www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 30, 2019 1:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 12:01 pm
Posty: 504
Lokalizacja: DG
W miniony weekend Synod Kościoła Zielonoświątkowego wprowadził zmianę Prawa Wewnętrznego która umożliwiła powoływanie kobiet na stanowisko pastora pomocniczego, jako "pełnoprawnej partnerki w służbie". Za głosowało 107 delegatów ( w tym kilka kobiet), przeciw 106 delegatów, a 12 wstrzymało się od głosu. Interesujące jest to, że zauważalna była nieobecność delegatów z ok. 40% zborów KZ. Informację na ten temat jako jedna z pierwszych podała na swoim blogu na FB, żona Biskupa KZ. Wpis ten został dziś usunięty, ale zachowaliśmy jego treść. Interesująca jest końcówka jej wpisu, którą podkresliłem.


Cytuj:
Jeden głos przeważył podczas głosowania nad zmianą Prawa Wewnętrznego Kościoła Zielonoświątkowego historycznego dnia, 27 września 2019. Ten jeden głos przechylił szalę i odtąd umożliwia kobietom sprawowanie służby pastora pomocniczego.

Jako kobieta oraz żona Biskupa Kościoła Zielnonoświątkowego jestem przeszczęśliwa. Jestem dumna z mojego kościoła. Jestem dumna, że podejmujemy odważne decyzje, które będą przyczyniać się do rozwoju kościoła. Dumna, że wielu duchownych KZ docenia rolę kobiet i jest gotowych oficjalnie to uznać, umożliwiając niektórym z nich objęcie służby pastora pomocniczego, czyli pełnoprawnej partnerki w służbie.

Wszystkich zaniepokojonych tą ewolucją pragnę uspokoić, zachęcając do szczerej odpowiedzi na pytanie, czy kobiety generalnie budują i wspierają kościół, czy go niszczą.

Obserwując wnikliwie funkcjonowanie lokalnych wspólnot zielonoświątkowych, widzę z pełną wyrazistością, że 1) bez bezinteresownego zaangażowania kobiet (których w naszych wspólnotach jest liczebnie więcej niż mężczyzn) nasz kościół nie funkcjonowałby. 2) Kobiety ze swojej natury są nastawione na pełne ofiarności wspieranie rozmaitych przedsięwzięć kościelnych. 3) Kobiety zawsze poświęcały się na rzecz kościoła, choć nigdy nie miały stworzonych takich warunków do rozwoju i „awansu” jak mężczyźni. Mimo to poświęcały się i wiernie pracowały w lokalnych wspólnotach (i to właśnie rozumiem przez wymienione w pkt 1. bezinteresowne zaangażowanie).

Ponadto wszyscy pastorzy korzystają z zaangażowania i poświęcenia kobiet w pracy na rzecz ich kościoła. W wielu lokalnych wspólnotach mamy kobiety w praktyce wykonujące zadania pastorów pomocniczych i nawet przeciwnicy wymienionej na początku wpisu zmiany w Prawie Wewnętrznym z tej pomocy ochoczo korzystają. Zatem w końcu przypieczętowaliśmy i tak już istniejącą praktykę stosownymi przepisami.

Kończąc dodam, że każdy z nas głosujących na „tak”, odnosi nieodparte wrażenie, że jego głos był tym jednym głosem, który przeważył, przyczyniając się do kroku milowego w służbie kobiet w naszym kościele. Niektórzy uczestnicy głosowania stwierdzili, że ten jeden głos był głosem Pana Jezusa… Baaaaardzo podoba mi się taka interpretacja. :)

PS. Będę usuwać lub blokować hejt, jeśli takowy wystąpi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 01, 2019 11:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wreszcie ktoś otwartym tekstem napisał, że chodzi o rozwój, "awans", a poza tym i tak po cichu już od dawna w KZ "istniała praktyka" nieposłuszeństwa Słowu Bożemu. Teraz wreszcie można okazywać to nieposłuszeństwo zgodnie z oficjalnymi "stosownymi" przepisami.

Dobrze, że się ten wpis zachował.

https://pastorslawekciesiolka.pl/index. ... ra-zmiana/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 01, 2019 4:32 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
https://pastorslawekciesiolka.pl/index. ... ra-zmiana/
Jakoś tak mi się smutno zrobiło z powodu tej całej sytuacji :( , i również z powodu wpisu pastora Ciesiółki, bo z drugiej strony, cyt. " Chrześcijanin, mąż Iwony i tata Janka, duchowny, pastor Kościoła DROGA w Inowrocławiu. " https://pastorslawekciesiolka.pl/index.php/o-mnie/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 01, 2019 7:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie bardzo łapię, czy zrobiło Ci się smutno z powodu "taty Janka" i ewentualnie dlaczego. Ale jeśli pastor Ciesiółka ma prawidłowe podejrzenia:

pastor Ciesółka napisał(a):
Czekam teraz na kolejny ruch KZ, czyli pozwolenie na śluby parom homoseksualnym. W podobny sposób zadziałał Kościół Luterański w Szwecji, najpierw pozwolono kobietom pełnić funkcje pastora, a później w specjalnym oświadczeniu hierarchowie luterańscy podkreślili, że małżeństwa heteroseksualne i związki partnerskie tej samej płci są równoważnymi związkami.
to biblijny argument przeciw przywództwu kobiet w kościele, że "biskup powinien być mężem jednej żony" będzie... nieaktualny. Smutne to wszystko, ale teoretycznie tak się może potoczyć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 01, 2019 7:44 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
Nie bardzo łapię, czy zrobiło Ci się smutno z powodu "taty Janka" i ewentualnie dlaczego.
Bo jak czytam: Tt 1:6 bw "Takich, którzy są nienaganni, są mężami jednej żony, którzy mają dzieci wierzące, … .".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 02, 2019 12:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Nie bardzo łapię, czy zrobiło Ci się smutno z powodu "taty Janka" i ewentualnie dlaczego.
Bo jak czytam: Tt 1:6 bw "Takich, którzy są nienaganni, są mężami jednej żony, którzy mają dzieci wierzące, … .".
Aha, rozumiem. Co prawda nie widzę za bardzo problemu posiadania jednego wierzącego dziecka zamiast kilku, ale to jest temat na inny wątek. Tutaj zdecydowanie nie ma sensu o tym rozmawiać. Zaciemnilibyśmy obraz i byłoby to nie na temat.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 02, 2019 1:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 19, 2013 11:29 am
Posty: 67
Zastanawiam się jakie biblijne argumenty do takiej decyzji przemówiły. Ta biedna diakonisa feba pewnie.

_________________
/ Krzysztof z Warszawy
"Indywidualny tok nauczania nie jest tutaj przewidziany, bo nikt nie ma na to czasu." :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 02, 2019 3:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przypuszczam, że przemówiło raczej "ciśnienie" ze strony feministycznego "ducha czasu" w Kościele. Biblijnie bardzo trudno to argumentować. No i wynik głosowania pokazuje, że o jednomyślności w Duchu mowy być nie może:

Żona Pastora napisał(a):
Za głosowało 107 delegatów ( w tym kilka kobiet), przeciw 106 delegatów, a 12 wstrzymało się od głosu.
Nie wiem, może ktoś podawał jakiekolwiek argumenty na podstawie Słowa Bożego. Jeśli ktokolwiek się w tej sprawie orientuje, to niech napisze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 05, 2019 3:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 12:01 pm
Posty: 504
Lokalizacja: DG
Głos w tej kwestii pastora KCh w RP Waldemara Świątkowskiego:
http://www.chrystusowy.pl/i290,Postepuj ... owski.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 05, 2019 10:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2016 11:51 am
Posty: 61
Marian Biernacki również zabrał głos w tej sprawie: http://dzisiajwswietlebiblii.blogspot.com/2019/10/kiedy-mozna-opuscic-spoecznosc-koscioa.html#comment-form
Myślę, że Andrzej z DG w swoim komentarzu dobrze ujął kwestię opuszczenia denominacji/zboru, które nie jest jednoznaczne z opuszczeniem Kościoła/Ciała Jezusa Chrystusa.

_________________
I powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, będzie żył. (Ewangelia Jana 11:25)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 07, 2019 11:41 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Marian Biernacki zabrał głos w tej sprawie już rok temu, i to znacznie bardziej konkretnie:

http://dzisiajwswietlebiblii.blogspot.c ... biety.html

Teraz wydaje mi się, że pisze o tym, co zrobić, kiedy jest już "pozamiatane". I podobnie jak Andrzej nie do końca podzielam jego zdanie na temat "pozostać czy nie pozostać". Moim zdaniem należy zrobić wszystko, żeby ostrzec braci na podstawie Słowa Bożego w ramach istniejących możliwości. Ale nie jesteśmy w sytuacji identycznej jak Jeremiasz, ani nie jesteśmy Jeremiaszami (nawiązuję do wcześniej linkowanego artykułu). Jeremiasz wrócił z narodem do Egiptu. Czy to oznacza, że należy dzisiaj wracać z upartymi i ślepymi ma drogę grzechu, otwarcie sprzeciwiając się Słowu Bożemu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 15, 2019 4:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Pierwsze reakcje publiczne pastorów KZ. Paweł Sochacki:

https://www.youtube.com/watch?v=lQecmEdSvYE


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz paź 17, 2019 2:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Z zazwyczaj dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, co następuje:

1. Na Synodzie KZ było reprezentowanych 60% wszystkich zborów.
2. Radości ze "zwycięstwa" jakoś nie ma. Można odnieść wrażenie, że jest to zwycięstwo "Pyrrusowe", bo okupione pogłębiającym się podziałem. Na głównej stronie KZ informacja na temat przebiegu i efektów jest do dzisiaj nadzwyczaj skąpa i to chyba nie jest przypadek:

https://kz.pl/synod-kz-w-warszawie-26-28-09-2019/

3. Ciekawe jest to, że w głosowaniu brały udział... kobiety jako dodatkowi delegaci ze zborów o liczebności ponad 100 osób. Jeśli brały udział w głosowaniu we własnej sprawie, a decyzja zapadła jednym głosem przeważającym, to by znaczyło, że zdecydowały... kobiety. Chyba, że wszystkie głosowały przeciw.

Jeśli ktoś byłby w stanie zweryfikować te informacje z niezależnych źródeł, to chyba wszyscy bylibyśmy wdzięczni.

Dlaczego zwycięstwo jest "Pyrrusowe"? Jak powiedział ponoć sam Pyrrus do gratulujących mu dowódców:

"Jeszcze jedno takie zwycięstwo i jesteśmy zgubieni".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pyrrusowe_zwyci%C4%99stwo

Gość trafił w sedno...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz paź 17, 2019 4:36 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
Dlaczego zwycięstwo jest "Pyrrusowe"? Jak powiedział ponoć sam Pyrrus do gratulujących mu dowódców:"Jeszcze jedno takie zwycięstwo i jesteśmy zgubieni".
To jest strategia małych kroków, nikt za bardzo nie będzie chciał się przeciwstawiać, szczególnie jeśli chodzi o pastorów, a jeśli już to nastąpi to padną oskarżenia o odszczepieństwo, niszczenie jedności itp. itd. Przecież nikt nie narzuca tutaj niczego siłą ! Nie chcesz, to nie musisz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 18, 2019 7:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 19, 2013 11:29 am
Posty: 67
Mam pytanie. Czy ktoś wie dlaczego takie głosowania w ogóle mają miejsce? Czy to jest głównym elementem synodu?

Czy takie rzeczy nie powinny być już dawno ustalone w takiej instytucji jak kz i tylko przypominane. Przecież słowo w ważnych sprawach jest dość oczywiste i czas, lata, wieki nie wpływają na wynik egzegezy. Czy pismo mówi aby głosować w sprawach niejasnych, nieoczywistych, a może mówi aby rzucać losy...

_________________
/ Krzysztof z Warszawy
"Indywidualny tok nauczania nie jest tutaj przewidziany, bo nikt nie ma na to czasu." :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL