www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:38 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 31, 2006 10:40 am 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Jednak zgodzisz się ze mną ,że fałszywe poznanie jest możliwe tylko bez Ducha Świętego.
Jeżeli poznanie jest z Ducha to musi być właściwe .[/color]


Jasne, tylko skąd niby masz wiedzieć, że poznanie jest z ducha świetego?

Prosty przykład - zapewne upierasz się, że Twoje poznanie Boga jest z Ducha Św. (choćby w kwestiach trynitarnych i Jezusa) - Smok zapewne upiera się tak samo - dziwne tylko, że wasze wnioski są tak bardzo odmienne. Ewidentnie coś jest nie tak z tą koncepcją...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 31, 2006 2:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Hubertok:
Cytuj:
Ewidentnie coś jest nie tak z tą koncepcją...

Jezeli jestes zainteresowany jak ja widze "te koncepcje " wysle Ci moja odpowiedz do skrzynki -bo jest obszerna.
A swoja droga to z mojej skrzynki po ostatniej awarii zniknely listy, czesc byla nie przeczytana ,co admin na to?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 31, 2006 2:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Poszukiwacz prawdy:
Cytuj:
fałszywe poznanie jest możliwe tylko bez Ducha Świętego.
Jeżeli poznanie jest z Ducha to musi być właściwe .
Cytat:
Miarą tego czy ktoś zna Boga czy nie jest posiadanie Ducha Swiętego

Zgadzam sie z Toba tylko w tym wypadku ,gdy masz na mysli Parakletosa-Ducha Prawdy-OSOBE BOGA.
Ale mozna takze nazywac Parakletosem blednie: Ruach Ha-Kodesz(moc JHWH w ST), lub ducha chrystusowego-wydzielonego ducha ludzkiego (sposrod duchow ludzkich).
W zaleznosci od tego KIM DLA NAS JEST DUCH SWIETY ,nasze poznanie Boga moze byc rozne- takie wypadki opisane zostaly w NT ( Napisalem o tym szerzej do tych ,ktorzy tego chcieli -tj do skrzynki Hepty i Szelki- moge przeslac i Tobie i chetnie zapoznam sie z Twoja opinia)

Duch Swięty jest także nazywany w Piśmie Duchem Chrystusowym , Bożym ,Pańskim. Nie sposób go pomylić z niczym.Tylko Pocieszyciel ma moc sprawczą .Tylko przez Niego Bóg zwycięża to z czym sami sobie nie dajemy rady.Oczyszcza nas z budu którego sami nie pokonamy. Przez pocieszyciela mamy jedność z Ojcem i Synem. Często jest tak ,że próbujemy widzieć Boga ,Jezusa , Ducha Swiętego na sposób ludzki naszym ograniczonym umysłem. Definiujemy Go. Wtłaczamy Wszechmocnego w nasze ludzkie ramki .To tak jakbyśmy chcieli wtłoczyć wiatr do butelki. I wtedy najłatwiej o błąd. Bóg jest wszędzie ,jest wszystkim we wszystkim. Nie można uzależniać społeczności z Bogiem od naszego ludzkiego wyobrażenia o Nim. On się nie da zdefiniowac. Trzeba go po prostu przyjąć tak jak się nam objawia.

Mam nadzieje ze moja odpowiedz przeslana do Twojej skrzynki Cie zadowoli ,a i oczywiscie milo mi bedzie przyjac Twoje uwagi.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 31, 2006 3:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
hubertok:
Cytuj:
Jasne, tylko skąd niby masz wiedzieć, że poznanie jest z ducha świetego?

Prosty przykład - zapewne upierasz się, że Twoje poznanie Boga jest z Ducha Św. (choćby w kwestiach trynitarnych i Jezusa)


Ja się przy niczym nie upieram. Nie twierdzę także ,że moje poznanie jest z Ducha. Twierdzę jedynie ,że jeżeli poznanie jest z Ducha to musi być właściwe. Jeżeli ktoś został ochrzczony Duchem Świętym to w worku to się nie odbyło. To po prostu widać. Więc jeżeli ktoś został ochrzczony Duchem to i poznanie ma właściwe.
To wszystko.


Ostatnio edytowano Pt mar 31, 2006 3:38 pm przez poszukiwacz prawdy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 31, 2006 3:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
przyjaciel :
Cytuj:
Mam nadzieje ze moja odpowiedz przeslana do Twojej skrzynki Cie zadowoli ,a i oczywiscie milo mi bedzie przyjac Twoje uwagi.
Pozdrawiam


Dziękuję bardzo :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 6:45 am 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Ja się przy niczym nie upieram. Nie twierdzę także ,że moje poznanie jest z Ducha. Twierdzę jedynie ,że jeżeli poznanie jest z Ducha to musi być właściwe. Jeżeli ktoś został ochrzczony Duchem Świętym to w worku to się nie odbyło. To po prostu widać. Więc jeżeli ktoś został ochrzczony Duchem to i poznanie ma właściwe.
To wszystko.


Wybacz ale to o czym piszesz to tautologia. Kiedy poznajemy, że nasze poznanie jest z ducha a kiedy nie i na jakich podstawach opieramy nasz osąd? Jeśli nie twierdzisz, że twoje poznanie jest z ducha to może warto przyjąć, że np. Smokla jest z Ducha?
I najważniejsze - co to znaczy , że "to" widać? Po uczynkach, przemianie zycia? Jesli tak to dlaczego nie jesteśmy wszyscy franciszkanami lub nie pomagamy w Indiach Matce Teresie?

No i co do chrztu w duchu swiętym - zieloni tak chrzczą ale i wiele innych denominacji tak chrzci - i co? Jakoś nie mogą się doktrynalnie zejść... co więcej, nawet zieloni się dzielą a to na wstawienników a to na jakieś inne wynalazki, tak że biedny smok musi od zielonych uciekać...

Dalej uważam, że doktryna indywidulanego prowadzenia przez ducha jest niewłaściwa...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 8:11 am 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
hubertok napisał(a):
Dalej uważam, że doktryna indywidulanego prowadzenia przez ducha jest niewłaściwa...


I tu się mylisz. Wystarczy zwrócić uwagę na 1 Jana 2:20,27:

"Wy natomiast macie namaszczenie [Ducha Bożego] od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą (...) Co do was, to namaszczenie [Duch Święty], które otrzymaliście od Niego [Boga], trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w nim tak, jak was nauczył."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 9:28 am 
wit napisał(a):
I tu się mylisz. Wystarczy zwrócić uwagę na 1 Jana 2:20,27:

"Wy natomiast macie namaszczenie [Ducha Bożego] od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą (...) Co do was, to namaszczenie [Duch Święty], które otrzymaliście od Niego [Boga], trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w nim tak, jak was nauczył."


Jasne... dobrze jednak czytać Biblię w całości a nie fragmentami :P

"przedstawiłem Ewangelię, którą głoszę wśród pogan [...] osobno tym, którzy się cieszą powagą, by stwierdzili, czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno" (Ga 2, 2) i o dziwo mieli to zrobić "uważani za filary" Jakub, Kefas i Jan, (Ga 2, 9)

Ciekawe po co? Czyż Paweł nie był porwany w zachwyceniu aż do 7 nieba, nie miał darów ducha? i tak dalej i tak dalej...

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 9:30 am 
przyjaciel napisał(a):
Jezeli jestes zainteresowany jak ja widze "te koncepcje " wysle Ci moja odpowiedz do skrzynki -bo jest obszerna.
Pozdrawiam


Szczerze powiedziawszy wolę dyskusje na forum od gnostycznych :wink: via skrzynka prywatna


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 10:42 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
hubertok napisał(a):
wit napisał(a):
I tu się mylisz. Wystarczy zwrócić uwagę na 1 Jana 2:20,27:

"Wy natomiast macie namaszczenie [Ducha Bożego] od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą (...) Co do was, to namaszczenie [Duch Święty], które otrzymaliście od Niego [Boga], trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w nim tak, jak was nauczył."


Jasne... dobrze jednak czytać Biblię w całości a nie fragmentami :P

"przedstawiłem Ewangelię, którą głoszę wśród pogan [...] osobno tym, którzy się cieszą powagą, by stwierdzili, czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno" (Ga 2, 2) i o dziwo mieli to zrobić "uważani za filary" Jakub, Kefas i Jan, (Ga 2, 9)

Ciekawe po co? Czyż Paweł nie był porwany w zachwyceniu aż do 7 nieba, nie miał darów ducha? i tak dalej i tak dalej...

Zdrówko


Hubertoku, dobrze jednak czytać Biblię w całości a nie fragmentami... :D

"Ale gdy się upodobało Bogu, który mnie sobie obrał, zanim się urodziłem i powołał przez łaskę swoją, żeby objawić mi Syna swego, abym go zwiastował między poganami, ani przez chwilę nie radziłem się ciała i krwi, ani też nie udałem się do Jerozolimy do tych, którzy przede mną byli apostołami, ale poszedłem do Arabii, po czym znowu wróciłem do Damaszku. Potem, po trzech latach, poszedłem do Jerozolimy, żeby się zapoznać z Kefasem, i przebywałem u niego dni piętnaście; a innego z apostołów nie widziałem oprócz Jakuba, brata Pańskiego. (...)

"Potem po czternastu latach udałem się z Barnabą znowu do Jerozolimy, zabrawszy z sobą i Tytusa; a udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem. (...)

"A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili (...)

"Bo Ten, który skutecznie działał przez Piotra w apostolstwie między obrzezanymi, skutecznie działał i przeze mnie między poganami - otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych; mieliśmy tylko pamiętać o ubogich, czym się też gorliwie zająłem i co starałem się wykonać" [Gal. 1:15-19; 2:1-2,6,8-10]

Wygląda na to, że Pan objawił się Pawłowi i przez 3 lata Paweł głosił Ewangelię "nie radząc się ciała i krwi". Czy otrzymał od Pana potwierdzenie swojego poznania? Oczywiście, że tak [Dz. Ap. 9:10-25]. Po 3 latach poszedł odwiedzić Piotra i spędził z nim 2 tygodnie (trudno się dziwić!). Ale nie uzależniał swojego poznania od opinii ludzkiej, ale przecież doskonale znał Pisma. Po 14 latach poszedł do Jerozolimy na skutek objawienia od Ducha Świętego, żeby przeciąć problem głoszenia poganom Ewangelii bez konieczności obrzezania. Przez ten czas Bóg osobiście objawił Piotrowi, że poganie zostali oczyszczeni [Dz. Ap. 10-11]. Dlatego mogli podać sobie prawicę na znak wspólnoty [Gal. 2:9].

Wnioski dla nas? Objawienie namaszczenie od Ducha w wyniku odrodzenia jest sprawą fundamentalną. Nie musimy "radzić się ciała i krwi", natomiast wypowiedzi ST i apostołów mamy w Biblii. Dlatego dzisiaj również nie powinniśmy uzależniać swego poznania od ciała i krwi, lecz od Słowa Bożego. A przecież Jezus otwiera umysły na jego poznanie.

Odejście od standardu Słowa ku osobistym objawieniom w sensie źródła nauczania jest koszmarnym błędem. Natomiast prowadzenie Ducha w codziennym życiu i w ramach nauczania Pisma jest normalne i pożądane w życiu wszystkich odrodzonych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 11:09 am 
Oj Smoku Smoku... co znaczy więc "na próżno"?

Ja oczywiście skróciłem cytat aby złapać sedno

Dalej:
"Jesteście ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami; i tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, tych, co mają dar czynienia cudów..." (1 Kor 12, 27-28).

Chodzi mi o to, że wolę słuchać KOŚCIOŁA niż pokładać wiarę w sobie i na sobie budować. Człowiek omylny jest... I próżny... Zawsze mu się wydaje, że ma lepsze poznanie (niż ma :wink: )

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 11:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Chodzi mi o to, że wolę słuchać KOŚCIOŁA niż pokładać wiarę w sobie i na sobie budować. Człowiek omylny jest... I próżny... Zawsze mu się wydaje, że ma lepsze poznanie (niż ma )


A ten Twój Kościół zbudowany z nadludzi i nieomylny jakiś, że tak mu ufasz, bardziej niż Słowu z Pisma?
:lol:
I nigdy nie popadł w żadną herezję, bo ma wpisane w swoje kanony wiary, że nigdy nie pobłądzi?
:lol:
Zaiste, Hebertoku, wielkiej wiary jesteś.
:lol:
A dobrześ ją ulokował?
:lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 11:47 am 
Dobrze ją ulokowałem... nie narzekam :P :lol: W KRK zarzuciłem kotwicę własnego szalenstwa aby w szaleństwie własnej pychy nie stworzyć własnej jedynie słusznej doktryny...

Tak więc sobory i synody są dla mnie drogowskazem nauczania. Nie uważam się za tak "oświeconego" i "prowadzonego" aby odrzucić sobór bo pobłądzili... a ja oczywiście nigdy nie zbłądzę bo mnie duch prowadzi. Dlatego jestem katolikiem a nie protestantem. I tak już pozostanie, chyba że mi coś na mózg padnie 8) :P


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 1:19 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
hubertok napisał(a):
Jasne... dobrze jednak czytać Biblię w całości a nie fragmentami :P
"przedstawiłem Ewangelię, którą głoszę wśród pogan [...] osobno tym, którzy się cieszą powagą, by stwierdzili, czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno" (Ga 2, 2) i o dziwo mieli to zrobić "uważani za filary" Jakub, Kefas i Jan, (Ga 2, 9)
Ciekawe po co? Czyż Paweł nie był porwany w zachwyceniu aż do 7 nieba, nie miał darów ducha? i tak dalej i tak dalej...


Tak, jednak celem było uzyskanie aprobaty dla swego dzieła, oraz uzgodnienie taktyki głoszenia ewangelii. Z pewnością Paweł nie chciał, aby jego działalność była zupełnie niezależna od apostołów: Jakuba, Kefasa i Jana.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 04, 2006 1:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 6:51 am
Posty: 88
hubertok napisał(a):
aż do 7 nieba



Hubertoku więcej Słowa Bożego a mniej Koranu.

pozdrawiam
Rafael


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL