www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 21, 2010 10:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 20, 2009 11:11 am
Posty: 527
Lokalizacja: Białystok
"Kto nie chce pracować, niechaj też nie je." (2 List do Tesaloniczan 3:10, Biblia Warszawska)

Taka drobna korekta zacytowanego wcześniej wersetu. Niektórzy ludzie choćby chcieli, nie mogą pracować - dotknięci kalectwem np.
Często cytujemy ten werset, głosząc Ewangelię bezdomnym. To bardzo ważny werset, chciałbym, aby wszyscy ludzie mieli tego świadomość...

_________________
"Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą KU ZBAWIENIU każdego, kto wierzy" Rzym. 1:16; www.kuzbawieniu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 21, 2010 11:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To jest chyba rzeczywiście już inny wątek... Zwracam się do Admina z prośbą o jego podzielenie.

Quster napisał(a):
A jest też napisane, "kto nie pracuje niech nie je".

Nie. Jest napisane:

Kto nie chce pracować, niechaj też nie je" [II Tes. 3:10]

Tora jasno wypowiada się w sprawie jałmużny i pomocy ubogim:

"Gdyż nie braknie ubogich na tej ziemi, i dlatego nakazuję ci: W ziemi swojej otwieraj szczodrze swoją rękę przed swoim bratem, przed nędzarzem i biedakiem" [V Mojż. 15:11]

Pan Jezus potwierdza nauczanie Tory i interpretuje je rozszerzająco:

"Sprzedajcie majętności swoje, a dawajcie jałmużnę. Uczyńcie sobie sakwy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej nie ma przystępu, ani mól nie niszczy" [Łuk. 12:33]

Kristina ma rację. Słuchajmy Boga, jak nas zechce poprowadzić w każdym konkretnym przypadku. Nie jesteśmy w stanie dać wszystkim ubogim na świecie, ale to nie znaczy, że mamy się od wszystkich ubogich odwracać tylko dlatego, że teoretycznie mogą mieć złe motywacje (które zresztą można czasem sprawdzić. Ja na flaszkę nigdy nie daję. Wożę w bagażniku Nowe Testamenty, więc każdy "darmozjad" musi wysłuchać kazania i dostaje egzemlarz (jeśli miał to szczęcie, że mnie spotkał pod hipermarketem na przykład). Nie wiem, jakie są efekty, ale ufam, że coś do nich dotarło albo dotrze.

Bóg nie daje nam prawa do oceniania motywacji ubogich, tylko nakazuje dawać jałmużnę. Pan Jezus nakarmił tysiące ludzi, o których wiedział, że przychodzą do Niego wyłącznie po to, żeby się najeść albo otrzymać uzdrowienie. Nie tylko dał im jeść, ale jeszcze za każdego z nich nich umarł na krzyżu.

Tyle co do indywidualnego postępowania. Jeśli chodzi o "czynnik wychowawczy", to kościoły moim zdaniem robią błędy wynikające między innymi z braku posłuszeństwa prostym wskazówkom Słowa Bożego (kłania się lekceważenie Tory i brak interpretacji jej wskazówek w Duchu). To można byłoby nawet rozwinąć. Ale to już mam nadzieję w innym wątku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 21, 2010 11:42 pm 
kristina napisał(a):
Jezus powiedział jasno kto jest naszym bliźnim.Obok leżącego człowieka przeszło wielu.
Pomógł jeden.Czy zastanawiał sie dlaczego ten człowiek leży?Po prostu pomógł jak potrafił.

A co tu, przepraszam, było do zastanawiania? Jak leży poturbowany człowiek na drodze "przelotowej" bez żadnego dobytku czy osła to chyba widać, że został napadnięty, nie?
Cytuj:
Czy Jezus był łatwowierny i naiwny karmiąc ludzi.Albo gdy pochwalił wdowę,że wrzuciła do skarbca CAŁE swoje utrzymanie?
Słuchajmy Boga.Po prostu.

A czy ludzie którzy do niego przyszli byli bezdomnymi, a on im służył pocieszając ich i głaszcząc?

Ogólny apel do wszystkich: trzymajmy się może tematu bezdomnych, bo zaczęło się od mojej krytyki przytulania jako pomocy takim ludziom, a teraz już mamy całą szeroką kategorie "ubogich" i krytykę krytyki pomocy im, która nie zaistniała, jak na razie. I wychodzi na to że skrytykowałam jakąkolwiek pomoc wszelkim ubogim :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 22, 2010 1:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
No to może napisz w punktach swoje tezy i "przybij" je tutaj jeszcze raz - żeby było wiadomo, co krytykujesz, a czego nie. To ułatwi krytykę Twojej krytyki ewentualnym krytykującym. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 22, 2010 2:49 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Smoku,zainteresowały mnie te czynniki wychowawcze.
moim zdaniem brak nauczania o rzetelności pracowitości,pomocy praktycznej bliźnim.
O tym piszesz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 22, 2010 3:29 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Tak sobie rozważałam te wędki i ryby.Bo to modne w chrześcijańskim światku.
No i wędki w Słowie Boga nie znalazłam za to ryby i owszem. :wink:
Często gadając o wędkach przygłuszamy sumienie bo nie chcemy dac ryby.
Zimbabwe.....zgadzam się.Dajmy rybę a jak mamy wędkę to dajmy i wędkę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 12:39 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Ciekawy artykuł.http://blog.onet.pl/40348,1,archiwum_goracy.html.
Jak przezyc i nie wydać ani złotówki.
Czy spotkaliście się z takimi postawami wśród sióstr i braci?
:(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 1:06 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
No to może napisz w punktach swoje tezy i "przybij" je tutaj jeszcze raz - żeby było wiadomo, co krytykujesz, a czego nie. To ułatwi krytykę Twojej krytyki ewentualnym krytykującym. :wink:


A zapomniałam o tym w ogóle! Przede wszystkim wszystko co tutaj stwierdziłam odnosi się tylko do bezdomnych i sposobu pomocy im. Tylko niektóre siostry emocjonalnie poszerzyły temat na wszystkich ubogich a nawet poturbowanych i cierpiących świata i wszech czasów. Jak tak dalej pójdzie to skończy się dyskusją na temat zaradzenia złu jako takiemu :lol: Więc stąd mój apel o ograniczemie tematu.
A moja teza o pomocy bezdomnym jest w sumie tylko jedna: sola labora!


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 1:20 pm 
kristina napisał(a):
Ciekawy artykuł.http://blog.onet.pl/40348,1,archiwum_goracy.html.
Jak przezyc i nie wydać ani złotówki.
Czy spotkaliście się z takimi postawami wśród sióstr i braci?
:(

A to temat dobry i może zasługujący na osobny wątek. Przeczytałam artykuł i musze z przykrością stwierdzić, że spotkałam się z takimi postawami w śród wierzących i to nie raz. Powrzechny jest np. pogląd że jeśli brat lub siostra wykonują jakieś usługi lub produkują coś, to to innym wierzącym należy się za darmo! :shock: Drugą sprawą jest traktowanie domu brata jak hotelu lub przechowalni, za czym idzie obraza, jeśli brat ma coś przeciwko. Jest jeszcze pogląd filozoficzny, iż od braci można brać pożyczke bezzwrotną, bo jest napisane, żeby się nie dopominać zwrotu. I to już jest zwykła kradzież moim zdaniem - pożyczanie z zaplanowanym nie oddaniem. A tym czasem słowo "brat" nie pochodzi od czasownika "brać" :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Dobroczynność
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 2:18 pm 
Offline

Dołączył(a): N paź 15, 2006 10:23 pm
Posty: 32
nie pisze kto nie pracuje niech nie je,ale kto nie chce pracować.Nie zawsze można pracować a nie jeść nie można zawsze,chyba,że jest się Hindusem żyjącym powietrzem przez ileś lat,co o nim pisze w wielu miejscach i w różnych gazetach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 12, 2010 5:04 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 5:16 pm
Posty: 102
Jak ktoś obcował z takimi ludżmi to wie że powiedzonko typu weź się w garść idź do pracy! stan na nogi ! - jest generalnie głupotą!. Wiem o czym mówię bo znam takich ludzi. To są ludzie związani przez szatania wpierw potrzebuja nawrócenia i rozwiązania a potem przyjdzie kolej na resztę. Więc uważajcie chrześcijanie co piszecie wychowani w ciepłych kluchach! BEZ WYOBRAŻNI ! :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 7:15 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Przeczytałam wątek i ciekawa jestem Wasze oceny charytatywnej działalności kościołów -jest to tylko pośrednio związane z bezdomnością, ale tu mnie odesłano, więc mam nadzieję, że nie skasujecie mnie za pisanie "nie na temat".
Nie doczytałam się takiej oceny- choć pojawiła się już na ten temat rozmowa.
Otóż niektóre kościoły organizują rozdawnictwo jedzenia i ubrań dla ubogich i bezdomnych w swoim mieście. Przy okazji mówiąc o Bogu. Od lat na owe rozdawnictwo przychodzi wielu ludzi, korzystając z tej pomocy, ale nie nawraca się nikt.
Druga sprawa to paczki świąteczne. Przed Bożym Narodzeniem znani mi chrześcijanie rozdają paczki ( w których są różne dość produkty, typu pasta do zębów, koszulki, zabawki dla dzieci itp.). wybrany ludziom, jeżdżąc po domach albo organizując zebranie w jakimś wynajętym lokalu. Przy czym często w ogóle nie głoszą ewangelii.
I trzecia sprawa- tzw. akcja sąsiedzkiej pomocy. Chrześcijanie na stacji benzynowej umyją komuś za darmo samochód, wysprzątają chodnik sąsiada, umyją okna czyjegoś domu itp..
Wszystko po to, żeby zyskać dobrą opinię i jak sami mówią- dzięki niej mieć możliwość głoszenia ewangelii.
Co o tym myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 7:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Owieczka napisał(a):
I trzecia sprawa- tzw. akcja sąsiedzkiej pomocy. Chrześcijanie na stacji benzynowej umyją komuś za darmo samochód, wysprzątają chodnik sąsiada, umyją okna czyjegoś domu itp..
Wszystko po to, żeby zyskać dobrą opinię i jak sami mówią- dzięki niej mieć możliwość głoszenia ewangelii.
Co o tym myślicie?
Ja tylko tak dopytam, czy o starsze braterstwo od siebie z kościoła też tak dbają i zabiegają? Ubogim i potrzebującym od siebie w kościele też niosą pomoc - w PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI uwzględniając czas i środki [i brak rozgłosu jaki temu towarzyszy]?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 8:43 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Tego nie wiem, nie jestem pośród nich...Ale rozumiem, że jeśli odpowiedź brzmi nie, to zjawisko "sąsiedzkiej pomocy" oceniasz negatywnie, jako chęć zdobycia rozgłosu na przykład?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 3:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Owieczka napisał(a):
Tego nie wiem, nie jestem pośród nich...Ale rozumiem, że jeśli odpowiedź brzmi nie, to zjawisko "sąsiedzkiej pomocy" oceniasz negatywnie, jako chęć zdobycia rozgłosu na przykład?

No jeśli dla zdobycie rozgłosu, to skreślam na starcie, w ogóle chcący jawności odbierają swą zapłatę:

"Baczcie też, byście pobożności swojej nie wynosili przed ludźmi, aby was widziano; inaczej nie będziecie mieli zapłaty u Ojca waszego, który jest w niebie. Gdy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak to czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: Odbierają zapłatę swoją. Ale ty, gdy dajesz jałmużnę, niechaj nie wie lewica twoja, co czyni prawica twoja, aby twoja jałmużna była ukryta, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie." [Mt 6:1-4] a co do rodzaju "inicjatyw", to to jest określone w Biblii, że przedmiotem naszej pomocy jest "potrzebujący".
"Nie wzbraniaj się czynić dobrze potrzebującemu, jeżeli to leży w twojej mocy. Nie mów do swego bliźniego: idź i przyjdź znowu, dam ci to jutro - jeżeli możesz to teraz uczynić." [Prz 3:27-28]

Czy myślicie, że dobrze rozumuję, że wypasiony osiłek nie potrzebuje, żeby mu umyć auto? Czy umycie auta jest pierwszorzędną potrzebą? Przecież biedny auta nie posiada. Natomiast starszym, chorym, matkom z dziećmi, ciężarnym, niepełnosprawnemu [w sposób uniemożliwiający zrobienie tego samemu] bratu lub bliźniemu warto pomóc w tym - i owszem, ze szczerości. "Happeningom chrześcijańskim" jako zachęcie do wysłuchania ewangelii - NIE: jakoś mi to tak kojarzy się z "kupczeniem" Słowem, wykorzystywać mamy okazję do głoszenia, a nie montować te okazje i przypochlebiać się światu, zeby go pozyskać do wysłuchania ewangelii, takie to jest już jakieś nie szczere jak na mnie :? Stan Pawła, gdy głosił Galacjanom wystawił ich na próbę i zdaje się, że niewiele z takich atrakcji mógł im zaoferować, żeby byli przychylni wysłuchaniu Ewangelii:

"wiecie przecież, że z powodu choroby ciała zwiastowałem wam za pierwszym razem ewangelię. I chociaż stan mój cielesny wystawił was na próbę, to jednak nie wzgardziliście mną ani nie plunęliście na mnie, ale mnie przyjęliście jak anioła Bożego, jak Chrystusa Jezusa."
[Ga 4:13-14]

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL