasnie kluczowych pojec (czy slow).
Np: 2 Jana wrs 7 ..., ze Jezus Chrystus przyszedl w ciele....Autor tego listu jest tak „zawziety” na to kluczowe slowo W CIELE, ze nie popuszcza ani na milimetr do konca listu.
A dlaczego jest taki zawziety?
No wlasnie...bo wielu z tego powodu zeszlo na manowce i dzis przychodza do Ciebie w sobote po obiedzie, z inna ewangelia i mowia, ze to niby aniol byl, lub... mial inny rodzaj ciala itd.. itd...
A tym czasem ma to fundamentalne znaczenie dla Chrzescijanstwa - jest o tym nawet inny watek na tym forum

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 26, 2009 7:41 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Cytuj:
Co do klotni o slowa....Mysle, ze sa slowa i „slowka”, i faktycznie o slowka nie warto sie „przepychac”. Ale jesli chodzi o slowa kluczowe to jestem innego zdania. Poniewaz w takich wypadkach dochodzi o przekrecania Slowa i wprowadzanie ludzi w blad a dalej konsekwencja sa rozne formy zwiedzenia. Pawel i inni Apostolowie pisali listy nie dlatego, ze chcieli przekazac „co u mnie slychac” pisali te listy dlatego, ze w kazdym z tych zborow byl jakis problem.
Czesto dotyczyl on wlasnie kluczowych pojec (czy slow).
Np: 2 Jana wrs 7 ..., ze Jezus Chrystus przyszedl w ciele....Autor tego listu jest tak „zawziety” na to kluczowe slowo W CIELE, ze nie popuszcza ani na milimetr do konca listu.
A dlaczego jest taki zawziety?
No wlasnie...bo wielu z tego powodu zeszlo na manowce i dzis przychodza do Ciebie w sobote po obiedzie, z inna ewangelia i mowia, ze to niby aniol byl, lub... mial inny rodzaj ciala itd.. itd...
A tym czasem ma to fundamentalne znaczenie dla Chrzescijanstwa - jest o tym nawet inny watek na tym forum


Hmmm... Jesli chodzi o podany przez ciebie przyklad to wedlug mnie dziesiecina to SLOWKO a przyjscie Jezusa w ciele to SLOWO dlatego uwazam ze o pierwsze nie ma co sie spierac a drugie jak najbardziej :wink: . Co nie zmienia jednak faktu iz chcialabym uslyszec od mojej "wladzy" ze na dzis dzien nie obowiazuje ona wierzacych. Moze, tak jak w przypadku zmiany formy wieczerzy, wkrotce sie doczekam 8) .

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 29, 2009 5:34 am 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 1:02 pm
Posty: 21
Gabi napisał(a):
Hmmm... Jesli chodzi o podany przez ciebie przyklad to wedlug mnie dziesiecina to SLOWKO....

Powiedzialbym, ze dokonalas nawet ciekawej puenty. Faktycznie wg NT dziesiecina to tylko SLOWKO. Jezus wspomina o nim TYLKO dwukrotnie i to w kontekscie Faryzeuszy i ich obludy Mat 23:23, Luk 11:42.
A Apostol Pawel, ktory przekazal nam w formie pisemnej doktryny chrzescijanstwa, nie wspomina o niej nawet ani razu!
Zanczy, ze faktycznie dziesiecina powinna zostac dla wierzacych chrzescijan tylko „slowkiem”.
Tymczasem, jak mialas okazje zauwazyc w zyciu, ciagle znajduja sie ludzie, ktorzy chca zrobic z tego „doktryne” na wzor ST, ..tylko ...po co?
Gabi napisał(a):
Co nie zmienia jednak faktu iz chcialabym uslyszec od mojej "wladzy" ze na dzis dzien nie obowiazuje ona wierzacych.

Przyznam, ze z ta „wladza” to nie bardzo wiem o co Ci chodzi....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 29, 2009 7:52 am 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Cytuj:
Przyznam, ze z ta „wladza” to nie bardzo wiem o co Ci chodzi....


Żeby nie zaśmiecać odpowiem na priva :wink: .

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 16, 2009 3:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Na początku dziesięcina jest "słówkiem" wprowadzonym przez władze dobrowolnie ale po jakimś czasie stanie się "Słowem" i czynem obowiązkowym, od którego będzie zależał podobno nasz byt i pokój z Bogiem. Taka dziwna ewolucja a może mutacja :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 05, 2009 5:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Hebr. 7:8
8. W jednym wypadku biorą dziesięcinę śmiertelni ludzie, w drugim ten, o którym złożono świadectwo, że żyje.
(BW)

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że w tym tekście mowa o Jezusie ("ten, który żyje"). Wynikałoby z tego, że skoro pobiera ją Jezus, zatem jest nadal aktualna w nowotestamentowym Kościele. W jaki sposób skomentowalibyście ten argument?

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 05, 2009 5:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
arielxv napisał(a):
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że w tym tekście mowa o Jezusie ("ten, który żyje"). Wynikałoby z tego, że skoro pobiera ją Jezus, zatem jest nadal aktualna w nowotestamentowym Kościele. W jaki sposób skomentowalibyście ten argument?

Kontekst tego wersetu, który jest pomijany przez osoby używające takiego argumentu, mówi o wyższości Chrystusa jako Arcykapłana według porządku Melchizedeka nad Aaronem i porządkiem lewickim. Tak jest napisane w wersetach 5-7. Większy od mniejszego przyjmuje dziesięcinę, a mniejszy od większego przyjmuje błogosławieństwo. Abraham złożył Melchizedekowi dziesięcinę [werset 4] dlatego, że chciał, a nie dlatego, że musiał, i nie był do tego zobowiązany żadną ustawą - pomijając fakt, że dziesięcina została złożona ze zdobytego łupu, co jest sprzeczne z późniejszymi nakazami Prawa Mojżeszowego.

Syn Boży, który żyje i który jest bez początku i bez końca (a którego typem jest właśnie Melchizedek) przyjął dziesięcinę od Abrahama, a w osobie Abrahama również i od Lewiego. Nie była to jednak dziesięcina regularna, nie pochodziła z płodów, była jednorazowa i dobrowolna. Śmiertelni ludzie [7:8] brali dziesięcinę określoną przepisami Prawa Mojżeszowego, które w teokratycznym Izraelu nakładało na mieszkańców podatek o sumarycznej wartości ok. 22% w skali roku. To są dwie zupełnie różne sprawy, których nie należy ze sobą mieszać.

Wolno nam dać każdą ilość pieniędzy dla uczczenia Tego, który żyje. "Każdy, tak jak sobie postanowił w sercu, nie z żalem albo z przymusu; gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje" [II Kor. 9:7]. Nie można natomiast mylić czegoś takiego z nakazem dziesięciny odbieranej przez śmiertelnych kapłanów w systemie, który pod Nowym Przymierzem już nie funkcjonuje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 05, 2009 10:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 5:16 pm
Posty: 102
Co jak co ! Ale jedno muszę przyznać ulicy prostej ! Wyśmienity artykuł na temat dziesieciny ! No i Panie Smoku w tej jednej kwestii jaką jest dziesięcina pełna zgoda na 100% 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL