www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:01 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 28, 2010 10:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
kristina napisał(a):
Bóg ustanowił w kościele nauczycieli. Przecież sam nauczasz Smoku. Kto to jest Nee?

Nee jest nauczycielem. Nie wszyscy znają jego nauczanie na temat zaopatrzenia pracowników Pańskich (i nie wszyscy muszą), a rejs nic nie pisze na temat treści tego nauczania. W niektórych kręgach nauczanie Watchmana Nee jest traktowane w praktyce tak, jak summa teologiczna Tomasza z Akwinu w krk, a jego książki są polecane i czytane na równi z samą Biblią. Dlatego znajomość tego nauczania jest traktowana jako "domyślna". A ja mam "wrażliwe czujniki" do pewnych spraw, Kristino. Dlatego zapytałem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 28, 2010 12:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
No więc na synodzie miało być głosowanie...czy jego wyniki to tajemnica?


"Marzenia biskupa Marka Kamińskiego

Rozmowa z biskupem Kościoła zielonoświątkowego, Markiem Kamińskim, o marzeniach, mocy Ducha, programie rozwoju Kościoła i otwarciu kazalnic dla kobiet.
[...]
 Nowe zbory będą potrzebowały pastorów i kaznodziejów. Skąd ich wziąć?

Historia ruchu zielonoświątkowego mówi, że najlepszymi przywódcami są osoby, które zakładały zbór.

KOBIETY KAZNODZIEJAMI
I PASTORAMI

 Kobiety też?

Tak. One też zapisały się w historii ruchu zielonoświątkowego w roli założycielek grup domowych, później przywódców lokalnych społeczności wierzących, a wreszcie pastorów i kaznodziejek. Niekiedy nawet w roli założycielek całych denominacji. Gdyby dzisiaj zabrakło służby kobiet w Kościele, Kościół miałby się źle. Spójrzmy chociażby na służbę katechetek albo na liderki grup uwielbienia. Albo na dziewczyny zaangażowane w służbę młodzieżową lub studencką. Albo kobiety prowadzące grupy domowe, spotkania siostrzane. Co byśmy bez nich zrobili? Są skarbem całego Kościoła.

 Ale włączenie kobiet w służbę kaznodziejską może wywołać kontrowersje.

Chciałbym, abyśmy najpierw mieli odwagę o miejscu kobiet w Kościele rozmawiać. Unikanie spokojnej rozmowy na temat spraw kontrowersyjnych, nie świadczyłoby o nas dobrze. Trzeba bez emocji rozważyć argumenty biblijne, historyczne i kulturowe. A potem? Najwyższą władzą w Kościele jest Synod. Będę przekonywał w nim zgromadzonych do takiego otwarcia na kaznodziejską służbę kobiet, które uszanuje autonomię zborów. Kobiety mogłyby usługiwać kazaniami w tych zborach, gdzie chcieliby tego pastor i rada starszych. Wierzę, że Synod podejmie decyzję uwzględniającą potrzeby Kościoła i Boże powołanie. Przecież wiele kobiet już od dawna głosi Słowo. Robią to na konferencjach i różnego rodzaju spotkaniach. Robią to znakomicie. My tylko nie nazywamy tego nauczania kazaniami. W przededniu zakładania nowych zborów warto wzmocnić szeregi kaznodziejów głoszących Słowo.

 Jakieś warunki?

Jeden podstawowy, taki sam jak w wypadku mężczyzn: Boże powołanie. Nie czuję się jakimś feministą, walczącym o prawa kobiet. Bardzo zależy mi jednak na tym, by szczególny nacisk kłaść na rozpoznanie Bożego powołania. Tutaj trzeba bezkompromisowej gorliwości. Tylko i wyłącznie Boże powołanie. To jest jedyne kryterium, na podstawie którego widzę człowieka w służbie.

 Kryterium płci odpada?

Tak. Nie łudźmy się, że w dzisiejszych czasach możemy zwlekać z udzieleniem w oparciu o Biblię jasnej odpowiedzi na temat służby kobiet. Nie wystarczy powiedzieć siostrom: „Siedźcie cicho”. Może się zdarzyć, że za kilka lat brak biblijnie uzasadnionej odpowiedzi w sprawie kobiet wywoła burzę w Kościele. Kobiety mają prawo, by społeczność wierzących z łagodnością i szacunkiem wytłumaczyła się ze swego rozumienia ich roli w życiu zborów.

 Kaznodziejki, misjonarki, ewangelistki są obecne w ruchu zielonoświątkowym niemal od samych jego początków. Ale co z kobietami pastorami albo raczej pastorkami?

Jeśli Bóg powołał jakąś kobietę do założenia wspólnoty, jeśli się to przez nią stało, jeśli ona wszystko organizowała, to dlaczego nie miałaby tej społeczności przewodzić? Argumenty przytaczane przez niektórych teologów mnie nie przekonują. Co słyszę? Jakieś teorie o szczególnym autorytecie mężczyzny. Myślę wtedy sobie o podstawowym przesłaniu Biblii. A ono mówi, że Bóg stworzył i zbawił mężczyznę i kobietę jako równych. Oboje są też prowadzeni przez Ducha Świętego i otrzymują Jego dary bez względu na płeć. Wszyscy jesteśmy równo ukochanymi dziećmi Boga. Fragmenty z Biblii trzeba zawsze tłumaczyć w oparciu o podstawowe konteksty, a nie mówić, że owszem, jesteśmy równi, ale niektórzy w pewnych okolicznościach są równiejsi.

Podkreślam jednak, że ostateczną decyzję podejmie Synod. A dalej rady zborów i pastorzy. Chcę też uczciwie dodać, że nie mam zamiaru poświęcać dla tej sprawy jedności i pokoju w Kościele. Nie zaszkodzi nam jednak rzetelna dyskusja. Pomoże ona w podjęciu decyzji opartych na wspólnej odpowiedzialności za budowę Królestwa Bożego.

 Zwłaszcza jeśli decyzje miałyby dotyczyć kobiet, które zakładały zbory. Wyznaczanie tym wspólnotom innych, zewnętrznych liderów, tylko w oparciu o kryterium płci, mogłoby być bolesną niesprawiedliwością.

Kiedyś na Litwie widziałem pewną siostrę misjonarkę. Założyła zbór. Wszystko organizowała. Zbór ją kochał. Nauczała, pomagała, doradzała, ewangelizowała. Ale kiedy trzeba było chrzcić, przyjeżdżał pastor z sąsiedniej miejscowości. Do wieczerzy i błogosławieństwa dzieci też. Ale do chorych i niedołężnych szła misjonarka. Płakała z płaczącymi na pogrzebach. Słowem, Bóg powołał ją do przewodzenia tej społeczności. I wreszcie zbór, wraz z całym Kościołem, dojrzał i uczynił ją pastorem. Co ja w takim wypadku miałbym takiej siostrze powiedzieć? Że się nie nadaje na pastora ze względu na płeć? I uzasadnić to wyrwanymi z kontekstu fragmentami z Biblii?

 Odważne stwierdzenie…

Nie sądzę, aby od razu było wiele podobnych do wspomnianej misjonarki kobiet. Ale jeśli będą i rozpoznamy, że mają powołanie od Boga, to nie powinniśmy przeszkadzać. Kościół potrzebuje rozwoju, głoszenia Ewangelii, zakładania nowych zborów, ratowania upadających. Duch wyposaża do tego dzieła kobiety i mężczyzn.

 Rozumiem, że jest to początek dyskusji. Będziemy ją relacjonować w „Chrześcijaninie”.

Wszystko ma swój początek w otwarciu na działanie Ducha Świętego. Także taka dyskusja. Także głosowanie na synodzie.

 Mogą się jednak znaleźć pastorzy, dla których głoszenie kazań przez kobiety, a zwłaszcza kobieca służba pastorska, będą nie do zaakceptowania. Co wtedy?

Powtarzam, Synod ma otworzyć możliwości, a zbory autonomicznie podejmą decyzję.

 A jeśli ktoś powie, że nie chce z powodów doktrynalnych trwać w Kościele, który otwarł taką możliwość?

Będzie mi smutno, bo to byłoby nieuczciwe. Trudno zakładać, że akceptujemy tylko jednomyślne decyzje Synodu. Modlę się, aby tak się nie stało.

 Może jeszcze potrzeba trochę czasu dla zrozumienia tych zmian?

Więc postójmy w miejscu? Nie. Trzeba już dzisiaj iść na krańce ziemi. Jeśli kobiety miałyby w tym Kościołowi pomóc, to niech Synod zaprosi je do współpracy. A później jedne zbory z tego skorzystają, a inne nie. Niech nas Duch Święty prowadzi."


http://www.ubodzywduchu.pl/aboutme121.htm

ps.: Ja mam wątpliwości na jakiego to ducha mamy być otwarci według pana biskupa M.K., bo jeśli pan biskup nie potrafi dziś z kart Biblii odczytać tego [nauki Ducha Św.], a widzi tradycję i historię ruchu oraz społeczną potrzebę i uczciwość wobec sióstr, to ten duch na jakiego mamy się otworzyć, a który prowadzi pana biskupa jest dla mnie przede wszystkim niebiblijny etiologicznie. A wręcz anarchistyczny...

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 28, 2010 8:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
Właśnie miałem okazję porozmawiać z jednym z uczestników synodu KZ. Wg niego stanowisko przedstawione przez bp. Kamińskiego jest takie, że nic się nie zmienia w KZ, że do przywództwa kobiety nie są powołane, natomiast mogą nauczać pod autorytetem mężczyzn.

Jest to dokładnie co innego niż w przytoczonym powyżej wywiadzie. Przyznam się, że niczego nie rozumiem.. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 28, 2010 10:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 25, 2005 8:41 pm
Posty: 14
Smok Wawelski napisał(a):
rejs napisał(a):
Dlatego nauczanie Watchmana Nee w tej materii (zaopatrzenia pracowników pańskich) to prawdziwie boża szkoła.

:shock: To nauczanie Biblii już nie wystarczy?


Jak nie, jak tak. Jednak powołałem się na tego sługę bożego w tejże jakże arcydelikatnej materii dlatego gdyż albowiem ówże wprowadzał w czyn to, czego nauczał.

_________________
Ześlij światło i prawdę swoją, niech mnie prowadzą, niech mnie wprowadzą na górę Twą świętą i do przybytków Twoich.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 28, 2010 10:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 25, 2005 8:41 pm
Posty: 14
Na podstawie wypowiedzi Kamińskiego mogę stwierdzić że KZ pod takim przywództwem ma już pozamiatane.

_________________
Ześlij światło i prawdę swoją, niech mnie prowadzą, niech mnie wprowadzą na górę Twą świętą i do przybytków Twoich.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL