www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 26, 2011 5:08 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sondaz- ... omosc.html

Sondaż potwierdził niepokój Izraela
Ponad połowa Egipcjan chce anulowania traktatu pokojowego z Izraelem - wynika z najnowszego sondażu amerykańskiego Pew Research Center.
Za zerwaniem układu z Izraelem z 1979 roku opowiedziało się 54 proc. ankietowanych. Jego utrzymania chce natomiast 36 proc. Egipcjan.
Sondaż pokazuje, jak bardzo niepopularny był traktat, powszechnie kojarzony z byłym prezydentem Egiptu Hosnim Mubarakiem, który został zmuszony do ustąpienia 11 lutego w wyniku masowych protestów społecznych. Mubarak był gwarantem umowy i skrupulatnie przestrzegał jej zasad, dzięki czemu utrzymywał dobre relacje z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.
Wyniki sondażu zdają się potwierdzać obawy przedstawicieli władz państwa żydowskiego, którzy przestrzegali, że rewolta społeczna w Egipcie może doprowadzić do wzrostu nastrojów antyizraelskich w tym kraju i podważenia traktatu.
Sondaż przeprowadzono od 24 marca do 7 kwietnia na grupie tysiąca dorosłych Egipcjan. Badanie było częścią tzw. ogólnoświatowego wiosennego sondażu Pew Research Center; odbyło się w 22 krajach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 06, 2011 9:40 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
Ale wolność wyznania w islamie to jest abstrakcja.

No cóż, wolność wyznania, z tego co pamiętam, ostatecznie była praktykowana przez cały kalifat Ummajadzki i Abbasydzki.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 9:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Scarlett Lloyd napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Ale wolność wyznania w islamie to jest abstrakcja.

No cóż, wolność wyznania, z tego co pamiętam, ostatecznie była praktykowana przez cały kalifat Ummajadzki i Abbasydzki.
A co mówi koran o wolności wyznania?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 10:58 am 
Smok Wawelski napisał(a):
A co mówi koran o wolności wyznania?

Dlaczego o to pytasz? Mówimy o tym, co jest możliwe w Koranie czy w islamie?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 11:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Scarlett Lloyd napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
A co mówi koran o wolności wyznania?
Dlaczego o to pytasz? Mówimy o tym, co jest możliwe w Koranie czy w islamie?
Pytam dlatego, że koran jest ostatecznym autorytetem w sprawie wiary i praktyki. Gdybyśmy mówili o chrześcijaństwie, to zapytałbym, co mówi Biblia. Nie interesuje mnie "islam" tylko islam. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 11:37 am 
Smok Wawelski napisał(a):
Pytam dlatego, że koran jest ostatecznym autorytetem w sprawie wiary i praktyki. Gdybyśmy mówili o chrześcijaństwie, to zapytałbym, co mówi Biblia. Nie interesuje mnie "islam" tylko islam. :)

Tak się składa, że teoria, jakoby islam ograniczał się do Koranu jest "islamem". Robisz złą paralelę z chrześcijaństwem i Biblią. To, że dla nas Biblia jest jedynym i ostatecznym źródłem zasad, norm, przepisów i w ogóle wiary i objawienia nie działa tak samo w każdej innej religii. To jest zachodnie uogólnienie. Natomiast ISLAM, ten prawdziwy i realny, opiera się nie tylko na Koranie i Sunnie, ale także na Idżtihadzie, czeterech szkołach - i, co najważniejsze - na rozmaitych kadich i muftich i ich autonomicznych decyzjach. Wielu już próbowało argumentować, że przecież w Koranie nie ma różnych rzeczy, które się dzieją w praktyce i oglądnie mówiąc, nie spotkali się ze zrozumieniem.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Scarlett Lloyd napisał(a):
Tak się składa, że teoria, jakoby islam ograniczał się do Koranu jest "islamem". Robisz złą paralelę z chrześcijaństwem i Biblią. To, że dla nas Biblia jest jedynym i ostatecznym źródłem zasad, norm, przepisów i w ogóle wiary i objawienia nie działa tak samo w każdej innej religii. To jest zachodnie uogólnienie. Natomiast ISLAM, ten prawdziwy i realny, opiera się nie tylko na Koranie i Sunnie, ale także na Idżtihadzie, czeterech szkołach - i, co najważniejsze - na rozmaitych kadich i muftich i ich autonomicznych decyzjach. Wielu już próbowało argumentować, że przecież w Koranie nie ma różnych rzeczy, które się dzieją w praktyce i oglądnie mówiąc, nie spotkali się ze zrozumieniem.
Rozumiem. Dlatego tak łatwo wmówić naiwnemu Zachodowi, że islam jest "religią pokoju" i ogólnie jest tak rozmyty, że nie ma się co przejmować niezbyt zachęcającymi fragmentami koranu. Mniej więcej to samo twierdzi kościół rzymsko-katolicki, żeby wmówić ewangelicznym chrześcijanom, że "nie znają doktryny katolickiej", "uogólniają" i w ogóle nie powinni krytykować katolicyzmu, bo on nie jest taki na jaki wygląda. To jest ciekawa paralela. O ile wiem, w państwach stosujących w praktyce prawo szariatu (Arabia Saudyjska, Iran) coś takiego jak wolność wyznania nie istnieje. Jakoś się nie mogę tam dopatrzyć "przyjaznego użytkownikowi" rozmywania norm i zasad. Coś mi się wydaje, że właśnie to jest ten prawdziwy, realny ISLAM. A ten "eksportowy" jest tam, gdzie na razie nie zaprowadzono jeszcze prawdziwego porządku, bo chwilowo się nie da.

Ciekawy film:

http://www.youtube.com/watch?v=rhUE2tg9igg


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:36 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
Rozumiem. Dlatego tak łatwo wmówić naiwnemu Zachodowi, że islam jest "religią pokoju" i ogólnie jest tak rozmyty, że nie ma się co przejmować niezbyt zachęcającymi fragmentami koranu. Mniej więcej to samo twierdzi kościół rzymsko-katolicki, żeby wmówić ewangelicznym chrześcijanom, że "nie znają doktryny katolickiej", "uogólniają" i w ogóle nie powinni krytykować katolicyzmu, bo on nie jest taki na jaki wygląda. To jest ciekawa paralela. O ile wiem, w państwach stosujących w praktyce prawo szariatu (Arabia Saudyjska, Iran) coś takiego jak wolność wyznania nie istnieje. Jakoś się nie mogę tam dopatrzyć "przyjaznego użytkownikowi" rozmywania norm i zasad. Coś mi się wydaje, że właśnie to jest ten prawdziwy, realny ISLAM. A ten "eksportowy" jest tam, gdzie na razie nie zaprowadzono jeszcze prawdziwego porządku, bo chwilowo się nie da.

Ale gdzie ja coś takiego napisałam? Nieładnie jest adwersarzowi imputować czegoś, czego nie powiedział. To, że islam to nie tylko Koran nie ma nic do "religii pokoju". Nie wiem Smoku czemu na hasło "islam" zawsze reagujesz tym, że to nie jest religia pokoju :| Jasne, że nie jest, ale nie będę się tłumaczyć z czegoś, czego nigdzie nie twierdzę. Napisałam natomiast, że wolność wyznania (za odpowiednią opłata w postaci podatku) była praktykowana za Ummajadów i Abbasydów. Co ma do tego Arabia Sudyjska i Iran? Czy historia islamu musi biec identycznie w linii prostej i każdym miejscu na świecie, żeby można było stwierdzić że islam jest zły? Jest przecież zły i bez tego.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
Siostro kochana,
z całym szacunkiem, ale nie ma "wolności wyznania".

Jestem "murtad milli" próbowano mnie zabić, z powodu odejścia od islamu, tu w Polsce, z tego powodu, całkiem niedawno, blisko 6 lat temu.

Ale i ty masz rację, analogia nie do końca jest trafiona, gdyż są różne szkoły. To trochę jakby generalizować ze wszyscy chrześcijanie TYLKO na Biblii się opierają.

w miłości,
z pozdrowieniami dla was :)

K.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
I jeszcze słówko,
Dżizja w naszym państwie też funkcjonuje. Ja powołałem się na dżizję aby się uwolnić od nękania, i jednorazowo, zapłaciłem taki "podatek".

:)

w miłości rozmawiajcie, będzie łatwiej :)

K.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:56 pm 
Koriel napisał(a):
Siostro kochana,
z całym szacunkiem, ale nie ma "wolności wyznania".

Jestem "murtad milli" próbowano mnie zabić, z powodu odejścia od islamu, tu w Polsce, z tego powodu, całkiem niedawno, blisko 6 lat temu.

Bracie kochany, powtarzam raz jeszcze, że napisałam o kalifatach. Próbowano Cię zabić w tamtych czasach? Nie wiem, czemu nie mozna zrobić uwagi o charakterze historycznym, żeby zaraz mi wszyscy nie tłumaczyli, że nie ma wolności itd :roll: Doskonale przecież wiem, co grozi za apostazję w tej chwili.

Cytuj:
Ale i ty masz rację, analogia nie do końca jest trafiona, gdyż są różne szkoły. To trochę jakby generalizować ze wszyscy chrześcijanie TYLKO na Biblii się opierają.

w miłości,
z pozdrowieniami dla was :)

K.

No właśnie inną sprawą jest, że nawet chrześcijanie nie opierają się tylko na Biblii w większości przypadków, choć często sobie tego nie uświadamiają. No, ale w sytuacji kiedy Koran Koranem a kadi swoje... to naprawdę przykro mi, ale islam praktyczny nie wygląda tak bardzo jednoznacznie, jakbyśmy chcieli.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 12:58 pm 
Koriel napisał(a):
I jeszcze słówko,
Dżizja w naszym państwie też funkcjonuje. Ja powołałem się na dżizję aby się uwolnić od nękania, i jednorazowo, zapłaciłem taki "podatek".

:)

w miłości rozmawiajcie, będzie łatwiej :)

K.

A to ciekawe :idea: W sumie nie ma skąd się takich rzeczy dowiedzieć, bo rzadko się trafia na polskiego apostatę z islamu tutaj. Ale pewnie w kraju islamskim nie poszli by na to :(


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 1:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 5:10 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Lublin, Warszawa, Kraków
Pewnie masz rację.
Ale jako osoba posiadająca dużą ilość znajomych w tamtym czasie, mogłoby się to im brzydko odbić, mówiąc kolokwialnie :!

wiem że mówiłaś o czasach dawnych i dalekich. Ale czy to że właśnie funkcjonowała dżizja w tamtym czasie nie pokazuje że to jednak nie jest prawdziwa wolność? co prawda w krajach chrześcijański mordowano innowierców a ty płacono podatek, ale to tylko pokazuje jak daleko odeszło chrześcijaństwo od Pisma.

K.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 1:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Scarlett napisał(a):
Napisałam natomiast, że wolność wyznania (za odpowiednią opłata w postaci podatku) była praktykowana za Ummajadów i Abbasydów. Co ma do tego Arabia Sudyjska i Iran? Czy historia islamu musi biec identycznie w linii prostej i każdym miejscu na świecie, żeby można było stwierdzić że islam jest zły? Jest przecież zły i bez tego.
Scarlett napisał(a):
No właśnie inną sprawą jest, że nawet chrześcijanie nie opierają się tylko na Biblii w większości przypadków, choć często sobie tego nie uświadamiają. No, ale w sytuacji kiedy Koran Koranem a kadi swoje... to naprawdę przykro mi, ale islam praktyczny nie wygląda tak bardzo jednoznacznie, jakbyśmy chcieli.
Twierdzenie, że w islamie istnieje wolność wyznania, jest mniej więcej tak samo dowodzone jak to, że w katolicyzmie nie oddaje się chwały Marii i nikt nie modli się do świętych. Oczywiście, kościół rzymsko-katolicki określa się jako chrześcijański, podobnie jak ci, którzy wyznają zasadę, że "koran koranem, a mufti swoje". Po prostu taki mufti jest muzułmaninem w takim samym stopniu, jak papież jest chrześcijaninem. Chodzi mi o to, żeby nie mydlić sobie oczu przedstawiając "islam light" jako rzeczywisty islam. Bo rzeczywisty islam panuje właśnie w Arabii Saudyjskiej i w Iranie. To, że gdzieś zdarzają się jakieś wyjątki niezgodne z regułą, nie czyni tych wyjątków regułą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 07, 2011 1:12 pm 
Koriel napisał(a):
Pewnie masz rację.
Ale jako osoba posiadająca dużą ilość znajomych w tamtym czasie, mogłoby się to im brzydko odbić, mówiąc kolokwialnie :!

wiem że mówiłaś o czasach dawnych i dalekich. Ale czy to że właśnie funkcjonowała dżizja w tamtym czasie nie pokazuje że to jednak nie jest prawdziwa wolność? co prawda w krajach chrześcijański mordowano innowierców a ty płacono podatek, ale to tylko pokazuje jak daleko odeszło chrześcijaństwo od Pisma.

K.

Nie no jasne, że wolność za opłatą to taka nie do końca, ale zawsze to inaczej niż ścinanie bez pardonu, prawda?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL